Bilimadamı

Bilimadamı

Son dakika bilimadamı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan bilimadamı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan bilimadamı haber sayfamızda...

Bilimadamı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 509 bilimadami haberi bulunmuştur.
Matematiğe adanmış bir  hayat, Prof. Ekrem Savaş
Matematiğe adanmış bir hayat, Prof. Ekrem Savaş Uşak Üniversitesi Rektörü ile bir araya geldim, yaptığı çalışmaları dinledikçe ağzım açık kaldı. Matematik üzerine sayısız başarılara imza attığını, hatta genel alanda 48 bin 314 meslektaşı arasında 456’ncı sırada yer aldığını öğrendim. İyi bilim insanı olmak için günde en az 13 saat çalışmak gerektiğini söyleyen Savaş, “Doktor, doçent veya profesör olmak için değil, iyi bilim insanı olmak önceliğiniz olmalı. Ne yaparsanız yapın, en iyisini yapın” diye de öneride bulundu
26.02.2021Ege
Egeli iki bilimadamı yeni göreve atandı
Egeli iki bilimadamı yeni göreve atandıEge Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Türker Çavuşoğlu ile Prof. Dr. Savaş Kansoy, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Kordon Kanı Bilimsel Danışma Komisyonu üyeliğine atandı.
16.09.2020Ege
Yeni bir beyin implantı insan hafızasını yüzde 15 arttırabilir
Yeni bir beyin implantı insan hafızasını yüzde 15 arttırabilirBellek işlevini artırdığını iddia eden sinirsel implantlar yeni değil. Ancak bu soruna yeni bir yaklaşım getirildi. Yeni cihaz unutulan sözcüklerin akla gelmesinde %15 oranında etkili. Hatta buluş Alzheimer gibi rahatsızlıkları olanların yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.
15.02.2018Populer Bilim
Bu bakterilerden canlı şekilde dövme yapılıyor
Bu bakterilerden canlı şekilde dövme yapılıyorHerkesin vücudunun herhangi bir noktasına yaptırdığı veya henüz yaptırmadıysa da mutlaka yaptırmak istediği bir dövme olmuştur. Dövmenin bildiğimiz boya, iğne gibi malzemelerinin dışında bambaşka bir yöntemi daha var: Canlı bakterilerden yapılan ve renk değiştirebilen dövme.
18.01.2018Aksesuar
Homeros’un İzinde İlyada Öyküleri
Homeros’un İzinde İlyada ÖyküleriYaşar Atan'ın İlyada ve Odysseia destanlarını mitolojik öykülere dönüştürdüğü "Homeros’un İzinde İlyada Öyküleri" okurlarını bekliyor.
Sahilde dehşet anları!
Sahilde dehşet anları!Kıyıya gelen beyaz köpek balığı, sörfçülerin yanından geçerek bir foka saldırdı. Plajda büyük paniğe yol açan olay, cep telefonlarıyla görüntülendi.Görüntüler, ABD'nin Massachusetts eyaletinden... Büyük bir beyaz köpek balığı Orleans kentindeki Nauset Plajı'nda kıyıya kadar geldi. İki tatilci okyanusta sörf yaparken yanlarındaki foka saldıran köpek balığı, kurbanını suyun içinde sürüklemeye başladı. Sosyal medyada paylaşılan video görüntülerinde, plajdaki tatilcilerin büyük panik yaşadığı ve sörfçülere kıyıya gelmeleri için bağırdığı görülüyor. Sörfçülerden Nisi Schlanger, "İnsanlar 'Sudan çık, sudan çık' diye bağırıyordu. Öleceğimi düşündüm" dedi. Diğer sörfçü ise, "Yalnızca canımı kurtarmak için yüzdüm, köpek balığı beni suya çekecek veya ısıracak diye korktum" sözleriyle yaşadıklarını anlattı. Bilimadamı Gregory Skomal, benzer olayların her yıl yaşandığını ve bölgedeki köpek balıklarının en az bir kere sahile geldiğini söyledi.
11.09.2019Haberler
Sahilde dehşet anları! Bir anda kan rengini aldı
Sahilde dehşet anları! Bir anda kan rengini aldıKıyıya gelen beyaz köpek balığı, sörfçülerin yanından geçerek bir foka saldırdı. Plajda büyük paniğe yol açan olay, cep telefonlarıyla görüntülendi.
22.08.2017Dünya
Sahilde dehşet anları! Bir anda kan rengini aldı
Sahilde dehşet anları! Bir anda kan rengini aldıKıyıya gelen beyaz köpek balığı, sörfçülerin yanından geçerek bir foka saldırdı. Plajda büyük paniğe yol açan olay, cep telefonlarıyla görüntülendi.
22.08.2017Dünya
Ege’nin yıldızları yeni Türkiye’nin mimarı olacak
Ege’nin yıldızları yeni Türkiye’nin mimarı olacakEğilime Göre Eğitim (EGE) sistemiyle Ege Bölgesi’nin yıldızları, Batı Anadolu okullarında bir araya geliyor
25.07.2017Ege
'Alves Pepe'den daha vahşi'
'Alves Pepe'den daha vahşi'Beşiktaş'ın yeni transferi Pepe ile ilgili bilinmeyenleri Mais Futebol'dan Sergio Pires anlattı...
6.07.2017Futbol
Gaspar Noe'nin en sevdiği 10 film
Gaspar Noe'nin en sevdiği 10 filmYarattığı sansasyonel dünyayla sinemada sert bir dil tutturan Fransız yönetmen Gaspar Noe en çok hangi filmlerden etkilendi? Bir üstadın diğer üstatlara bakışını gösteren 10 film karşısınızda:
İlk insan tahmin edilenden 100 bin yıl önce bakın nerede bulundu?
İlk insan tahmin edilenden 100 bin yıl önce bakın nerede bulundu?Bilim dünyasını derinden sarsacak bir gelişme yaşandı. Fas’ta 300 bin yıllık insan iskeleti kalıntısı bulunduğu bildirildi.
8.06.2017Populer Bilim
Bilim dünyasını sarsacak keşif! 300 bin yıllık...
Bilim dünyasını sarsacak keşif! 300 bin yıllık...Bilim dünyasını derinden sarsacak bir gelişme yaşandı. Fas’ta 300 bin yıllık insan iskeleti kalıntısı bulunduğu bildirildi.
8.06.2017Dünya
NASA'dan İzmir hamlesi
NASA'dan İzmir hamlesiAmerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzmanlarının İzmir'e 'Deprem Tahmin Yer İstasyonu' kuracağı açıklandı.
1.05.2017Dünya
Özel günde özel oyun: Adalet, Sizsiniz
Özel günde özel oyun: Adalet, SizsinizGaziemir Belediyesi, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde ‘Adalet, Sizsiniz’ oyununu seyirciyle buluşturdu.
4.04.2017Ege
Dünyanın en eski yaşam izleri bulundu
Dünyanın en eski yaşam izleri bulunduDünyanın en eski yaşam izlerinin, Kanada'nın Quebec eyaletinin kuzeyinde yürütülen bilimsel bir araştırmada bulunduğu açıklandı.
2.03.2017Teknoloji
“Evde yetişen çocukların hayalleri bile değişiyor”
“Evde yetişen çocukların hayalleri bile değişiyor”Bir dönem tarih oluyor. Koğuş tipi yetiştirme yurtlarının yerini tamamen Çocuk Evleri alıyor. Beş-altı çocuğun ev ortamında yaşadığı modeli Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile konuştuk
19.02.2017Pazar
Eğitilirse Jobs olacak yoksa sadece mühendis
Eğitilirse Jobs olacak yoksa sadece mühendisDâhi çocuk Eray’ın teknolojideki başarısı işadamı Kavi’nin dikkatini çekti. Eray’a uygun okul bulmak için girişimleri sonuçsuz kalan Kavi, “Bu çocuk iyi eğitilirse Jobs olur, eğitilmezse sıradan bir mühendis olur” dedi
7.02.2017Ekonomi
Eğitilirse Jobs olacak yoksa sadece mühendis
Eğitilirse Jobs olacak yoksa sadece mühendisDâhi çocuk Eray’ın teknolojideki başarısı işadamı Kavi’nin dikkatini çekti. Eray’a uygun okul bulmak için girişimleri sonuçsuz kalan Kavi, “Bu çocuk iyi eğitilirse Jobs olur, eğitilmezse sıradan bir mühendis olur” dedi
7.02.2017Ekonomi
'Farklı türde insanları aynı bayrak altında topladı'
'Farklı türde insanları aynı bayrak altında topladı'Başakşehir’de gerçekleşen 'Demokrasi Nöbeti'nde sahne alan Mustafa Yıldızdoğan, 23 yıl önce çıkardığı ‘Türkiyem’ isimli parça hakkında, "80 milyon insanı Türk bayrağının altında toplayan bir güzel şiir. Allah bize nasip etti o parçayı yapmayı" dedi.
5.08.2016Cadde
İşte Karl Landsteiner için sürpriz doğum günü! Merak edilen Doodle!
İşte Karl Landsteiner için sürpriz doğum günü! Merak edilen Doodle!Google yine sürprizini Karl Landsteiner'i ana sayfasına koyarak yaptı. Milyonlarca kullanıcı  Karl Landsteiner'in hayatını merak ederek Doodle resmine tıklayarak detayları öğrendi.Avusturya kökenli ABD'li immünolog ve patolog.Başlıca kan gruplarını bulması ve kan naklinin tıpta basit bir işlem haline gelmesini sağlayan ABO kan grupları sistemini geliştirmesiyle 1930 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü almıştır.
11.09.2019Teknoloji
Yağmur Damlasından Güç Üretmek Artık Mümkün
Yağmur Damlasından Güç Üretmek Artık MümkünGüneş panellerinin korkulu rüyası olan yağmur’a artık farklı bir gözle bakacaksınız.
12.04.2016Teknoloji
'Antarktika kıtasında Türkiye de söz sahibi olabilir'
'Antarktika kıtasında Türkiye de söz sahibi olabilir'İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, 28 ülkenin 100’den fazla araştırma üssünün bulunduğu Antarktika’yı yöneten ülke konumuna geçebilmesi için Türkiye’nin de kıtada araştırma yapması gerektiğini söyledi.
26.03.2016Gündem
ÖSYM’den üniversite adaylarına animasyonlu uyarı
ÖSYM’den üniversite adaylarına animasyonlu uyarıÖSYM, üniversite adaylarını sınavda uymaları gereken kurallar konusunda animasyon filmi ile uyardı. ÖSYM tarafından üniversite adaylarının sınavlarda uymaları gereken kuralların uygulanmasına yönelik bilgilendirme amacıyla eğitim animasyon filmi hazırladı. Adaylar, yanlarında getirmemeleri gereken eşyalar konusunda uyarılarak 2015 yılında 50 kişinin cep telefonu, 20 kişinin anahtarlık, 60 kişinin cüzdan, 100 kişinin ise takı yüzünden sınavlarının iptal edildiği hatırlatıldı. Piercing ve güneş gözlüğünün de yasak olduğu vurgulanarak her yıl 300 kişinin de kimlik kartı yüzünden sınavlarının iptal edildiği anımsatıldı. ÖSYM, adaylara kopya ve kural dışı davranışlar konusunda da uyarıda bulunarak kopya ve kural dışı davranışlar nedeniyle her yıl 600 kişinin sınavının geçersiz sayıldığı ifade edildi. Animasyonda, Nobel ödüllü Türk bilimadamı Prof. Dr. Sancar’ın "Benim hikayem üniversite sınavını kazanarak başladı. İnanmak başarmak için yeterli. Gençler yeter ki inanın başaracaksınız." sözlerine de yer verildi.
11.09.2019Televizyon
Tahsin Yücel’i kaybettik
Tahsin Yücel’i kaybettikEdebiyata her alanda yarım asırdan fazla bir süre değer katan yazar, akademisyen ve çevirmen Tahsin Yücel 83 yaşında hayata veda etti
22.01.2016Gündem

Benzer Haber Etiketleri

abdköpek balığıSahilplajizmir

Bilimadamı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.