Cern

Cern

Son dakika CERN haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan CERN gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan CERN haber sayfamızda...

Cern

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 265 cern haberi bulunmuştur.
Periyodik Tablo: Periyodik Cetvelde Yer Alan Elementler ve Özellikleri Nelerdir? Periyodik Sistem ve Grup İsimleri
Periyodik Tablo: Periyodik Cetvelde Yer Alan Elementler ve Özellikleri Nelerdir? Periyodik Sistem ve Grup İsimleriKimyasal elementlerin sınıflandırılması ile oluşan periyodik tablo özellikle lise öğrencilerinin karşısına çıkan konulardan bir tanesidir. Özellikle p, k, s elementi en çok merak edilen elementlerdendir. Periyodik cetvel, periyodik çizelge, periyodik sistem, element tablosu gibi pek çok farklı isimle de bilinmektedir. Periyodik tablo grup, periyot ve bloklara göre ayrılmaktadır. Artan atom numaralarına göre sıralanan elementler atom yarıçapı, iyonlaşma enerjisi, elektronegatiflik özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Periyodik cetveldeki elementlerin özellikleri nelerdir? Periyodik tablo ve grup isimleri ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
19.05.2022Eğitim
İkiye bölünme riski doğdu! Rusya yaptırımları bilim dünyasını da vuracak
İkiye bölünme riski doğdu! Rusya yaptırımları bilim dünyasını da vuracakBatı dünyasının Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Ukrayna’ya saldırmasının ardından 5 binden fazla yaptırıma maruz kalan Rusya, bu alanda İran, Suriye ve Kuzey Kore’yi geride bırakarak dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi oldu. Rusya’nın uluslararası bilimsel projelerden de dışlanmaya başlamasının ise şaşırtıcı sonuçlarının olacağı tahmin ediliyor.
17.03.2022Dünya
Fontana’dan suya övgü senfonisi
Fontana’dan suya övgü senfonisiBill Fontana’nın Türkiye’deki ilk solo sergisi “İo’nun Yeni Sesi”; İstanbul Boğazı, Şerefiye ve Yerebatan sarnıçlarının tınılarını kaydeden bir suya övgü senfonisi.
13.03.2022Kültür Sanat
Dijital müze
Dijital müzeKültür-sanat alanında öncü projeleriyle bilinen DasDas iş birliğinde ve Paribu’nun desteğiyle kapılarını açan ‘X Media Art Museum’, sanatseverlere benzersiz bir deneyim sundu
5.02.2022Cadde
Stephen Hawking neden, kaç yaşında öldü, hastalığı neydi? Stephan Hawking kimdir, buluşları nelerdir?
Stephen Hawking neden, kaç yaşında öldü, hastalığı neydi? Stephan Hawking kimdir, buluşları nelerdir?Dünyaca ünlü arama motoru Google'da özel günler ve özel kişiler Doodle olmaya devam ediyor. Bugün Google'ın ana sayfasında yer alan Stephen Hawking hakkında meraklı arayış başladı. Stephen Hawking kimdir, neden, kaç yaşında öldü, hastalığı neydi? Stephen Hawking nereli, buluşları nelerdir? soruları yoğun ilgiye uğruyor. İşte Stephen Hawking'in buluşları ve teorileri...
8.01.2022Gündem
CERN araştırmaları dünyada ses getirdi
CERN araştırmaları dünyada ses getirdiMaddenin temelinin araştırıldığı CERN’deki deneylere katıldı, doktora tezinde Higgs Parçacığı’nın keşfedileceğini yıllar önce yazdı. AD Scientific Index’e 106. sıradan girerek en etkili bilim insanı olan Prof. Dr. Hatice Duran Yıldız, Fizik alanındaki araştırmalarıyla öne çıkıyor.
29.12.2021Gündem
CERN tepkisi: O zaman neden öldüler?
CERN tepkisi: O zaman neden öldüler?2007’deki uçak kazasında şüpheli şekilde yaşamını yitiren Prof. Dr. Engin Arık’ın eşi Prof. Dr. Metin Arık Türkiye’nin CERN’e tam üyelik sürecinden çekilmesine tepki göstererek, “Engin ve beraberindekiler neden öldüler?” diye tepki gösterdi
30.09.2021Gündem
Varank roket tasarladı
Varank roket tasarladıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü’nün (SAGE) Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ndeki (TEKNOFEST) atölyesinde, gençlerle birlikte roket tasarladı.
25.09.2021Ekonomi
Türk fizikçi ve öğrencileri, dünyaca ünlü deneylerde aktif rol oynuyor
Türk fizikçi ve öğrencileri, dünyaca ünlü deneylerde aktif rol oynuyorAvrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ve Fermi Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı'nda (Fermilab) çalışan Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Emrah Tıraş, laboratuvardaki uluslararası deneylerde Erciyes Üniversitesinin aktif katılımcı olduğunu söyledi.
11.08.2021Teknoloji
WWW nedir? WWW ne anlama geliyor?
WWW nedir? WWW ne anlama geliyor?İnternet kullanan herkesin kullandığı bir deyim WWW. Yıllar önce internetin ortaya çıkmasıyla beraber WWW da hayatımıza girdi. Bizler de WWW’ya Molatik olduk. WWW nedir? WWW ne anlama geliyor?
30.04.2021Teknoloji
Öğretmen bir fenomen gibi olmalı
Öğretmen bir fenomen gibi olmalıSosyal medyada içerikleri 3 saniyede atlayan ancak ilgisini çekiyorsa durup bakan Z Kuşağı’na, uzaktan eğitim vermek çok zor. Öğretmenlerin bilgisayarda ne yaptığını denetleyemediği bu kuşağın, ilgilerini derse çekebilmek için bir Youtuber veya Instagram fenomeniyle adeta rekabet etmesi gerekiyor.
28.04.2021Eğitim
Kocaeli'den dünyaya kriyojenik ve basınçlı tank ihracatı
Kocaeli'den dünyaya kriyojenik ve basınçlı tank ihracatıKocaeli'de enerji sektörünce kullanılan yüksek basınçlı tankları üreten firma, üretiminin yüzde 80'ini yurt dışına ihraç ediyor.
17.02.2021Ekonomi
16 yıldır CERN'de Türkiye'yi temsil ediyor!
16 yıldır CERN'de Türkiye'yi temsil ediyor!Bilim dünyasında çalışmaları değer gören CERN'de yıllardır çalışmalarını sürdüren Dr. Ayben Karasu Uysal, Türkiye'ye yaklaşık 16 yıldır temsil ediyor. Ekibinde de bilim kadınlarına daha çok vermeye çalıştığını söyleyen Uysal, kadın öğrencilere pozitif ayrımcılık yaptığını aktarıyor.
10.02.2021Teknoloji
CERN’den bir parçayla Türkiye’de
CERN’den bir parçayla Türkiye’deBilim insanı Dr. Bora Akgün, Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi’nde (CERN) 12 yıl çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndü. Akgün’ün Boğaziçi Üniversitesi’nde kurduğu fizik laboratuvarı, CERN’de yürütülen çok önemli deneylerin parçası olacak
1.02.2021Gündem
20 bin tonluk 'toryum' rezervi! Türkiye'nin 100 yıllık enerji ihtiyacını karşılar...
20 bin tonluk 'toryum' rezervi! Türkiye'nin 100 yıllık enerji ihtiyacını karşılar...Türkiye'de ilk olarak, Isparta'daki uçak kazasında hayatını kaybeden Prof. Dr. Engin Arık'ın gündeme getirdiği toryum rezervleri ve yeşil nükleer enerji projesiyle ilgili, eşi Prof. Dr. Metin Arık'ın da aralarında bulunduğu fizik profesörleri 'Yeşil Nükleer Enerji' başlıklı çalışma hazırladı. Bilim insanları, sadece Isparta Aksu'daki 20 bin tonluk toryum rezervinin, Türkiye'nin 100 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacağını vurguladı.
21.10.2020Ekonomi
Şafak Tanrıçası koronaya karşı
Şafak Tanrıçası koronaya karşıKoronavirüs salgınıyla kapalı ortamlardaki havanın temizlenme ihtiyacının öne çıktığını gören girişimci Filiz Akkaş, UV teknolojisini kullanan cihaz geliştirdi, markasına da Şafak Tanrıçası EOS’un adını verdi
15.09.2020Ekonomi
CERN'de çalışan fizikçinin annesinin şaşkınlığı: Biz senin öğretmen olmanı bekliyorduk
CERN'de çalışan fizikçinin annesinin şaşkınlığı: Biz senin öğretmen olmanı bekliyordukDünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarları CERN ve Fermi Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı'nda (Fermilab) çalışmalar yürüten Dr. Emrah Tıraş (33), ABD'de çalıştığı laboratuvarı gezen annesi Durkadın Tıraş'ın (66), 'Biz senin öğretmen olmanı bekliyorduk' sözünü sosyal medya hesabında paylaşınca binlerce beğeni aldı.
30.06.2020Gündem
CERN'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı atom altı parçacığı ortaya çıkardı
CERN'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı atom altı parçacığı ortaya çıkardıBilim insanları, CERN'deki deneylerde "üst kuark" adı verilen dörtlü atom altı parçacık türünün ortaya çıkarıldığını bildirdi.
16.06.2020Populer Bilim
İnterneti Kim Buldu? İnternet İlk Olarak Ne Zaman, Nasıl İcat Edilmiştir? İnternetin Tarihçesi
İnterneti Kim Buldu? İnternet İlk Olarak Ne Zaman, Nasıl İcat Edilmiştir? İnternetin TarihçesiGünümüzde İnternet Dünya'nın dört bir yanına yayılmış durumdadır. Ülkemizde de hemen hemen her evde olan internet artık vazgeçilmez bir hal olmuş durumdadır. İnternet ile ilgili pek çok araştırmalar yapılmaktadır. İnternetin kimin bulduğu ve ilk ne zaman icat edildiği de merak edilmektedir. Son aylarda internette internetin tarihçesi de oldukça fazla araştırılmaktadır. Peki, interneti kim buldu? İnternet ilk olarak ne zaman, nasıl icat edilmiştir? İnternetin tarihçesi nedir? İşte İnternet ile ilgili tüm bilgiler.
13.05.2020Teknoloji
Avrupa’nın Lider Anti-Konferansı ‘Fifteen Seconds Festival’ İstanbul’a geliyor
Avrupa’nın Lider Anti-Konferansı ‘Fifteen Seconds Festival’ İstanbul’a geliyorYenilikçi markalara, start-uplara, iş ve sanat dünyasının önde gelen temsilcilerine ezberleri bozan formatıyla yer veren Avrupa’nın lider anti-konferansı Fifteen Seconds Festival, 21-22 Nisan tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde İstanbul’da düzenlenecek.
25.02.2020Ekonomi
Son dakika haberleri: Profesör açıkladı: 'Isparta uçağı yüzde 99 düşürüldü'
Son dakika haberleri: Profesör açıkladı: 'Isparta uçağı yüzde 99 düşürüldü'TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nden (ETÜ) Prof. Dr. Saleh Sultansoy, Isparta'da, 30 Kasım 2007'de, Prof. Dr. Engin Arık ve beraberindeki akademisyenlerle birlikte toplamda 57 kişinin hayatını kaybettiği uçağın, yüzde 99 oranla düşürüldüğünü iddia etti. Prof. Dr. Sultansoy, "O uçak düşürülmeseydi, Türkiye bugün CERN'de asil üye olurdu. Türkiye toryum yarışında dünyada liderler arasında olurdu. Türk Hızlandırıcı Kompleksi ve Türk Bilim Kenti kurulurdu" dedi.
15.02.2020Gündem
Sanayici kadınlar ilham perisi olacak!
Sanayici kadınlar ilham perisi olacak!Tezmaksan destekledi, sanayici kadınların öyküleri kitapta toplandı. Meslek liselerinde dağıtılan kitap, özellikle kız öğrencilere, “Onlar yaptıysa ben de yapabilirim” dedirtiyor
24.12.2019Ekonomi
Çekmeköy’deki CERN!
Çekmeköy’deki CERN!CERN’de maddenin yapısını anlamak için gerçekleştirilen parçacık hızlandırıcı projesinin bir benzeri Özyeğin Üniversitesi’nin Çekmeköy’deki kampüsünde hayata geçirilecek. İki Türk fizikçi tarafından geliştirilen ve kanser teşhislerinde kullanılacak cihazda sona yaklaşıldı...
2.12.2019Gündem
Zalim İstanbul 16. yeni bölüm fragmanı yayınlandı... Agah'ın planı ne?
Zalim İstanbul 16. yeni bölüm fragmanı yayınlandı... Agah'ın planı ne?Zalim İstanbul 16. bölüm fragmanı yayınlandı. Dizinin yeni bölümünde Agah büyük bir plan içerisinde... Cemre de bu planın içerisinde... Peki şimdi neler olacak?
23.10.2019Gündem
Esin kaynağı 100 kadın arasında
Esin kaynağı 100 kadın arasındaSabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Zehra Sayers, BBC’nin 2019 esin kaynağı 100 kadın listesine giren tek Türk bilim insanı oldu...
18.10.2019Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Cern ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.