Geri Dön

R ile başlayan rahatsızlıklar

R harfi kimisi için isminin baş harfini akla getirir kimisi içinse farklı anlamlara gelebiliyor. Peki, r harfi denince hastalıklar düşünülüyor mu? Aslında, birçok bilindik hastalık ‘’r’’ harfi ile başlıyor.

R ile başlayan rahatsızlıklar

Genel anlamda kadınları ilgilendiren rahim hastalıkları bulunuyor. Rahim iltihabı, rahim kanaması ve buna benzer hastalıkların yanı sıra herkesi ilgilendiren romatizma, raşitizm de “r” ile başlayan hastalıklar arasında yerini alıyor.

Bu hastalıkların bazılarının evde tedavisi mümkün

Tam olarak tedavi edilmese de evde hazırlanacak bazı uygulamalar ile romatizma gibi rahatsızlıkların ağrısının azaltılması mümkün olabiliyor. Bu gibi hastalıklarda yine de doktordan ilaçlar almak ve bunları düzenli kullanmak büyük önem taşıyor. Buna ek olarak rahim hastalıkları için de uzman doktorlar tarafından tedavi alınması gerekiyor. Zamanla, ilerleyen hastalıklar kansere kadar uzanabileceği gibi kalıcı sorunlara da yol açabilecek düzeyde oluyor. Dolayısıyla, bu hastalıklara dikkat edilmesi ve yetkililerden mutlaka destek alınması gerekiyor.

Hastalıklar hakkında kısa bilgiler

Romatizma: Eklem ağrıları buna ek olarak kasların şiddetli kasılması ve ağrı yapması, sinir sistemini etkileyen genel ağrıların tamamı romatizma olarak adlandırılıyor.

Raşitizm: Bu hastalık çocuklarda görülüyor. Raşitizm, genel anlamıyla bir kemik hastalığıdır. Yeterli düzeyde D vitamini almayan çocuklarda bu hastalıkların görülme riski artıyor. Bu yüzden çocuklara yeterli D vitamini ve kalsiyum kaynakları tükettirilmelidir.

Rahim kanseri: Rahim başlangıcında meydana gelen bir rahatsızlıktır. Erken teşhis edilmesi durumunda kalıcı hasarların önüne geçilebilir.

Rahim kanaması, rahimde polip, rahimde ur, rahim iltihabı ise r ile başlayan diğer hastalıklar olarak karşımıza çıkıyor.

Romatizma büyük sorunlara neden oluyor

Romatizma birçok sebepten oluşabilir. Dengesiz beslenme romatizmaya sebep olan sebeplerin başında yer alıyor. Dengesiz beslenme sonucunda oluşan mide, bağırsak rahatsızlıkları romatizmayı tetikliyor. Sadece bunlar değil, diş iltihabı dahi romatizmaya sebep olabiliyor. Sinüzit de şaşırtıcı başka bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. Romatizma şiddetli eklem ağrıları olarak biliniyor. Halk arasında ise yel olarak adlandırılan romatizma, soğukta ve rutubette şiddetli bir duruma geliyor. Tedavi edilmemesi durumunda romatizmanın şiddeti artıp farklı hastalıklar da oluşabiliyor.

Meğer Türkçe biliyormuş...Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda maske ve mesafe denetimi yapıldı. Uyarılara rağmen maskesini düzgün takmayan ve Türkçe bilmediğini söyleyen yabancı uyruklu bir yolcu maske cezası yedikten sonra Türkçe konuşmaya başladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet