Küresel Isınma

Küresel Isınma

Son dakika küresel ısınma haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan küresel ısınma gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan küresel ısınma haber sayfamızda...

Küresel Isınma

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.379 kuresel isinma haberi bulunmuştur.
Prof. Dr. Orhan Şen uyardı: İstanbul'da bile bu yaz 18 kez yaşandı!
Prof. Dr. Orhan Şen uyardı: İstanbul'da bile bu yaz 18 kez yaşandı!İklim değişikliğinin etkilerini her geçen gün daha da fazla hissetmeye başladık. Yapılan son araştırmaya göre, sıcaklığın 50 santigrat derecenin üzerine çıktığı gün sayısı son 40 yılda tam iki katı arttı. Peki, bu ne anlama geliyor, önemli bir iklim kriziyle mi karşı karşıyayız? Prof. Dr. Orhan Şen uyardı: "Geçtiğimiz 10 yıl dünyanın en sıcak 10 yılı oldu. Önemli bir iklim krizi var, hatta bu krizi iliklerimize kadar yaşıyoruz. Küresel ısınma artış hızının 2 dereceyi aşmaması gerekiyor. Eğer 2 dereceyi geçerseniz freni patlamış kamyon gibi yokuş aşağı gidersiniz" dedi. Küresel ısınmanın etkilerine bakmak için 'tropik gece' ölçümlerine bakılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Şen, "Tropik gece minimum sıcaklığın 20 derecenin üzerinde olduğu derecedir. Tropik gece, güneş doğmadan iki saat önce ölçülür. Türkiye'de tropik gece sayılarında artış var. İstanbul'da bile bu sene temmuz ve ağustos aylarında 18 gece tropik gece olarak yaşandı" diye konuştu.
19.09.2021Gündem
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 2021 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 2021 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları CevaplarıYeni eğitim öğretim yılının başlaması ile öğrenciler yoğun bir ders dönemine girdi. Eğitim öğretim hayatının önemli derslerinden birisi de Türkçe’dir. Türkçe kitaplarında birbirinden farklı konular ve etkinlikler yer almaktadır. 7. sınıf öğrencilerinin kendilerini geliştirmesi için bu etkinlikler genellikle ev ödevi olarak verilir. Kitaplardaki etkinlikler ve örnekler MEB kararı ile yıldan yıla farklılık göstermektedir. Öğrencinin dilsel becerilerini geliştirmeyi amaçlayan 7. sınıf Türkçe ders kitabı MEB ve Özgün Yayınları olarak ikiye ayrılıyor. 7. sınıf Türkçe ders kitabı Özgün Yayınları cevapları için “7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları” içeriğimize göz atabilirsiniz.
18.09.2021Eğitim
İklim değişikliğinde küresel işbirliği şart
İklim değişikliğinde küresel işbirliği şartİstanbul Sanayi Odası (İSO) sürdürülebilirlik vizyonu kapsamında başlattığı ‘İSO Yeşil Gündem Sohbetleri’nin ikincisinde iklim değişikliği ile ilgili dünyanın önde gelen iki uzmanını sanayicilerle buluşturdu.
18.09.2021Ekonomi
Son dakika haberler: Van Gölü'nde büyük tehlike! Gün gün yaklaşıyor
Son dakika haberler: Van Gölü'nde büyük tehlike! Gün gün yaklaşıyorVan Gölü, Türkiye'nin en büyük gölü olma özelliğine sahip ve çok sayıda koya da ev sahipliği yapıyor. Ancak uzmanlara göre, Van Gölü'nde son iki yıldır yaşanan kuraklık normalin çok üzerine çıkmış durumda. Eğer böyle giderse önümüzdeki yıllarda büyük çapta bir kuraklık kapımızı çalacak. Peki, kuraklıktaki bu ani artışın sebebi ne? Uzmanlar, "Bu konuda radikal kararlar almamız lazım" diyerek bölgede tarımı yapılan bir ürüne dikkat çekiyor.
17.09.2021Gündem
Yeni yayımlanan raporda ülkelerin mücadelesi yetersiz kalıyor!
Yeni yayımlanan raporda ülkelerin mücadelesi yetersiz kalıyor!İklim Eylem Takipçisi (Climate Action Tracker) tarafından yayımlanan bir rapor, birçok ülkenin iklim değişikliğiyle mücadele çabalarında yetersiz kaldığını ortaya koydu.
15.09.2021Dünya
Tam iki katına çıktı! BBC korkunç tabloyu açıkladı
Tam iki katına çıktı! BBC korkunç tabloyu açıkladıBu sene iyiden iyiye etkisini hissettiren aşırı sıcaklıklarla ilgili, İngiliz basın kuruluşu BBC'den kaygı verici bir araştırma geldi. Dünyanın hızla yaşanmaz hale geleceği uyarısı yapılan araştırmada, bir an önce önlem alınmazsa afetlerin şiddeti ve sıklığının artacağı vurgulandı.
14.09.2021Dünya
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sakarya Zaferi'nin 100. Yıl Dönümü'nde net mesaj
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sakarya Zaferi'nin 100. Yıl Dönümü'nde net mesajPolatlı'da Sakarya Zaferi'nin 100. Yıl Dönümü Kutlama Programı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Anadolu'dan tamamen sökülüp atılmak istenen Türk milleti kurduğu cumhuriyetle yeni bir başlangıca imza atmıştır. Milli iradenin gücü önünde ne vesayetin ne sosyal mühendislik hesaplarının ne terör örgütlerinin ne darbelerin duramayacağı gerçeğini cümle aleme gösterdik." dedi.
13.09.2021Siyaset
Türkiye'nin 8 aylık yaş meyve sebze ihracatının şampiyonu kiraz ve domates oldu
Türkiye'nin 8 aylık yaş meyve sebze ihracatının şampiyonu kiraz ve domates olduTürkiye'nin ocak-ağustos döneminde gerçekleştirdiği 1 milyar 785 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatında meyvede kiraz, sebzede domates dış satıma önemli katkı sundu.
11.09.2021Ekonomi
'Müsilaj Komisyonu' incelemelerine devam ediyor: Son derece önemli...
'Müsilaj Komisyonu' incelemelerine devam ediyor: Son derece önemli...Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu, Çanakkale'deki Dardanos Sabit Film Entegreli İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nde incelemelerde bulundu. AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Müsilaj Komisyonu Başkanı Mustafa Demir, "İleri biyolojik arıtma tesisleri ile bu Marmara Denizi'nin kirliliğinin önüne geçilebildiğini görüyoruz. Bunun sürdürülebilmesi son derece önemli" dedi.
9.09.2021Gündem
Bilim insanları: İklim hedefleri için yüzde 90'ı yerin altında kalmalı
Bilim insanları: İklim hedefleri için yüzde 90'ı yerin altında kalmalıNature dergisinde yayımlanan bir bilimsel araştırma, küresel ısınma ve iklim değişikliyle ilgili hedeflere ulaşabilmek için fosil yakıtların büyük oranda yer altında kalması gerektiğini ortaya koydu.
9.09.2021Teknoloji
TBMM Müsilaj Araştırma Komisyonu, Kocaeli'de incelemelerde bulundu
TBMM Müsilaj Araştırma Komisyonu, Kocaeli'de incelemelerde bulunduTBMM Müsilaj Araştırma Komisyonu üyeleri, Kocaeli’de incelemelerde bulundu. İzmit Körfezi’nin ayrı bir önemi olduğunu belirten Komisyon Başkanı Mustafa Demir, “Atık suyun mümkünse hiç denize verilmemesi gerekiyor. İllaki verilecekse, ileri biyolojik arıtma prosesinden geçirildikten sonra denize verilmesi gerekiyor” dedi.
8.09.2021Gündem
Büyük felaketler geliyor! Uzmanlardan 'Korkutan rekorlar artacak' uyarısı
Büyük felaketler geliyor! Uzmanlardan 'Korkutan rekorlar artacak' uyarısıİnsan kaynaklı iklim değişikliğinin yarattığı afetlerin önüne geçilemiyor. Akdeniz başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden peş peşe gelen sıcaklık rekorlarının ardından, uzmanlar uyarılarda bulundu: Son kilometre taşı...
8.09.2021Dünya
Büyümenin sınırları
Büyümenin sınırlarıRoma Kulübü, 1972 yılında yayımladığı bir raporla ‘ekonomik büyümenin sınırları’nı çizmişti. Rapora göre ekonomik büyümenin 21. yüzyıl içinde sınırına dayanacağı sonucuna varılmıştı. ‘Büyümenin Sınırları’ adlı rapor ekonomide bir model değişikliğini öngörüyordu. Bu görüş bugün ‘yeşil ekonomi’ tezi ile ifade ediliyor. Amaç ise refahı artırırken çevreyi de korumak. Bu yeni modelde, ürünler ve materyaller sürekli kullanımda olacak; ortaya çıkacak tüm atıklar geri dönüştürülerek başka üretim süreçlerinin hammaddesi olarak yeniden değerlendirilecek.
7.09.2021Ekonomi
Küresel ısınma nedeniyle iki kent yaşanılmaz seviyede
Küresel ısınma nedeniyle iki kent yaşanılmaz seviyedeKüresel ısınma günümüzün en önemli sorunu olarak kabul ediliyor. Tüm dünyada farklı şekillerde görünürlük kazanan küresel ısınma ile birlikte kimi yerlerde buzullar erirken kimi yerlerde ise hava sıcaklıkları dayanılmaz seviyelere ulaşıyor. Küresel ısınmayla doğrudan ilintili olarak Pakistan'ın Sindh eyaletindeki Jacobabad ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Şarika kentleri artan hava sıcaklıkları nedeniyle insanlar için yaşanılmaz seviyeye erişti.
2.09.2021Tatil
Su kaynaklarında verimlilik sağlamak için Türkiye - Güney Kore iş birliği
Su kaynaklarında verimlilik sağlamak için Türkiye - Güney Kore iş birliğiÇevre kirliliği, küresel ısınma, iklim değişikliği ve kuraklık gibi sorunların artışıyla, teknolojinin doğal kaynakları koruma ve sürdürülebilir kılma üzerindeki etkisi her geçen gün daha da dikkat çeken bir konu haline geliyor.
27.08.2021Ekonomi
Küresel ısınma tahıl alanlarını vurdu! Binlerce hayvan telef oldu
Küresel ısınma tahıl alanlarını vurdu! Binlerce hayvan telef olduKazakistan'da, küresel iklim değişikliği bu yıl hiç yağış almayan bazı bölgelerde binlerce hayvanın telef olmasına, tarım alanlarının kurumasına yol açtı.
26.08.2021Dünya
Avrupa'da görülmeye başlayan aşırı yağışlar 'insan eliyle yapıldı'
Avrupa'da görülmeye başlayan aşırı yağışlar 'insan eliyle yapıldı'Bilim insanları, Temmuz ayında Avrupa'da ölümlere yol açan sellere büyük oranda iklim değişikliğinin yol açtığını söylüyor.
24.08.2021Dünya
‘Kırmızı çizgiyi çoktan aştık bile’
‘Kırmızı çizgiyi çoktan aştık bile’Uzmanlar uyarıyor: ‘100 yıllık süreçte hava kirliliğinde her yıl yeni rekor seviyeye ulaşıyoruz. Atmosferdeki 400 PPM karbondioksit seviyesi kırmızı çizgimizde ancak bu oran çoktan aşılmış durumda’
24.08.2021Gündem
Son dakika: Kıyamet kapımızda! Tarih verildi: 2035
Son dakika: Kıyamet kapımızda! Tarih verildi: 2035Uzmanlara göre küresel ısınma yüzünden dünya genelinde ekolojik bir yıkım yaşanıyor. Türkiye ise hem küresel sıcaklık artışı, hem kuraklık, hem yangın riski, hem de ekstrem doğa olaylarından en çok nasibini alacak ülkelerin başında gösteriliyor
23.08.2021Gündem
Çevre sorunu Kovid-19  kadar ciddi bir tehlike
Çevre sorunu Kovid-19 kadar ciddi bir tehlikeIPSOS Milliyet okurları için derledi
23.08.2021Gündem
Irak gibi kavrulacağız
Irak gibi kavrulacağızUzmanlara göre küresel ısınma yüzünden dünya genelinde ekolojik bir yıkım yaşanıyor. Türkiye ise hem küresel sıcaklık artışı, hem kuraklık, hem yangın riski, hem de ekstrem doğa olaylarından en çok nasibini alacak ülkelerin başında gösteriliyor
22.08.2021Gündem
Son dakika! Büyük yangının uydu görüntüleri yayınlandı! İşte öncesi ve sonrası...
Son dakika! Büyük yangının uydu görüntüleri yayınlandı! İşte öncesi ve sonrası...Greenpeace Türkiye, yaklaşık iki hafta süren orman yangınlarında Manavgat, Marmaris, Adana, Osmaniye'de yanan alanların öncesi ve sonrası hallerinin uydu görüntülerini paylaştı. Greenpeace Türkiye İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Onur Akgül, bu yıl Türkiye orman yangınlarında toplam 178 bin hektar, sadece Muğla ve Antalya'da ise 124 bin hektar ormanlık alanın yandığı söyledi.
21.08.2021Gündem
Küresel ısınmayla ‘dijital’ mücadele
Küresel ısınmayla ‘dijital’ mücadeleDünyanın en önemli sorunlarından biri olan ve son dönemde yaşanan üzücü doğa olayları sonrasında gündemin üst sıralarına yerleşen ‘Küresel Isınma ve Karbon Salınımı’ ile mücadele etmek için Crypto Carbon Energy A.Ş. tarafından geliştirilen dijital varlık CYCE, Çin’in önemli dijital varlık borsalarından biri olan BigOne’da 13 Ağustos 2021 tarihinde 1.10 dolar fiyat ile işlem görmeye başladı.
21.08.2021Ekonomi
Bilim insanları bile tahmin etmiyordu! İlk kez  yaşandı
Bilim insanları bile tahmin etmiyordu! İlk kez yaşandıGrönland’daki buzullarının zirvesine ilk kez yağmur yağdığı açıklandı. Bilim insanları, küresel ısınma nedeniyle kutup bölgesinin dünyanın geri kalanından iki kat fazla ısındığını belirtiyor. Küresel ısınma, dünyada sıcaklıkları ortalama 1 derece yükseltirken, kutuplarda sıcaklık iki derece arttı. Isınma nedeniyle buzulların erimesi deniz seviyesinin yükselmesine neden olarak kıyılardaki yerleşimleri tehdit ediyor.
20.08.2021Dünya
Hakkari'deki Türkiye'nin en büyük vadi buzulu küresel ısınma nedeniyle eriyor
Hakkari'deki Türkiye'nin en büyük vadi buzulu küresel ısınma nedeniyle eriyorHakkari'de, Türkiye'nin en yüksek ikinci zirvesi olan Uludurok'un yer aldığı Cilo Dağları'ndaki buzulların, iklim değişikliği ve hava şartları nedeniyle gittikçe küçüldüğü gözlendi.
20.08.2021Tatil

Benzer Haber Etiketleri

küresel ısınmaiklimiklim değişikliğisıcaklıkson dakika haber

Küresel Isınma ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.