Geri Dön

Son Dakika: Türk gemisine kanlı saldırıda flaş gelişme! 'Korsanlar irtibat kurdu'

Gelen bir son dakika haberine göre; Liberya bayraklı İngiliz şirketine ait M/V Mozart adlı gemiye saldırarak 1 Azeri denizciyi öldürdükten sonra 15 Türk denizciyi kaçıran deniz haydutlarıyla ilk temas kuruldu. Öte yandan gemide görev yapan ve kaçırılan 15 personel arasında yer almayan 3 gemicinin yarın Türkiye'ye geleceği öğrenildi.

Gökhan KARAKAŞ / İSTANBUL

Uluslararası denizcilik otoritelerinin dikkatini Gine Körfezi’ne çeken kanlı saldırının ardından gemi kaptanıyla birlikte toplam 15 Türkü fidye için kaçıran deniz haydutları, 5’inci gün şirketle irtibata geçti. Türk kamuoyunun da heyecanlı takip ettiği olayın üzerinden 5 gün geçtikten sonra kurulan irtibat deniz haydutlarının genel davranış biçimi olarak yorumlandı.

İngiltere merkezli uluslararası Borealis Denizcilik’in işletmesindeki M/V Mozart’ın mürettebatı için şirketin Almanya-Hamburg ofisini aradıkları öğrenilen deniz haydutlarının, tüm mürettebatın isimlerini söylediği ve hepsinin iyi olduğuna dair kanıt sundukları öğrenildi.

Nijerya'nın Lagos kentinden Güney Afrika'nın Cape Town kentine ilerleyen gemideki 19 kişilik mürettebattan 15'i kaçırılmış, Azerbaycan uyruklu 1 kişi öldürülmüştü.

BODEN DENİZCİLİK GENEL MÜDÜRÜ'NDEN AÇIKLAMALAR

BODEN Denizcilik Genel Müdürü Levent Karsan, CNN TÜRK canlı yayınında Türk gemicilerin sağlık durumuna ilişkin açıklama yaptı. Karsan, açıklamasında şunları söyledi;

(Çalışanların sağlık durumu)

Hepimize geçmiş olsun diliyorum. Bütün personelin sağlığının yerinde olduğuna dair direkt gemi kaptanıyla görüşme yapılarak ve tek tek daha sonra personelle görüşülerek teyidini aldık.

Şahsen ben görüşmedim. Ama sorumlu arkadaşlarımız 15 kişiyle tek tek görüştüler. Ve hepsinin sağlığın yerinde. Ben de bizzat dinledim bu görüşmeleri.

(Korsanlar talebi ne oldu?)

Öncelikle ilk haber verdiğimiz aileler oldu. Çünkü onların hakkıdır bu. Bizden herhangi bir şey talep etmedile. Çünkü biz İstanbul ofisiyiz. Teknik işlere bakan ofisiz. Geminin armatörü yurt dışındadır. Yabancı bayraklı bir gemidir. Biz geminin armatörüne yönlendirdik korsanları. Geminin armatörünün hazırlamış olduğu kriz ekibi onlarla görüşmeleri yürütecek artık.

Telefon numarası verdik ilgili kriz merkezine. Aramışlar. Onlar da bir kez daha tek tek personelle görüşerek teyidini almışlar. Hepsinin sağlığı yerinde şükürler olsun.

Bunun dışında bize görüşmelerle ilgili bize herhangi bir bilgi verilmedi ve verilmeyecek. Çok hassas bir konudur bu. Dolayısıyla ben dahil olmak üzere bu bilginin kimseye verilmeyeceğini kriz masası açıkça ifade etti.

(Bundan sonraki süreç nasıl ilerleyecek?)

Şirket olarak en hızlı çözüm için görüşmeleri uzman ekip gerçekleştiriyor. Bu konuda tecrübeli, daha önce bu konularda uzun süre bulunmuş ne gerekiyorsa, maddi manevi imkanı esirgemeden tek konsantre olduğumuz konu personelin sağ salim Türkiye'ye getirilmesi. Bununla ilgili maddi imkan her türlü şekilde şirket tarafından sağlanacağı bilgisini almış bulunuyoruz.

3 PERSONEL TÜRKİYE'YE GELİYOR

Gemi ile birlikte 3 personel serbest bırakılmıştı. Edinilen bilgilere göre, serbest bırakılan gemicilerden Furkan Yaren, İlhan Süha Tatlıgül, Bahadır Yeşilalan'ın Gabon'a geçerek, yarın THY'nin Libreville İstanbul seferini yapan tarifeli seferiyle Türkiye'ye geleceği öğrenildi.

Rusya'da intihar girişimi: Kurtarılma anı kameradaRusya'da üst geçitte intihar girişiminde bulunan kadını, çevreden geçen bir vatandaşın müdahalesiyle son anda kurtardı. Kameraya yansıyan intihar girişiminin, TikTok videosu için olup olmadığı araştırılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet