Antik Kent

Antik Kent

Son dakika antik kent haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan antik kent gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan antik kent haber sayfamızda...

Antik Kent

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.887 antik kent haberi bulunmuştur.
Bakanlıktan Bergama’ya 1 milyarlık yatırım
Bakanlıktan Bergama’ya 1 milyarlık yatırımKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bergama Antik Kenti’nin ulusal ve uluslararası kültür-turizm vitrininde hak ettiği öncelikli yeri alması için 1 milyar TL yatırım yapılacağını açıkladı.
22.02.2024Kültür Sanat
'Dedektörlü' talan! 'Arkeolojiye sıkılmış bir kurşun'
'Dedektörlü' talan! 'Arkeolojiye sıkılmış bir kurşun'Antalya'da tarihi M.S. 2’nci yüzyıla kadar uzanan Trebenna Antik Kenti, kaçak kazı yapan defineciler tarafından talan ediliyor.
12.02.2024Gündem
Antakya’yı 1908 yıl önce yıkan deprem
Antakya’yı 1908 yıl önce yıkan deprem“Önce büyük bir kükreme duyuldu ve bunu muazzam bir sarsıntı izledi. Tüm dünya yükseldi ve binalar havaya sıçradı...” Bu sözler 115 yılında Antakya’da depremi anlatan Romalı tarihçi Cassius Dio’dan…
11.02.2024Gündem
Miniklere özel ‘Patara’ gezisi
Miniklere özel ‘Patara’ gezisiPatara Antik Kenti’nin sırları sahnede aralanıyor! İş Sanat’ın yeni oyunu “Pat Pat Patara”, dört yaş ve üzeri minik izleyicileriyle sürprizlerle dolu kentin gizemli tarihinin peşinde heyecanlı bir serüvene çıkıyor.
25.01.2024Kültür Sanat
Antiokheia mozaik sanatı canlanıyor
Antiokheia mozaik sanatı canlanıyorİssos Epiphaneia Antik Kenti’nde, Roma Hamamı’nda bulunan ve Hatay Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen mozaik, Antiokheia mozaik yapım teknikleriyle yeniden üretilerek yerinde sergilenecek.
21.01.2024Arkeoloji
Geleceğe Miras Hierapolis
Geleceğe Miras HierapolisAykut Ferah/ Milliyet Arkeoloji Proje Danışmanı-  Değerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları; 9 Aralık 1988 tarihinden bu yana UNESCO Doğal ve Kültürel Miras Listesi’nde yer alan Pamukkale Travertenleri ile birlikte Hierapolis Antik Kenti, eşsiz güzelliği ile ülkemizde en fazla ziyaret edilen antik kentler listesinin en ön sıralarında yer alıyor ve hem Denizli turizmi hem de ülkemiz turizm gelirleri açısından oldukça büyük öneme sahip...
21.01.2024Arkeoloji
Side Antik Kenti'ni gece kulübüne çevirmişlerdi! 1800 yıl öncesi haline dönüyor
Side Antik Kenti'ni gece kulübüne çevirmişlerdi! 1800 yıl öncesi haline dönüyorAntalya'daki Side Antik Kenti'nde 2 yıl önce kalıntıların gece kulübü girişi olarak kullanılması nedeniyle koruma ve onarım çalışması başlatılan Athena Tapınağı'ndaki restorasyonda sona yaklaşıldı. Temel yapısı ortaya çıkarılıp 4 sütunu yerine konulan tapınak, restorasyon sonrası ilk günkü görünümüne benzer haliyle ziyarete açılacak.
20.01.2024Gündem
Amos Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında bulundu! Heyecanlandıran keşif
Amos Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında bulundu! Heyecanlandıran keşifMarmaris’in kültürel mirası Amos Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmaları sonucunda yeni bir keşif daha yapıldı. Yaklaşık 3 bin yıllık tarihe sahip antik kentte yapılan kazı çalışmaları sonucunda 10 adet amfora bulundu.
17.01.2024Gündem
Amazon’da  şaşırtan keşif
Amazon’da şaşırtan keşifEkvador’un güneyindeki Amazon Ormanları’nda 2 bin 500 yıllık devasa bir Antik Kent keşfedildi.
13.01.2024Kültür Sanat
İngiltere Başbakanı Sunak Kiev'de! 'Savaş ne kadar sürerse sürsün yanınızdayız'
İngiltere Başbakanı Sunak Kiev'de! 'Savaş ne kadar sürerse sürsün yanınızdayız'İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kiev’e 2,5 milyar sterlin değerinde askeri destek taahhüdünde bulunurken, “Savaş ne kadar sürerse sürsün yanınızdayız” dedi.
12.01.2024Dünya
Amazon ormanlarında devasa antik kent keşfedildi! 'Amazon kültürüne bakışımızı değiştirdi'
Amazon ormanlarında devasa antik kent keşfedildi! 'Amazon kültürüne bakışımızı değiştirdi'Amazon ormanlarında binlerce yıldır yeşil bitki örtüsü ile kaplanmış devasa bir antik kent bulundu.
12.01.2024Dünya
Manisa'da heyecanlandıran keşif! Kazı çalışmalarında ortaya çıktı
Manisa'da heyecanlandıran keşif! Kazı çalışmalarında ortaya çıktıManisa’da, 2 bin 700 yıllık geçmişe dayanan Aigai Antik Kenti'nde 3 yıllık çalışmanın ardından 'Athena Caddesi' ismi verilen antik yoldaki kazı çalışmaları tamamlandı. Çalışmaların ardından 800 metre uzunluğundaki 1900 yıllık antik yol ortaya çıkarıldı.
20.12.2023Gündem
Metropolis Antik Kenti'nde eserler gün yüzüne çıkarıldı
Metropolis Antik Kenti'nde eserler gün yüzüne çıkarıldıİzmir'de bulunan Metropolis Antik Kenti'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) tarafından yürütülen çalışmalarda çok sayıda anıtsal yapı ve eser ortaya çıkarıldı.
20.12.2023Kültür Sanat
Adıyaman'da Roma dönemine ait bir kadının rölyefine rastlanıldı
Adıyaman'da Roma dönemine ait bir kadının rölyefine rastlanıldıAdıyaman'da, Perre Antik Kenti'nde devam eden kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait bir kadının rölyefi (kabartma) bulundu.
10.12.2023Gündem
Adıyaman'da büyük keşif! Tam 1800 yıllık
Adıyaman'da büyük keşif! Tam 1800 yıllıkAdıyaman’da, Perre Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, 17 bireye ait oda mezar bulundu.
8.12.2023Gündem
Prof. Dr. Celal Şengör küplere bindi! "Rahatsız olanlar zır cahildir"
Prof. Dr. Celal Şengör küplere bindi! "Rahatsız olanlar zır cahildir"İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsünde "4 Aralık Dünya Madenciler Günü" kapsamında panel düzenlendi. Eski maden sahalarının doğaya yeniden kazandırılması konusunun ele alındığı panelde konuşan Prof. Dr. Celal Şengör, "Tekrar edelim, biz doğayı tahrip etmiyoruz, doğanın yüzünü değiştiriyoruz. Bu yüz senin, bunun, onun hoşuna gitmeyebilir. Bir kere niye hoşuna gitmiyor bunu öğrenmemiz lazım. Çevredeki insanları, yani maden açılmasın diyen sivri akıllıları rahatsız eden nedir, bir kere bunu tespit edeceğiz, rahatsız olanlar zır cahildir" dedi.
5.12.2023Haberler
Prof. Dr. Celal Şengör küplere bindi! Rahatsız olanlar zır cahildir
Prof. Dr. Celal Şengör küplere bindi! Rahatsız olanlar zır cahildirİstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsünde "4 Aralık Dünya Madenciler Günü" kapsamında panel düzenlendi. Eski maden sahalarının doğaya yeniden kazandırılması konusunun ele alındığı panelde konuşan Prof. Dr. Celal Şengör, "Tekrar edelim, biz doğayı tahrip etmiyoruz, doğanın yüzünü değiştiriyoruz. Bu yüz senin, bunun, onun hoşuna gitmeyebilir. Bir kere niye hoşuna gitmiyor bunu öğrenmemiz lazım. Çevredeki insanları, yani maden açılmasın diyen sivri akıllıları rahatsız eden nedir, bir kere bunu tespit edeceğiz, rahatsız olanlar zır cahildir" dedi.
5.12.2023Gündem
Superman’siz Metropolis olur mu?
Superman’siz Metropolis olur mu?Pekâlâ olur. Üstelik gidilir, görülür, gezilir de… İzmir’in Torbalı ilçesindeki antik kent Metropolis’teki kazılar 30 yıldır Sabancı Vakfı desteğiyle sürüyor.
21.11.2023Kültür Sanat
Anemurium’da ilk heykel
Anemurium’da ilk heykelMersin’deki Anemurium Antik Kenti’nde Liman Hamamı olarak adlandırılan yapının hemen yanındaki bölümde 1800 yıl öncesine ait olduğu değerlendirilen ve önemli birini temsil ettiği düşünülen kadın heykeli buldu.
20.11.2023Arkeoloji
Bir tesadüfün ışığında: Ara Güler’in fotoğrafları dünyaya tanıttı
Bir tesadüfün ışığında: Ara Güler’in fotoğrafları dünyaya tanıttıAphrodisias’ın tanınmasında usta fotoğrafçı Ara Güler’in, 1958 yılında tesadüf eseri Geyre’ye gelmesinin büyük payı var. Güler’in burada yaptığı çekimler, basın ve bilim dünyasının kente ilgi göstermesini sağladı.
20.11.2023Arkeoloji
Hayalî bir tur
Hayalî bir turAphrodisias Antik Kenti’nde Sebasteion’dan Roma Hamamı’na, Stadyum’dan Aphrodite Tapınağı’na, Tetrapylon’dan Müze’ye, kentin binlerce yıl önceki sakinleriyle birlikte doyumsuz bir gezi sizi bekliyor.
20.11.2023Arkeoloji
Karia’dan Geyre’ye kentin tarihi
Karia’dan Geyre’ye kentin tarihiAphrodisias, Aydın’ın Karacasu ilçesi sınırları içinde, Büyük Menderes Nehri’nin bir kolu olan Dandalaz Çayı’nın açtığı vadide yer alıyor. Büyük Menderes Nehri ile Dalaman Çayı arasında kalan bölge, geçmişte Karia, halkı da Karialılar olarak biliniyordu.
20.11.2023Arkeoloji
İlçeyi heyecanlandıran keşif: İlk defa bulundu, tüylerim diken diken oldu
İlçeyi heyecanlandıran keşif: İlk defa bulundu, tüylerim diken diken olduAnemurium Antik Kenti’nde 1500 yıl önce yaşanan büyük bir depremle yıkılarak toprak altına kaldığı değerlendirilen heykelin çıkarılması tüm ekip başta olmak üzere ilçedeki herkesi heyecanlandırdı.
11.11.2023Gündem
'Çadır kamuflajlı' kaçak kazı!
'Çadır kamuflajlı' kaçak kazı!Adıyaman’da antik kent yakınına çadır kurup, kaçak kazı yapıldığı iddiasına yönelik ekipler incelemelerde bulundu.
6.11.2023Gündem
2 bin 400 yıl sonra iskeletlerden çıkan şok gerçek!
2 bin 400 yıl sonra iskeletlerden çıkan şok gerçek!Çanakkale'nin Ezine ilçesine bağlı Dalyan köyündeki 2 bin 400 yıllık Alexandria Troas Antik Kenti'nde 2023 yılı kazı çalışmalarında en son yaşam evresinin izleri ortaya çıkarılıyor.
3.10.2023Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Antik Kent ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.