Geri Dön
GündemSokağa çıkma yasağı kimleri kapsıyor? Sokağa çıkma yasağı Türkiye son durum!

Sokağa çıkma yasağı kimleri kapsıyor? Sokağa çıkma yasağı Türkiye son durum!

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan sokağa çıkma yasağı ile ilgili yeni bir karar alındığını duyurdu. İşte Türkiye'de sokağa çıkma yasağı olan yaş aralığı...

Sokağa çıkma yasağı kimleri kapsıyor? Sokağa çıkma yasağı Türkiye son durum!

Corona virüs salıgınına ilişkin ülke genelinde büyük tedbirler alınmaya devam ediyor. Virüsün yayılmasına karşı çalışmalar sürüyor. Çoğu işyerlerinde nefes sayısının azaltılmasıyla çalışan sayısı yarı yarıya düştü. Evden çalışma imkanı olan işyerleri ise boşaltıldı, evden çalışma alternatifleri başladı. 65 yaş üstü ve kronik hastalıkları olan vatandaşlar için dışarı çıkma yasağı da getirildi. Bu tedbirler sonrasında milyonlarca vatandaş genel bir sokağa çıkma yasağı gelir mi? sorusunu araştırmaya başladı. İşte sokağa çıkma yasağı ile ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan o açıklama...

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KİMLERİ KAPSIYOR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokağa çıkma yasağı hakkında şu açıklamayı yaptı:

"Ülkemizin tamamında 20 yaş altı, 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlular için de sokağa çıkma yasağı getiriyoruz."

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELECEK Mİ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı son dakika açıklamasında, "Sokağa çıkma yasağı olacak mı?" sorusuna "Şu ana kadar aldığımız tedbirlerin karşılığını izliyoruz. Eğer ki bu tedbirler yeterli olmazsa gerekli her türlü tedbir alınır. Bunu yapmayacağız gibi bir şey söz konusu değil" dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLAN ÜLKELER HANGİLERİ?

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen ülkeler arasında

Fransa
İspanya
İtalya
Belçika
Sırbistan
Irak
Tunus
Gana
Burkina Faso
Moritanya
Senegal
Fildişi Sahili
Güney Afrika
Kenya
Uganda
Lesotho
Sudan
Sierra Leone
Nijerya
Zimbabve
Ruanda
Cezayir
Libya
Afganistan
Mısır
Yemen (kısmen)
KKTC 21.00-06.00 saatleri arası
Almanya'da kısmen

65 Yaş ve Üstü ile Kronik Rahatsızlığı Olanlara Sokağa Çıkma Yasağı Ek Genelgesi

"Bakanlığımız 81 İl Valiliğine 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı genelgesine ek bir genelgeyi 22 Mart saat 01.00’da valiliklere gönderdi. Valiliklere gönderilen ek genelge ile 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı kapsamında getirilecek istisnalar belirtildi.

Bakanlığımızın valiliklere gönderdiği genelgede; ikametlerinden ayrılmalarına yasaklama/kısıtlama getirilen 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar arasında olan ancak yürüttükleri görev nedeniyle bazı istisnalar getirildi. Buna göre yürüttükleri kamu görevinin niteliği, mevcut durumdaki aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında kanser hastaları ve organ nakli olanlar hariç olmak üzere hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar olmak üzere sağlık çalışanları, belediye başkanları, kurum il müdürleri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri, vb kamu görevlileri/kamu hizmeti yürütenler ile eczacılar, valilik/kaymakamlıklar tarafından yasaklama/kısıtlama kararlarına belirtilen kapsamda olmak üzere istisnalar getirildi.

Söz konusu genelge kapsamında olan vatandaşlardan yasakların yürürlüğe girmesi ile kendi ikameti dışında bir yerde olanlar başta olmak üzere seyahat etmesi/evden çıkması zorunlu olanlar 155, 156, 112 acil arama hatları üzerinden taleplerini iletebilecek.

Bu talepler valilik/kaymakamlıklarda oluşturulan vefa iletişim merkezlerini tarafından takip edilecek. Uygun görülenler için düzenlenecek; tarih, zaman, güzergah ve seyahat edenlerin açık kimlikleri belirtilerek düzenlenecek seyahat belgeleri talep sahiplerine kolluk birimleri tarafından teslim edilecek.

İhtiyaçlarını karşılayacak kimsesi bulunmayan vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanması süreci vali/kaymakamların başkanlığında oluşturulan Vefa Koordinasyon Grubu tarafından yönetilecek. Bu grubun kararı, görevlendirmesi, koordinasyonu olmadan hiçbir kurum, kuruluş, STK tarafından yardım faaliyeti gerçekleştirilmeyecek. Valilik ve kaymakamlıklarımız tarafından bu kapsamda görevlendirilecek tüm kamu/sivil tüm görevlilere görev belgesi/yaka kartı düzenlenecek, bu görevlilerin isimleri görev alanları ilgili mahalle muhtarlarına paylaşılacak.

Ayrıca sokağa çıkması kısıtlanan/yasaklanan tek başına yaşayan ve/veya herhangi bir yakını olmayan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın zorunlu/temel ihtiyaçların karşılanması sürecinde valilik/kaymakamlıklarımız tarafından oluşturulan Açık Kapılar Vefa İletişim Merkezi görevini üstlenmek için görevlendirilebilecek.

Bakanlığımızın Bilgi İşlem Daire Başkanlığı açık kapı yazılımı tüm ilçelere yaygınlaştırılmasını sağlamak için gerekli tedbirleri ivedi alacak.

Bakanlığımızın valiliklerden uygulamanın genelgede belirtilen çerçevede ve gereken hassasiyetle eksiz bir şekilde yürütülmesini istedi."

Sedat Peker operasyonunda yeni gelişme! İşte ele geçirilenler...Sedat Peker ve adamlarına yönelik düzenlenen operasyonda ele geçirilenler emniyette sergilendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet