Geri Dön

TOKİ kuralarının çekileceği tarih açıklandı mı? 2020 TOKİ kura çekilişi ne zaman yapılacak?

TOKİ kura çekilişi için vatandaşların araştırmaları sürüyor. 16 Aralık tarihinde alınmaya başlanan TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde başvurular 15 Ocak tarihinde tamamlandı. Dar gelirli aileleri düşük taksit ödemeleri ile ev sahibi yapmayı amaçlayan TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde başvuruların tamamlanmasının ardından gözler kura çekilişinin yapılacağı tarihe çevrildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kura çekilişi için Şubat ayını işaret ederken henüz tam tarih ise açıklanmadı. Peki TOKİ kuraları hangi tarhte çekilecek?

TOKİ kuralarının çekileceği tarih açıklandı mı? 2020 TOKİ kura çekilişi ne zaman yapılacak?

TOKİ kura çekilişi için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjdelenen 100 bin sosyal konut projesinde 16 Aralık tarihinde alınmaya başlanan başvurular 15 Ocak tarihinde sona ermişti. Başvuruların sona ermesinin ardından ilk açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanlığından geldi. Türkiye'nin 81 ilinde gerçekleştirilecek olan 100 bin sosyal konut projesi dar gelirli aileleri ev sahibi yapmayı amaçlıyor. Yatay mimari anlayışı ile inşaa edilecek olan TOKİ 100 bin sosyal konut için başvuru sayısı 1 milyon 211 bin 518 olarak açıklandı. Başvurulara yoğun ilgi gösterilmesinin ardından şimdi gözler kura çekiliş tarihine çevrildi. Peki TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde kuralar ne zaman çekilecek?

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİNE BAŞVURU SAYISI AÇIKLANDI

TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2 1 ve 3 1 planında yapılacak 100 bin sosyal konut için 16 Aralık 2019'da başlayan başvurular 15 Ocak'ta sona erdi.

Depreme dayanıklı, kimlikli, mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimari esasıyla inşa edilecek sosyal konutlara Türkiye genelinde vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Başvuruların e-Devlet üzerinden ve belirlenen bankaların yetkili şubeleri aracılığıyla kabul edildiği kampanyaya toplam 1 milyon 211 bin 518 başvuru yapıldı.

Projeye en çok başvuru İstanbul'dan geldi. İstanbul'dan 375 bin 953, İzmir'den 75 bin 288, Gaziantep'ten 69 bin 686, Bursa'dan 56 bin 142 ve Ankara'dan 18 bin 38 kişi başvuruda bulundu.

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT POJESİNDE KURALAR ŞUBAT AYINDA ÇEKİLECEK!

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) "En Az %40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının %5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

1. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Başvuru yapılan Bankanın yetkili Şube'lerinden geri alabilecektir.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare'ce belirlenecek tarihte "Konut Belirleme Kurası" çekilecektir.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

Kubilay Gülbek ile 5 DakikaDHA Genel Müdürü Kubilay Gülbek tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsle alakalı değerlendirmelerde bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber