Höyük

Höyük

Son dakika höyük haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan höyük gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan höyük haber sayfamızda...

Höyük

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 300 höyük haberi bulunmuştur.
Türkiye ve Kırgızistan'daki bin yıllık mezar geleneği! Aynı şekilde defnedilmişler
Türkiye ve Kırgızistan'daki bin yıllık mezar geleneği! Aynı şekilde defnedilmişlerTürkiye’deki Oluz Höyük kazılarında bulunan bin yıllık Türk mezarlığı ile Kırgızistan’daki Suttuu-Bulak mezarlığında ölülerin aynı geleneklerle defnedildiği tespit edildi.
7.12.2021Gündem
Hamaç Höyük kazısında nekropol bulundu
Hamaç Höyük kazısında nekropol bulunduGaziantep'teki Hamaç Höyük'te yürütülen kazı çalışmalarında, Orta Çağ dönemine ait nekropol bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Atilla Engin, Hamaç Höyük'ün bölgedeki en büyük höyüklerden olduğunu ancak kaçak kazılarla tahrip edildiğini söyledi.
Hamaç Höyük kazısında nekropol bulundu
Hamaç Höyük kazısında nekropol bulunduGaziantep'teki Hamaç Höyük'te yürütülen kazı çalışmalarında, Orta Çağ dönemine ait nekropol bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Atilla Engin, Hamaç Höyük'ün bölgedeki en büyük höyüklerden olduğunu ancak kaçak kazılarla tahrip edildiğini söyledi.
6.12.2021Gündem
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile öğrenciler yoğun bir ders dönemine girdi. Eğitim öğretim hayatının önemli derslerinden birisi de Türkçe’dir. Türkçe kitaplarında birbirinden farklı konular ve etkinlikler yer almaktadır. 7. sınıf öğrencilerinin kendilerini geliştirmesi için bu etkinlikler genellikle ev ödevi olarak verilir. Kitaplardaki etkinlikler ve örnekler MEB kararı ile yıldan yıla farklılık göstermektedir. Öğrencinin dilsel becerilerini geliştirmeyi amaçlayan 7. sınıf Türkçe ders kitabı MEB ve Özgün Yayınları olarak ikiye ayrılıyor. 7. sınıf Türkçe ders kitabı Özgün Yayınları cevapları için “7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları 2021-2022” içeriğimize göz atabilirsiniz.
26.11.2021Eğitim
Mahkemeağcin Kültürel Jeosit Alanı: Ankara’nın tüfe oyulan tarihi
Mahkemeağcin Kültürel Jeosit Alanı: Ankara’nın tüfe oyulan tarihiAnkara’nın Kızılcahamam ilçesinde bulunan ve geçmişi Helenistik Dönem’e kadar uzanan Mahkemeağcin Mahallesi, tarihinin yanı sıra doğası ve jeolojik yapısıyla da dikkat çekiyor.
22.11.2021Arkeoloji
Tarım işçilerini taşıyan midibüs devrildi
Tarım işçilerini taşıyan midibüs devrildiNiğde'de tarım işçilerini taşıyan midibüs, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu devrildi. Ters dönen midibüste 11 kişi yaralandı.
26.10.2021Haberler
Tarım işçilerini taşıyan midibüs devrildi: Yaralılar var!
Tarım işçilerini taşıyan midibüs devrildi: Yaralılar var!Niğde'de tarım işçilerini taşıyan midibüs, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu devrildi. Ters dönen midibüste 11 kişi yaralandı.
26.10.2021Gündem
Kilis'te zeytinin yağa dönüşüm yolculuğu başladı
Kilis'te zeytinin yağa dönüşüm yolculuğu başladıTürkiye'nin önemli zeytin üretim merkezlerinden Kilis'te, zeytin hasadına ve tescilli Kilis zeytinyağının üretimine başlandı.
25.10.2021Ekonomi
TÜBİTAK devrede! "3 kez yandığını görüyoruz"
TÜBİTAK devrede! "3 kez yandığını görüyoruz""Diyarbakır'ın kalbi" olarak nitelendirilen 9 bin yıllık Amida Höyük'te yürütülen arkeolojik kazıda, 3 farklı katmanda yangın izi tespit edildi. Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Yıldız, "Geç Neolitik ve Kalkolitik döneme ait olan bu tabakalarda şehrin 3 kez yandığını görüyoruz. Numuneler karbon analizlerinin yapılması amacıyla TÜBİTAK'a gönderilecek. TÜBİTAK'taki analizler çıktıktan sonra o dönem şehrin hangi tarihlerde yandığı netleşecek" dedi.
24.10.2021Gündem
Satala'da Urartu savaşçısının bronz kemeri bulundu!
Satala'da Urartu savaşçısının bronz kemeri bulundu!Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde bulunan, Roma’nın 15'inci Lejyonu'nun 600 yıl hüküm sürdüğü Satala Antik Kenti'ndeki kazılarda; Urartu döneminden kalma, üzerinde baş tanrı Haldi ile bitki ve hayvan sembollerinin yer aldığı savaşçılara ait bronz kemer ile galeri, seramik parça ve taş figürlere ulaşıldı. Kazı Başkanı Doç. Dr. Şahin Yıldırım, "Satala Antik Kenti günümüzden 5 bin yıl öncesine kadar uzanan geçmişe sahip” dedi.
14.10.2021Gündem
Diyarbakır surlarında 'altyapı giderleri' bulundu
Diyarbakır surlarında 'altyapı giderleri' bulunduUNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki tarihi 5 bin yıllık Diyarbakır Surlarının bütünüyle ortaya çıkartılması için devam eden kazı çalışmalarında, 2 metre 40 santimetre daha aşağı inildi. Zemini ortaya çıkartılan surlarda, 'altyapı giderleri' bulundu.
6.10.2021Haberler
Yer: Malatya! Toprak küplerde iki çocuk iskeleti bulundu
Yer: Malatya! Toprak küplerde iki çocuk iskeleti bulunduMalatya'da yaklaşık 7 bin yıllık geçmişe sahip olan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi'ne giren Arslantepe Höyüğü'nde milattan önce 3 bin 600 yılına ait iki çocuk iskeleti gün yüzüne çıkarıldı.
28.09.2021Gündem
Göbeklitepe’nin benzerleri kazılacak
Göbeklitepe’nin benzerleri kazılacakKültür ve Turizm Bakanlığı, Şanlıurfa’da, yerli ve yabancı bilim insanlarının katılımıyla, “2023 Dünya Neolitik Kongresi Ön Tanıtım Sempozyumu” düzenledi.
24.09.2021Gündem
Pulur Höyük'te neolitik dönemin izleri aranacak
Pulur Höyük'te neolitik dönemin izleri aranacakErzurum'un Aziziye ilçesine bağlı Ömertepe Mahallesi'nde, karbon-14 testiyle 6 bin yıllık olduğu belirlenen Pulur Höyük'te kazı çalışmaları başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle yapılan kazıya başkanlık eden öğretim üyesi Dr. Rabia Akarsu, "Bölgede Karaz kültüründen önce gelişmiş kültürler, neolitik dönem olmalı. Neolitik dönemin izlerini bu çalışmayla ortaya koymayı hedefliyoruz" dedi.
21.09.2021Tatil
Kayseri'de heyecanlandıran keşif
Kayseri'de heyecanlandıran keşifKayseri'de Kültepe Kaniş Karum Ören Yeri'nde yapılan kazı çalışmalarında 4 bin yıl öncesine ait aslan, geyik, ayı, domuz ve dağ koyunu kemiği bulundu. Kazı Başkanı Fikri Kulakoğlu, "İlk defa Anadolu'da bu dönemde iki aslana ait iki çene kemiği bulduk. Bizim 4 bin sene öncesine ait başka kazılarda bulduğumuz aslan kemiği yok" dedi.
14.09.2021Haberler
Anadolu'da heyecanlandıran keşif! 4 bin yıl öncesine ait
Anadolu'da heyecanlandıran keşif! 4 bin yıl öncesine aitKayseri'de Kültepe Kaniş Karum Ören Yeri'nde yapılan kazı çalışmalarında 4 bin yıl öncesine ait aslan, geyik, ayı, domuz ve dağ koyunu kemiği bulundu. Kazı Başkanı Fikri Kulakoğlu, "İlk defa Anadolu'da bu dönemde iki aslana ait iki çene kemiği bulduk. Bizim 4 bin sene öncesine ait başka kazılarda bulduğumuz aslan kemiği yok" dedi.
14.09.2021Gündem
Uşaklı Höyük'te 3 bin 500 yıllık mozaik bulundu
Uşaklı Höyük'te 3 bin 500 yıllık mozaik bulunduYozgat kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Çiftçi: "Yapılan bilimsel çalışmalarda, bulunan mozaiğin dünya tarihinde ilk mozaik olduğu belirlenmiştir. İlk mozaik olması mozaiğin yapısından da görülmektedir çünkü çok ilkel yapıdadır. Burayı turizme kazandırmayı planlıyoruz" dedi.
14.09.2021Tatil
Uşaklı Höyük'te 3 bin 500 yıllık mozaik bulundu
Uşaklı Höyük'te 3 bin 500 yıllık mozaik bulunduYozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Büyük Taşlık köyündeki Uşaklı Höyük kazılarında 3 bin 500 yıllık mozaik ortaya çıkarıldı.
14.09.2021Gündem
Akdeniz’in en doğusundan
Akdeniz’in en doğusundanHatay’ı çok sevdim. Deniz istiyorsanız en muhteşeminden var. Yok, arkadaş ben dağ istiyorum derseniz ziyadesiyle var. Antik ve eski çağ da var. Medeniyetler kucaklaşması da cabası
5.09.2021Pazar
Sivas'ta 3 bin 800 yıllık Hitit şehri Kayalıpınar
Sivas'ta 3 bin 800 yıllık Hitit şehri KayalıpınarHititler döneminde "Yukarı Ülke" olarak adlandırılan Sivas'ta, Yıldızeli ilçesinde yer alan Kayalıpınar Harabesi'ndeki kazı çalışmalarına yeniden başlandı.
1.09.2021Tatil
"Kütahya'nın Kalbi"ndeki kazılar 8 bin yıl öncesine ışık tutacak
"Kütahya'nın Kalbi"ndeki kazılar 8 bin yıl öncesine ışık tutacakKütahya'da 8 bin yıllık geçmişe sahip Tavşanlı Höyük'te eylülde başlatılacak kazılarla bölgenin tarihine ışık tutacak bulgular aranacak. Havadan yapılan çekimlerde, kalp şeklinde göründüğü için "Kütahya'nın Kalbi" adı verilen höyükte, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi iş birliğiyle "Cumhurbaşkanı Kararlı Kazı" statüsünde Tavşanlı Belediyesinin desteği gerçekleştirilecek kazı öncesi yüzey temizleme çalışmaları başladı.
28.08.2021Tatil
İlk ameliyatlı kafatası ‘canlandırılacak’
İlk ameliyatlı kafatası ‘canlandırılacak’Aksaray’daki Aşıklı Höyük’te 1989’daki kazılarda bulunan ve tarihte ilk beyin ameliyatının  gerçekleştirildiği bir kadına ait kafatasında “canlandırma” projesi hayata geçiriliyor.
26.08.2021Gündem
Zincirli Höyük'teki 13. Etap kazı çalışmaları tamamlandı
Zincirli Höyük'teki 13. Etap kazı çalışmaları tamamlandıGaziantep'in İslahiye ilçesindeki Zincirli Höyük'teki 13. etap kazı çalışmaları tamamlandı.
23.08.2021Tatil
Milliyet Arkeoloji Dergisi Tarih ve Kültürü Bir Araya Getiriyor
Milliyet Arkeoloji Dergisi Tarih ve Kültürü Bir Araya GetiriyorKültürün nesilden nesile aktarılması ve korunması amacıyla okurlarıyla buluşmaya devam eden Milliyet Arkeoloji Dergisi, Ağustos sayısı ile tarih ve arkeolojiye ışık tutuyor. Aylık yayınlanan Arkeoloji Dergisi’nin beşinci sayısına Milliyet Gazetesi okurları 22 Ağustos Pazar günü gazete ile birlikte ücretsiz olarak ulaşabilecek.
19.08.2021Vitrin
Denizli'nin tekstil tarihine ışık tutan kazı
Denizli'nin tekstil tarihine ışık tutan kazıDenizli'de 6 yıl önce kazı çalışmalarına başlanan Ekşi Höyük'te bulunan 8600 yıl öncesine ait, kemikten iğne ve ip eğirmeye yarayan ağırşaklar, Denizli'nin tekstil tarihine ışık tutuyor.
19.08.2021Tatil

Benzer Haber Etiketleri

Höyük ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.