Milli Teknoloji

Milli Teknoloji

Son dakika Milli teknoloji haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Milli teknoloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Milli teknoloji haber sayfamızda...

Milli Teknoloji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 36.174 milli teknoloji haberi bulunmuştur.
Türkiye’nin Gururu, Rekorların Festivali TEKNOFEST Azerbaycan’da
Türkiye’nin Gururu, Rekorların Festivali TEKNOFEST Azerbaycan’daDünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, beşinci yılında ülke sınırlarımızı aşarak uluslararası boyuta taşındı. Kardeş ülke Azerbaycan’da 26-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST, geçmişinden aldığı ilham ve bilgi birikimiyle Azerbaycan’da teknoloji, bilim, yarışma, heyecan, dostluk ve kardeşlik duygularıyla dopdolu bir festivale imza atacak. Ülkemizde her yıl teknoloji meraklısı yüzbinlerce gencin katıldığı teknoloji yarışmaları Azerbaycan’da da yapılacak. İlki 2018 yılında düzenlenen ve Millî Teknoloji Hamlesi hedefiyle her yıl rekorlar kırarak yolculuğuna devam eden TEKNOFEST, can Azerbaycan halkını da kucaklayacak.
15.01.2022Teknoloji
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Yapay zeka alanındaki istihdamın 50 bine çıkarılmasını hedefliyoruz
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Yapay zeka alanındaki istihdamın 50 bine çıkarılmasını hedefliyoruzCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Yapay zeka ekosistemimizin gelişmesi için tüm kurumlarımızla eş güdüm içinde çalışarak 2025 yılı itibarıyla Türkiye’de yapay zeka alanındaki istihdamın 50 bine çıkarılması, ülkemizde bu alandaki lisansüstü mezun sayısının en az 10 bin kişi olması, uluslararası yapay zeka endekslerinde ilk 20 ülke arasında yer almak ve yapay zeka ekosistemi ile gayri safi yurt içi hasılaya yüzde 5 katkı sağlanmasını hedefliyoruz" dedi.
13.01.2022Teknoloji
TEKNOFEST 2022 yarışma başvuruları başladı
TEKNOFEST 2022 yarışma başvuruları başladıDünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, 5.yılında büyük bir coşku ve heyecanla TEKNOFEST 2022’ye hazırlanıyor. Rotasını Karadeniz’e çeviren TEKNOFEST, her yıl yüzbinlerce gencin başvuruda bulunduğu ve Türkiye’nin en büyük para ödüllü Teknoloji Yarışmalarını bu yıl 39 ana yarışma-97 farklı kategori olarak düzenliyor. Millî Teknoloji Hamlesi ateşiyle yanan meşaleyi teknoloji ve bilimle buluşturacak gençler için yarışma başvuruları açılırken, görkemli festivalde yer almak ve teknoloji yarışmalarında kıyasıya mücadele etmek isteyenler için son başvuru tarihi 28 Şubat olarak belirtiliyor. Yarışmalara başvurular www.teknofest.org web sitesi üzerinden çevrim içi olarak gerçekleştiriliyor.
12.01.2022Vitrin
‘2023’te bütün dünya görecek’
‘2023’te bütün dünya görecek’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milli Muharip Uçağımızı inşallah 2023 yılında hangardan çıkarıp, bütün dünyaya göstereceğiz. Uçağımız Hava Kuvvetlerimizin vurucu gücü olarak 2029'da göklerdeki yerini alacaktır" dedi
7.01.2022Siyaset
TBMM'de 'kripto para' toplantısı
TBMM'de 'kripto para' toplantısıAK Parti Grup Başkan Vekilleri Mustafa Elitaş ve Mahir Ünal, 'kripto para' düzenlemesiyle ilgili TBMM'de sektör temsilcileri ve uzmanlar ile bir araya geldi.
29.12.2021Ekonomi
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ekonomi mesajı: Bu hedefe hiç olmadığımız kadar yakınız
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ekonomi mesajı: Bu hedefe hiç olmadığımız kadar yakınızGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni'nde konuşma yaptı. Erdoğan, 'Buradan bütün dünyaya seslenerek diyorum ki: 'Bizi izlemeye devam edin.' diyorum. Bize dayatılan şartlara yıllarca boyun eğmedik. Savunma sanayiinde geldiğimiz nokta bütün dünyanın dilindedir.' dedi. 'Pusulamız katma değerli üretimdir. Rotamız yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyümedir.' diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: Hedefimiz de dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girmektir. Bu hedefimize hiç olmadığımız kadar yakınız. Ülkemizi sürekli içine çekildiği kısır döngünden kurtardık.
28.12.2021Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ekonomi mesajı: Bu hedefimize hiç olmadığımız kadar yakınız
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ekonomi mesajı: Bu hedefimize hiç olmadığımız kadar yakınızCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni'nde konuşma yaptı. Erdoğan, 'Buradan bütün dünyaya seslenerek diyorum ki: 'Bizi izlemeye devam edin.' diyorum. Bize dayatılan şartlara yıllarca boyun eğmedik. Savunma sanayiinde geldiğimiz nokta bütün dünyanın dilindedir.' dedi. 'Pusulamız katma değerli üretimdir. Rotamız yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyümedir.' diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: Hedefimiz de dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girmektir. Bu hedefimize hiç olmadığımız kadar yakınız. Ülkemizi sürekli içine çekildiği kısır döngünden kurtardık.
28.12.2021Haberler
Bakan Varank'tan kur açıklaması
Bakan Varank'tan kur açıklamasıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Temel önceliğimiz kurda ve fiyatlarda istikrarı yakalamak" dedi.
22.12.2021Ekonomi
Avrupa'nın da talip olduğu Covid-19 test kiti Bursa'da üretildi
Avrupa'nın da talip olduğu Covid-19 test kiti Bursa'da üretildiBursa Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin (OİBMTAL) Ar-Ge merkezinde öğrenciler tarafından montajlanıp, kullanıma hazır hale getirilen ve Avrupa'nın da talip olduğu 'BRS-CA' Covid-19 Hızlı Antijen Test Kiti'ni, DHA muhabiri denedi.
19.12.2021Ekonomi
TBMM'de bütçe maratonunda oylama günü
TBMM'de bütçe maratonunda oylama günüTBMM Genel Kurulu'nda 2022 bütçesi görüşmelerinin son gününde konuşan Meclis Başkanı Mustafa Şentop, "Görüşmeler sırasında zaman zaman gerilimler yaşanmış, fikir ayrılıkları kimi zaman maalesef hoş olmayan şekilde üsluplara yansımıştır. Milletimizin şahit olduğu nahoş durumlar için üzüntülerimi belirtmek isterim" dedi.
17.12.2021Siyaset
Üniversitelere 3 milyar lira destek sağlandı
Üniversitelere 3 milyar lira destek sağlandıYükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’nca yürütülen “Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması Programı” kapsamında alınan yeni kararlar ve programa dahil olan üniversiteler, dün Ankara’da gerçekleştirilen bir toplantıyla duyuruldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Araştırma Üniversitesi programına katılan 23 üniversite de açıklandı.
14.12.2021Gündem
Bakan Varank duyurdu! Savaş konseptlerini değiştirecek, son safhaya gelindi...
Bakan Varank duyurdu! Savaş konseptlerini değiştirecek, son safhaya gelindi...Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Savaş konseptlerini değiştiren sıvı yakıtlı RAMJET projesinde son safhaya geldik. Süpersonik hızlarda çalışan bir RAMJET Motor prototipini 2022’de ortaya çıkaracağız” dedi.
8.12.2021Siyaset
Samsun'da TEKNOFEST 2022 hazırlıkları
Samsun'da TEKNOFEST 2022 hazırlıklarıBafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç’ın da aralarında bulunduğu heyet 2022 yılında Samsun merkezli yapılacak TEKNOFEST için 2020’de organizasyona ev sahipliği yapan Gaziantep’te incelemelerde bulundu.
8.12.2021Ekonomi
‘Kur hareketleri gerçeğe uymuyor’
‘Kur hareketleri gerçeğe uymuyor’Genel Kurul’da, 2022 yılı bütçe görüşmeleri başladı. TBMM Başkanı Şentop’un yönettiği görüşmelerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, hükümet adına 2022 bütçesini sundu. “2022 bütçesi, yatırım, üretim, istihdam ve büyüme odaklı bir yapıda” diyen Oktay, son günlerdeki kur hareketlerinin ekonominin gerçeklerine uygun olmadığını söyledi.
7.12.2021Siyaset
Bakan Karaismailoğlu: 19 yılda demiryollarına 222 milyar lira yatırım yaptık
Bakan Karaismailoğlu: 19 yılda demiryollarına 222 milyar lira yatırım yaptıkEurasia Rail Fuarı’nın açılış töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Projelerimizle, demiryolu ulaşımını ekonomiye katkı sağlar hâle getirmeyi planladık. Son 19 yılda demiryollarına adeta bir aslan payını vererek 222 milyar lira yatırım yaptık. Uzun vadede demiryolu hat uzunluğunu 28 bin 590 kilometreye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.
25.11.2021Ekonomi
‘Yerli üretim yüzde 75’leri buldu’
‘Yerli üretim yüzde 75’leri buldu’Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ sayesinde bilgi teknolojileri sektöründe yerli üretim payının yüzde 75’leri bulduğunu söyledi.
25.11.2021Ekonomi
Bakan Karaismailoğlu: Yerli üretim yüzde 75'leri buldu
Bakan Karaismailoğlu: Yerli üretim yüzde 75'leri bulduUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı'mızın vizyonunda 'Milli Teknoloji Hamlesi' ile artık bilgi teknolojileri sektörünün hizmet ve yazılım alt sektörlerinde yerli üretim payının yüzde 75'leri bulduğunu memnuniyetle belirtmek isterim. Şu anda ülkemizde bilgi ve iletişim sektörü kapsamında 84 teknokentte yaklaşık 5 bin 700 firma 58 bin kişilik istihdam ile faaliyet göstermektedir" dedi.
24.11.2021Ekonomi
'Savunma sanayisinin örneklik teşkil eden bir ruhu var'
'Savunma sanayisinin örneklik teşkil eden bir ruhu var'SAHA EXPO Savunma Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı kapsamında sanal fuarın yeteneklerinin ve sektöre katkılarının tartışıldığı SAHA EXPO Sanal Fuar Oturumu gerçekleşti. Oturuma, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş ve ASELSAN iştiraklerinden BİTES Genel Müdür Yardımcısı Ebru Coşkun katıldı.
22.11.2021Ekonomi
Fuat Oktay: Siber vatan sınırlarımızı korumak, topraklarımızı korumak kadar önemli
Fuat Oktay: Siber vatan sınırlarımızı korumak, topraklarımızı korumak kadar önemliCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Siber vatan sınırlarımızı korumak, topraklarımızın her bir karışını korumak kadar önemlidir. Yerli ve milli projelerle siber tehditlerin en az maliyetle en kısa sürede tespit edilmesini ve önlenmesini sağlıyoruz" dedi.
22.11.2021Siyaset
İsmail Demir, EYDEP kapsamında yürütülen çalışmaları anlattı
İsmail Demir, EYDEP kapsamında yürütülen çalışmaları anlattıCumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk savunma sektöründeki firmalara yol göstermek, "firmaları bir üst lige taşımak" amacıyla hayata geçirdikleri Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP) ile bugüne dek 500'den fazla firmanın değerlendirildiğini, çalışmaların sürdüğünü bildirdi.
21.11.2021Ekonomi
Bakan Varank'tan 'beceri tazeleme' vurgusu
Bakan Varank'tan 'beceri tazeleme' vurgusuSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) blogu için yazdığı yazıda, Kovid-19 sonrası dönemde Türkiye'nin sürdürülebilir refaha ulaşmasında insan kaynağının dijital çağa uygun olarak "becerilerinin tazelenmesinin" önemine dikkati çekti.
20.11.2021Ekonomi
Selçuk Bayraktar'dan 'Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Burs Programı' çağrısı
Selçuk Bayraktar'dan 'Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Burs Programı' çağrısıT3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Burs Programı ile ilgili "Yeni dönemde kendisini bu işe adayacak ve daha da ileriye taşıyacak bursiyer adaylarımızı bekliyoruz." çağrısında bulundu.
19.11.2021Teknoloji
Özdemir Bayraktar Planetaryum ve Bilim Merkezi iş birliği protokolü imzalandı
Özdemir Bayraktar Planetaryum ve Bilim Merkezi iş birliği protokolü imzalandıTrabzon'da, Milli Teknoloji Hamlesi idealinin ve milli SİHA'ların öncü ismi Özdemir Bayraktar'ın adının verileceği Planetaryum ve Bilim Merkezi için Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında iş birliği protokolü imzalandı.
16.11.2021Teknoloji
Bakan Varank, Karabük'te toplu açılış töreninde konuştu
Bakan Varank, Karabük'te toplu açılış töreninde konuştuSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde "Milli Teknoloji Hamlesi" ışığında büyük ve güçlü Türkiye yolunda kararlılıkla ilerlediklerini belirterek, "Amacımız; Türkiye'nin rotasını her zaman yatırım, üretim, istihdam ve ihracatta tutmak." dedi.
15.11.2021Gündem
Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu'ndan Baykar'a taziye ziyareti
Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu'ndan Baykar'a taziye ziyaretiSaadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Özdemir Bayraktar’ın vefatı nedeniyle Baykar’a taziye ziyaretinde bulundu.
13.11.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Milli Teknoloji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.