Kardak Kayalıkları

Kardak Kayalıkları

Son dakika Kardak Kayalıkları haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Kardak Kayalıkları gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Kardak Kayalıkları haber sayfamızda...

Kardak Kayalıkları haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 255 kardak kayaliklari haberi bulunmuştur.

Kardakın karşısındaki Çavuş Adasında askeri inşaat başladı
Kardak'ın karşısındaki Çavuş Adası'nda askeri inşaat başladıKARDAK kayalıklarında Yunanlıların gerginliği arttırması üzerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz. Kuv. K.) tarafından bugün Kardak'a 1 mil mesafedeki Çavuş Adası'na iskele ve gözetleme kulesi yapılmaya başlandı. Dz. Kuv. K.'le bağlı hücumbotlar, iş makinalarının adaya nakli sırasında çevrede kuş uçurtmadı. Bodrum'un Gümüşlük Mahallesi ile Kardak kayalıkları arasında bulunan, üstünde 350 yıllık Osmanlı feneri ile gözetleme kulesinin yer aldığı, 300 metre uzunluğunda ve 70 metre genişliğindeki Çavuş Adası'na, Dz. Kuv. K. tarafından yeni gözetleme kulesi, iskele ve askerlerin barınacağı konut yapılmasına karar verildi. Üç haftada tamamlanması beklenen inşaat, bugün başladı. Öğle saatlerinde Gümüşlük Limanı'ndan römorkorlarla adaya jenaratör, su tankı iş makinası ve işçiler götürüldü. Saat 12.00'de yapılan nakil sırasında Dz. Kuv. K.'ye ait hücumbotların iş makinalarının Çavuş Adası'na gidiş güzergahında geniş önlem aldığı görüldü. Kardak kayalıklarına 30 metre mesafede iki Türk botu önleme harekatını sürdürdü. İki Yunan botunun ise Kilimli (Kalimnos) Adası yakınlarından gelişmeleri izlediği, Kardak kayalıklarına yaklaşmadığı görüldü. Bölgede halen 4 Yunan, 6 Türk sahil güvenlik botu bulunuyor. Öte yandan Kardak kayalıklarına iki mil mesafedeki Kalalimnos Adası'nda Yunanlılar, geçen 21 Ocak'ta, gözetleme kulesinin yanına ne amaçla kullanılacağı bilinmeyen bir inşaat yapmaya başlamıştı.
11.09.2019Haberler
Kardakta gergin anlar
Kardak'ta gergin anlarBODRUM açıklarındaki Kardak Kayalıkları'nda, dün geceden beri gerginlik yaşanıyor. İlk gerginlikte Kardak bölgesine girmeye çalışan Yunan botu, engel olan Türk botunun kıç kısmına sürttü. Diğer gerginlikte ise Türk botları, Yunan botlarının Kardak'a gelmesini engelledi. Bodrum'un Gümüşlük Mahallesi'ne 3.5 mil uzaklıktaki Kardak kayalıklarında, dün geceden beri gerginlik yaşanıyor. İlk gerginlik, dün saat 23.30'da meydana geldi. Kardak bölgesine girmeye çalışan 'AZ- 090' borda numaralı 27 askerin görev yaptığı Yunan Sahil Güvenlik botuna, 92 askerin bulunduğu ve 90 metre uzunluğundaki '703' borda numaralı 'Umut' isimli Türk Sahil Güvenlik botu engel oldu. Manevralar sırasında Yunan botu, Türk botunun kıç tarafına sürttü. Yunan botunda hasar meydana geldiği, Türk botunda ise herhangi bir hasarın oluşmadığı öğrenildi. Yunun botu, Kilimli (Kalimnos) Adası açıklarına doğru çekildi. Gerginlik, bugün de saat 12.30 sıralarında meydana gelen olayla devam etti. Yunanistan'ın Leros, Kilimli ve İstanköy (Kos) adalarından gelen 4 Yunan Sahil Güvenlik botu, sabahtan itibaren Kalalimnos Adası ve Kardak kayalıklarına 1 mil uzaklıkta konuşlandı. Yunan botlarının zaman zaman Kardak kayalıklarına gelmek istemesi, rotalarını ise Kardak'a çevirmesi gerginliğe neden oldu. Yunan botları, Türk botlarının uyarıları üzerine geri dönerek, Yunan sularında devriye görevini sürdürdü. Bölgede 4 Yunan sahil güvenlik botu kendi sularında, 7 Türk sahil güvenlik botu ise Çatal Ada ile Çavuş Adası bölgesinde bekleyişlerini sürdürüyor. Türk sahil güvenlik botlarındaki bazı subayların, gelişmeleri botun üzerinde izlediği görüldü. Öte yandan bazı Yunan balıkçıların da uluslararası sulardan Türk sularına girmeye çalıştığı, buna Türk botlarının engel olduğu gözlendi. Yunan balıkçılar, cep telefonu kamerasıyla çektiği görüntüleri internet üzerinden paylaştı.
11.09.2019Haberler
Türk askeri Yunan askerine Mehter marşı ve İzmir marşı dinletti
Türk askeri Yunan askerine Mehter marşı ve İzmir marşı dinlettiMuğla'nın Bodrum İlçesi açıklarında bulunan Kardak kayalıklarına çelenk atmak üzere Yunan hücumbot ile gelen Yunanistan Savunma Bakanı Türk sahil güvenlik ekipleri tarafından bölgeye yaklaştırılmadı. Sabah saatlerinde yaşanan gerginliğin ardından karasularımızda kuş uçurtmayan Türk askeri, telsizden Yunan askerlerine mehter marşı ve İzmir marşını dinletti. Bodrum'a bağlı Gümüşlük Mahallesi'ne 3.5 mil uzaklıktaki Kardak Kayalıkları'na sabah saatlerinde hücum botu ile gelerek çelenk bırakmak isteyen Yunan heyetini bölgeye yaklaştırılmadı. Aralarında Yunan Savunma Bakanınında olduğu heyet Türk askerinin ikazı üzerine bölgeden uzaklaştırılmıştı. Yaşanan sıcak saatlerin ardından 4 sahil güvenlik botu, 2 savaş gemisi ve 1 helikopter kardak kayalıkları çevresinde devriye atarak kuş uçurtmadı. Güvenlik seviyesinin en üst düzeye çıkarıldığı bölgede zaman zaman Kardak kayalıklarına yaklaşmaya çalışan yunan botu Türk sahil güvenlik ekipleri tarafından engellendi. Kendi karasularına çekilen yunan askerine Türk Sahil Güvenlik ekipleri telsizden mehteran hücum marşı ve İzmir marşını dinletti. Kardak çevresinde bulunan bir sahil güvenlik ekibinin ise bottan tayzikli su sıkarak kardak çevresinde su kemeri oluşturduğu görüldü.Türk sahil güvenlik ekiplerinin kardak bölgesinde ki bekleyişleri sürüyor.
11.09.2019Yaşam

Yazar Sonuçları