Beethoven

Beethoven

Son dakika Beethoven haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Beethoven gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Beethoven haber sayfamızda...

Beethoven

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.124 beethoven haberi bulunmuştur.
Sonat Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Sonat Formu Ne Demek?
Sonat Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Sonat Formu Ne Demek? Dilimize İtalyancadan girmiş olan sonat kelimesinin sözlük anlamı yüksek sestir. Orijinal dilinde ''sonate'' şeklinde yazılan bu sözcük güftesi olmayan, enstrümantal şarkılar için kullanılan evrensel bir terimdir. Genellikle piyano ve viyolonsel ile icra edilen bu müzik türü, operalarda ve müzikli tiyatro oyunlarında da çalınır. Sonat ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Sonat formu ne demek? İşte, merak edilen tüm detaylar.
10.07.2021Eğitim
‘Ay Işığı’nın kültür elçisi
‘Ay Işığı’nın kültür elçisiYeni albümü “Ay Işığı”nı müzikseverlerle buluşturan dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay: “Klasik müziği herkesin keşfetmesini istiyorum; bu geniş kitlelere büyük zenginlik kazandırır”
13.06.2021Kültür Sanat
Volkan Coşar Borusan Müzik Evi'nde
Volkan Coşar Borusan Müzik Evi'ndeBorusan Sanat, bu hafta da dijital platformlar üzerinden yayınladığı konserler ile dünyaca ünlü müzisyenleri ağırlıyor. 16 Mayıs Pazar günü saat 11.30’da yayınlanacak “Şiirin Müziği” başlıklı konserde, Avusturyalı ünlü şef Thomas Rösner yönetiminde BİFO, İngiliz keman virtüözü Daniel Hope ve Türkiye’nin önemli piyanistlerinden biri olan Gökhan Aybulus’a eşlik ediyor.
11.05.2021Kültür Sanat
Joost Lijbaart, Borusan Müzik Evi’nde
Joost Lijbaart, Borusan Müzik Evi’ndeBorusan Sanat, bu hafta da dijital platformlar üzerinden yayınladığı konserleri ile izleyicilerine dopdolu bir program hazırladı. 8 Mayıs Cumartesi günü saat 19.30’da borusansanat.tv’de Evrim Demirel Trio’nun Borusan Müzik Evi için kaydettiği “Stanpolites” başlıklı projesi yayında olacak. Ayrıca; 9 Mayıs Pazar günü saat 11.30’da BİFO’nun Ekim ayında daimi konuk şefi olacak Patrick Hahn yönetimindeki konseri, BİFO ile Başyapıtlar-II müzikseverlerle buluşacak.
Michele Morrone yeni teklisiyle dikkat çekiyor
Michele Morrone yeni teklisiyle dikkat çekiyorİtalyan aktör, model, şarkıcı ve moda tasarımcısı Michele Morrone, oyunculuk ve şarkıcılık kariyerini kısa sürede uluslararası boyuta taşıdı.
Borusan Sanat baharı karşılıyor
Borusan Sanat baharı karşılıyorBorusan Klasik yayınladığı iki canlı radyo konserleri ve dopdolu programıyla Nisan ayına merhaba diyor. 31 Mart Çarşamba günü saat 16.00’da Borusan Klasik’in konuğu olan Borusan Quartet’in yanı sıra; 1 Nisan Perşembe günü borusansanat.tv’de Avusturyalı şef Patrick Hahn yönetimindeki BİFO dinleyicileri ile buluşacak.
30.03.2021Kültür Sanat
Borusan Sanat'ta bu haftanın programı belli oldu
Borusan Sanat'ta bu haftanın programı belli olduBorusan Sanat, Mart ayına ağırladığı birbirinden değerli sanatçılar ile veda ediyor. 25 Mart Perşembe günü saat 14.00’te Borusan Klasik’te BİFO’nun Venezuelalı şef Domingo Hindoyan’ın yönetiminde canlı yayınlanacak konserin yanı sıra; 28 Mart Pazar günü borusansanat.tv’de Garrett Keast’in şefliğinde, solist kemancı Jan Mráček’in eşlik edeceği “Zamanın Serüveni” başlığını taşıyan konser izleyicilerle buluşacak.
23.03.2021Kültür Sanat
‘İzmir de seni sevdi’
‘İzmir de seni sevdi’Başkan Tunç Soyer, kusursuz müzik kulağına sahip olan 9 yaşındaki görme engelli Bager’i makamında ağırladı
20.03.2021Ege
Özgür Ünaldı’dan yeni eser
Özgür Ünaldı’dan yeni eser Piyanist ve besteci Özgür Ünaldı’nın yeni eseri “Alnar Çeşitlemeleri”, önümüzdeki günlerde müzikseverlerle buluşuyor.
14.03.2021Kültür Sanat
Oratoryo Nedir, Nasıl Yapılır? Oratoryo Örnekleri Nelerdir?
Oratoryo Nedir, Nasıl Yapılır? Oratoryo Örnekleri Nelerdir?Oratorya ilk olarak 16. yüzyıl dolaylarında Roma'da ortaya çıkan ve tiyatro ile alakalı bir müzik türüne verilen isimdir. Oratoryo epik, lirik, ya da dramatik şekillerde olabilmektedir. Bu türün motet, kantat, çile ile yakınlığı da bulunmaktadır. Oratoryo nedir, nasıl yapılır? Oratoryo örnekleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
9.03.2021Eğitim
Nisan Ak: İnsanların klasik müziğe olan ön yargısını kırmaya çalışıyorum
Nisan Ak: İnsanların klasik müziğe olan ön yargısını kırmaya çalışıyorumNisan Ak, müzikal yolculuğunu Amerika Birleşik Devletleri'nde sürdüren hem Türkiye'nin hem de dünyanın sayılı genç kadın orkestra şeflerinden biri. Türkiye'de aldığı müzik eğitiminin ardından ABD'de de bunu sürdüren ve pandemi sürecinde doktora unvanını da kazanan Nisan Ak, Bruch Oda Orkestrası'nın müzik direktörlüğü görevini de üstleniyor. Dünyaca ünlü orkestralarda kadın üyelerin yeni yeni kalıcı bir biçimde yer bulmaya başladığı süreçte bir orkestra şefi olarak dikkat çekici işlere imza atan Nisan Ak, kendi Youtube kanalında yayımladığı videolarla da çok geniş kitlelere ulaşmayı başarıyor. Önümüzdeki aylarda Bruch Oda Orkestrası ile Türk arp sanatçısı Beste Toparlak'ın solist olarak yer alacağı bir albüm kaydını yayımlamaya hazırlanan Nisan Ak'ın müziğe meraklı genç kadınlar için bir eğitim fonu oluşturmak. Türkiye'nin dünya çapında işlere imza atan genç orkestra şefi ile müzikal yolculuğu, popüler müziğe bakışı ve gelecek planları üzerine konuştuk.
Borusan Sanat baharı karşılıyor
Borusan Sanat baharı karşılıyorBorusan Klasik, bahar mevsimini dijital platformlar üzerinden sunduğu konserler ile karşılıyor. BİFO’nun dünyaca ünlü Avusturyalı şef Patrick Hahn yönetiminde 4 Mart Perşembe günü saat 14.00’te Borusan Klasik’te canlı yayınlanacak konserin yanı sıra, 7 Mart Pazar günü borusansanat.tv’de Gabor Káli’nin yönettiği, “Baharı Karşılama” başlığını taşıyan konser izleyicileri ile buluşacak.
Borusan Sanat'ta bu hafta "Kahramanın Yolculuğu"
Borusan Sanat'ta bu hafta "Kahramanın Yolculuğu"Borusan Sanat, bu hafta da müzikseverlere dopdolu bir program hazırladı. 18 Şubat Perşembe saat 14.00’te Borusan Klasik’te Stanislav Kochanovsky yönetimiyle canlı yayınlanacak radyo konserinin yanı sıra, 21 Şubat Pazar günü borusansanat.tv’de Patrick Hahn’ın yönettiği, “Kahramanın Yolculuğu” başlığını taşıyan konser izleyicilerle buluşacak.
16.02.2021Kültür Sanat
Barış Kerem Bahar: Hiç tatmadığım bir meyvenin lezzetini ilk kez hissediyor gibiydim
Barış Kerem Bahar: Hiç tatmadığım bir meyvenin lezzetini ilk kez hissediyor gibiydimNisan ayında başkent Ankara ilk defa gerçekleşecek bir etkinliğe hazırlanıyor. Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde ünlü viyola sanatçısı Barış Kerem Bahar'ın öncülüğünde gerçekleştirilecek olan 1. Ulusal Viyola Günleri, bu özel enstrümana dair pek çok etkinlikleri bünyesinde barındıracak. Viyola sanatçısı, akademisyen kimliklerinin yanı sıra üç kitaba da imzasını atmış bir yazar olan Barış Kerem Bahar ile müzikal yolculuğunu, Turkish Viola Society ve 1. Ulusal Viyola Günleri'ni konuştuk. İçinde bulunduğumuz pandemi dönemindeki hissiyatı hakkında konuşan Barış Kerem Bahar, hayata bakışını da bir sanatçı hassasiyetiyle ifade etti.
Borusan Sanat'ta bu hafta
Borusan Sanat'ta bu haftaBorusan Klasik’te canlı konser yayınları devam ediyor. 28 Ocak Perşembe saat 14.00’te Patrick Hahn yönetiminde Borusan Klasik’te yayınlanacak olan konserin yanı sıra, 30 Ocak Cumartesi günü saat 19.00’da borusansanat.tv'de Güç Başar Gülle’nin "REVERSE PERSPECTIVE" konseri izleyicilerle buluşacak.
26.01.2021Kültür Sanat
Borusan Sanat'ta bu hafta
Borusan Sanat'ta bu haftaBorusan Sanat bu hafta da dijital platformlar üzerinden dinleyicileri ile buluşmaya devam ediyor. Garrett Keast’in şefliğinde, solist kemancı Jan Mráček’in eşlik edeceği konser 21 Ocak Perşembe saat 14.00’te Borusan Klasik’te canlı yayınlanacak.
19.01.2021Kültür Sanat
Borusan Sanat çevrimiçi konserlere devam ediyor
Borusan Sanat çevrimiçi konserlere devam ediyorBorusan Sanat, 14 Ocak Perşembe günü saat 14.00’te Borusan Klasik’ten canlı yayınlanacak ve Cemi’i Can Deliorman’ın yöneteceği; ayrıca borusansanat.tv’de 17 Ocak Pazar saat 11.30’da erişime açılacak “Tamamıyla Beethoven” konserleriyle çevrimiçi yayınlarına devam ediyor.
12.01.2021Kültür Sanat
Beethoven ve dinleme
Beethoven ve dinleme2016’da Milliyet gazetesinde çıkan “Kültür Çökerten Edward Bernays” başlıklı yazımın Türkiye’de birçok mecrada referans gösterilmesine ve hatta izinsiz kopyalanmasına bile çok memnun olduğumu itiraf etmeliyim çünkü son yüzyılın birikmiş sorunlarını anlayabilmek için önce hastalığı teşhis edebilmemiz önemli ve Bernays bu hastalığın başlangıcı (milliyet...
Viyana Filarmoni Orkestrası Yeni Yıl Konseri ilk kez seyircisiz gerçekleşti
Viyana Filarmoni Orkestrası Yeni Yıl Konseri ilk kez seyircisiz gerçekleştiViyana Filarmoni Orkestrası Yeni Yıl Konseri her yıl olduğu gibi gelenekselleştiği üzere 1 Ocak sabahı Viyana yerel saat ile 11.15'te kentin ünlü klasik müzik mabedi Musikverein salonunda gerçekleşti. Orkestrayı altıncı kez yılbaşında yöneten ünlü İtalyan Şef Riccardo Muti ile sahneye çıkan Viyana Filarmoni, pandemi nedeniyle performansını tarihinde ilk kez seyircisiz bir şekilde icra etti.
Borusan Sanat'tan yeni çevrimiçi platform
Borusan Sanat'tan yeni çevrimiçi platformSanatı, sanatçıyı ve müzikseverleri korumak adına, bu sezon konserlerini bedelsiz erişime açan Borusan Sanat; bir adım daha atarak, sanatın gelişimine destek ve ulaşılabilirliğine katkı amacıyla, Motiwe’in Cloudtivi platformu üzerinden borusansanat.tv’yi hayata geçiriyor. Sezon başından bu yana radyodan yayınlanan konserler, çevrimiçi platformda, bu kez video kayıt versiyonlarıyla müzikseverlerin beğenisine sunuluyor.
29.12.2020Kültür Sanat
Gedik Sanat'tan yeni yıl konserleri
Gedik Sanat'tan yeni yıl konserleriGedik Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Gedik Sanat, Franz Schubert’in eserlerine yer verdiği konserlerle yeni yıla merhaba diyecek. Gedik Sanat; resmi Youtube hesabı üzerinden 30 Aralık’ta İstanbul Gedik Üniversitesi Piyano Festivali kapsamında Emre Elivar’ın yorumladığı Üç Piyano Parçası (D 946), 31 Aralık’ta ise Önder Baloglu liderliğinde Gedik Filarmoni Orkestrası yorumuyla Keman ve Yaylı Orkestra için La Majör Rondo (D 438) eserlerini yayınlayacak.
29.12.2020Kültür Sanat
2021’e klasik karşılama
2021’e klasik karşılamaViyana Filarmoni Orkestrası tarihinde ilk kez konser salonlarında seyircisiz bir yılbaşı konseri vermeye hazırlanıyor. Türkiye’den ve dünyadan pek çok önemli orkestralar da görkemli konserlerle 2020’ye veda edip 2021’e ‘merhaba’ diyor
29.12.2020Kültür Sanat
‘İyi ki doğdun Tony’
‘İyi ki doğdun Tony’Geçtiğimiz günlerde Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda ‘Beethoven yılı’ için muhteşem bir konser veren UNICEF İyi Niyet Elçisi Gülsin Onay, önceki gün konuşulacak bir mesaj yayınladı.
24.12.2020Cadde
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın unutulmaz konserleri Borusan Klasik'te
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın unutulmaz konserleri Borusan Klasik'teBorusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, 2020’yi emin adımlarla ve hız kesmeden uğurluyor… Borusan Klasik’te 29 Aralık-3 Ocak arası her gün saat 19.00’da yayınlanacak, müzikseverlerin büyük beğenisini kazanan konser kayıtlarında Leticia Moreno, Corinne Winters, Denis Kozhukhin, Katia & Marielle Labèque, Andreas Ottensamer ve Ailyn Pérez solist olarak yer alıyor.
23.12.2020Kültür Sanat
“Bu simgesel bir hareket”
“Bu simgesel bir hareket”Pandemi Orkestrası’nın yaratıcılarından Şef Rengim Gökmen, “İstanbul’da mağduriyet yaşayanlar 23 kişiyle sınırlı değil. Bu simgesel bir hareket” diyor
13.12.2020Pazar

Benzer Haber Etiketleri

Borusan SanatBİFOBeethovenPatrick Hahnklasik müzik

Beethoven ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.