Geri Dön
GündemTandır cinayeti Müge Anlı'da ortaya çıktı! Tandır nedir, ne için kullanılır?

Tandır cinayeti Müge Anlı'da ortaya çıktı! Tandır nedir, ne için kullanılır?

Müge Anlı'da bir cinayet daha aydınlandı. Kan donduran cinayetin detayları bugün ortaya çıktı. Mehmet Turhan ve eski eşi Firdevs Öztürk oğulları Yusuf tarafından Müge Anlı'da aranıyordu. Şüpheler amca Yusuf'un üzerinde toplanmıştı. Çiftin tandıra gömülü olarak bulunduğu ortaya çıktı. Peki, tandır nedir?

Tandır cinayeti Müge Anlı'da ortaya çıktı! Tandır nedir, ne için kullanılır?

Firdevs Öztürkve ve Mehmet Turhan tandırın içine gömülü olarak bulundu. Oğulları Yusuf Müge Anlı'ya katılarak çifti arıyordu. Amcası Yusuf'tan şüphelenen Yusuf acı haberi aldı. Bugün Müge Anlı'nın programında cinayet ortaya çıktığı duyuruldu. Çift bağ evinde bulunan kömürlükteki tandıra gömülüp üzerine beton döküldüğü ortaya çıktı. 22 gündür kayıp olarak aranıyorlardı.

TANDIR NEDİR?

Tandır, ısınmak için kullanılan bir çeşit mangal. Yere çukur kazılarak yapılan özel bir fırına da tandır denir.

Eskiden kış soğuk geçen yerlerde alçak dört köşe bir masanın altına bir mangal konur ve bunun üzeri, tamamen örtecek, ateşten zarar görmeyecek şekilde pamuklu bir örtüyle kapatılırdı. Isınmak istiyenler bu örtüyü dizleri üzerine çekerler, ayaklarını mangalın etrafına koyarlardı. Sobaların olmadığı, mangalla ısıtmanın sağlanamadığı yerlerde bu usul çok kullanılırdı.

Bazı yerlerde altı ayaklı, altı köşeli veya yuvarlak ağaç masa altına kendine mahsus bir mangala ateş konmak suretiyle de tandır yapılırdı. Bunun üzerine çapraz yorganlar daha üstüne halılar örtülürdü. Ayaklar masaya doğru uzatılarak ısınılırdı. Bu ısınma esnasında güzel fıkralar ve masallar anlatılırdı. Böyle tandır başında anlatılan masal, hikâye vs.lere tandırname denirdi.

Yere kazılarak yapılan tandırların derinliği daha ziyade 130–150 cm olur. Çaplarıysa 50–65 cm arasında değişir. Sıkı çamur, saman ve keçi tüyü ile hazırlanan karışımla yapılan tandırlar, güneşte kurutulur. Daha sonra yere kazılan çukura yerleştirilir. Tandırda mangal kömürü, odun gibi yakacaklar kullanılır. Genellikle burada kuzu kızartılır. Tandırda kuzu etini pişirmek için önce et temizlenir. Bir çengele asılarak üzeri iyice kapatılıp, tandır içinde pişmeye bırakılır. Buna tandır kebabı adı verilir.

Tandır cinayeti Müge Anlıda ortaya çıktı Tandır nedir, ne için kullanılır

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İki ilde terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik şafak operasyonuAdana ve Siirt'te terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik şafak operasyonunda 9 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin, terör örgütü üyeliğinden cezaevinde bulunan hükümlülere, kırsaldan talimatlar içeren örgütsel dokümanları ziyaret sırasında getirdikleri pantolonların iç kısımlarına zulalanmış şekilde teslim ettikleri öne sürüldü. Aynı soruşturma kapsamında iki dernekte de arama yapıldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner