Enfeksiyon

Enfeksiyon

Son dakika enfeksiyon haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan enfeksiyon gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan enfeksiyon haber sayfamızda...

Enfeksiyon

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 8.144 enfeksiyon haberi bulunmuştur.
Eski ABD Başkanı Clinton taburcu edildi
Eski ABD Başkanı Clinton taburcu edildi Eski ABD Başkanı Bill Clinton, kanında tespit edilen enfeksiyon nedeniyle yatırıldığı hastanedeki tetkik ve tedaviden sonra taburcu edildi.
17.10.2021Dünya
Mehmet Ceyhan'dan test uyarısı: Ben de ayırt edemem
Mehmet Ceyhan'dan test uyarısı: Ben de ayırt edememHacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs ile soğuk algınlığını ayırmanın tek yolunun test yaptırmak olduğunu söyledi. Ceyhan, "Bir aileyi bırakın, ben de ayırt edemem. Sadece Covid-19 için değil, bu virüsler için de testler var, onları da yapmak durumundasınız" dedi.
17.10.2021Gündem
BioNTech aşısı ile ilgili flaş açıklama! 3'üncü doz BioNTech uygulanması için erken
BioNTech aşısı ile ilgili flaş açıklama! 3'üncü doz BioNTech uygulanması için erkenCovıd-19'la mücadelede 2'nci doz aşılama oranları yükseltilmeye çalışılırken, gündeme gelen BioNTech aşısının 3'üncü doz zamanını değerlendiren Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, "Şu an için Türkiye'de risk taşımayan kişiler için 2 doz BioNTech yaptıranlara 3'üncü doz BioNTech uygulanması için erken" dedi.
17.10.2021Gündem
İzmir Tabip Odası Başkanı Çamlı'dan 'aşı karşıtı eylem' eleştirisi
İzmir Tabip Odası Başkanı Çamlı'dan 'aşı karşıtı eylem' eleştirisiİzmir Tabip Odası Başkanı Opr. Dr. Lütfi Çamlı, aşı karşıtlarının, İstanbul ve Ankara'dan sonra İzmir'de de miting hazırlığında olmasını değerlendirdi. Çamlı, "Topluma verilmek istenen mesaj, bilim ve akıl dışıdır. Buna alet olmamak gerekiyor. Toplum sağlığını tehlikeye atmayın. Bilimden yana olun. Sevdikleriniz, toplumun diğer bireyleri ve tüm insanlık için bu sorumluluğu hissederek aşı karşıtlarının yaymaya çalıştığı bu sapkın düşünceye alet olmayın" dedi.
16.10.2021Gündem
Türkiye el yıkamada dünyayı solladı
Türkiye el yıkamada dünyayı solladıSağlık Bakanlığı, el hijyeninin Kovid-19 ve diğer solunum yoluyla bulaşan hastalıkları düşürdüğünü, çocuklarda ishale bağlı ölümleri %50 önlediğini kaydetti. Prof. Dr. Gürkan Mert ise araştırmalara göre dünyada insanların yüzde 40’ının el yıkamadığını, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 55-60’larda olduğunu söyledi.
16.10.2021Gündem
Biden hastaneye kaldırılan Clinton ile görüştü
Biden hastaneye kaldırılan Clinton ile görüştüABD Başkanı Joe Biden, salı gününden bu yana hastanede enfeksiyon tedavisi gören eski ABD Başkanı Bill Clinton ile telefonda görüşerek geçmiş olsun dileklerini iletti.
15.10.2021Dünya
TURKOVAC için yeni gelişme! Gönüllüler aşılarını oldu
TURKOVAC için yeni gelişme! Gönüllüler aşılarını olduEskişehir Şehir Hastanesi ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesinde, Erciyes Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) iş birliğiyle geliştirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı TURKOVAC'ın Faz-3 çalışmaları kapsamında iki kişinin aşıları yapıldı.
15.10.2021Gündem
Eskişehir’de 2 TURKOVAC gönüllüsü, aşı oldu
Eskişehir’de 2 TURKOVAC gönüllüsü, aşı olduEskişehir’de Faz-3 çalışması kapsamında Şehir Hastanesi’nde sağlık çalışanı Gürdal Kandır ile Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gönüllü olan Çukurhisar Ortaokulu Fen Bilgisi Öğretmeni Necati Yeşildağ TURKOVAC aşısı oldu.
15.10.2021Gündem
Son dakika: Eski ABD Başkanı Clinton hastaneye kaldırıldı
Son dakika: Eski ABD Başkanı Clinton hastaneye kaldırıldıEski ABD Başkanı Bill Clinton'ın, yakalandığı enfeksiyon nedeniyle hastanede tedavi olduğu bildirildi. Öte yandan Amerikan basınına konuşan bazı kaynaklar, Clinton'ın sepsis nedeniyle hastaneye kaldırıldığını ve önlem amaçlı yoğun bakımda tutulduğunu kaydetti.
15.10.2021Dünya
Bilim Kurulu Üyesi'nden obezite hastalarına aşı uyarısı
Bilim Kurulu Üyesi'nden obezite hastalarına aşı uyarısıSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı, 12 yaş üstü obezite hastalarının mutlaka aşı yaptırması gerektiğini söyledi.
14.10.2021Gündem
İzmirli vatandaşa Turkovac çağrısı
İzmirli vatandaşa Turkovac çağrısıİzmir’de ilk Turkovac aşısı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli sağlık çalışanı 47 yaşındaki Önder Özer’e yapıldı.
12.10.2021Ege
Aşı 12 yaşa kadar indi!
Aşı 12 yaşa kadar indi!Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’nden Prof. Dr. İlker Devrim, Kovid-19 nedeniyle yatan 12 hastanın 8’inin 12 yaş ve üzeri olduğunu söyledi ‘Çocuklarınıza aşı yaptırın. Oldukça güvenli” dedi
12.10.2021Ege
Uzmanından 12 yaş üzeri çocuklar için 'aşı' çağrısı
Uzmanından 12 yaş üzeri çocuklar için 'aşı' çağrısıİzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nden Prof. Dr. İlker Devrim, serviste Covid-19 nedeniyle yatan 12 hastanın 8'inin 12 yaş ve üzeri, 4'ünün ise 1 yaş altı olduğunu belirterek aşı çağrısı yaptı. Devrim, "Özellikle 12 yaş üstü çocukları korumak için aşının mutlaka yapılmasını öneriyorum" dedi.
12.10.2021Gündem
Siyah Kuğu mu? Gri Gergedan mı?
Siyah Kuğu mu? Gri Gergedan mı?Siyah Kuğu benzetmesi varlığından haberdar olunmayan olaylar, Gri Gergedan ise varlığı bilinen ancak ihmal edilenler için kullanılır. İklim krizi sizce hangisi?
12.10.2021Ekonomi
Son dakika... Uzman isim açıkladı! 'Çocuk vaka sayılarında artış var'
Son dakika... Uzman isim açıkladı! 'Çocuk vaka sayılarında artış var'Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, çocuklarda koronavirüs vakalarının artışa geçtiğini belirterek "Tabii ki 2 yıldır çocuklarımız evde. D vitamini alamıyorlar, hareket etmiyorlar, bağışıklık sistemi de baskılı boyutta. Okulda da bazı kurallara dikkat etmedikleri için virüs de kapılabiliyor" dedi.
10.10.2021Gündem
Marmara çürüyor!
Marmara çürüyor!Marmara Çevresel İzleme Projesi (MAREM) Yöneticisi Hidrobiyolog Mehmet Levent Artüz, TBMM Müsilaj Araştırma Komisyonu’nda milletvekillerini ürküten açıklamalarda bulundu.
9.10.2021Gündem
Kocaeli Üniversitesi Hastanesi'nde aşı olanların yoğun bakımda yatma oranı yüzde 1,8
Kocaeli Üniversitesi Hastanesi'nde aşı olanların yoğun bakımda yatma oranı yüzde 1,8Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Emel Azak Karali, koronavirüs nedeniyle yatan hastaların yüzde 16'sının aşılı olduğunu belirterek, "Yatan hastaların yüzde 84'lük bir bölümünün aşısızların oluşturduğunu görüyoruz. Yoğun bakımda yatan aşılıların oranı yüzde 1,8" dedi. Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk ise artık maskelerin takılmadığına dikkat çekerek; "İnsanlar bu durumu kanıksadı, sosyolojik olarak bakıldığı zaman belki normal bir şey gibi gelebilir ama bu kanıksama birtakım acıları da bize yaşatıyor" dedi.
8.10.2021Gündem
Yoğun bakımlar gençlerle doldu!
Yoğun bakımlar gençlerle doldu!Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener gençlere aşı uyarısında bulundu “Yoğun bakımda 4 hastadan biri 30 yaş altında. Bunların yüzde 90’ı pişman” dedi
8.10.2021Ege
Bakan Koca'dan son dakika yerli aşı açıklaması
Bakan Koca'dan son dakika yerli aşı açıklamasıSağlık Bakanı Fahrettin Koca, milli aşı TURKOVAC'ın Faz-3 çalışmalarına devam edildiğini belirterek "Kendi aşımız, kendi gücümüzdür. Çok yakın bir gelecekte kendi aşısını üreten ülkeler arasına katılmış olacağız." dedi.
7.10.2021Gündem
Anne sütü alan bebeklerin kalbi daha sağlıklı
Anne sütü alan bebeklerin kalbi daha sağlıklıABD'de yapılan yeni bir araştırmada anne sütü ile beslenen emen bebeklerin ileri yaşlarda kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve felç riskinin anne sütü almayan bebeklere oranla daha az olduğu tespit edildi. Anne sütünün faydalarının saymakla bitmeyeceğine dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Yenidoğan Uzmanı Prof. Dr. Filiz Bakar, özellikle doğumdan hemen sonra salgılanmaya başlayan ve dört - beş gün süren “kolostrum” adı verilen anne sütünün çok faydalı, her anlamda zengin ve koruyucu mucizevi bir besin kaynağı olduğunu söyledi.
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener uyardı: Beklentinin üstünde olmaya başladı
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener uyardı: Beklentinin üstünde olmaya başladıSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Kovid-19 salgınında yoğun bakımda tedavi gören genç sayısına dikkati çekerek, gençleri aşı olmaları konusunda uyardı. Şener, "Özellikle 20-25 yaş arasındaki gençlerin hastaneye ve yoğun bakım servisine yatış oranları beklenenin üstünde olmaya başladı. Görev yaptığım hastanede Kovid-19 yoğun bakım servisinde yatan hastaların neredeyse tamamı aşısız" ifadelerini kullandı.
7.10.2021Gündem
Korkutan araştırma! 'Covid-19 geçirenlerin beyninde küçülme tespit edildi'
Korkutan araştırma! 'Covid-19 geçirenlerin beyninde küçülme tespit edildi'Ankara’da Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, İngiltere'de yapılan araştırmayla Covid-19 geçirenlerin beyinlerinde 'gri cevher' denilen alanda küçülme ve hücre ölümü tespit edildiği belirtildi. Doç. Dr. Savaşçı, "Bu açıkçası ilerleyen dönemde hem MS hem Alzheimer artışlarına neden olabilecek bir gelişme" dedi.
7.10.2021Haberler
Korkutan araştırma! 'Covid-19 geçirenlerin beyninde küçülme tespit edildi'
Korkutan araştırma! 'Covid-19 geçirenlerin beyninde küçülme tespit edildi'Ankara’da Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, İngiltere'de yapılan araştırmayla Covid-19 geçirenlerin beyinlerinde 'gri cevher' denilen alanda küçülme ve hücre ölümü tespit edildiği belirtildi. Doç. Dr. Savaşçı, "Bu açıkçası ilerleyen dönemde hem MS hem Alzheimer artışlarına neden olabilecek bir gelişme" dedi.
7.10.2021Gündem
Son dakika: Maske indi grip patladı! '15 Ekim'den sonra daha dikkatli olunmalı'
Son dakika: Maske indi grip patladı! '15 Ekim'den sonra daha dikkatli olunmalı'Maske, mesafe ve hijyen kurallarında gevşeme, Kovid dışındaki üst solunum yolu enfeksiyonları ile grip vakalarını artırdı. Uzmanlar, maskenin Kovid-19’a karşı değil gribe karşı da etkili koruma sağladığını söylüyor
7.10.2021Gündem
Soğuk algınlığı ve Kovid ayrımında PCR testi şart
Soğuk algınlığı ve Kovid ayrımında PCR testi şartMevsimsel değişiklik ile soğuk algınlığı, sinüzit, alerjik rinit gibi hastalıklarda doğal olarak bir artış yaşanıyor. Soğuk algınlığı ile Kovid-19un ayrımı noktasında açıklamalarda bulunan Mikrobiyolog Dr. İpek Ada Alver, Mevsimsel soğuk algınlığı belirtileri yaşayan pek çok hasta, PCR testi yapılmasına gerek duyulmadan eve gönderiliyor ve bu şekilde hastalığı çevresine bulaştırıyor dedi. Alver, soğuk algınlığı ve Kovid enfeksiyonun ayrımı için PCR testinin şart olduğunu söyledi.
6.10.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

KORONAVİRÜSizmirabdSON DAKİKACovid-19

Enfeksiyon ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.