Geri Dön
GündemYKS ek yerleştirme tercihleri hangi tarihte yapılacak? 2019 YKS ek yerleştirme nasıl yapılır?

YKS ek yerleştirme tercihleri hangi tarihte yapılacak? 2019 YKS ek yerleştirme nasıl yapılır?

YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından bir başka merak konusu da YKS ek yerleştirme ne zaman ve nasıl yapılacak sorusu oldu. İşte hem bu soruların cevapları hem de ÖSYM tarafından yayımlanan YKS kılavuzunda yer alan bilgiler...

YKS ek yerleştirme tercihleri hangi tarihte yapılacak? 2019 YKS ek yerleştirme nasıl yapılır?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı yerleştirme sonuçlarında üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler, YKS ek yerleştirmelerin ne zaman ve nasıl yapılacağını merak ediyor. ÖSYM yayımladığı YKS yerleştirme kılavuzunda ek yerleştirme detaylarına yer verdi.

YKS EK YERLEŞTİRME TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS ek yerleştirme tercihlerinin ne zaman yapılacağı henüz belli olmadı. ÖSYM, YKS ek yerleştirme tercihleri için tarih belirlediğinde haberimizin içeriğinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

YKS EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAKTIR?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır. Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Arkadaşıyla kuaförden çıkan çıraktan haber alınamıyorİstanbul Sultangazi'de, bir hafta önce tanıştığı arkadaşıyla çalıştığı kuaför dükkanından çıktığı güvenlik kameralarına yansıyan Suriye uyruklu 14 yaşındaki çırak Mouaz Dakkouri'den haber alınamıyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner