Geri Dön

Sinemaya yön veren 25 filmden biri: Uzak

İngiliz The Guardian gazetesine bağlı Observer’ın sinema yazarları Avrupa sinemasına yön veren 25 filmi belirledikleri seçkiye Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Uzak’ filmini de ekledi.

Sinemaya yön veren 25 filmden biri: Uzak

Simran Hans, Wendy Ide, Guy Lodge ve Jonathan Romney ve Mark Kermode’nin katkılarıyla hazırlanan listenin giriş yazısında “Elimizden geldiğince nerede ve ne zaman çekildiğine, anlattıkları hikâyelere göre olabildiğinde çeşitlilik içeren bir liste hazırlamaya çalıştık. Bu başlıklarda sinemanın bir yüzyılını incelemiş olduk. En eski film 1922 yılına uzanıyor” denildi.

Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Uzak’ filmi için ise listede Ceylan’ın son filmleri ‘Kış Uykusu’ ve ‘Ahlat Ağacı’nda çok daha romanvari bir havaya büründüğü ama esas çıkışını Uzak’la yaptığı belirtildi. Filmin entellektüel bir fotoğrafçıyla işsiz kuzeni arasındaki garip ilişkiye odaklandığı, melankolik ve felsefik, aynı zamanda komik olduğu vurgulandı. Filmin görselliğiyle İstanbul’a yazılmış bir aşk mektubu olduğu kaydedildi.

Taksim'de maske takmadığı için ceza yazılmak istenen kadın polise zor anlar yaşattıİstiklal Caddesi'nde, maske takmadığı için ceza yazılmak istenen kadın polise zor anlar yaşattı. Kimliğini vermemek için uzun süre direnen kadın, saç rengi nedeniyle durdurulduğunu iddia ederek polise, "Orada renkli saçlı, güzel görünür kamerada diye insan seçme. Kaç saniye gördün ya, 2 saniye görmüşsündür en fazla. Kameraları getirip şov yapıyorsun" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet