Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi

Son dakika Hacettepe Üniversitesi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Hacettepe Üniversitesi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Hacettepe Üniversitesi haber sayfamızda...

Hacettepe Üniversitesi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.549 hacettepe universitesi haberi bulunmuştur.
7. Güncel Sanat Yarışması sonuçlandı
7. Güncel Sanat Yarışması sonuçlandıTürkiye’de güncel sanatı ve sanatçıları desteklemek, genç sanatçıları keşfetmek, yenilikçi üretimleri arttırmak amacıyla düzenlenen Genç Sanat: 7. Güncel Sanat Proje Yarışması sonuçlandı.
27.09.2021Kültür Sanat
Prof. Dr. Akova: Turkovac aşısı Sinovac kadar etkili olacaktır
Prof. Dr. Akova: Turkovac aşısı Sinovac kadar etkili olacaktırHacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Akova, Turkovac ile Sinovac'ın eş değer bir aşı olduğunu söyledi. Akova, "Turkovac aşısı da inaktif bir aşı. İnaktif aşılar mRNA aşılarına göre, örneğin Biontech aşısına göre başlangıçta daha az miktarda antikor üretiyorlar. Ama virüsün değişik kesimlerine karşı daha yaygın antikor üretiyorlar. Turkovac aşısının Sinovac aşısı kadar etkili olacağını tahmin ediyorum" dedi.
26.09.2021Gündem
Tartışmalı tarım ilacı için tartışmalı karar!
Tartışmalı tarım ilacı için tartışmalı karar!Kansere yol açtığı iddia edilen tarım ilacının yasaklanmasının yolunu açan kararı alan mahkeme, istinafın usulen bozma kararının ardından “esas” kararını değiştirip davayı reddetti.
25.09.2021Gündem
Sağlıkta fark yaratacaklar
Sağlıkta fark yaratacaklarEge ile Hacettepe üniversitesi arasında aşı ve ilaç teknolojileri arasında işbirliği protokolü imzalandı. Ege Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Hedefimiz araştırma üniversitesi olmak” dedi.
22.09.2021Ege
Covid-19'dan hayatını kaybeden Prof. Dr. Tırnaksız için hüzünlü tören
Covid-19'dan hayatını kaybeden Prof. Dr. Tırnaksız için hüzünlü törenHacettepe Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı'ndan emekli Prof. Dr. Zafer Öner, Covid-19'dan yaşamını yitiren öğrencisi Prof. Dr. Mehmet Bülent Tırnaksız (59) için düzenlenen törende, "Affet bizi Bülent; aşı karşıtı gafillerimizi affet. Maske, mesafe tanımayanlarımızı affet Bülent. Hep birlikte sebebin olduk yiğidim, aslanım, Bülent'im affet" dedi.
20.09.2021Gündem
Mehmet Ceyhan'dan kritik uyarı: İki virüs aynı anda vücutta bulunabilir
Mehmet Ceyhan'dan kritik uyarı: İki virüs aynı anda vücutta bulunabilirHacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, geçen yıl çok nadir görülen virüslerin bu sene ciddi bir şekilde artacağını söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, "İki virüs de aynı anda vücutta bulunabilir, bunlardan biri hastalık yapabilir, diğeri de boğazda sadece çoğalabilir; ama aynı anda ikisi birden hastalık yapamaz. Grip sezonu başlayınca bunu muhtemelen yaşayacağız. Bu yıl grip artı koronavirüs vakalarını göreceğiz" dedi. Doç. Dr. Ümit Savaşçı da 15 Ekim'den itibaren grip vakalarının görülmeye başlayacağını söyledi.
12.09.2021Haberler
Mehmet Ceyhan'dan kritik uyarı: 'İki virüs aynı anda vücutta bulunabilir'
Mehmet Ceyhan'dan kritik uyarı: 'İki virüs aynı anda vücutta bulunabilir'Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, geçen yıl çok nadir görülen virüslerin bu sene ciddi bir şekilde artacağını söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, "İki virüs de aynı anda vücutta bulunabilir, bunlardan biri hastalık yapabilir, diğeri de boğazda sadece çoğalabilir; ama aynı anda ikisi birden hastalık yapamaz. Grip sezonu başlayınca bunu muhtemelen yaşayacağız. Bu yıl grip artı koronavirüs vakalarını göreceğiz" dedi. Doç. Dr. Ümit Savaşçı da 15 Ekim'den itibaren grip vakalarının görülmeye başlayacağını söyledi.
12.09.2021Gündem
Türkiye'de bir tek Ankara'da var! İskelet ve kemik parçalarıyla tespit ediliyor
Türkiye'de bir tek Ankara'da var! İskelet ve kemik parçalarıyla tespit ediliyorHacettepe Üniversitesi Moleküler Antropoloji Bölümü bünyesindeki İskelet Biyolojisi ve Antik DNA Laboratuvarları'nda Türkiye'nin farklı yerlerindeki kazılarda bulunan iskelet ve kemik parçalarıyla tarihe ışık tutuluyor. En son Eskişehir Küllüoba Höyüğü'nde bulunan 25 mezardaki iskeletlerin incelemeye alındığı laboratuvarlarda, 45 yerleşim alanındaki kazılarda bulunan 12 bin insan iskeleti inceleniyor.
10.09.2021Gündem
Kahramanmaraş'ta 7 bin 500 yıllık köy kalıntıları bulundu!
Kahramanmaraş'ta 7 bin 500 yıllık köy kalıntıları bulundu!Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesindeki Domuztepe Höyüğü'nde yapılan arkeolojik kazılarda yaklaşık 7 bin 500 yıl öncesine ait köy kalıntıları bulundu. Kazı Başkanı Doç. Dr. Halil Tekin, buldukları köyün yerleşim yerinin son sakinleri olduğunu söyledi.
7.09.2021Haberler
Kahramanmaraş'ta 7 bin 500 yıllık köy kalıntıları bulundu!
Kahramanmaraş'ta 7 bin 500 yıllık köy kalıntıları bulundu!Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesindeki Domuztepe Höyüğü'nde yapılan arkeolojik kazılarda yaklaşık 7 bin 500 yıl öncesine ait köy kalıntıları bulundu. Kazı Başkanı Doç. Dr. Halil Tekin, buldukları köyün yerleşim yerinin son sakinleri olduğunu söyledi.
7.09.2021Gündem
Damacana sularla ilgili iddialar korkuttu! Mazot koyan bile var! Uzmanlar açıkladı...
Damacana sularla ilgili iddialar korkuttu! Mazot koyan bile var! Uzmanlar açıkladı...Damacana sularla ilgili ortaya atılan iddialara bir yenisi daha eklendi. Boş damacanaların temizliği ve tekrardan dolumuyla ilgili tartışmalar sürerken, bu kez de içerisinde mazot taşınan ya da nargile şişesi olarak kullanılan damacanaların yeterince temizlenmeden tekrar kullanıma sunulduğu iddiası geldi. Peki gerçek ne, geri dönüşümlü damacana sular ne kadar güvenli, cam damacanalar daha mı sağlıklı? İşte merak edilen soruların cevapları ve damacana su alırken dikkat etmeniz gerekenler...
14.09.2021Gündem
Üniversitelere 2022 yılı için 57,7 milyar lira bütçe ayrılması planlandı
Üniversitelere 2022 yılı için 57,7 milyar lira bütçe ayrılması planlandıYükseköğretim kurumlarına 2022 yılı için verilmesi öngörülen bütçe ödeneği 57,7 milyar lirayı geçerken, en fazla ödeneğin Ankara, İstanbul ve Hacettepe üniversitelerine ayrılması planlandı.
7.09.2021Ekonomi
'5 bin yıl önce, insanlar en fazla 40'lı yaşlara kadar yaşıyordu'
'5 bin yıl önce, insanlar en fazla 40'lı yaşlara kadar yaşıyordu'Anadolu'da 5 bin yıl önceki ilk şehirleşme yapısının ortaya çıkarıldığı Eskişehirin Seyitgazi ilçesindeki ilk Tunç Çağı Küllüoba Höyüğü kazılarında, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 40ın üzerinde mezar alanları bulundu. Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yılmaz Selim Erdal, bulunan iskeletlerin incelemelerinde, 5 bin yıl önce insanların yaklaşık 40 yaşlarına kadar yaşayabildiğini söyleyerek, Erken Tunç Çağı ve onun çağdaşlarının yaşam beklentileri yaklaşık 35-40 yıl civarında. Bebek ve çocuk ölümleri oldukça yüksek. Besin kaynaklarının sınırlı olması ve enfeksiyon hastalıklarının yaygınlığı önemli bir durumu temsil ediyor dedi.
5.09.2021Tatil
Hacettepe’li Nazım’ı ağırladı
Hacettepe’li Nazım’ı ağırladıCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nü kazanan otizmli Nazım Özgün İpek ve annesi İrem Afşin’i kabul etti.
5.09.2021Siyaset
‘Asya Kaplan’ıyla mücadele kongresi
‘Asya Kaplan’ıyla mücadele kongresiHızla yayılan ‘Asya Kaplan’ sivrisineği İBB’nin düzenlediği kongrede masaya yatırıldı. Çok sayıda bilim insanın katıldığı kongrede konuşan Prof. Dr. Salih Bülent, halkın desteğine işaret etti ve “Yılda yüz kilometreye kadar yayılabilir” dedi...
3.09.2021Gündem
İstanbul'da sivrisinek zirvesi!  Üreme haritası çıkarıldı
İstanbul'da sivrisinek zirvesi! Üreme haritası çıkarıldıİstanbul’un sivrisinek üreme haritası çıkarıldı. Buna istinaden İstanbul'da 193 bin aktif üreme noktası var. En çok üreme durgun sularda, saksılarının altına konan suluklarda, atık araç lastiklerinde ve mezarlarda bulunan kuş suluklarında oluyor.
2.09.2021Gündem
Yeni tehlike: Asya Kaplan Sivrisineği
Yeni tehlike: Asya Kaplan Sivrisineğiİstanbul'da hızla yayılan "Asya Kaplan Sivrisineği" çok sayıda bilim insanının katıldığı kongre ile masaya yatırılacak. Dünya çapında tehlikeli boyutlara ulaşan ve İstanbul'da da artan Asya Kaplan Sivrisineği'ne karşı alınabilecek önlemler için "İstilacı Sivrisinekler Kongresi" düzenleniyor. Prof. Dr. Bülent Alten, "İtalya'da virüs görülmeye başladı. Yani virüs yavaş yavaş Fransa'dan girdi ve Türkiye'ye doğru geliyor. Bu pandemi ortamında bir başka virüsten bahsetmek kötü bir şey ama ne yazık ki gerçek" dedi.
1.09.2021Gündem
Sosyal medya Nazım'ın hikayesini konuşuyor
Sosyal medya Nazım'ın hikayesini konuşuyorSosyal medya Nazım'ın hikayesini konuşuyor. Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla ilk tercihine, Hacettepe Üniversitesi Antropoloji bölümüne yerleşen Nâzım Özgün İpek, eğitim yolculuğunu Twitter'da anlattı. İpek; 'Bugün Hacettepe kazanmış otizmli/Aspergerli Nâzım işte benim. Çünkü canım Gönül öğretmenim "Ben seni okuturum çocuğum" dedi, hepsi bu" dedi.
1.09.2021Gündem
Külliye’de yerli aşı toplantısı
Külliye’de yerli aşı toplantısıCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, “Yerli Aşı Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı” yapıldı.
1.09.2021Siyaset
Anzer balının kilogramı 1200 lira oldu
Anzer balının kilogramı 1200 lira olduRize'nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası'nda 2300-3000 rakımda üretilen ve pek çok hastalığa iyi geldiği için alıcısı bir yıl önceden sıraya giren Anzer balı bu sene kilogramı 1200 liradan satışa sunulacak.
31.08.2021Ekonomi
"Kütahya'nın Kalbi"ndeki kazılar 8 bin yıl öncesine ışık tutacak
"Kütahya'nın Kalbi"ndeki kazılar 8 bin yıl öncesine ışık tutacakKütahya'da 8 bin yıllık geçmişe sahip Tavşanlı Höyük'te eylülde başlatılacak kazılarla bölgenin tarihine ışık tutacak bulgular aranacak. Havadan yapılan çekimlerde, kalp şeklinde göründüğü için "Kütahya'nın Kalbi" adı verilen höyükte, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi iş birliğiyle "Cumhurbaşkanı Kararlı Kazı" statüsünde Tavşanlı Belediyesinin desteği gerçekleştirilecek kazı öncesi yüzey temizleme çalışmaları başladı.
28.08.2021Tatil
Göcek'te denize giren kadını caretta ısırdı
Göcek'te denize giren kadını caretta ısırdıMuğla'nın Fethiye ilçesi Göcek sahilinde tekne turunda denize giren kadın, bacağından ısırıldı. Uzmanlar, diz altı kaval kemiğinde büyük yara oluşan kadını ısıran deniz canlısının yetişkin deniz kaplumbağası olduğunu açıkladı. Bölgede 20 yıldır kaptanlık yapan İlknur Asar, "Göcek koylarında bu tip vakalara rastlanmıyordu. Aşırı tekne yoğunluğu hayvanları agresifleştirirdi" dedi.
28.08.2021Gündem
Antalya'da caretta sahilinde 5 yıldızlı katliam
Antalya'da caretta sahilinde 5 yıldızlı katliamNesli tehlike altındaki caretta carettaların Akdeniz'deki en büyük yaşam alanlarından Antalya Belek'te, yumurtadan çıkan 60 yavru deniz kaplumbağası, bir otelin kumsala koyduğu ahşap yürüme bandının altında sıkışarak öldü.
27.08.2021Gündem
Caretta sahilinde 5 yıldızlı katliam
Caretta sahilinde 5 yıldızlı katliamNesli tehlike altındaki caretta carettaların Akdeniz'deki en büyük yaşam alanlarından Antalya Belek'te, yumurtadan çıkan 60 yavru deniz kaplumbağası, bir otelin kumsala koyduğu ahşap yürüme bandının altında sıkışarak öldü.
27.08.2021Gündem
Üniversitelerde eğitim yüz yüze başlayacak
Üniversitelerde eğitim yüz yüze başlayacakYükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, göreve geldikten sonra ilk kez rektörlerle bir araya geldi. Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde Tunçalp Özgen Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya çok sayıda üniversitenin rektörü katıldı.
27.08.2021Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

KORONAVİRÜSarkeolojiCaretta carettaantalyaBelek

Hacettepe Üniversitesi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.