Çini

Çini

Son dakika çini haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan çini gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan çini haber sayfamızda...

Çini

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.387 çini haberi bulunmuştur.
Ş ile Başlayan Kız Bebek İsimleri 2022: Ş Harfi ile Başlayan Kız İsimleri ve Anlamları Nelerdir?
Ş ile Başlayan Kız Bebek İsimleri 2022: Ş Harfi ile Başlayan Kız İsimleri ve Anlamları Nelerdir?Bebek bekleyen anne ve baba adaylarının en çok üzerine düştüğü konulardan bir tanesi de isimler. Cinsiyet öğrendikten sonra çiftler yakınlarından veya internet üzerinden konu ile ilgili fikir sahibi oluyor. Anne ve baba adayları bebeklerine isim vermede kararsızlık yaşıyor. Kız bebekleri için ebeveynler kulağa hoş gelmesinin yanı sıra anlamlarına da dikkat ediyor. İsim verme sürecinde genellikle kararsızlık yaşayan aileler kız bebeklerine modern, popüler, nadir bulunan, değişik ve keşfedilmemiş isimler vermek istiyor. Ş harfi ile başlayan kız isimleri ve anlamları nelerdir? “Ş ile Başlayan Kız Bebek İsimleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
24.01.2022Bebek
M ile Başlayan Kız Bebek İsimleri 2022: M Harfi ile Başlayan Kız İsimleri ve Anlamları Nelerdir?
M ile Başlayan Kız Bebek İsimleri 2022: M Harfi ile Başlayan Kız İsimleri ve Anlamları Nelerdir?Anne ve baba adayları bebeklerinin cinsiyetini öğrendikten sonra isim verme konusu üzerinde derin bir araştırma içerisine giriyor. Bebeklerine hayat boyu taşıyacakları isim verirken anne ve baba adayları seçici oluyor. Karar verme sürecinde zorlanan ebeveynler yakınlarına danışırken internet üzerinden kız isimleri ve anlamları konusunda bilgi alıyor. Popüler olması ve modern çağa uygun olmasını isteyen anne ve baba adayları nadir bulunan, keşfedilmemiş, güzel anlamlar olan isimleri kızlarına vermek istiyor. M harfi ile başlayan kız isimleri ve anlamları nelerdir? “M ile Başlayan Kız Bebek İsimleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
24.01.2022Bebek
Karlı kış günlerinin kabusu! Korunmanın iki yolu var
Karlı kış günlerinin kabusu! Korunmanın iki yolu var'Kış günlerinin korkulu rüyası' olarak adlandırılan 'karakoncolos' efsanesi yüzyıllardır aramızda dolaşıyor! Özellikle karlı ve soğuk günlerde ortaya çıktığına inanılan bu mitolojik varlığın hikâyesi, Orta Asya'dan Anadolu'ya hatta Balkanlar'a kadar uzanıyor. İnanışa göre, bu korkutucu varlıktan korunmanın ise sadece iki yolu var!
24.01.2022Gündem
Cin değil can çıktı! Özge'nin korkunç sonu
Cin değil can çıktı! Özge'nin korkunç sonuAnkara’da psikolojik sorunları olan Özge Nur Tekin'e ailesi, sözde hocanın yönlendirmesiyle 'cin çıkarma' seansı uyguladı. Eşi Selçuk Tekin’in sırtına 100 kez oklava ile vurup, hacamat yaptırdığı kadın yaşamını yitirdi.
14.01.2022Gündem
Nas Suresi Oku ve Dinle: Nas Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
Nas Suresi Oku ve Dinle: Nas Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet MealiNas suresi Kur'an-ı Kerim'in 114. ve son suresidir. Toplamda 6 ayetten oluşan Nas Suresi adını ayetlerin sonunda yer alan nas kelimesinden almaktadır. Nas kelimesinin Türkçe anlamı insandır. Felak ve Nas Sureleri genellikle birlikte okunur. Namazda okunmasının yanı sıra nazar karşı okunan dualardandır. Mekke'de indiğine inanılmaktadır. Nas Suresi Türkçe okunuşu, anlamı, tefsiri, Arapça yazılışı, fazileti ve diyanet meali için "Nas Suresi Oku ve Dinle" içeriğimize göz atabilirsiniz.
13.01.2022Sureler
Son dakika: Erdoğan'dan ödül töreninde net mesajlar: Büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa edeceğiz
Son dakika: Erdoğan'dan ödül töreninde net mesajlar: Büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa edeceğizGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödül Töreni'nde konuştu. Erdoğan, törende yaptığı açıklamada, 'Bugün de İnşallah her alanda sahip olduğumuz eşsiz insan hazinesinden aldığımız destek ve şevkle büyük ve güçlü Türkiye'yi Allah'ın izniyle inşa edeceğiz. Dün başardık, bugün de başaracağız. Çünkü biz Türkiye'yiz, çünkü biz Türk milletiyiz.' dedi.
11.01.2022Siyaset
Esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi kullandırılacak
Esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi kullandırılacakCumhurbaşkanlığı'nın 'Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Esnaf ve Sanatkârlara Kredi Kullandırılmasına Dair Karar'ı Resmi Gazete'de yayımlandı. Halkbank, esnaf ve sanatkarlara yüzde 50 faiz indirimli veya faizsiz kredi kullandıracak. İşte detaylar...
4.01.2022Ekonomi
2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti: Bursa
2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti: Bursa‘Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı- TÜRKSOY’, ‘2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti’ olarak Bursa'yı seçti. Eskişehir ve Kastamonu’nun ardından Türkiye'den seçilen üçüncü kent olan Bursa, 8 bin 500 yıllık tarihini ve kültürünü yıl boyunca düzenlenen etkinliklerle dünyaya tanıtacak.
30.12.2021Gündem
Bakan Ersoy: Yurt dışı ziyaretçi sayısında yüzde 83, gelirde ise yüzde 100’lük artış yaşandı
Bakan Ersoy: Yurt dışı ziyaretçi sayısında yüzde 83, gelirde ise yüzde 100’lük artış yaşandıKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, pandemi koşullarına rağmen 2021 yılında Türkiye’nin yurt dışı ziyaretçi sayısında 29 milyonu, turizm gelirlerinde ise 24 milyar doları aştığını belirterek, “Dikkatinizi çekmek isterim, bu rakamlar 2020’ye göre ziyaretçi sayısında yüzde 83’lük, gelir noktasında ise yüzde 100’lük bir artışa tekabül ediyor. Ulaşılan bu seviye ülke olarak hepimizin başarısıdır” dedi.
29.12.2021Siyaset
Ayasofya’da 'Hat Sergisi' sanatseverlerle buluştu
Ayasofya’da 'Hat Sergisi' sanatseverlerle buluştuYaklaşık 8 yıldır düzenlenen ‘Albayrak Hat Takvimi Sergisi’ bu yıl da Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde sanatseverlerle buluştu. Açılışı gerçekleştirilen sergide; hat sanatçılarının Kuran-ı Kerim’den seçtikleri “iman ayetleri”nden oluşan on iki sanat eseri yer alıyor.
29.12.2021Kültür Sanat
Bu 'canavarlar' yüzyıllardır aramızda yaşıyorlar! Hepsini tek tek anlattı
Bu 'canavarlar' yüzyıllardır aramızda yaşıyorlar! Hepsini tek tek anlattıTürklerin İslamiyet öncesi ve sonrası tabiatüstü varlıklara karşı bakış açısı oldukça çarpıcı. İşte hayatımızın her alanında varlıklarını farkında olmadan kabul ettiğimiz, toplumsal hafızamızın derinliklerinde yatan o 'korkunç' canavarlar.
11.12.2021Gündem
Felak ve Nas Suresi Türkçe Okunuşu ve Anlamı: Felak Nas Duaları Arapça Yazılışı, Diyanet Meali, Fazileti ve Tefsiri
Felak ve Nas Suresi Türkçe Okunuşu ve Anlamı: Felak Nas Duaları Arapça Yazılışı, Diyanet Meali, Fazileti ve TefsiriFelak ve Nas Suresi Kur’an-ı Kerim’in en kısa sureleridir. İnsanın başına gelebilecek kötülük, nazar ve tehlikelerden korunmak için Felak Nas duası okunmaktadır. Felak Suresi Kur’an’ın 113’üncü suresidir ve sabah aydınlığı anlamına gelir. Nas Suresi Kur’an’ın 114’üncü ve son suresidir. Her ayetin sonunda yer alan Nas insan anlamına gelmektedir. Felak ve Nas dualarının tefsiri hakkında çokça bilgi bulunur. Felak ve Nas Suresi Türkçe okunuşu, anlamı, diyanet meali, fazileti ve tefsiri hakkında içeriğimizden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
30.11.2021Sureler
Seramik sanatının öncü ismi: Füreya
Seramik sanatının öncü ismi: FüreyaTürk seramik tarihini başlatan isim Füreya Koral. Yeni nesiller onu tanısın, tanıyanlar yeniden hatırlasın ve herkes yine ansın diye usta sanatçı Füreya Koral hem çevrimiçi sergiyle hem de belgeseliyle gündemde...
24.11.2021Kültür Sanat
Onları bu sergide buluşturan ‘ustalık’ları
Onları bu sergide buluşturan ‘ustalık’larıFarklı disiplinlerin önemli temsilcileri aynı çatında altında bir araya geldi. “Ustalar” adlı sergide minyatürden kaligrafiye, tezhipten çağdaş sanata pek çok yapıt sanatseverlerin beğenisine sunuluyor
Sanatseverler ‘USTALAR ‘ sergisinde buluşacak
Sanatseverler ‘USTALAR ‘ sergisinde buluşacakÇınar Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği, ‘ USTALAR’ adlı sergisini 6 Kasım’da ÇINAR KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ SERGİ SALONUN da sanatseverlerle buluşturacak.
Bakan Ersoy sergileri gezdi
Bakan Ersoy sergileri gezdiKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) Yeniden Çağdaş Sanat Sergisi’nin açılışına katıldı.
31.10.2021Kültür Sanat
Çini Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Çini Türleri Nelerdir?
Çini Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Çini Türleri Nelerdir?Türk kültüründe çini oldukça yaygındır. Çini kelimesi anlamı insanlar tarafından merak edilmektedir. Birçok yerde kullanılan çininin ne olduğu oldukça fazla araştırılmaktadır. Çini ne demek? Çini kelimesinin TDK sözlüğündeki karşılığı nedir? Çini çeşitleri nelerdir? Sizler için çini kelimesinin anlamını ve türlerini derledik.
22.10.2021Sözlük
Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, 29 Ekim'de başlayacak
Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, 29 Ekim'de başlayacakBeyoğlu Kültür Yolu Festivali'nin tanıtım toplantısı, Galataport İstanbul'da gerçekleştirildi.
22.10.2021Gündem
Kadın üreticiler Shopsa’da buluştu
Kadın üreticiler Shopsa’da buluştuKadın üretici ve girişimcilerin üretimlerini tüketiciyle buluşturan online pazaryeri Shopsa ile Türkiye Belediyeler Birliği arasında daha fazla kadın üreticiye ulaşmak için işbirliği yapıldı
16.10.2021Ekonomi
Haldun Taner Sahnesi'nin restorasyon çalışmalarında mimar kitabesi bulundu
Haldun Taner Sahnesi'nin restorasyon çalışmalarında mimar kitabesi bulunduRestorasyon çalışmaları devam eden Haldun Taner Sahnesi'nde sıva altında kalan Osmanlıca mimar kitabesi ortaya çıkarıldı. Kitabe hakkında bilgi veren Kültür Varlıkları Projeler Müdürü Merve Gedik, "Kitabeyi yaptığımız sıva raspaları sonucu, çimento harçlı sıvanın yapıdan uzaklaşması esnasında keşfettik. Hemen yüzey temizliğini yaptık, şimdi de diğer imalatlardan etkilenmesin diye koruma altına alacağız" dedi.
15.10.2021Gündem
Bakan Ersoy: İstanbul'u uluslararası etkinliklerin merkezi haline getirmeye başlıyoruz
Bakan Ersoy: İstanbul'u uluslararası etkinliklerin merkezi haline getirmeye başlıyoruzFotoğraf sanatçısı İzzet Keribar'ın 'Miras: İstanbul'da Osmanlı Mimarisi ve Çini Sanatı' konulu sergisinin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "29 Ekim itibariyle İstanbul'dan başlayarak çok yoğun bir şekilde kültür sanat etkinliklerini hayata geçirmeye başlıyoruz. 15 Ekim'de de bunun lansmanını yapmaya başlayacağız. İstanbul'u uluslararası etkinliklerin merkezi haline getirmeye başlıyoruz" dedi.
2.10.2021Siyaset
Yurtdışından davet geldi!
Yurtdışından davet geldi!Çeşme Marina’da ‘Doğadan’ adıyla çini ve seramik sergisi açan Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Doç. Dr. Ezgi Gökçe’nin eserleri çok beğenildi.
27.09.2021Ege
Züccaciye sektörü bu yıl 6 milyar dolar ihracat hedefliyor
Züccaciye sektörü bu yıl 6 milyar dolar ihracat hedefliyorZüccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Başkanı Mesut Öksüz, bu yıl sektörün ihracatındaki gidişatın çok iyi olduğunu belirterek, 2021 beklentilerinin 6 milyar dolar olduğunu bildirdi.
16.09.2021Ekonomi
Gölbaşı'nda 30 Ağustos Hadise konseri ile kutlandı
Gölbaşı'nda 30 Ağustos Hadise konseri ile kutlandıAnkara'da 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99'uncu Yıldönümü, Gölbaşı Belediyesinin düzenlemiş olduğu Hadise konseri ile kutlandı. Konsere 70 bin kişi katıldı.
31.08.2021Cadde
Bakan Ersoy: Dilerim ki herkes medeniyetimizin bu hoşgörü ikliminden feyzalsın
Bakan Ersoy: Dilerim ki herkes medeniyetimizin bu hoşgörü ikliminden feyzalsınKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'de kültür varlıklarının hassasiyetle korunduğunu ve her bir parçanın yasaların güvencesi altında titiz bir şekilde muhafaza edildiğini belirterek, "Dilerim ki herkes medeniyetimizin bu hoşgörü ikliminden feyzalsın, kültür varlıklarının barış, dostluk, kardeşlik ve diyalog unsuru olduğunu anlasın." dedi.
10.08.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Çini ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.