Hacı Bektaş

Hacı Bektaş

Son dakika Hacı Bektaş haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Hacı Bektaş gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Hacı Bektaş haber sayfamızda...

Hacı Bektaş

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.010 haci bektas haberi bulunmuştur.
Emine Işınsu kaç yaşındaydı, kimdir? İşte Emine Işınsu eserleri
Emine Işınsu kaç yaşındaydı, kimdir? İşte Emine Işınsu eserleriEmine Işınsu vefat etti. Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan Emine Işınsu Öksüz'ün vefat haberini eşi Prof Dr. İskender Öksüz verdi. Twitter hesabından açıklama yapan Öksüz 'Az önce eşim Emine Işınsu'yu kaybettim' ifadesini kullandı. Emine Işınsu kimdir, eserleri nelerdir? İşte Emine Işınsu'nun hayatı...
5.05.2021Gündem
Esenyurt'ta itfaiyenin yavru kedileri kurtarma operasyonu kamerada
Esenyurt'ta itfaiyenin yavru kedileri kurtarma operasyonu kameradaEsenyurt'ta, bir apartmanın kırık merdiveni ile havalandırma boşluğunda sıkışan 2 yavru kedi, itfaiye ekiplerince kurtarılarak, veterinere teslim edildi.
27.04.2021Yaşam
İnsan insan derler idi şiiri - Muhyiddin Abdal
İnsan insan derler idi şiiri - Muhyiddin AbdalMuhyiddin Abdal Türk şairidir. 16.yüzyıl kaynaklarında ismi geçer. Hacı Bektaş-ı Veli, Otman Baba ve Balım Sultan gibi mutasavvıflardan bahseder. Hece vezni ile Hurufi anlayışta yazdığı şiirlerini küçük bir divanda toplamıştır. Eser Fazıl Say tarafından da bestelenmiştir. İşte "İnsan insan derler idi" şiirinin sözleri.
14.04.2021Şiirler
Vakıfbank Kültür Yayınları Anadolu'nun ölümsüz eserlerini okurla buluşturuyor
Vakıfbank Kültür Yayınları Anadolu'nun ölümsüz eserlerini okurla buluşturuyorYayıncılık dünyasına iki yıl önce adım atan VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY), yeni kategorilerle yayın yelpazesini daha da genişletiyor. Kurulduğu günden bu yana 100’e yakın eseri okurların beğenisine sunan VBKY, yakın zamanda Anadolu kültür ve fikir önderlerinin ölümsüz eserlerin basımını gerçekleştirecek. VakıfBank Genel Müdürü ve VBKY Yayın Kurulu Başkanı Abdi Serdar Üstünsalih, gün ışığına çıkmayı bekleyen nitelikli eserleri, gelecek nesillere miras kalması amacıyla yayın dünyasına kazandırmayı sürdüreceklerini söyledi.
13.04.2021Kültür Sanat
Başakşehir’de ramazan sevinci hanelerde yaşatılacak
Başakşehir’de ramazan sevinci hanelerde yaşatılacakBaşakşehir Belediyesi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Kovid-19 tedbirleriyle girilecek ramazanın sevincini ve coşkusunu sosyal medyada yaşatmaya devam ediyor. Ramazan için hazırlanan etkinlikler, sosyal medya hesaplarından ve Radyo Başakşehir’den ilçe sakinlerine ulaştırılacak.
12.04.2021Ramazan
VBKY tarafından Anadolu fikir önderlerinin eserleri basılacak
VBKY tarafından Anadolu fikir önderlerinin eserleri basılacakYayıncılık dünyasına iki yıl önce adım atan VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY), yeni kategorilerle yayın yelpazesini daha da genişletiyor. Kurulduğu günden bu yana 100’e yakın eseri okurların beğenisine sunan VBKY, yakın zamanda Anadolu kültür ve fikir önderlerinin ölümsüz eserlerinin basımını gerçekleştirecek.
12.04.2021Kültür Sanat
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Ramazan Bayramı'ndan sonra ziyaret edeceğiz
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Ramazan Bayramı'ndan sonra ziyaret edeceğizGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Ramazan Bayramı'ndan sonra Şuşa'yı ziyaret edeceğini açıkladı. "Yük taşımacılığı anlaşmasını sonuçlandırmak için müzakereleri hızlandırmakta fayda görüyorum" diyen Erdoğan, "Artık konseyimizin uluslararası bir örgüt olarak adlandırmanın zamanı geldiğine inanıyorum." ifadelerine yer verdi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları...
31.03.2021Siyaset
Zeytinburnu Kültür Sanat’ta  2021’in Hacı Bektâş-ı Velî Yılı etkinliği
Zeytinburnu Kültür Sanat’ta 2021’in Hacı Bektâş-ı Velî Yılı etkinliğiUNESCO, Hacı Bektâş-ı Velî’nin vefatının 750’nci yılı olan 2021’i, anma ve kutlama yıl dönümleri arasına aldığını belirttikten sonra Cumhurbaşkanlığı tarafından da 2021 yılı boyunca yurt genelinde ve yurt dışında etkinlikler düzenlenmesine karar verildi. Ekrem Demirli Zeytinburnu Kültür Sanat’ta gerçekleştirdiği “Tasavvuf ve Şiir” seminer dizisinin mart ayı oturumunu Hacı Bektâş-ı Velî’ye, menkıbelerine ve tasavvuf görüşüne ayırdı. 18 Mart’ta gerçekleşen seminerde Demirli, Hacı Bektâş-ı Velî’nin düşüncesinin ana konusunu anlatarak başladı. “Hacı Bektâş-ı Velî düşüncesindeki temel konu dört kapı kırk makamdır. O mutasavvıftır çünkü insan ruhunun ve ahlâkının gelişmesi, nefsinin kötü vasıflardan temizlenmesine yardımcı olmaya çalışmıştır.”
19.03.2021Kültür Sanat
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalarCumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Övünç Madalyası Tevcih Töreni'nde konuştu. Erdoğan, ' Biz bu mücadelede en küçük gevşeklik gösterdiğimiz gün Sevr'den daha kötü anlaşmalarla karşımıza çıkacaklardır. Belgesellerde aslanlar ile sırtlanlar arasındaki ilişkiyi görmüşsünüzdür. Aslan güçlü ise sırtlanlar kuyruklarını sıkıştırır gider. Ama aslan güçsüz ise sırtlanlar onu lime lime ederler' dedi.
18.03.2021Haberler
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalarGelen bir son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Övünç Madalyası Tevcih Töreni'nde konuştu. Erdoğan, ' Biz bu mücadelede en küçük gevşeklik gösterdiğimiz gün Sevr'den daha kötü anlaşmalarla karşımıza çıkacaklardır. Belgesellerde aslanlar ile sırtlanlar arasındaki ilişkiyi görmüşsünüzdür. Aslan güçlü ise sırtlanlar kuyruklarını sıkıştırır gider. Ama aslan güçsüz ise sırtlanlar onu lime lime ederler' dedi.
18.03.2021Siyaset
Üç bileşenden silah namlularının ömrünü uzatan karışım!
Üç bileşenden silah namlularının ömrünü uzatan karışım!Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) yerleşkesindeki Kapadokya Teknopark'ta, silahların namlu ömrünü uzatmak amacıyla geliştirilen özel karışımın prototiplerdeki ön testinde başarı sağlandı.
5.03.2021Teknoloji
Bir dizi program
Bir dizi programCumhurbaşkanlığı tarafından 2021, İstiklal Marşı, Yunus Emre, Ahi Evran ve Hacı Bektaş Veli yılı ilan edildi.
23.02.2021Ege
Yunus Emre, ismini  alan ilçede anılacak
Yunus Emre, ismini alan ilçede anılacakUNESCO, 2021 yılını Yunus Emre’ye adadı. Türkiye’de de 2021 İstiklal Marşı, Yunus Emre ve Hacı Bektaş Veli yılı ilan edildi
20.02.2021Ege
Bakan Pakdemirli, Türk Dünyası Meteoroloji Birliği'nin kurulması çağrısında bulundu
Bakan Pakdemirli, Türk Dünyası Meteoroloji Birliği'nin kurulması çağrısında bulunduTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi sorunlarla başa çıkma kapasitesini artırmak, bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmak, imkan ve kabiliyetleri paylaşmak için "Türk Dünyası Meteoroloji Birliği"nin kurulması çağrısında bulundu.
19.02.2021Ekonomi
Bektaş İsminin Anlamı Nedir? Bektaş Ne Demek, Hangi Anlama Gelir?
Bektaş İsminin Anlamı Nedir? Bektaş Ne Demek, Hangi Anlama Gelir?Hem sözcük anlamı üzerinden hem de isim anlamı itibariyle yaygın kullanılan adlardan biri Bektaş’tır. Erkek çocuklar için kullanılan bu isim konusunda birçok ebeveyn bilgi almaya çalışıyor. Peki Bektaş isminin anlamı nedir? Bektaş ne demek, hangi anlama gelir? İşte bu isim için bilgileri derledik.
17.02.2021Eğitim
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'dil' tepkisi: Üzülerek ifade etmek isterim ki çoraklaşma sürecini yaşıyoruz
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'dil' tepkisi: Üzülerek ifade etmek isterim ki çoraklaşma sürecini yaşıyoruzGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "Bizim Yunus" Yılı Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan, "Kültür emperyalizmine karşı kuracağımız en güçlü savunma hattı öncelikle dilimizi korumaktır." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üzülerek ifade etmek isterim ki dilimizde çoraklaşma sürecini yaşıyoruz. Yabancı dile verilen önem maalesef Türkçe'mizi gölgede bırakıyor." şeklinde konuştu.
16.02.2021Siyaset
2021, Hacı Bektaş Veli yılı
2021, Hacı Bektaş Veli yılıİnsan sevgisi, birlik ve beraberlik mesajlarıyla yerelden evrensele uzanan Hacı Bektaş Veli’nin vefatının bu yıl 750. yıl dönümü. O nedenle UNESCO’nun anma programında yer alan Anadolu ereninin düşüncelerini gelecek nesillere aktarmak amacıyla 2021, Hacı Bektaş Veli Yılı olarak kutlanacak
14.02.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Hacı Bektaş Veli Yılı' genelgesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Hacı Bektaş Veli Yılı' genelgesiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 yılının "Hacı Bektaş Veli Yılı" olarak kutlanmasına ilişkin genelge yayımladı.
11.02.2021Siyaset
Türk astronot ismi için önerilen Cacabey kimdir? Caca Bey doğum ve ölüm tarihi nedir? Tarihteki önemi...
Türk astronot ismi için önerilen Cacabey kimdir? Caca Bey doğum ve ölüm tarihi nedir? Tarihteki önemi...Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Türkiye’nin ilk Milli Uzay Programı’nı açıkladı. Erdoğan "Mademki bir vatandaşımız uzaya gidecek, artık astronot ya da kozmonot kelimelerine Türkçe karşılık bulmak gerekiyor. Bu bizim hassas noktamız. Buradan dilbilimcilerimize çağrıda bulunuyor ve diyorum ki, gelin Türk uzay yolcularına Türkçe bir isim bulalım." dedi. Bu açıklamaların ardından MHP Lideri Devlet Bahçeli'den 'Cacabey' önerisi gelirken "Cacabey kimdir? Caca Bey doğum ve ölüm tarihi nedir?" soruları peş peşe gelmeye başladı.
10.02.2021Gündem
‘Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi’
‘Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi’Nevşehir’in Avanos ilçesinde, bölgenin kültür ve geleneklerinin tanıtıldığı “Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi” ziyaretçileriyle çevrim içi buluşuyor.
26.01.2021Kültür Sanat
Son dakika - İrfan Can Kahveci'nin babası konuştu! 'Galatasaray'a gitmek istiyor"
Son dakika - İrfan Can Kahveci'nin babası konuştu! 'Galatasaray'a gitmek istiyor"Galatasaray'ın gündemindeki Başakşehirli İrfan Can Kahveci ile ilgili babası Hacı Bektaş Kahveci açıklamalarda bulundu. Kahveci, "İrfan Can Kahveci, Galatasaray'a gitmek istiyor." dedi.
19.01.2021Galatasaray
Sabahat Akkiraz kaç yaşında, kimdir? Sabahat Akkiraz biyografisi...
Sabahat Akkiraz kaç yaşında, kimdir? Sabahat Akkiraz biyografisi...Sabahat Akkiraz bu akşam ekrana gelen İbo Show'un konukları arasında yer alıyor. Seslendirdiği türküler ile ekran başındaki izleyicileri mest eden sanatçının hayatı ve kariyeri hakkındaki bilgiler araştırma konusu olmaya devam ediyor. 9 yıl aranın ardından yeniden ekranlara dönen İbo Show'a her hafta birbirinden ünlü isimler konuk olmaya devam ediyor. Peki Sabahat Akkiraz kimdir, kaç yaşında, aslen nereli?
16.01.2021Cadde
Son dakika... Prof. Dr. İlhan Başgöz Türkiye’ye getirildi
Son dakika... Prof. Dr. İlhan Başgöz Türkiye’ye getirildiGelen son dakika haberine göre; Uzun yıllardır ABD’de yaşayan Türk halk bilimci Prof. Dr. İlhan Başgöz, Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi.
5.01.2021Gündem
Kılıçdaroğlu: Asgari ücretin 3 bin 100 lira olması lazım
Kılıçdaroğlu: Asgari ücretin 3 bin 100 lira olması lazımCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde para var ama sıra asgari ücrete gelince para yok. Bize göre asgari ücretin vergisiz 3 bin 100 lira olması lazım. Bunun altında bir asgari ücreti gerçekçi ve doğru bulmuyoruz" dedi.
22.12.2020Siyaset
Bahara hazır
Bahara hazırKuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, yapımına 23 yıl önce başlanan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Kuşadası Cemevi’nde sürdürülen çalışmaları inceledi.
19.12.2020Ege

Benzer Haber Etiketleri

cumhurbaşkanı erdoğanegeMevlanabaşakşehirSon dakika haberleri

Hacı Bektaş ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.