Gündem Van'da kar esareti! Onlarca yol kapandı, doğum sancısı tutan kadına sağlık ekibi iş makinesiyle taşındı

Van'da kar esareti! Onlarca yol kapandı, doğum sancısı tutan kadına sağlık ekibi iş makinesiyle taşındı

24.01.2024 - 09:54 | Son Güncellenme:

Van’da etkili olan kar yağışı nedeniyle 429 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı. Ekipler, yolların açılması için çalışma başlattı. Erciş ilçesinde yolu kar yağışı nedeniyle kapanan Kadirasker Mahallesi'nde doğum sancısı tutan Hazar Yıldız'ı (23) almaya giden sağlıkçıları taşıyan ambulans kara saplandı. Karla mücadele ekiplerinin kurtardığı ambulans, tepedeki eve çıkamayınca sağlık ekipleri iş makinesiyle Yıldız'ın evine ulaştı.

Vanda kar esareti Onlarca yol kapandı, doğum sancısı tutan kadına sağlık ekibi iş makinesiyle taşındı

Kent merkezinde dün etkili olan yağmur, gece saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Kar yağışı ve tipi nedeniyle 257'si mahalle 172'si mezra olmak üzere 429 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.

Haberin Devamı

Kar kalınlığının kent merkezinde 10, yüksek kesimlerde 50 santimetreye ulaştığı kentte Büyükşehir Belediyesi ile Karayolları'na bağlı karla mücadele ekipleri, kapalı yolları açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.Diğer yandan, 22 Aralık'tan bu yana kapalı olan Van-Bahçesaray kara yolunda çığ tehlikesi nedeniyle çalışma yürütülemiyor.

Vanda kar esareti Onlarca yol kapandı, doğum sancısı tutan kadına sağlık ekibi iş makinesiyle taşındı

SAĞLIK EKİBİ İŞ MAKİNESİYLE TAŞINDI

Erciş ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan ve yolu yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan Kadirasker Mahallesi'nde yaşayan ve ilk çocuğuna hamile olan Hazar Yıldız'ın doğum sancısı başlayınca yakınları 112 Acil Servis'i arayarak yardım istedi.

Yola çıkan sağlık ekiplerini taşıyan ambulans mahalleye 5 kilometre kala kara saplandı. İhbarla bölgeye gelen karla mücadele ekipleri yaklaşık 4 saat süren çalışmayla, ambulansı saplandığı yerden çıkardı. Bu sırada da iş makinesi yol açtı. Açılan yola ambulansla tekrar çıkan sağlık ekipleri bu defa da Yıldız'ın yaşadığı tepedeki eve çıkamadı. Bölgeye bir kez daha getirilen iş makinesi, sağlık ekiplerini eve ulaştırdı. İlk müdahalesi evinde yapılan Yıldız, açılan yoldan kendilerine ait araçla, ambulansa getirildi.

Haberin Devamı

Vanda kar esareti Onlarca yol kapandı, doğum sancısı tutan kadına sağlık ekibi iş makinesiyle taşındı

Erciş Rıdvan Çevik Devlet Hastanesi'ne götürülen Hazar Yıldız'ın tedaviye alındığı ve doğumunun beklendiği öğrenildi. Yıldız'ın yakını Turan Yıldız ekiplere teşekkür etti. Belediye çalışanı Erkan Gürmüş ise, "Bize sabah saatlerinde bir ihbar geldi. Biz de kaymakamımızın talimatıyla hemen hazırlanıp ambulansın saplandığı yere gittik. 4 saatlik çalışmanın sonunda ambulansı bulunduğu yerden çıkartıp, yolları açtık. Sağlık ekiplerini iş makinesiyle hamile kadının evine götürdük. Hastayı evden alıp, ambulansa bindirdik" dedi.

 

BAHÇESARAY'DA KAR ETKİLİ OLUYOR

Bahçesaray ilçesinde dün başlayan ve belli aralıklarla etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'ni etki altına alan kar yağı, yüksek kesimlerde trafiği ve hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Kentte dün akşam saatlerinde buyana belli aralıklarla etkili olan kar yağışı, özellikle Bahçesaray'da hayatı olumsuz etkiledi. Kar kalınlığının yüksek kesimlerde 60 santimetreye ulaştı. Kışın çetin geçtiği Bahçesaray'a bağlı Çatbayır Mahallesi'nde karla birlikte güzel manzaralar ortaya çıktı. Mahalle sakinleri sabahın erken saatlerde toprak damlı evlerinin üzerindeki karları küreklerle temizlemeye başladı. Kar yağışıyla beraber ilçenin Arvas Mahallesi'nde de hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Mahalle sakinleri hayvanlarını beslemek için ahırlarının önünde biriken kar yığınlarını temizleyip tünel açarak kar üzerinde beslemeye çalışıyor.

Haberin Devamı

Vanda kar esareti Onlarca yol kapandı, doğum sancısı tutan kadına sağlık ekibi iş makinesiyle taşındı

Kar yağışı ile birlikte kapanan yolların yeniden ulaşıma açılması için Van Büyükşehir Belediyesi ile Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü karla mücadele ekipleri çalışma başlattı. Kar kalınlığı Van merkezde 15, kırsal mahallelerde 20 ila 60, yüksek kesimlerde Çaldıran ilçesinde 98 ve Van-Bahçesaray karayolu üzerinde bulunan ve Türkiye'nin en yüksek geçidi olan 3 bin rakımlı Karabet Geçidi'nde ise yaklaşık 2 metre 95 santimetreye ulaştı.