Ömer El-Beşir

Ömer El-Beşir

Son dakika Ömer el-Beşir haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Ömer el-Beşir gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Ömer el-Beşir haber sayfamızda...

Ömer El-Beşir

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 518 omer el besir haberi bulunmuştur.
Sudan’daki şiddet olaylarında 48 kişi öldü, 97 kişi yaralandı
Sudan’daki şiddet olaylarında 48 kişi öldü, 97 kişi yaralandıSudan’da meydana gelen şiddet olaylarında 48 kişinin öldüğü, 97 kişinin ise yaralandığı belirtildi. Şiddet olaylarının Cuma günü, yerlerinden edilmiş insanların kaldığı bir kampta iki kişi arasında çıkan kavga nedeniyle çıktığı ifade edildi. Şiddet olayları nedeniyle 24 saat sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
17.01.2021Dünya
El-Mehdi’yi uğurladılar
El-Mehdi’yi uğurladılarKovid-19 tedavisi gördüğü Birleşik Arap Emirlikleri’nde 85 yaşında hayatını kaybeden Sudan eski Başbakanı ve Milli Ümmet Partisi lideri Sadık el-Mehdi’nin cenazesi başkent Hartum’da toprağa verildi.
28.11.2020Dünya
Sudanda eski başbakan Sadık el-Mehdi hayatını kaybetti
Sudan'da eski başbakan Sadık el-Mehdi hayatını kaybettiSudan eski Başbakanı ve Milli Ümmet Partisi lideri Sadık el-Mehdi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi gördüğü Birleşik Arap Emirlikleri'nde, 85 yaşında hayatını kaybetti.
26.11.2020Dünya
Sudan’da akaryakıt fiyatları bir yılda 20 kat arttı
Sudan’da akaryakıt fiyatları bir yılda 20 kat arttıSudan’da sübvansiyonların kademeli olarak geri çekilmesiyle akaryakıt fiyatları bir yılda 20 kat arttı.
30.10.2020Uzmanpara
Afrikada darbeler son bulmuyor
Afrika'da darbeler son bulmuyorAfrika'da 2010'dan bu yana Güney Sudan, Çad, Gambiya, Nijer, Burkina Faso, Burundi, Zimbabve, Sudan, Gabon ve Etiyopya gibi ülkelerde ya darbe ya da darbe girişimi görüldü.
20.08.2020Dünya
Sudanda devrik Cumhurbaşkanı Beşire yakın yüzlerce kamu çalışanının görevine son verildi
Sudan'da devrik Cumhurbaşkanı Beşir'e yakın yüzlerce kamu çalışanının görevine son verildiSudan'da eski rejimin tasfiyesi ve yolsuzlukla mücadele için kurulan komite, eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir ile bağlantısı bulunduğu gerekçesiyle aralarında çok sayıda üst düzey yetkilinin da bulunduğu 651 kamu görevlisinin işine son verdi.
10.06.2020Dünya
Sundanda corona virüs kabusu Resmen açıklandı...
Sundan'da corona virüs kabusu! Resmen açıklandı...Gelen son dakika haberlerine göre; Sudan’da yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanarak başkentteki Kuber Hapishanesi’ne konulan eski Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Osman Taha’nın yeni tip corona virüs (covid-19) testinin pozitif çıktığı bildirildi. Ayrıca Sudan Gençlik ve Spor Bakanı Vela el-Buşi’nin de corona virüs (covid-19) testinin pozitif çıktığı açıklandı.
26.05.2020Dünya
Corona virüs salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte neler yaşandı
Corona virüs salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte neler yaşandı? Dünya genelinde yeni tip corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 250 bini aşarken, hastalığı atlatanların sayısı 1 milyon 180 bine yaklaştı.
4.05.2020Dünya
Son dakika: Canlı blog | Dünyada corona virüste neler yaşanıyor
Son dakika: Canlı blog | Dünyada corona virüste neler yaşanıyor?Corona virüse dair son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Salgının yeni merkezi haline gelen ABD'de son 24 saatte 1711 kişi daha corona virüs sebebiyle yaşamını yitirdi. Virüs'ün ortaya çıktığı Çin Vuhan'da ise salgın kontrol altına alınmış ve şehirdeki karantina kaldırılmış durumda. İşte yaşanan son gelişmeler...
4.05.2020Dünya
Sudan Savunma Bakanı kalp krizinden öldü
Sudan Savunma Bakanı kalp krizinden öldüSilahlı gruplarla müzakere için Güney Sudan'a giden 59 yaşındaki general Ömer'in cenazesi, başkent Hartum'da defnedilecek.
25.03.2020Dünya
Sudan, Ömer el-Beşiri Uluslararası Ceza Mahkemesine teslim edecek
Sudan, Ömer el-Beşir'i Uluslararası Ceza Mahkemesine teslim edecekAfrika ülkesi, teslim edilecek isimler arasında Beşir’in yanı sıra eski Savunma ve İçişleri Bakanı Abdurrahim Muhammed Hüseyin, eski Kuzey Kurdufan Valisi Ahmed Harun, milis gücü liderlerinden Ali Kuşib'in de bulunduğunu açıkladı.
11.02.2020Dünya
Sudanda yakıt satışında karne ve kota uygulaması
Sudan'da yakıt satışında 'karne' ve 'kota' uygulamasıYakıt krizi nedeniyle günlerdir istasyonlarda uzun kuyrukların oluştuğu Sudan'da hükümet, yakıtı kota ve karneyle dağıtmaya başlayacak.
10.02.2020Dünya
Sudan BMden barışı koruma misyonu talep etti
Sudan BM'den barışı koruma misyonu talep ettiSudan geçiş dönemi hükümeti, ülkede barışın korunması için Birleşmiş Milletler'den (BM) barışı koruma misyonu talebinde bulundu.
9.02.2020Dünya
Sudan’ın yeni istihbarat başkanı Cemal Abdulmecid oldu
Sudan’ın yeni istihbarat başkanı Cemal Abdulmecid olduSudan’da dün istifasını sunan İstihbarat Başkanı Ebubekir Dembeleb’in yerine Korgeneral Cemal Abdulmecid getirildi.
16.01.2020Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğana hediye edilen aslanları bir de şimdi görün
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilen aslanları bir de şimdi görünSudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 45-60 kilogram olarak hediye edilen 4 aslan 125- 150 kilograma ulaştı. Özenle beslenerek 24 saat güvenlik kamerası ile korunan aslanlar ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görüyor.
9.01.2020Haberler
Cumhurbaşkanı Erdoğana hediye edilen aslanları bir de şimdi görün
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilen aslanları bir de şimdi görünSudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 45-60 kilogram olarak hediye edilen 4 aslan 125- 150 kilograma ulaştı. Özenle beslenerek 24 saat güvenlik kamerası ile korunan aslanlar ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görüyor.
9.01.2020Gündem
Sudanda 29 istihbaratçı hakkında idam kararı
Sudan'da 29 istihbaratçı hakkında idam kararıSudan'da mahkeme, devrik Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir dönemindeki rejim karşıtı protesto gösterilerinde bir aktivistin işkenceyle öldürülmesiyle ilgili davada 29 güvenlik mensubu hakkında idam kararı verdi.
30.12.2019Dünya
The Guardiandan flaş iddia Yüzlerce Sudanlı paralı asker...
The Guardian'dan flaş iddia! Yüzlerce Sudanlı paralı asker...Yüzlerce Sudanlı paralı askerin, Libya'da darbeci lider Halife Hafler'in uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) karşı yürüttüğü savaşa katıldığı iddia edildi.
25.12.2019Dünya
Beşir devam eden davalarda idam cezası alabilir
Beşir devam eden davalarda idam cezası alabilirSudan'da savcılık, yolsuzluktan aldığı iki yıl hapis cezasını yaşı nedeniyle rehabilitasyon merkezinde geçirecek eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in devam eden davalarda suçlu bulunması durumunda, idamla cezalandırılabileceğini bildirdi.
15.12.2019Dünya
Devrik Sudan lideri Ömer el-Beşir, 2 yıl hapse mahkum edildi
Devrik Sudan lideri Ömer el-Beşir, 2 yıl hapse mahkum edildiSudan Ceza Mahkemesi, yolsuzluk suçlamasıyla yargılanan eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'e, 2 yıl hapis cezası verdi.
14.12.2019Dünya
Güvenlik tedbirleri en üst seviyeye çıkartıldı
Güvenlik tedbirleri en üst seviyeye çıkartıldı!Sudan’ın başkenti Hartum’da, mahkemenin, “yolsuzluk” suçlamasıyla yargılanan eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir hakkında nihai hükmünü açıklayacağı yarınki duruşma öncesi, eylem ve gösterilere yönelik tedbirler artırıldı.
13.12.2019Dünya
Beşir, Sudanda aklanırsa Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanabilir
Beşir, Sudan'da aklanırsa Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanabilirEski Sudan Cumhurbaşkanı Beşir'in Sudan yargısı tarafından beraatine hükmedilmesi durumunda Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanabileceğini belirtildi.
4.11.2019Dünya
‘Kulübün üyeleri umudun filozofları’
‘Kulübün üyeleri umudun filozofları’Sudanlı dört yönetmenin oluşturduğu Sudan Sinema Kulübü’nü konu alan belgesel “Ağaçlardan Bahsetmek”i yönetmeni Suhaib Gasmelbari’yle Ayvalık Film Festivali’nde konuştuk.
14.10.2019Gündem
Sudanda geçici hükümet kuruldu
Sudan'da geçici hükümet kurulduSudan'da Ömer El Beşir iktidarının sona ermesinin ardından seçimlere kadar ülkeyi yönetecek geçici hükümet kuruldu. Sudan Başbakanı Abdullah Hamdouk, bu akşam Hartum'da düzenlediği basın toplantısında ülkede 39 aylık geçiş dönemini yönetecek ve 18 bakandan oluşan hükümetin kurulduğunu açıkladı.21 Ağustos'ta Sudan'ın 3 yıl 3 ay sürecek geçiş dönemine başkanlık edecek olan Abdullah Hamadok, yemin ederek görevine başlamıştı.
11.09.2019Haberler
Dünyayı sarsan itiraf Suudi Veliaht Prensten 25 milyon dolar...
Dünyayı sarsan itiraf! 'Suudi Veliaht Prens'ten 25 milyon dolar...'Sudan'da darbeyle devrilen El Beşir, bugün ilk kez mahkemede itirafta bulundu ve Suudi Arabistan'dan aldığı paraları anlattı.
31.08.2019Dünya
Sudan’ın devrik lideri  Beşir hâkim karşısında
Sudan’ın devrik lideri Beşir hâkim karşısındaSudan eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, “yasa dışı mal edinmek” suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşması için yoğun güvenlik önlemleri arasında başkent Hartum’daki mahkemeye getirildi.
20.08.2019Dünya
Son dakika... Sudanda beklenen imzalar atıldı
Son dakika... Sudan'da beklenen imzalar atıldıSudan'da otorite krizini resmen bitiren ve Geçici Sivil Yönetim düzenlemelerini içeren Anayasal Bildiri anlaşması imzalandı.
17.08.2019Dünya
Sudanda geçiş döneminin detayları
Sudan'da geçiş döneminin detaylarıSudan'da Askeri Geçiş Konseyi (AGK) ile sivil muhalif koalisyon Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) tarafından imzalanan anayasal bildiri için 17 Ağustos'ta resmi imza töreni yapılacak.
4.08.2019Dünya
Sudan’da sonunda anlaşma sağlandı
Sudan’da sonunda anlaşma sağlandıSudan’da askeri darbenin ardından yaşanan siyasi krizi aşmak için askeri yönetim ile muhalif sivil koalisyon arasında aylardır süren müzakerelerde nihai anlaşmaya varıldı. Afrika Birliği Sudan Özel Temsilcisi ve ara bulucu Muhammed Hasan Lebat, gazetecilere yaptığı açıklamada, Askeri Geçiş Konseyi (AGK) ile Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) koalisyonunun anayasa bildirisinin tüm maddelerinde anlaştıklarını bildirdi.
4.08.2019Dünya
Sudanda darbeciler ve muhalifler ortak yönetimde anlaştı
Sudan'da darbeciler ve muhalifler ortak yönetimde anlaştıAfrika ülkesinde taraflar siyasi krizi sonlandıracak anayasa bildirisinin tüm maddelerinde uzlaşıldığını, 39 aylık ortak geçici yönetimi başlatacak nihai anlaşmanın pazar günü imzalanacağını duyurdu.
3.08.2019Dünya
Sudanda darbecilerden okullara süresiz tatil
Sudan'da darbecilerden okullara süresiz tatilAskeri yönetim, Kuzey Kurdufan eyaletinde beş kişinin hayatını kaybettiği barışçıl gösterinin ardından ülke geneline yayılan öğrenci protestoları nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime süresiz ara verildiğini açıkladı.
31.07.2019Dünya
Sisi, Sudanlı generali Kahirede kabul etti
Sisi, Sudanlı generali Kahire'de kabul ettiMısır'ın darbeci cumhurbaşkanı, kendisi gibi darbeci olan Sudan Askeri Geçiş Konseyi (AGK) Başkan Yardımcısı Orgeneral Daklu Hmidti'yle Kahire'de görüştü.
29.07.2019Dünya
Sudanda kritik imzalar atıldı
Sudan'da kritik imzalar atıldıDarbeci Askeri Geçiş Konseyi ile muhalifler arasında anlaşmaya varıldı, Doğu Afrika ülkesi plana göre 39 ayda sivil yönetime kavuşacak.
17.07.2019Dünya
Sudanda göstericilere müdahale emri Askeri Konseyden geldi, saldırı önceden planlandı
'Sudan'da göstericilere müdahale emri Askeri Konsey'den geldi, saldırı önceden planlandı'Onlarca protestocunun canlı yayında öldüğü Afrika ülkesindeki katliamın 300'den fazla görüntüsünü inceleyen BBC, ayakları bağlanan kurbanların Nil Nehri'ne atıldığını bildiriyor.
12.07.2019Dünya
Sudanda internet kesintisi bitti
Sudan'da internet kesintisi bittiAfrika ülkesinde darbeci askerlerin ordu karargahı önündeki göstericileri dağıttığı 3 Haziran'da erişime kapatılan mobil internet, normale döndü.
10.07.2019Dünya
Sudanda dönüşümlü başkanlığın detayları belli oldu
Sudan'da dönüşümlü başkanlığın detayları belli olduSudan'da askeri yönetimle sivil muhalefet arasında  varılan siyasi mutabakat çerçevesinde geçiş dönemi 3 yıl 3 ay sürecek. Bu sürenin  21 ayında askeri yönetimden bir isim, sonraki 18 ayında ise sivil bir isim ülkeye  başkanlık yapacak.
5.07.2019Dünya
Sudanda askerler ve muhalefet geçiş süreci anlaşmasında uzlaştı
Sudan'da askerler ve muhalefet 'geçiş süreci anlaşmasında' uzlaştıArabulucuların çabaları sonuç verdi, darbeciler ve muhalifler Afrika ülkesini seçime götürecek süreci birlikte yürütecek.
5.07.2019Dünya
Sudan’da müzakereler sürecek
Sudan’da müzakereler sürecekAfrika ülkesine giden uluslararası arabulucular, darbeciler ve muhalifleri doğrudan müzakereler için ikna etti.
4.07.2019Dünya
Sudan durulmuyor
Sudan durulmuyorBaşkent Hartum ve Umdurman'da yönetimin sivillere teslim edilmesini isteyenler, Askeri Geçiş Konseyi'ne karşı gece boyunca sokaktaydı.
19.06.2019Dünya
El Beşir ilk kez görüntülendi
El Beşir ilk kez görüntülendiSudan’da devrik lider Ömer El Beşir, askeri darbenin ardından ilk kez başkent Hartum’da ifade vermek üzere savcılığa götürülürken görüntülendi. 11 Nisan’daki darbeden sonra ilk kez görüntülenen Beşir, Kuber Hapishanesi’nden alınarak, polis korumasında başkentteki Yolsuzlukla Mücadele Savcılığına getirildi.
18.06.2019Dünya
Sudanda Ömer el Beşir darbeden sonra ilk kez görüntülendi
Sudan'da Ömer el Beşir darbeden sonra ilk kez görüntülendiSavcılığa götürülen 75 yaşındaki eski devlet başkanının, geleneksel beyaz dişdâşe giydiği ve sarık taktığı gözlendi.
17.06.2019Dünya
Sudanda Ömer el Beşir darbeden sonra ilk kez görüntülendi
Sudan'da Ömer el Beşir darbeden sonra ilk kez görüntülendiSavcılığa götürülen 75 yaşındaki eski devlet başkanının, geleneksel beyaz dişdâşe giydiği ve sarık taktığı gözlendi.
17.06.2019Dünya
Sudan askeri darbe girişiminden çok daha fazlasıyla karşılaştı
'Sudan askeri darbe girişiminden çok daha fazlasıyla karşılaştı'Sudan’da Askeri Geçiş Konseyi (AGK), planlı bir askeri  darbe girişiminden çok daha fazlasıyla karşı karşıya kaldıklarını belirtti.
14.06.2019Dünya
Sudan askeri darbe girişiminden çok daha fazlasıyla karşılaştı
'Sudan askeri darbe girişiminden çok daha fazlasıyla karşılaştı'Sudan’da Askeri Geçiş Konseyi (AGK), planlı bir askeri  darbe girişiminden çok daha fazlasıyla karşı karşıya kaldıklarını belirtti.
14.06.2019Dünya
Sudanda müzakereler yeniden başlıyor
Sudan'da müzakereler yeniden başlıyorEtiyopya'nın arabuluculuğu sonuç verdi, darbe yapan Askeri Geçiş Konseyi ile muhalifler bir kez daha masaya oturuyor.
12.06.2019Dünya
BMGK Sudandaki şiddet olaylarını kınadı
BMGK Sudan'daki şiddet olaylarını kınadıBirleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Sudan'da son dönemde yaşanan şiddet olaylarını şiddetle kınadı.
12.06.2019Dünya
Askeri Geçiş Konseyinden itiraf Ordudan askerler de vardı...
Askeri Geçiş Konseyi'nden itiraf! Ordudan askerler de vardı...Sudan'da Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'e darbe yapan  Askeri Geçiş Konseyi, geçen hafta başında Hartum'daki ordu karargahı önündeki  göstericilere müdahaleye ordudan askerlerin katıldığını kabul etti.
10.06.2019Dünya
Etiyopya Başbakanı, arabuluculuk için Sudana gitti
Etiyopya Başbakanı, arabuluculuk için Sudan'a gittiBu hafta 113 göstericinin yaşamını yitirdiği Afrika ülkesine giden Etiyopya Başbakanı Ahmed, Askeri Geçiş Konseyi ile görüştü. Konuk siyasetçi, protestocularla da buluşacak.
7.06.2019Dünya
Sudan Sağlık Bakanlığı: Olaylarda 61 kişi hayatını kaybetti
Sudan Sağlık Bakanlığı: Olaylarda 61 kişi hayatını kaybettiSudan Sağlık Bakanlığı, güvenlik güçlerinin, pazartesi  günü başkentte göstericilere müdahalesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının  61 olduğunu açıkladı.
7.06.2019Dünya

Yazar Sonuçları

Sami KohenMilliyet Yazarı
Sudan yeni bir Suriye mi yoksa Mısır mı?Her şey geçen aralık ayında, Sudan’ın başkenti Hartum’da bazı kişilerin sokaklara dökülüp, Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in otoriter rejimine karşı bir gösteri düzenlemesiyle başladı...
7.06.2019Dünya

Benzer Haber Etiketleri

SudanÖmer el-BeşirdarbeAskeri Geçiş Konseyiordu

Ömer El-Beşir ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.