Emsal Karar

Emsal Karar

Son dakika emsal karar haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan emsal karar gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan emsal karar haber sayfamızda...

Emsal Karar

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.788 emsal karar haberi bulunmuştur.
Emine Bulut davasında flaş gelişme! 'Bu cezayı kabul etmiyoruz'
Emine Bulut davasında flaş gelişme! 'Bu cezayı kabul etmiyoruz'Kırıkkale'nin eski eşi Emine Bulut'u, 10 yaşındaki kızları F.B.V.'nin gözü önünde boynundan bıçaklayarak öldüren Fedai Varan'a (43) verilen müebbet hapis cezasını istinaf mahkemesi onadı. Aile avukatları aracılığıyla, cinayetin canavarca hisle ve tasarlayarak işlendiği gerekçesiyle Yargıtay'a temyiz başvurusu yaptı. Emine Bulut'un babası Ahmet Bulut, "Biz bu cezayı kabul etmiyoruz. En azından ağırlaştırılmış müebbet olması gerekiyor" dedi.
1.04.2021Haberler
Son dakika: Emine Bulut davasında flaş gelişme! 'Bu cezayı kabul etmiyoruz'
Son dakika: Emine Bulut davasında flaş gelişme! 'Bu cezayı kabul etmiyoruz'Kırıkkale'nin eski eşi Emine Bulut'u, 10 yaşındaki kızları F.B.V.'nin gözü önünde boynundan bıçaklayarak öldüren Fedai Varan'a (43) verilen müebbet hapis cezasını istinaf mahkemesi onadı. Aile avukatları aracılığıyla, cinayetin canavarca hisle ve tasarlayarak işlendiği gerekçesiyle Yargıtay'a temyiz başvurusu yaptı. Emine Bulut'un babası Ahmet Bulut, "Biz bu cezayı kabul etmiyoruz. En azından ağırlaştırılmış müebbet olması gerekiyor" dedi.
1.04.2021Gündem
Emsal Nedir? Hukukta Emsal Karar Ne Anlama Gelir?
Emsal Nedir? Hukukta Emsal Karar Ne Anlama Gelir?Hukuk sürecinde verilen bazı karar türleri bulunuyor. Pek çok kişi televizyonlarda veya internette emsal kararı duyabiliyor. Emsal karar hakkında araştırmak yaparak, bu kararın neyi ifade ettiğini öğrenmek isteyebiliyor. Emsal nedir? Hukukta emsal karar ne anlama gelir? Hukuk konusu için sizlere faydalı bilgiler derledik.
29.03.2021Eğitim
Emsal karar çıktı! Öğrenim kredisi borcunu sildirdi
Emsal karar çıktı! Öğrenim kredisi borcunu sildirdiKahramanmaraş'ta yaşayan D.U., üniversitede okurken Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'nden aldığı bursun hazırlık sınıfında başarısız olduğu gerekçesiyle krediye çevrilmesi nedeniyle açtığı davayı kazandı. D.U.'nun avukatı Muhammed Burak Hurç, temyiz üzerine dosyayı inceleyen Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4'üncü İdari Dava Dairesi’nin, yerel mahkemenin kararını onayarak 18 bin 486 TL krediyi iptal ettiğini belirterek, "Bu karar, kesin ve emsal nitelikli bir karardır. Bu vesileyle bundan sonraki süreçte üniversite öğrencilerinin emsal nitelikli karar doğrultusunda, varsa bursları krediye çevrilen öğrencilerin başvuru yaparak kredilerinin silinmesine, iptal edilmesine karar verilmiştir."
12.03.2021Haberler
Emsal karar çıktı! Öğrenim kredisi borcunu sildirdi
Emsal karar çıktı! Öğrenim kredisi borcunu sildirdiKahramanmaraş'ta yaşayan D.U., üniversitede okurken Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'nden aldığı bursun hazırlık sınıfında başarısız olduğu gerekçesiyle krediye çevrilmesi nedeniyle açtığı davayı kazandı. D.U.'nun avukatı Muhammed Burak Hurç, temyiz üzerine dosyayı inceleyen Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4'üncü İdari Dava Dairesi’nin, yerel mahkemenin kararını onayarak 18 bin 486 TL krediyi iptal ettiğini belirterek, "Bu karar, kesin ve emsal nitelikli bir karardır. Bu vesileyle bundan sonraki süreçte üniversite öğrencilerinin emsal nitelikli karar doğrultusunda, varsa bursları krediye çevrilen öğrencilerin başvuru yaparak kredilerinin silinmesine, iptal edilmesine karar verilmiştir."
12.03.2021Gündem
Adalet Bakanı Gül'den AİHM'e tepki: Çifte standartlarını görüyoruz
Adalet Bakanı Gül'den AİHM'e tepki: Çifte standartlarını görüyoruzAdalet Bakanı Abdulhamit Gül, katalog suçlarla ilgili somut delillere dayanma koşulunu öngördüklerini belirterek, "Katalog suçlar olduğunda uygulayıcılar otomatik olarak artık delil vardır yaklaşımında. Burada, somut delil bulunma şartı tutuklama için bir gerekliliktir, diye düzenleme düşünüyoruz. Somut delil olacak, ondan sonra tutuklanacak gibi genel ilkelerle mevzuata dönük çalışmalar yapacağız." dedi. Bakan Gül, "AİHM'nin çifte standartlarını da görüyoruz. Bir yerdeki terör eylemlerine karşı sessiz kalmayı demokratik toplum için tehdit olarak görürken, 'Türkiye'de siyasi maddelerle faaliyetler yapıldığı' gibi kararlar da veriliyor." açıklamasında bulundu
8.03.2021Siyaset
Son dakika! Yunan eş ve Türk anne arasındaki davada flaş gelişme! Kazandı...
Son dakika! Yunan eş ve Türk anne arasındaki davada flaş gelişme! Kazandı...Yunan Georgios Tsakiridis ile yaptığı evlilikten dünyaya gelen kızının velayetini almak isteyen Türk anne Dilek Güneş, her iki ülkenin de mahkemelerinde hukuk savaşını sürdürüyordu. İzmirli Dilek Güneş, mahkemenin verdiği ara kararla küçük Melis’in geçici velayetini alarak büyük mutluluk yaşadı.
6.03.2021Gündem
Boşandı, 12 yıl sonra gerçekleşti! Emsal niteliğinde soyadı kararı
Boşandı, 12 yıl sonra gerçekleşti! Emsal niteliğinde soyadı kararıBursa'da Belgin Ürkel, boşandığı eşinden olan oğlunun adı ile soyadını değiştirmek için verdiği hukuk mücadelesini 12 yıl sonra kazandı. Belgin Ürkel, dava açıldığında 3, şu an ise 15 yaşında olan oğluna, kendi soyadını verip, Özgür olan adını da 'Yağız' olarak değiştirdi. Belgim Ürkel'in avukatı Batuhan Arısoy “Bu kararla boşanan bütün annelerin 18 yaş altı çocuklarına soyadını verebilmeleri için dava yolu açılmış bulunuyor” dedi.
3.03.2021Gündem
Maaş geçiş promosyonu davasında emsal karar
Maaş geçiş promosyonu davasında emsal kararİzmir'de faaliyet gösteren bir güvenlik şirketi, çalışanlarının maaş geçiş promosyonu için anlaştığı yabancı sermayeli bankayla yaptığı sözleşmenin bitmesine 1 ay kala davalık oldu. Güvenlik şirketinden 125 bin lirayı geri almak için açılan davayı mahkeme, ‘bankanın güven kurumu olmasına rağmen dürüstlük ilkesine aykırı davrandığı' gerekçesiyle reddetti.
23.02.2021Haberler
Son Dakika: Yargıtay son noktası koydu! Maaş geçiş promosyonu...
Son Dakika: Yargıtay son noktası koydu! Maaş geçiş promosyonu...İzmir'de faaliyet gösteren bir güvenlik şirketi, çalışanlarının maaş geçiş promosyonu için anlaştığı yabancı sermayeli bankayla yaptığı sözleşmenin bitmesine 1 ay kala davalık oldu. Güvenlik şirketinden 125 bin lirayı geri almak için açılan davayı mahkeme, ‘bankanın güven kurumu olmasına rağmen dürüstlük ilkesine aykırı davrandığı' gerekçesiyle reddetti.
23.02.2021Ekonomi
‘Gazeteciye şiddet’ davasında emsal karar
‘Gazeteciye şiddet’ davasında emsal kararAnayasa Mahkemesi (AYM), YÖK’ün kuruluşunu protesto eyleminde polisin göstericilere müdahalesini görüntüleyen gazetecinin ters kelepçe takılarak kısa süreli gözaltına alınmasını “insan haysiyeti ile bağdaşmayan muamele”, “ifade ve basın özgürlüğünün ihlâli” kabul etti.
19.02.2021Gündem
Avukat ile icra katibini yakmaya çalışan sanığa 12 yıl hapis cezası
Avukat ile icra katibini yakmaya çalışan sanığa 12 yıl hapis cezasıİstanbul Sultanbeyli’de 25 Temmuz 2019’da hacze giden şirket avukatı Yunus Eryılmaz (33) ve icra katibi F.U.’nun (32) üzerine tiner dökerek yakmaya çalışan ve demir sopalarla saldırdığı iddia edilen borçlu şirketin sahibi ve çalışanlarının davası karara bağlandı. Şirket sahibi sanık Muzaffer Selçuklar'a 12 yıl diğer şirket çalışanları da 2 yıl 6 ay ile 11 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırıldı.
18.02.2021Haberler
Avukat ile icra katibini yakmaya çalışan sanığa 12 yıl hapis cezası!
Avukat ile icra katibini yakmaya çalışan sanığa 12 yıl hapis cezası!İstanbul Sultanbeyli’de 25 Temmuz 2019’da hacze giden şirket avukatı Yunus Eryılmaz (33) ve icra katibi F.U.’nun (32) üzerine tiner dökerek yakmaya çalışan ve demir sopalarla saldırdığı iddia edilen borçlu şirketin sahibi ve çalışanlarının davası karara bağlandı. Şirket sahibi sanık Muzaffer Selçuklar'a 12 yıl diğer şirket çalışanları da 2 yıl 6 ay ile 11 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırıldı.
18.02.2021Gündem
Yargıtay'dan eşinin maaşını beğenmeyen kadın için emsal karar
Yargıtay'dan eşinin maaşını beğenmeyen kadın için emsal karar Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kendisini çalışmaya zorlayan kocasını, ‘Maaşın düşük, yetersiz para kazanıyorsun’ diyerek hor gören kadını ağır kusurlu saydı. Yüksek Mahkeme, kadının bu sözlerinin kocanın kişisel haklarına saldırı niteliğinde ve tazminat sebebi olduğuna hükmetti.
7.01.2021Gündem
Park yasağı cezasında emsal karar! Kanıtladı, iptal edildi
Park yasağı cezasında emsal karar! Kanıtladı, iptal edildiAdana'da İbrahim Subaşı'nın (44), otomobilinin plakasına kesilen 132 TL'lik park yasağı ihlal cezası, hazırlanan tutanakta yer alan tarih ve saatte iş yerinde olduğunu kanıtlayınca, mahkeme tarafından iptal edildi. Eşi için başlattığı yargı mücadelesini kazanan Avukat Nazan Akça Subaşı ise davanın emsal teşkil ettiğini belirtti.
5.01.2021Gündem
Son dakika... Bakan Soylu duyurdu! Dev operasyon başladı
Son dakika... Bakan Soylu duyurdu! Dev operasyon başladıGelen son dakika haberine göre; İçişleri Bakanı Soylu, 3 bin 251 personelin katılımıyla Yıldırım Besta-17 Operasyonu'nun başladığını bildirdi. AİHM'in Selahattin Demirtaş'ın kararıyla ilgili Bakan Soylu, 'Demirtaş teröristtir. AİHM'in, hangi sebeple olursa olsun, aldığı karar boşlukta bir karardır, hiçbir anlamı yoktur' dedi.
24.12.2020Siyaset
Araçtaki dolu hasarını tespit etmeyen ekspertize ceza!
Araçtaki dolu hasarını tespit etmeyen ekspertize ceza!Kayseri İl Tüketici Hakem Heyeti, ikinci el araçtaki dolu hasarını tespit edemeyen ekspertiz firmasının ayıplı hizmet verdiği gerekçesiyle, tüketiciye aracın onarımı ve değer kaybı için 9 bin lira ödemesine hükmetti.
2.12.2020Ekonomi
Uyarı geldi! İnternetten alışveriş yapanlar dikkat
Uyarı geldi! İnternetten alışveriş yapanlar dikkatSon dakika haberlere göre, Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, uzaktan satışla yapılan alışverişte mağdur olan vatandaşların hakem heyetine başvurarak kargodan bedelini alabileceklerini söyledi.
8.11.2020Ekonomi
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Yargıtay'dan emsal karar
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Yargıtay'dan emsal kararİşyerinde kendisine ‘ispiyoncu’ diyen mesai arkadaşıyla kavga eden işçiye kınama cezası verildi. Bir hafta sonra, aynı olay sebebiyle işten çıkartılan işçi soluğu mahkemede aldı. İş Mahkemesi’nin tazminat ödenmemesi gerektiğine hükmettiği işçiye müjdeli haber Yargıtay’dan geldi.
1.11.2020Ekonomi
Otel odasında taciz şoku yaşayan mühendis: Umarım emsal karar olur
Otel odasında taciz şoku yaşayan mühendis: Umarım emsal karar olurKırıkkale’de elektrik-elektronik mühendisi Kardelen Kamişli (26), konakladığı otelde gece odasına girerek kendisine tacizde bulunduğunu iddia ettiği Seyit Muhammet S. hakkında 6 yıl hapis istemiyle dava açılmasına ilişkin, "Umarım emsal karar olur ve verilecek ceza benim hayatımı etkileyen bu durumu bir nebze de olsa hafifletir" dedi. Kamişli, ayrıca otel sahibi ve görevli hakkında tazminat davası açacağını söyledi.
30.10.2020Gündem
Esnaf için emsal karar! İstinaf, kirayı yarıya düşürdü
Esnaf için emsal karar! İstinaf, kirayı yarıya düşürdüBursa’da pandemi nedeniyle işleri büyük oranda azalan  restoran sahibi mahkemeye başvurdu, istinaf mahkemesi, tedbiren kiranın yarıya düşürülmesini kararlaştırdı. Bursa’da lokantacı Ahmet Yahyaoğlu, salgında işlerinin büyük oranda düştüğü gerekçesiyle kira bedeliyle ilgili ihtiyati tedbir kararı verilmesi, kirasının yeniden belirlenmesi talebiyle Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, 23 bin liralık aylık kira bedelinin, 11 bin 500 liraya indirilmesi talebini reddetti.
10.10.2020Ekonomi
Doğu Akdeniz’in emsali Manş’ta
Doğu Akdeniz’in emsali Manş’taEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tezlerinin uluslararası hukuka uygun olduğunu belirterek, Fransa’nın geçmişte benzer konuda İngiltere’ye karşı kazandığı davanın emsal teşkil ettiğini bildirdi.
24.09.2020Ekonomi
Son dakika: Bakan Dönmez'den beklenen açıklama! Fiyatların düşeceği tarih belli oldu...
Son dakika: Bakan Dönmez'den beklenen açıklama! Fiyatların düşeceği tarih belli oldu...Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez son dakika açıklamalarda bulunuyor. Bakan Dönmez Karadeniz'deki doğal gazın keşfi ile ilgili olarak, çıkartmak için ortaklı bir çalışma planlamadıklarını belirtti. Dönmez, ithal edilen gazdan çok daha ucuza mal edileceğini de sözlerine ekledi. "Bulunan doğal gaz keşfinin fiyatlara nasıl yansıyacak?" sorusuna yanıt veren Bakan Dönmez, '2023'te sisteme dahil edilince fiyatlar da düşecek' dedi.
23.09.2020Ekonomi
Sosyal medyadan hasta köpeği sahiplendi mahkemelik oldu
Sosyal medyadan hasta köpeği sahiplendi mahkemelik olduİstanbul’da 2018 yılında Tuğba Kıtay (24) sosyal medyada gördüğü hasta ve bakımsız, pomeranian cinsi köpeği sahiplendi. Ancak köpeğin sahibi olduğunu iddia eden R.Ç. (34), Kıtay hakkında suç duyurunda bulununca, taraflar mahkemelik oldu.
27.08.2020Gündem
Kredi kartı aidatı için müzakere şartı getirildi
Kredi kartı aidatı için müzakere şartı getirildiKredi kartı aidatına karşı açılan davadan emsal karar çıktığını söyleyen Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, "Bir tüketicimiz yıllardır kullandığı kredi kartına aidat ücreti tahsil eden ve talebine rağmen iade etmeyen bankaya karşı dava açtı. Dava sonucunda milyonlarca kredi kartı kullanıcısını ilgilendiren emsal bir karar çıktı. Banka tüketiciyle müzakere etmeden kart aidatı alamayacak. Tüketiciler, müzakeresiz kesilen aidatları geri alabilecek" dedi.
18.08.2020Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

yargıtayHaberleremine bulutcezaborç

Emsal Karar ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.