Kardiyoloji

Kardiyoloji

Son dakika Kardiyoloji haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Kardiyoloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Kardiyoloji haber sayfamızda...

Kardiyoloji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.763 kardiyoloji haberi bulunmuştur.
Sodada bor endişesi! 'Zararlı olması için günde 10 litre içmeniz gerekir'
Sodada bor endişesi! 'Zararlı olması için günde 10 litre içmeniz gerekir' İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Dairesi (FSVO), Beypazarı marka sodalarda yüksek oranda bor tespit edildiğini açıklayarak, tüketilmemesini önerdi. Sodanın İsviçre’deki dağıtımcısı BAK-SAN GmbH’nin de ürünü derhal satıştan çektiği ve geri çağırma işlemlerini başlattığı bildirildi.
17.04.2024 Gündem
Kalp yaşa bakmıyor
Kalp yaşa bakmıyor Kalp ve damar hastalıklarında ailede genetik geçiş ortalama yüzde 60 oranındadır. Kalp krizi yaşa değil, riske bağlıdır. Risk faktörlerine sahip olan kişilerin de mutlaka periyodik kalp kontrollerini yaptırmaları önem taşımaktadır.
13.04.2024 Pazar
Kalp piliyle 'maraton koşacak seviyeye' geldi! İlk belirti nefes darlığı: 'Rampa bile çıkamıyordum'
Kalp piliyle 'maraton koşacak seviyeye' geldi! İlk belirti nefes darlığı: 'Rampa bile çıkamıyordum' Nefes darlığı ve göğüs ağrısı şikayeti vardı. Bu şikayetler artarak devam edince hemen hastaneye başvurdu. Kalp yetmezliği tanısı alan Osman Çetin Düzgün, “Kalp pili sayesinde 'Maraton koşacak seviyeye geldim' derler ya öyle bir haldeyim" derken, Kardiyoloji Uzmanı Dr. Çağatay Tunca çok önemli uyarılarda bulundu.
9.04.2024 Genel Sağlık
Yatmadan en az 2-3 saat önce yapılan egzersiz uyku kalitesini artırıyor!
Yatmadan en az 2-3 saat önce yapılan egzersiz uyku kalitesini artırıyor! Egzersizin uyku kalitesi üzerinde önemli bir etkisi olabilir ancak egzersizin zamanlaması, özellikle de yatma vaktine yakın olması, uyku üzerindeki etkilerini etkileyebiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Şener, yatmadan en az 2-3 saat önce egzersiz yapmanın uyku kalitesi üzerindeki olumlu etkilerini açıkladı.
2.04.2024 Genel Sağlık
Kanser tedavisi gören hastalara kalp sorunu uyarısı
Kanser tedavisi gören hastalara kalp sorunu uyarısı Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Güngören onkoloji hastalarında kalp sağlığının önemini vurgulayarak, “Araştırmalar, kanser hastalarının yüzde 20’sinin kalple ilgili sorun yaşayabileceğini gösteriyor. Kalple ilgili yan etkiler, kemoterapi alındığı dönemde saatler içerisinde görülebileceği gibi, kemoterapi sonrası haftalar veya aylar içinde de ortaya çıkabilir. Fakat kemoterapi öncesi kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirme yapılarak riskli hastalar belirlenebilir” dedi.
1.04.2024 Vitrin
Kalp hastasına ‘oruç’ uyarısı
Kalp hastasına ‘oruç’ uyarısı Ramazanda oruç tutmak isteyen kronik ve sürekli ilaç kullanan hastaların bazı kurallara dikkat etmesi gerekiyor.
31.03.2024 Gündem
Damardan plastik alıyoruz
Damardan plastik alıyoruz Türkiye’de yapılan araştırmada, tıbbi tedavide kullanılan serumlardan kana doğrudan mikroplastik geçtiğini belirlendi. 1 litrelik serumda 65 adet mikroplastik saptandı. Uzmanlar, plastik yerine cam serum kullanılmasını öneriyor.
18.03.2024 Gündem
Kolesterol ne zaman tehlikeli olur? 'Sınır değer kişiden kişiye değişiyor!'
Kolesterol ne zaman tehlikeli olur? 'Sınır değer kişiden kişiye değişiyor!' Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Alıcı, hastaların kulaktan dolma ya da internette buldukları güvenilir olmayan bilgiler nedeniyle kolesterol konusunda kafa karışıklığı yaşadıklarını, bu yüzden kolesterol ilacı kullanmak zorunda olanları ikna etmekte güçlük çektiklerini söyledi.
9.03.2024 Genel Sağlık
Spora başlarken kalbinizi bozmayın! Uzmanından yeni başlayanlara 5 uyarı
Spora başlarken kalbinizi bozmayın! Uzmanından yeni başlayanlara 5 uyarı Sağlıklı yaşam şartlarından biri olan sporu hayatına yeni katanlar için uyarılarda bulunan Uzm. Dr. Canan Arpacık, özellikle kalp sağlığı için dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı. Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Canan Arpacık, spor yapmaya başlamadan öncesi ve sonrasında dikkat edilecek 5 uyarı uyarıda bulundu.
23.02.2024 Genel Sağlık
Yüksek ateş, döküntü! Kawasaki hastalığının nedeni bilinmiyor
Yüksek ateş, döküntü! Kawasaki hastalığının nedeni bilinmiyor Kawasaki hastalığı öncelikle çocukları, tipik olarak 5 yaşın altındakileri etkileyen nadir fakat ciddi bir hastalık olma özelliği taşıyor. Vücuttaki kan damarlarının iltihaplanması (vaskülit) ile karakterize olan hastalığının kesin nedeni bilinmiyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Şener anlattı.
14.02.2024 Genel Sağlık
Sağlık turistinin tercihi Türkiye
Sağlık turistinin tercihi Türkiye Bu yıl Alman, İngiliz ve Araplar başta olmak üzere farklı ülkelerden 2 milyon sağlık turistinin tedavi için Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Sağlık turizminden elde edilecek gelirin 3 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor.
7.02.2024 Ekonomi
Erciyes’in kitabı çıktı!
Erciyes’in kitabı çıktı! Kardiyoloji Uzmanı Dr. Demet Erciyes’in koruyucu tıp yaklaşımıyla kaleme aldığı ‘Kalbinize Bir Demet İyilik’ adlı kitabı, kitabevleri ve dijital platformlarda okurların beğenisine sunuldu.
6.02.2024 Cadde
Merhaba yeni hayat
Merhaba yeni hayat İzmir’de, iki kez kalp kapağı değiştirilen Ferhat Şengün, kapak fonksiyonlarının yeniden bozulması üzerine 3’üncü kez ameliyat oldu.
3.02.2024 Ege
Dünyada aşısı olan tek kanser türü
Dünyada aşısı olan tek kanser türü Her gün yaklaşık 7 kadın rahim ağzı kanseri tanısı alırken, 3 kadın bu kanserden hayatını kaybediyor, dünyada her yıl 500 binden fazla kadının ölümüne sebep oluyor. HPV, rahim ağzı kanserine yol açan bir virüs. Ancak HPV’nin sebep olduğu rahim ağzı kanseri, dünyada aşısı olan ve önlenebilen tek kanser türü…
27.01.2024 Gündem
Özellikle Covid-19 geçirenlerde görülüyor: Kalp krizini taklit eden hastalığa yakalandı
Özellikle Covid-19 geçirenlerde görülüyor: Kalp krizini taklit eden hastalığa yakalandı İzmir'de ani gelişen ve şiddetlenerek süren göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran ve kalp krizi geçirdiği şüphesi üzerinde durulan Mete Karan'a (17), bölgesel miyokardit (kalp kası iltihabı) teşhisi konuldu. Doç. Dr. Önder Doksöz, özellikle geçirilmiş grip, Covid-19 gibi viral hastalıklar sonrasında kalp krizini taklit eden belirti ve bulguların görülebildiğini, literatürde bildirilmiş 6 vaka bulunduğunu, Mete'nin 7'nci vaka olduğunu söyledi.
24.01.2024 Haberler
Özellikle Covid-19 geçirenlerde görülüyor: Kalp krizini taklit eden hastalığa yakalandı
Özellikle Covid-19 geçirenlerde görülüyor: Kalp krizini taklit eden hastalığa yakalandı İzmir'de ani gelişen ve şiddetlenerek süren göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran ve kalp krizi geçirdiği şüphesi üzerinde durulan Mete Karan'a (17), bölgesel miyokardit (kalp kası iltihabı) teşhisi konuldu. Doç. Dr. Önder Doksöz, özellikle geçirilmiş grip, Covid-19 gibi viral hastalıklar sonrasında kalp krizini taklit eden belirti ve bulguların görülebildiğini, literatürde bildirilmiş 6 vaka bulunduğunu, Mete'nin 7'nci vaka olduğunu söyledi.
24.01.2024 Gündem
Spor yapan veya spora başlamayı düşünenlere ‘kalp kontrolü’ uyarısı
Spor yapan veya spora başlamayı düşünenlere ‘kalp kontrolü’ uyarısı Düzenli spor yapmak, genel vücut sağlığı açısından sayısız fayda sağlarken 35 yaş üstü kişiler, genellikle kalp damar hastalıklarına bağlı olarak, daha genç yaştakiler ise doğumsal ya da genetik kalp sorunları nedeniyle ani kardiyak tehlikelerle karşılaşabiliyor. Yapılacak kontrollerin amacının, sporla oluşabilecek ani kardiyak ölüm ve diğer muhtemel kardiyovasküler riskleri azaltmak olduğunu ifade eden Doç. Dr. Hale Ünal Aksu, “Spor yapan veya yoğun egzersize başlamayı düşünen kişilerin, öncesinde kardiyoloji kontrolünden geçmesi, muhtemel tehlikeleri ekarte etmek için önemlidir” diye konuştu.
23.01.2024 Sağlık
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, 2023'ün ilkleri üniversitesi oldu
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, 2023'ün ilkleri üniversitesi oldu Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, 2023 yılında üniversitelerin ilkler arasında yer aldığını belirterek, "Uluslararası Akredite Doğal Taş Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek bu alanda uluslararası akredite olan ilk merkez oldu. Bunun yanında Yek-G Sistemini Türkiye’de uygulayan ilk üniversite olduk" dedi.
18.01.2024 Eğitim
Fenerbahçe'de Rade Krunic sağlık kontrollerinden geçti!
Fenerbahçe'de Rade Krunic sağlık kontrollerinden geçti! Fenerbahçe'nin Milan'dan opsiyonlu bir şekilde kiraladığı Rade Krunic'in sağlık kontrolleri tamamlandı.
13.01.2024 Fenerbahçe
Bu kalp bunu unutmaz
Bu kalp bunu unutmaz Kalp, insan yaşamındaki duygusal deneyimlerin anahtar oyuncusu. Başkalarına olan sevgimizi besler, acıyı hisseder, umutlanır ve kırılır.
13.01.2024 Dünya
Fenerbahçe'de Leonardo Bonucci sağlık kontrolünden geçti!
Fenerbahçe'de Leonardo Bonucci sağlık kontrolünden geçti! Fenerbahçe'nin sezon sonuna kadar sözleşme imzaladığı Leonardo Bonucci'nin sağlık kontrolleri tamamlandı.
12.01.2024 Fenerbahçe
Hastane Çalışma Saatleri 2024: Devlet Hastaneleri Saat Kaçta Açılıyor? Poliklinikler Kaçta Kapanıyor?
Hastane Çalışma Saatleri 2024: Devlet Hastaneleri Saat Kaçta Açılıyor? Poliklinikler Kaçta Kapanıyor? Yurt genelindeki milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendiren devlet hastaneleri ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri olan çalışma saatlerini derledik. Peki Devlet Hastaneleri saat kaçta açılıyor ve kaçta kapanıyor? İşte 2024 Devlet Hastaneleri çalışma saatleri...
9.01.2024 Gündem
40 yaş altı kalpten gidiyor! 'Eskiden parmakla sayardık, artık kanseri bile geçti'
40 yaş altı kalpten gidiyor! 'Eskiden parmakla sayardık, artık kanseri bile geçti' Ülkemizde yaşam kayıplarının yüzde 33’ünü oluşturan kalp krizi tüm dünyada görülen ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Ancak son zamanlarda kalp krizleri vakalarında önemli bir artış yaşanıyor. Hastalık, özellikle de 40 yaş altını tehdit ediyor. Peki ama neden? Kardiyoloji uzmanları Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol ile Uzm. Dr. Ayhan Atakan çarpıcı gerçekleri paylaştı.
8.01.2024 Genel Sağlık
Minik kalbe anne karnında şifa
Minik kalbe anne karnında şifa Anne Şennur Duraman’ın hamileliğinin 22. haftasında kalp problemi yaşadığı tespit edilen bebeği, Pamukkale Üniversitesi’nde yapılan operasyonla sağlığına kavuştu.
6.01.2024 Ege
Soğuk hava kalbinizi bozmasın! Koruyucu olan 5 yöntemi anlattı
Soğuk hava kalbinizi bozmasın! Koruyucu olan 5 yöntemi anlattı Soğuk havalar kalp sağlığını olumsuz etkilediğinden kalp hastalığı olanların kış aylarında gerekli tedbirleri almalarının çok önemli olduğunu anlatan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Onur Akpınar, muhtemel riskleri anlattı ve kalbi korumanın 5 yolunu sıraladı.
5.01.2024 Genel Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Kardiyoloji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.