Favipiravir

Favipiravir

Son dakika favipiravir haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan favipiravir gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan favipiravir haber sayfamızda...

Favipiravir

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 81 favipiravir haberi bulunmuştur.
Son dakika! Tarihi geçmiş koronavirüs ilacı iddialarıyla ilgili açıklama
Son dakika! Tarihi geçmiş koronavirüs ilacı iddialarıyla ilgili açıklamaSon dakika haberine göre, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) son kullanma tarihi geçmiş ilaçların tedavi amacıyla Kovid-19 hastalarına verildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını, ilaçların stabilite çalışmaları sonucuna göre son kullanma tarihlerinin güncellenmesinin rutin olduğunu bildirdi.
27.07.2021Gündem
Kovid ilaçlarında tarih çekincesi
Kovid ilaçlarında tarih çekincesiKoronavirüs tedavisi için verilen ilaçlarda son kullanma tarihinin üzerinin etiketle kapatılıp yeni tarih yazılması vatandaşların aklını karıştırdı. Testleri pozitif çıkan bazı vatandaşlar, ilaçları kullanmayı keserken, İl Sağlık Müdürlükleri ise söz konusu ilaçların ilaç miat sürelerinde güncellemeler yapılmasının olağan olduğunu belirtti.
26.07.2021Gündem
12-15 yaş arası favipiravir kullanılabilecek
12-15 yaş arası favipiravir kullanılabilecekSağlık Bakanlığı, Kovid-19 Çocuk Hasta Yönetimi ve Tedavisi Rehberi’nde değişikliğe gitti.
22.05.2021Gündem
Maske takma zorunluluğu ne zaman kalkar? Flaş açıklama
Maske takma zorunluluğu ne zaman kalkar? Flaş açıklamaEnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, hem hastalığı geçirerek hem de aşılama ile toplumun yüzde 70'e yakınının bağışıklık kazanması halinde birçok alanda maske zorunluluğunun kalkabileceğini söyledi.
20.05.2021Gündem
Kovid-19'un hamilelik üzerindeki etkisi hakkında bilinmesi gerekenler
Kovid-19'un hamilelik üzerindeki etkisi hakkında bilinmesi gerekenlerTüm dünyayı etkileyen koronavirüs hem hamilelerin hem de yeni doğum yapan annelerin endişelerini artırdı. “Kovid-19 virüsü anne karnındaki bebeğe geçer mi?" ya da "Kovid-19 doğum şeklini etkiler mi?" gibi sorular, bu konuda başı çekiyor. Peki, pandemi sürecinde de alınan önlemlerle birlikte çok rahat şekilde doğumların gerçekleşebildiğini biliyor muydunuz? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Salih Yılmaz, koronavirüs ve hamileliğe yönelik merak edilen bütün sorulara cevap verdi.
Koronavirüs ilacı Favipiravir nasıl kullanılırsa etkili olur?
Koronavirüs ilacı Favipiravir nasıl kullanılırsa etkili olur?Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacı ile ilgili pek çok şey merak ediliyor. Farmakoloji Uzmanı Dr. Ahmet İnal, Favipiravir ilacının, hastalık üzerinde etkili olduğunu söyledi. Peki, ilaç ne zaman ve nasıl kullanılmalı? Favipiravirin yan etkileri var mı? Koronavirüse yakalanıp Favipiravir kullanılmazsa ne olur? Favipiravir ve hidroksiklorokin aynı şey mi? İşte cevabı...
15.05.2021Genel Sağlık
Dr. Ahmet İnal: Favipiravir erken dönemde etkili
Dr. Ahmet İnal: Favipiravir erken dönemde etkiliKayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal, Covid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının, erken dönemde etkili olduğunu söyledi. İnal, "Örneğin PCR pozitif, öksürük ve boğaz ağrısı varsa Favipiravir etkilidir. Yine PCR pozitif olup akciğer tutulumu varsa da yine Favipiravir’in etkili olduğu görülüyor" dedi. Öte yandan İnal, kronik hastalıkları nedeniyle ilaç kullanan insanları uyararak ilaçlara devam etmeliler" dedi.
15.05.2021Gündem
Klorokinden sonra favipiravir uyarısı
Klorokinden sonra favipiravir uyarısıSağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde, pandemi sürecinde kullanımı tartışma konusu olan ve bir süredir kullanılmayan Hidroksiklorokin’i rehberden çıkarmış, rehberde Favipiravir ilacı ile igili herhangi bir düzenlemeye gitmemişti.
13.05.2021Gündem
Son dakika! Mehmet Ceyhan'dan yan etki açıklaması: Korona ilaçları...
Son dakika! Mehmet Ceyhan'dan yan etki açıklaması: Korona ilaçları...Gelen bir son dakika haberine göre; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Covid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacına ilişkin, "Hidroksiklorokinden farklı olarak, güvenlik açısından önemli yan etkilere yol açmıyor" dedi.
12.05.2021Gündem
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan koronavirüs ilacı kararı!
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan koronavirüs ilacı kararı!Sağlık Bakanlığı, Covid-19 tedavi rehberinden koronavirüs tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin etken maddeli ilacı çıkardı.
8.05.2021Gündem
‘Aşılama Sinovac’sız devam edebilir’
‘Aşılama Sinovac’sız devam edebilir’Sinovac aşısını olacaklara birinci doz için 3 Mayıs’a kadar randevu verilmezken, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, bunun sebebinin bakanlığın ikinci doz aşıları garantiye almak istemesi olduğunu belirtti. Aşılama konusunda Bilim Kurulu’nun kapsamlı bir çalışma içinde olduğunu söyleyen Eryazğan, “Sinovac’ta birinci dozun yeni kişilere yapılıp yapılmayacağı tedarik noktasında tartışılıyor” dedi.
27.04.2021Gündem
Koronavirüs nedeniyle ölümden dönen Dr. Selçuk Köse hayalini gerçekleştirdi
Koronavirüs nedeniyle ölümden dönen Dr. Selçuk Köse hayalini gerçekleştirdiKoronavirüse yakalanan ilk sağlık çalışanlarındandı. Tam bir yıl önce kendi servisine 'hasta olarak" yatırıldı, 3-4 gün sonra yoğun bakımda entübe edildi. 6 dakika kalbi durdu, hayata yeniden döndürüldü. Tam 23 gün yaşamla ölüm arasında gidip geldi. Sağlığına kavuşması için tüm Türkiye'nin dua ettiği, meslektaşlarının insan üstü bir çabayla hayata döndürdüğü Dr. Selçuk Köse, 35 günlük kovid savaşından zaferle çıktı. O kötü günlerin yıldönümünde, DHA'ya konuşan Dr. Köse, imkansızı başardı ve hastaneden çıktıktan 5 ay sonra, hep yapmak istediği hayalini gerçekleştirerek dalış brövesi aldı. Aylar süren yoğun solunum fizyoterapileriyle hem derin denizlere hem de çok sevdiği ameliyathanesine kavuşan Dr. Köse, Aralık ayında ikinci kez Kovid geçirdi. Ama bu sefer hafif atlattı. Dr. Köse, 'Artık korkmuyorum, sadece yapmayı ertelediğim her şeyi yapmaya gayret ediyorum" dedi.
13.03.2021Haberler
Son dakika haberi | Pazar günleri o ilçede ekmek çıkmayacak! İşte yeni korona kararı...
Son dakika haberi | Pazar günleri o ilçede ekmek çıkmayacak! İşte yeni korona kararı...Gelen son dakika haberine göre, geride kalan 24 saatte 148 bin 856 Kovid-19 testi yapıldı, 11 bin 180 kişinin Kovid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 670 bin 273'e yükseldi. İllerde vaka sayılarına göre tedbirler artırılır ya da gevşetilirken, bir ilden gelen haber ise herkesi şaşkına çevirdi: Pazar günleri ekmek çıkmayacak!
13.03.2021Gündem
4 aydır antikor sıfır
4 aydır antikor sıfırKoronavirüse iki kez yakalandıktan sonra 4 ay boyunca vücudunda hiç antikor oluşmadığını fark eden Doç. Dr. Celayir, “Antikor oluşan kişilerde de, ikinci kez hastalanma, virüsü bulaştırma riski bulunuyor” uyarısı yaptı.
13.03.2021 Gündem
Mustafa Varank 2021 için ilk verileri açıkladı
Mustafa Varank 2021 için ilk verileri açıkladıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, imalat sanayisinde yakalanan ivmeyle 2021'e güçlü bir başlangıç yaptıklarını belirterek, "Ocak ayı sanayi üretimimiz beklentileri aşarak geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,4, bir önceki aya göre ise yüzde 1 arttı. Bu verilerle ocak ayında da yıllık bazda sanayi üretimini en çok artıran G-20 ülkelerinden biri olduk." dedi.
12.03.2021Teknoloji
Prof. Dr. Ahmet Gül: Aşıdan başka çare yok!
Prof. Dr. Ahmet Gül: Aşıdan başka çare yok!Milliyet’e konuşan İstanbul Üniversitesi, Romatoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Ahmet Gül, Kovid-19 salgınından kurtulmanın yolunun ‘resmi makamlarca onaylanan aşılara ‘Şudur, budur’ demeden aşılanmaktan geçtiğini’ söyledi. ‘Toplumda virüse karşı bağışıklık kazananların oranı yüzde 70’e ulaştığında tünelin ucunda ışığı görür hale geleceğiz’ diyen Prof. Dr. Gül, CoronaVac aşısında arzu edilen sonuçlara ulaşıldığını ifade etti.
19.01.2021Gündem
Son dakika: Bakan Varank'tan 'aşı' açıklaması!
Son dakika: Bakan Varank'tan 'aşı' açıklaması!Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, son dönemde Türkiye'nin aşı üretim kapasitesini ciddi ölçüde geliştirdiğini belirterek, "Merkezleri Tekirdağ, Kocaeli ve Adıyaman’da bulunan 3 firma, 160 milyon doz aşı üretebilecek kapasiteye sahip. Talep edilmesi durumunda bu kapasitelerini de arttırabilecekler." dedi.
17.12.2020Ekonomi
Son dakika: İlacı kesen yoğun bakımlık oluyor!
Son dakika: İlacı kesen yoğun bakımlık oluyor!Gelen son dakika haberine göre; Sağlık Bakanlığı’nın tedavi algoritmasında yer alan “favipiravir”i söylentilere kulak asarak kullanmayı bırakan birçok kişinin yoğun bakıma kaldırıldığı öğrenildi.
11.12.2020Gündem
‘Antikorum sıfırlandı’
‘Antikorum sıfırlandı’Türkiye, son bir aydır pandeminin en ağır günlerini geçiriyor. Kovid-19 salgınında endişe yaratan konuların başında ise daha önce hastalığı atlatan kişilere, ikinci kez koronavirüs bulaşma riski geliyor.
2.12.2020Gündem
Türkiye’nin ilk ‘mRNA’ aşısı! Hayvanlarda denenecek
Türkiye’nin ilk ‘mRNA’ aşısı! Hayvanlarda denenecekTürkiye’de ilk defa genetik teknolojiyi kullanarak, ‘mRNA’ temelli deneysel Kovid-19 aşısı geliştiren merkezlerden biri olan Selçuk Üniversitesi Tıbbi Genetik Bölümü’nde haziran ayında başlanılan aşı çalışmaları, hayvan deneyleri aşamasına geldi. BioNTech ve Moderna firmalarının geliştirdiği aşıyla aynı özelliği taşıyan aşı projesi yürütücüsü Doç. Dr. Nadir Koçak, ‘Hayvan çalışmaları aşamasına geçmiş bulunmaktayız. 2021 yaz ortalarında insanlara uygulanabilecek’ dedi.
30.11.2020Gündem
Son dakika... Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilgili flaş uyarı! Başka yok...
Son dakika... Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilgili flaş uyarı! Başka yok...Türkiye'de son 24 saatte 168 bin 212 Kovid-19 testi yapıldı, 29 bin 281 kişinin testi pozitif çıktı, 185 kişi hayatını kaybetti. Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı. Güncel verilere göre, son 24 saatte 168 bin 212 Kovid-19 testi yapıldı, 29 bin 281 kişinin testi pozitif çıktı, hasta sayısı 6 bin 439 oldu. Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilgili tartışmalar sürerken uzmanlardan çok kritik bir uyarı geldi. Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı 81 ile broşür gönderdi.
29.11.2020Gündem
Son dakika... Sağlık Bakanlığı 81 ile gönderdi! İşte favipiravir kullanımı...
Son dakika... Sağlık Bakanlığı 81 ile gönderdi! İşte favipiravir kullanımı...Gelen son dakika haberine göre; COVID-19 hastalarının tedavilerinde kullanılan ilaçların etkinliğinin sağlanması ve yanlış kullanımın önüne geçilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ile ilaç kullanım broşürleri gönderildi.
29.11.2020Gündem
Kovid-19 salgını, diyabet tedavisindeki ezberleri de bozdu
Kovid-19 salgını, diyabet tedavisindeki ezberleri de bozduCerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, özellikle hastalığı hafif geçirdiği için tedavisi evde sürdürülen diyabetik Kovid hastalarının kullandığı ‘SGLT2 inhibitörü’ olarak bilinen idrar söktürücü diyabet haplarının kullanılmaması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Gönen, “Çünkü bu haplar ekstra su kaybına yol açabilir. Kovid tedavisi gören bir diyabet hastası için en güvenlisi aslında kovid tedavisi bitene dek hekim kontrolünde, uzun etkili insüline geçmesidir. Çok sıkça kullanılan 'metformin' etken maddeli diyabet haplarında bir sorun yok, ona devam edebilir hastalar” dedi.
23.11.2020Gündem
65 yaş üzerinde ölüm riski 6.7 kat
65 yaş üzerinde ölüm riski 6.7 katBu yılın mart ile temmuz arasında bin 500 Kovid-19 hastasının verileri incelenerek oluşturulan TURCOVID-19 araştırmasına göre 65 yaş üzeri olmak ölüm riskini 6.7 kat artırıyor
18.10.2020Gündem
Bilim Kurulu Üyesi'nden flaş grip aşısı açıklaması
Bilim Kurulu Üyesi'nden flaş grip aşısı açıklamasıSağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Grip virüsü her sene farklılık gösterdiği için, grip aşısı olmadan önce ‘Bu senenin aşısı mı?’ diye sormak lazım. Bu sene virüste çok büyük bir değişiklik olursa, şimdilik onun sinyali yok ama bu sene olacağımız aşı da fayda sağlamayabilir” dedi.
16.10.2020Gündem

Benzer Haber Etiketleri

koronavirüsGazetehaberiFavipiravirkoronailaç

Favipiravir ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.