Geri Dön
GündemUyuşturucu yuvası haline gelen metruk binalar yıkılıyor

Uyuşturucu yuvası haline gelen metruk binalar yıkılıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklaması ile gündeme gelen metruk binalardan 105 bin 750'sinin uyuşturucu yuvası haline geldiği belirtildi. Bu binalardan 69 bin 607'si yıkıldı, 16 bin 349'u rehabilite edildi, 19 bin 794'ünün yıkım ve rehabilitasyonu ise sürüyor.

Uyuşturucu yuvası haline gelen metruk binalar yıkılıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kadın Muhtarlar Derneği'nin 3'ünü Genel Kongresi'ndeki konuşmasında "110 bin metruk bina vardı, biz bunun 75 bininden fazlasını yıktık. 15 binini de restore ettik. Geriye 15 bin bina kaldı. O bina orada durdukça o binada uyuşturucu kullanılıyor. O binada asayişsizlik yapılıyor" dedi.

METRUK BİNALAR İKİNCİ SIRADA

Bakan Soylu'nun açıklaması gözleri bu binalara çevirdi. İçişleri Bakanlığı uyuşturucu ile mücadele kapsamında 2018 yılında 'Narkolog Projesini' hayata geçirdi.  Proje ile uyuşturucu kullanımının sosyolojik nedenlerine inilerek uyuşturucu bağımlılarının kişilik profilleri çıkarıldı. Proje çerçevesinde uyuşturucu suçundan gözaltına alınan 29 bin 540 kişiye uygulanan ankette katılanların yüzde 70,89’u hayatının bir döneminde uyuşturucu madde kullandığını belirtirken, yüzde 45,2’si uyuşturucu maddeyi kendi evinde, yüzde 29,1 terk edilmiş metruk binalarda, yüzde 10,7’si arkadaşının evinde, yüzde 7,9'u arabada, yüzde 2,6’sı parkta kullandığını belirtti.

'KANUN MADDESİ DEĞİŞTİRİLDİ, YIKIN TALİMATI VERİLDİ'

Uyuşturucu kullanımı yeri olarak ikinci sırada çıktığı metruk binalarla ilgili harekete geçildi. Bu doğrultuda 2019 yılında 3194 sayılı İmar Kanununun 'Yıkılacak derecede tehlikeli yapılar'” başlıklı 39’uncu maddesi 'Genel güvenlik ve asayiş bakımından tehlike arz ettiği valilikçe tespit edilen metruk yapıların öncelikli olarak yıkılması, yıkılamayanların ise iyileştirilmesi-rehabilite edilmesi ve güvenlik tedbiri alınmasına yönelik iş ve işlemlerin yerel yönetimler başta olmak üzere ilgili kurum-kuruluşlar ile koordinasyon sağlanarak devam ettirilecek' şeklinde değiştirildi.  Bu değişikliğin ardından valiliklere, kaymakamlıklara, belediyelere talimat gönderilerek metruk binaların tespit edilmesi istendi. Vali ve kaymakamlar başkanlığında kurulan komisyon ile konu Asayiş ve Güvenlik Toplantılarında ele alındı.

69 BİN 349 BİNA YIKILDI

Bu çalışmalar kapsamında bugüne kadar ülke genelinde 105 bin 750 metruk bina tespit edildi. Bu binalardan 69 bin 607'si yıkıldı, 16 bin 349'u rehabilite edilerek güvenlik tedbiri alındı. Geriye kalan yüzde 19 bin 794 bina ile ilgili yıkılma ve iyileştirme işlemleri ise devam ediyor.

 

Dünyanın gözü orada! Biden-Putin görüşmesi başladı
Antalya'yı fırtına vurdu! Uyarı üstüne uyarı geldi
TEM'i kilitleyen kaza! Cezaevi aracı köprüde asılı kaldı
Son dakika... İran'ın savaş gemisi battı!
Türk-İş'ten asgari ücret mesajı! Bu rakamın altında...
18 yıl perde açmadı! Cesetlere yaptıklarına duyanlar inanamadı
Edirne'de Yunan polis hareketliliği! Sevgilisiyle yasak bölgede yakalandı
Bu görüntüler İstanbul'dan! ‘Cansiperane vaziyette görev’
Fenerbahçe'den Attila Szalai için resmi transfer açıklaması!
Uyuyan kocasını baltayla öldürmüştü! İfade değiştirdi
Boşandılar ama kopamadılar! Merve ile Gürhan...
İlk kez duyuruldu! Üç farklı hava aracına entegre edildi
Acun Ilıcalı'nın Hull City'e ilk transfer Türkiye'den
Karan böyle rol çaldı! 'Anneni mi daha çok seviyorsun, babanı mı?'
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler