Klinik

Klinik

Son dakika klinik haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan klinik gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan klinik haber sayfamızda...

Klinik

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 7.375 klinik haberi bulunmuştur.
Amber Heard-Johnny Depp davasında yeni ifadeler! 'Bakalım Elon Musk'ın cesareti var mı?'
Amber Heard-Johnny Depp davasında yeni ifadeler! 'Bakalım Elon Musk'ın cesareti var mı?'ABD'li aktör Johnny Depp ile eski eşi Amber Heard'ün birbirini iftirayla suçladığı dava devam ediyor. Depp, bir kez daha ifade verip Heard'ün kendisine şiddet uyguladığını anlatırken; aktrisin ekibi tarafından Johnny Depp'in Heard'e ve Elon Musk'a hakaret ettiği mesajların mahkemede gösterilmesi gündem oldu. Bir metaveri uzmanının ise, Amber Heard'ün şiddete uğradığını söylerken paylaştığı fotoğrafların 'düzenleme programında elden geçirildiğine' inandığını söylemesi, soru işaretlerine sebep oldu. Aynı zamanda Depp, aktrisin 'Aquaman' filmindeki rolü nasıl aldığı ile ilgili de açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...
26.05.2022Cadde
Sıcakta sokakta satılan yiyeceklere dikkat! ‘İshal, kusma, bulantı’
Sıcakta sokakta satılan yiyeceklere dikkat! ‘İshal, kusma, bulantı’Sıcaklıkların yükselmeye başlamasıyla birlikte sokakta satılan yiyeceklerle ilgili uyarı geldi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Rıdvan Karaali, "Sokakta satılan, uzun süre yüksek ısıda kalmış yiyeceğin bozulma ihtimali çok çok yüksektir. Açıkta satılan dondurmalar riskli, tatlılardan çikolatalı krema olan tatlıların bozulması çok daha hızlı oluyor" dedi.
26.05.2022Gündem
Cep telefonu dermatiti gittikçe artıyor! Çok önemli 'nikel' uyarısı
Cep telefonu dermatiti gittikçe artıyor! Çok önemli 'nikel' uyarısıTeknolojinin hayatımızda her geçen gün daha fazla yer almasıyla nikele bağlı alerjilerin önemli sağlık sorunlarına yol açacağı öngörülüyor. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) Üyesi Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya, “Özellikle uzun süreler el ve yüze temas eden nikel içeren telefon ve tabletler sebebiyle hastalarda kızarıklık, kaşıntı, kuruluk, kabarıklık, çatlama, pullanma, ileri aşamalarda sızıntı ile kabuklanma olabilir" dedi.
25.05.2022Genel Sağlık
Maymun çiçeği hakkında bilinmesi gereken 5 önemli nokta
Maymun çiçeği hakkında bilinmesi gereken 5 önemli noktaBilim dünyasını son günlerde yüksek dereceli alarma geçiren maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) tüm dünyada yeni bir pandemi korkusuna neden oldu. Ülkemizde henüz maymun çiçeği hastalığına rastlanmadığı belirtilse de, bulaşıcı bir hastalık olmasından dolayı endişeler hızla artıyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal, maymun çiçeği virüsü hakkında bilinmesi gereken 5 noktayı anlattı.
25.05.2022Genel Sağlık
Çocuklarda düşmeyen ateş ve yorgunluk 'lösemi' işareti olabilir
Çocuklarda düşmeyen ateş ve yorgunluk 'lösemi' işareti olabilirHalk arasında kan kanseri olarak bilinen lösemi, çocuklarda en sık görülen kanser türü olarak tanımlanıyor. Çocuklarda ilaç kullanımına rağmen düşmeyen ateş, geçmeyen yorgunluk ve ciltte morartılar hastalığın en belirgin belirtilerini oluştururken, erken tanı ve doğru tedavi planlaması lösemi ile mücadelede önemli rol oynuyor. Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Betül Tavil, lösemi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
‘Endişeye değil tedbire gerek var’
‘Endişeye değil tedbire gerek var’DSÖ, 19 ülkede görülen maymun çiçeği virüsü hastalığında 131 vakanın tespit edildiğini duyururken Milliyet’e bilgi veren uzmanlar, virüsün ancak yakın temas yoluyla bulaştığını, kolay yayılım riski olmamasına karşın dikkatli ve tedbirli olunmasını önerdi.
25.05.2022Gündem
Maymun çiçeğinde salgın ve mutasyon beklenmiyor! Kritik 3 yıl detayı
Maymun çiçeğinde salgın ve mutasyon beklenmiyor! Kritik 3 yıl detayıİngiltere'de başlayıp Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde hızla yayılan maymun çiçeği virüsü akıllara, "İkinci bir pandemi kapıda mı?" sorusunu getirdi. Özellikle cinsel temas yoluyla bulaşmasıyla dikkatleri üzerine çeken ve AIDS'e yol açan HIV virüsünü hatırlatan hastalıkla ilgili uzmanlar çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.
25.05.2022Gündem
Kordon kanıyla hangi hastalıklar tedavi ediliyor?
Kordon kanıyla hangi hastalıklar tedavi ediliyor? Kök hücre açısından zengin kordon kanı lenfomadan lösemiye kadar birçok kanser hastalığının tedavisinde umut ışığı oluyor. Histoloji ve Embriyoloji Uzmanı Prof. Dr. Utku Ateş, “Kordon kanı lösemi, lenfoma ve talasemi gibi bazı kan ve lenf kanser türlerinde etkin ve alternatif bir kök hücre kaynağı” dedi.
Erzincan’da bir haftada 8 KKKA vakası
Erzincan’da bir haftada 8 KKKA vakasıErzincan’da havaların ısınmasıyla birlikte kenelerden insanlara geçen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarında artış başladı.
24.05.2022Sağlık
Sibo Nedir, Neden Olur? Sibo Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Sibo Nedir, Neden Olur? Sibo Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?SİBO, ince bağırsaktaki aşırı bakteri üremesidir. Henüz tam olarak anlaşılamayan bir hastalık olan SİBO kalın bağırsakta olması gereken bakterilerin ince bağırsakta üremesidir. Kendini ishal, kabızlık, gaz, şişkinlik, kronik yorgunluk ve ciltte kızarma ile belli edebilir. SİBO hakkında tüm detayları derledik.
23.05.2022Sağlık
“Sağlıklı nefes alma”
“Sağlıklı nefes alma”Rinoplasti; görünüm olarak yüze uygun fonksiyonel olarak da bir burnun olması gerektiği gibi sağlıklı nefes almasının amaçlandığı cerrahi bir operasyondur. Burun sırtı, burun ucu, burun boyu ve büyüklüğü ile ilgili görsel şikayetleri olan kişilerin burunlarının, kendi beklentisi de dikkate alınarak yüz hatları ile uyumlu olacak şekilde, yeniden biçimlendirilmesidir.
24.05.2022Sağlık
Mamografi hakkında bilmeniz gerekenler
Mamografi hakkında bilmeniz gerekenlerMeme kanseri; her 8 kadından 1’ inin hayatı boyunca karşılaşacağı bir hastalıktır. Her yıl daha çok kadın kendisini bu hastalığın pençesinde bulur. Meme kanserinin tespit edilmesi ve tedaviye bir an önce başlanılması şarttır. Bunun yanı sıra, kadınların meme kanseri farkındalığı adına birtakım kontrollere ihtiyacı vardır. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çetin Altunal konu hakkında bilgiler verdi.
Sosyal medyada canlı yayına yaş kriteri
Sosyal medyada canlı yayına yaş kriteriSODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, Çin’de 16 yaş altı çocuklara sosyal medya üzerinden canlı yayın yasağı getirilmesiyle ilgili “Benzer düzenlemeler diğer ülkelerde de hayata geçebilir” diyor.
22.05.2022Pazar
Editör'ün seçtikleri...
Editör'ün seçtikleri...Yaz enerjisiVakko Mare, ‘2022 yaz koleksiyonu’, gündelik yaşam ve şık plaj tasarımlarını kendine has zarif çizgileriyle yorumluyor...
21.05.2022Cadde
Herediter anjioödeme dikkat! Her şişlik ve kızarıklık alerji olmayabilir
Herediter anjioödeme dikkat! Her şişlik ve kızarıklık alerji olmayabilirYüzde ya da vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan şişme atakları, akla hemen alerjik atakları getirse de bu şişmelerin sebebi her zaman alerji olmuyor. Deri ve mukozalarda, iç organlarda, gırtlak veya ağız içinde meydana gelen şişmeler, nadir rastlanan kalıtsal bir hastalık olan herediter anjioödemin belirtileri olabilir.
20.05.2022Genel Sağlık
Narsist kişiler ilişkide karşı tarafı baskı altında tutuyor!
Narsist kişiler ilişkide karşı tarafı baskı altında tutuyor!Narsistik kişilik, “Tanrılaştırılmış ve gerçekçi olmayan bir öz önem duygusu” olarak tanımlanıyor. Herkeste narsistik eğilim olabileceğini ama narsistik kişilik ile karıştırılmaması gerektiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, narsist insanın sevgi nesnesinin kendisi olduğunu ve sevilip övülmek istediklerini ifade ediyor. Taşkın, narsist kişilerin ilişkide karşı tarafı baskı ve denetim altında tutmak istediklerine dikkat çekerek böyle bir ilişki içerisinde olan kişilerin ruh sağlığı uzmanından destek almalarını öneriyor.
19.05.2022Aşk
İzmir’de doktora dehşeti yaşattılar! 5 kişi birden saldırdı
İzmir’de doktora dehşeti yaşattılar! 5 kişi birden saldırdıİzmir’in Bornova ilçesinde bir doktor, 5 kişilik grup tarafından darp edildi. Köprücük kemiği kırılan doktor, kliğinin üst tarafından bulunan ve lokale ait olan güvenlik kameralarının kaldırılmasını rica ettiğini söyleyen olayın gerçekleştiğini ileri sürdü.
19.05.2022Gündem
Çocuklarda 'gizemli hepatit' vakalarının şifreleri çözülüyor
Çocuklarda 'gizemli hepatit' vakalarının şifreleri çözülüyorÇocuklarda görülen "gizemli hepatit" vaka sayıları artmaya devam ediyor. Şimdiye dek İngiltere, ABD, İsrail, Kıbrıs, hatta Japonya dahil olmak üzere 20 ülkede tespit edilen ve ani gelişen hepatit vakalarının sayısı 350'ye ulaştı.
18.05.2022Sağlık
Emine Erdoğan: Maddelerle ya da teknolojiyle köle efendi ilişkisi kuruyoruz
Emine Erdoğan: Maddelerle ya da teknolojiyle köle efendi ilişkisi kuruyoruzCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, bağımlılıkların bireysel ve toplumsal hayatı tehdit ettiğini belirterek, "Geleneksel değerlerden ve geleneksel kurumlardan bir kopuş söz konusu. Yakın ilişkilerimiz zayıflıyor, maddelerle ya da teknolojiyle köle efendi ilişkisi kuruyoruz" dedi.
17.05.2022Gündem
'Koku kaybı, parkinson hastalığının ilk klinik belirtilerinden olabilir'
'Koku kaybı, parkinson hastalığının ilk klinik belirtilerinden olabilir'Koku kaybı olarak bilinen anosminin birçok nörolojik hastalıkla ilişkisi bulunduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Nicer Korkut Bıçak, “Anosminin en sık nedenleri arasında alerjiler, viral enfeksiyonlar, kafa travmaları bulunmaktadır. Covid-19 enfeksiyonu sırasında ve sonrasında anosmi görülmektedir. Koku kaybı Alzheimer, Parkinson gibi bazı nörodejeneratif hastalıkların ilk klinik belirtilerinden olabilir” dedi.
17.05.2022Sağlık
Virüsün izi kaldı
Virüsün izi kaldıKovid’19-’un vücutta hasarlar bıraktığını ve kişilerin farklı servislere başvurduğunu belirten Prof. Dr. Şener, “Bu hastalık grubu için tedavi şablonu oluşturulmalı” dedi
17.05.2022Ege
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener'den Covid sonrası devam eden şikayet uyarısı
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener'den Covid sonrası devam eden şikayet uyarısıSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Türkiye’de yaklaşık 5 milyon insanda Covid 19 sonrası vücutta devam eden şikayetlerden oluşan klinik tabloların gözükeceğini söyledi. Şener, "En kısa sürede bu hastalık gurubu için bir tedavi şablonu oluşturulmalı” dedi.
16.05.2022Gündem
Çocuk için maske tedbiri sürmeli
Çocuk için maske tedbiri sürmeliFarklı ülkelerde 348 kişiye bulaşan gizemli hepatitin kaynağına dair en kuvvetli varsayımın adenovirüs olduğu belirtilirken, Milliyet’e konuşan uzmanlar artan viral enfeksiyonlara karşı uyardı... Pandemi sürecinde maskelerin çocukların enfeksiyonlara karşı bağışıklık döngüsünü bozduğunu belirten uzmanlar, çocukların kapalı ortamlarda maske takmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı...
15.05.2022Gündem
Besin alerjisi iki katı arttı
Besin alerjisi iki katı arttı8-14 Mayıs Dünya Besin Alerjisi Farkındalık Haftası dolayısıyla besin alerjisine dikkat çeken Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) üyesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Enis Şekerel, son 20 yılda besin alerjisi görülme sıklığında iki kata yakın artış olduğunu açıkladı.
15.05.2022Pazar
Tahlil sonuçlarında çıkmayan ağrının sebebi: Fibromiyalji
Tahlil sonuçlarında çıkmayan ağrının sebebi: Fibromiyalji"Tüm vücudum ağrıyor, hatta ağrım bazen omuzumda, bazen kolumda, ama sıklıkla sırtımda, boynumda ve belimde dolaşıyor. Gittiğim tüm doktorlar tahlillerimin normal ama yaşadıklarımın stres nedeniyle olduğunu söyleyerek bir şeyin yok diyorlar. Ancak benim ağrılarım var ve sabah yataktan kalkasım yok, hiçbir şey yapmak için enerjim kalmadı. Niye beni kimse anlamıyor" diyorsanız siz de fibromyalji olabilir!
13.05.2022Genel Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Klinik ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.