Geri Dön

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) nedir? Hangi ürünlerde ÖTV uygulanıyor?

Sigaraya yapılan ÖTV zammının ardından vatandaşlar Özel Tüketim Vergisi nedir sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki uzun yıllardır hayatımızda yer alan Özel Tüketim Vergisi nedir?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) nedir? Hangi ürünlerde ÖTV uygulanıyor?

Özel Tüketim Vergisi nedir sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Sigaraya getirilen yeni ÖTV zammının ardından vatandaşlar ÖTV nedir, hangi ürünlerde ÖTV uygulanır sorularına yanıt aramaya başladı. Peki ÖTV hangi ürünlerde uygulanıyor?

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ NEDİR?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir. Avrupa Birliği'nde bu verginin uygulanmasındaki amaç, gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktır. Bu nedende ÖTV, lüks (mücevher, kürk vb.), sağlığa zararlı (alkol, sigara vb.), çevreye zararlı (benzin vb.) mallara uygulanır.

ÖTV, KDV gibi aynı malın her el değiştirmesinde doğmaz. Malın ithal edilmesi veya üretilen malın ilk alıcısına teslimi nedeniyle ÖTV doğar. Motorlu taşıtlarda ise nihai tüketici adına ÖTV ödemek gerekir. Verginin mükellefi ithalatçılar ve ilk satıcılar olmaktadır. ÖTV aslında, 1950'li yıllardan başlayarak uzun yıllar uygulanan 'İstihsal Vergisi'nden başka bir şey değildir.

Kanuna ek 4 ayrı tarifede yer alan ürünlerin vergilendirilmesi esastır. 1 sayılı tarife, akaryakıt ve yağ türevlerini vergiler, eski Akaryakıt Tüketim Vergisi yerine 2 sayılı tarife, taşıtları vergiler, eski Taşıt Alım Vergisi yerine 3 sayılı tarife, tütün ve alkol türevlerini vergiler, eski Ek KDV yerine 4 sayılı tarife, beyaz ve kahverengi eşyalar ve türevlerini vergiler, eski Lüks KDV yerine gelmiştir.

Yavru ayıyı önce araçları ile sonra yaya olarak kovaladılarRize'nin Kalkandere ilçesinde yayladaki arı kovanlarını bakmaya giden 2 kişi yolda karşılaştıkları yavru ayıyı kovaladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber