Deniz Kestanesi

Deniz Kestanesi

Son dakika Deniz kestanesi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Deniz kestanesi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Deniz kestanesi haber sayfamızda...

Deniz Kestanesi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 83 deniz kestanesi haberi bulunmuştur.
Kıyıdan 5 metre açıkta, 1 metre derinlikte zehirli aslan balığı
Kıyıdan 5 metre açıkta, 1 metre derinlikte zehirli aslan balığıHint Okyanusu ve Kızıldeniz'den, Süveyş Kanalı'nın açılmasıyla Akdeniz'e göç eden istilacı türlerden aslan balığı, dikenli yüzgeçlerinde taşıdığı zehri nedeniyle, balon balığından sonra en tehlikeli tür olarak gösteriliyor. Yılda 2 milyon yumurta bırakarak çok hızlı çoğalabilen bir tür olan aslan balığı, önceki gün kuş gözlemcisi ve veteriner hekim Gökçe Coşkun tarafından, Kemer ilçesine bağlı tarihi Phaselis Antik Kenti'nin de bulunduğu sahilde kıyıya sadece 5 metre uzaklıkta ve 1 metre derinlikte görüntülendi. Coşkun, "Kıyılara bu kadar yakın olmaları tehlike. Zehri insan öldürebilecek kadar olmasa da ciddi reaksiyonlar meydana getiriyor" dedi.
31.07.2021Gündem
Su altı buz saçağı nedir?
Su altı buz saçağı nedir?Çok soğuk olan bir tuzlu su akıntısı okyanusun içerisine aktığında ortaya çıkan görüntüye su altı buz saçağı denirmiş.
25.07.2021Doğa ve Çocuk
Deniz kabuğu ve deniz kestanesi görünümünde minyatür ev  üretiyorlar
Deniz kabuğu ve deniz kestanesi görünümünde minyatür ev üretiyorlarBursa'da 32 yaşındaki girişimci Doğan Güneş'in farklı tasarımla ürettiği minyatür evler, doğayla iç içe yaşam sürmek isteyenler tarafından tercih ediliyor.
1.07.2021Emlak
Köylülerin tesadüfen bulduğu deniz canlılarına ait fosiller heyecan uyandırdı
Köylülerin tesadüfen bulduğu deniz canlılarına ait fosiller heyecan uyandırdıElazığ'ın Keban ilçesine bağlı Akçatepe Köyü'nde arazide hayvan otlatan köy sakinleri kayalıkta deniz canlılarına ait fosil kalıntılarına rastladı.
28.04.2021Haberler
Başına 'kılıç saplanan' köpek balığının katili aranıyor!
Başına 'kılıç saplanan' köpek balığının katili aranıyor!Kısa süre önce Meksika'nın Los Cabos kentindeki bir plajda kafasına "kılıç saplanan" kısa yüzgeçli bir mako köpek balığı karaya vurdu. Bunun ardından uzmanlar, "cinayet silahını" köpek balığının üzerinde bırakan katile dair tahminler yürütmeye başladı.
8.03.2021Dünya
Siyanürden 1200 kat daha zehirli balon balığı film oldu
Siyanürden 1200 kat daha zehirli balon balığı film olduÇevre ve Şehircilik Bakanlığı, küresel iklim değişikliği ve gemilerin balast suları ile Karadeniz ve Akdeniz'e taşınan istilacı yabancı türlerle ilgili film hazırladı. İstilacı türler arasında en tehlikelisi, siyanürden 1200 kat daha zehirli olan balon balığı gösteriliyor. Tehlikeli istilacılar arasında aslan balığı, kedi balığı, denizanası Rhopilema nomadica, taraklı denizanası gibi türler bulunuyor.
2.02.2021Haberler
Uzmanlar dikenli deniz kestanesine karşı uyarıyor
Uzmanlar dikenli deniz kestanesine karşı uyarıyorHint Okyanusu ve Kızıldeniz'de görülen uzun dikenli zehirli deniz kestanesi, Süveyş Kanalı üzerinden Akdeniz başta olmak üzere Ege kıyılarına kadar geldi. Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, "İnsan teniyle temas etmesi halinde dikenleri aracılığıyla zehirler. Zehrinin öldürücü etkisi yoktur. Fakat alerjisi olan kişiler için riskli olabilir" dedi.
13.11.2020Tatil
Adnan Oktar'ın kaçak fosilleri 417 milyon yıl öncesine ait çıktı
Adnan Oktar'ın kaçak fosilleri 417 milyon yıl öncesine ait çıktıCezaevinde bulunan suç örgütü lideri Adnan Oktar'ın Ankara'daki 2 lüks villasında ele geçirilen hayvan fosillerin, 417 milyon yıl önce başlayıp 354 milyon yıl önce sona eren Devoniyen Dönemi ile 142 milyon yıl önce başlayıp, 65 milyon yıl önce sona eren Kretase Dönemine ait olduğu belirlendi.
3.11.2020Gündem
Yediğimiz marulun içinde bile var! 'BPA içermez' yazısı...
Yediğimiz marulun içinde bile var! 'BPA içermez' yazısı...Gün içinde maruz kaldığımız birçok plastik ürünün içinde uzun vadede sağlığa zararları olan maddeler bulunuyor. En bilinen kimyasal Bisfenol A'nın (BPA) ve türevleri, su şişeleri, süt ve meyve suyu kutuları, plastik mataralar, faturalar, kağıtlar ve daha birçok üründe sağlığımızı tehdit ediyor. Bu maddeler ile ilgili deniz canlıları üzerinde TÜBİTAK projesi yürüten Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Özlem Çakal Arslan, herkesin bilmesi gereken gerçekleri tek tek anlattı
28.09.2020Genel Sağlık
İki tehlikeli tür Akdeniz ve Ege sahillerinde görüntülendi
İki tehlikeli tür Akdeniz ve Ege sahillerinde görüntülendiKızıldeniz'de görülen uzun dikenli zehirli deniz kestanesi, Süveyş Kanalı aracılığıyla hızla yayılarak Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar ulaştı. Aynı yolu izleyerek, Akdeniz'e göçen aslan balığı da yaşamını kayalık bölgelerde sürdürmeye devam ediyor. Her iki göçmen tür, Antalya'nın dünyaca ünlü falezlerinde aynı karede görüntülendi. Deniz kestanesi ve aslan balığına karşı uyarıda bulunan uzmanlar, kayalık bölgelerde denize gireceklerin mutlaka deniz ayakkabısı giymesi gerektiğini, kayalıklardan uzak durması uyarısında bulundu.
26.08.2020Tatil
Süveyş göçmeni iki tür Akdeniz'de yan yana görüntülendi!
Süveyş göçmeni iki tür Akdeniz'de yan yana görüntülendi!Kızıldeniz’de görülen uzun dikenli zehirli deniz kestanesi, Süveyş Kanalı aracılığıyla hızla yayılarak Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar ulaştı. Aynı yolu izleyerek, Akdeniz'e göçen aslan balığı da yaşamını kayalık bölgelerde sürdürmeye devam ediyor. Her iki göçmen tür, Antalya'nın dünyaca ünlü falezlerinde aynı karede görüntülendi. Deniz kestanesi ve aslan balığına karşı uyarıda bulunan uzmanlar, kayalık bölgelerde denize gireceklerin mutlaka deniz ayakkabısı giymesi gerektiğini, kayalıklardan uzak durması uyarısında bulundu.
26.08.2020Gündem
Zehirli deniz kestaneleri, Doğu Akdeniz turizmini tehdit ediyor!
Zehirli deniz kestaneleri, Doğu Akdeniz turizmini tehdit ediyor!Süveyş Kanalı'nın açılmasıyla tropikal denizlerden geçerek, Akdeniz'e ulaşan zehirli deniz kestaneleri, Doğu Akdeniz turizmi için tehdit oluşturuyor. Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Ayas, "Doğu Akdeniz'in tamamına yayıldı. Akdeniz'in ekosistemi için ciddi bir tehdit.  Akdeniz zaten değişiyor, tropikleşiyor. Sadece dikenli deniz kestaneleri gelmiyor, bunlarla birlikte ortak yaşayan türler de geliyor. Turizm için ciddi bir tehdit" dedi.
17.08.2020Gündem
Uzmanından zehirli deniz kestanesi uyarısı
Uzmanından zehirli deniz kestanesi uyarısıAkdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Kızıldeniz'de görülen uzun dikenli zehirli deniz kestanesinin, Süveyş Kanalı aracılığıyla Akdeniz ve Ege kıyılarına ulaştığını ve yayılımını hızlandırdığını bildirdi. Gökoğlu, dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili varyant altında yayılan kestaneleri görüntüledi.
Uzmanından zehirli deniz kestanesi uyarısı
Uzmanından zehirli deniz kestanesi uyarısıAkdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Kızıldeniz'de görülen uzun dikenli zehirli deniz kestanesinin, Süveyş Kanalı aracılığıyla Akdeniz ve Ege kıyılarına ulaştığını ve yayılımını hızlandırdığını bildirdi. Gökoğlu, dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili varyant altında yayılan kestaneleri görüntüledi.
2.08.2020Haberler
D Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri Nelerdir? Baş Harfi D Olan Hayvanlar
D Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri Nelerdir? Baş Harfi D Olan HayvanlarDünya çapında yüzbinlerce çeşit hayvan bulunmaktadır. Bu hayvanların bazıları yüksek yerlerde bazıları karada ve bazıları ise denizde yaşamını sürdürür. O yüzden alfabetik açıdan pek çok farklı D harfi ile başlayan hayvanlar bulunmaktadır. Peki, D harfi ile başlayan hayvan isimleri nelerdir? Baş harfi D olan hayvanlar.
13.09.2020Eğitim
Orta Toroslar'da 23 milyon yıllık fosil
Orta Toroslar'da 23 milyon yıllık fosilMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Dr. Yasin İlemin, Orta Toroslar'da 2 bin metrede bir deniz kestanesi fosili buldu. Jeoloji profesörlerine göre, bölgede çok sık rastlanılan bu fosillerin 'Miyosen' denizinden olduğu ve 15- 23 milyon yaşlarında olduğu açıklandı.
20.07.2020Tatil
Son dakika: Balon balığına 'deniz ayakkabısı' tedbiri
Son dakika: Balon balığına 'deniz ayakkabısı' tedbiriAntalya'da amatör balıkçının oltasına takılan yaklaşık 50 santimetre boyunda, 4 kilo ağırlığındaki balon balığı, görüntüsü ve çıkardığı ilginç sesle şaşkınlık yarattı. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, "Balon balığı, istiridye, midye, aslan balığı, deniz kestanesi riski açısından insanlarımız kayalık bölgelerde ayaklarına deniz ayakkabılarını giysinler" dedi.
6.06.2020Gündem
Son dakika: Akdeniz ve Ege'ye yayıldı! 'Uzun dikenli zehirli deniz kestanesi...'
Son dakika: Akdeniz ve Ege'ye yayıldı! 'Uzun dikenli zehirli deniz kestanesi...'Son dakika haberlere göre, Hint Okyanusu ve Kızıldeniz'de görülen uzun dikenli zehirli deniz kestanesi 'Diadema Setosum', Süveyş Kanalı üzerinden Akdeniz başta olmak üzere Ege kıyılarına yayıldı. Kayalık bölgede sıkça görünen bu canlıya karşı vatandaşları uyaran Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, "İnsan teniyle temas etmesi halinde dikenleri aracılığıyla zehirler. Zehrinin öldürücü etkisi yok ama alerjisi olan kişiler için riskli olabilir." dedi.
28.03.2020Gündem
Kayıp ada Vordonisi’nin peşinde
Kayıp ada Vordonisi’nin peşinde1010 yılındaki büyük deprem sırasında sular altında kalarak haritadan silinen İstanbul’un kayıp adası Vordonisi’ye bir grup dalgıçla birlikte keşif dalışı yaptık
10.12.2019Gündem
Kızıldeniz'den gelen zehirli deniz kestanesi uyarısı
Kızıldeniz'den gelen zehirli deniz kestanesi uyarısıAntalya Akdeniz Üniversitesi(AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, zehirli deniz kestanesi ’Diadema Setosum’un Akdeniz ve Ege kıyılarında yayılımının devam ettiğini belirterek, kayalık bölgede denize giren ya da avlananları temastan uzak durmaları noktasında uyardı.
5.11.2019Haberler
Böbrek taşı nasıl kırılır, ne iyi gelir? İşte böbrek taşı düşürme yöntemi
Böbrek taşı nasıl kırılır, ne iyi gelir? İşte böbrek taşı düşürme yöntemiÜlkemizde her 100 insandan 13'ünde görülen ve hakkında oldukça arama yapılan böbrek taşı ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik. Peki Böbrek taşı nasıl kırılır? İşte böbrek taşı düşürme yöntemi ve söz konusu rahatsızlığa ilişkin her şey...
30.10.2019Gündem
Çanakkale'de 100 metre derinlikte bulundu
Çanakkale'de 100 metre derinlikte bulunduÇanakkale'de, mercan balığı avlamak için denize bırakılan oltaya, ilginç bir deniz kestanesi takıldı. Zıpkınla balık avcılığının rekortmenlerinden Müjdat Turan, bilimsel adı 'Cidaris cidaris' olan deniz kestanesini, 100 metre derinlikten oltaya takılan kaya parçasının üzerine yapışık olarak çektiklerini anlattı.
11.09.2019Gündem
Antalya Körfezi'nde biyolojik işgal!
Antalya Körfezi'nde biyolojik işgal!Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Antalya Körfezi'nde biyolojik işgal olduğunu savundu. Prof. Dr. Gökoğlu, orfoz, lagos ve grida gibi Antalya'ya özgü balık türlerinin azalarak, yerlerini 'Kızıldeniz işgalcisi' balon balığı, aslan balığı, kardinal balığı ve egzotik karides türlerine bıraktığını söyledi.
30.01.2019Gündem
Antalya Körfezi'nde biyolojik işgal!
Antalya Körfezi'nde biyolojik işgal!Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Antalya Körfezi'nde biyolojik işgal olduğunu savundu. Prof. Dr. Gökoğlu, orfoz, lagos ve grida gibi Antalya'ya özgü balık türlerinin azalarak, yerlerini 'Kızıldeniz işgalcisi' balon balığı, aslan balığı, kardinal balığı ve egzotik karides türlerine bıraktığını söyledi.
30.01.2019Gündem
Deniz ürünlerinin tadına doyamadılar
Deniz ürünlerinin tadına doyamadılarPort Alaçatı Otel, İzmir’in ve Çeşme’nin önde gelen isimlerini, Alaçatı mutfağı deniz ürünleri tadım menüsü lansmanında ağırladı...
30.09.2018Ege

Benzer Haber Etiketleri

deniz kestanesiakdenizsüveyş kanalıkızıldenizEge

Deniz Kestanesi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.