Antik Kent

Antik Kent

Son dakika antik kent haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan antik kent gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan antik kent haber sayfamızda...

Antik Kent

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.679 antik kent haberi bulunmuştur.
Aşur’da baraj tehdidi
Aşur’da baraj tehdidi Irak’taki Aşur Antik Kenti, Makhoul Barajı’nın tehditi altında.
26.06.2022Kültür Sanat
35 yıl sonra ilk kez bulundu! Bilezik ve hediyelerle gömülmüş çocuk mezarı bulundu
35 yıl sonra ilk kez bulundu! Bilezik ve hediyelerle gömülmüş çocuk mezarı bulunduMersin'de Akdeniz kıyısına 2 bin 800 yıl önce kurulan ve 35 yıldır kazı çalışmaları süren Kelenderis Antik Kenti'nde bu yıl süren kazılarda ilk defa ticaret amaçlı üretimi sağlayan bir fırın ile cam bilezikleri ve hediyeleri olan bir çocuk mezarı bulundu.
22.06.2022Gündem
Tarihi değerlerimize ilgi giderek artıyor
Tarihi değerlerimize ilgi giderek artıyorAykut Ferah, Milliyet Arkeoloji Proje DanışmanıDeğerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları; Haziran ayı ile dergimizin 15...
20.06.2022Arkeoloji
YÖK Başkanı Özvar ve rektörler, Aizanoi Antik Kent'i ziyaret etti
YÖK Başkanı Özvar ve rektörler, Aizanoi Antik Kent'i ziyaret ettiKütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin (KSBÜ) ev sahipliğinde gerçekleşen 'ADIM Üniversiteleri Toplantısı' çerçevesinde YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve farklı üniversitelerin rektörleri, Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kent'i ziyaret etti.
9.06.2022Gündem
İzmir'de büyük keşif! Pek çok detay gün yüzüne çıktı
İzmir'de büyük keşif! Pek çok detay gün yüzüne çıktıİzmir'deki Roma dönemine ait Smyrna Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarıyla bilinmeyen pek çok detay gün yüzüne çıkarıldı. Sadece erkeklerin kullanabildiği 'umumi tuvalet'lerin tahminen bölgede ilk kez görüldüğünü belirten Doç. Dr. Akın Ersoy'a göre buradaki amaç çok başka. Bunun yanı sıra antik tiyatroda bir de 'gizli geçit' bulundu.
9.06.2022Gündem
Türkiye'nin yanı başında, sırları gün yüzüne çıkarıldı! 'Çoğa Zenbil'
Türkiye'nin yanı başında, sırları gün yüzüne çıkarıldı! 'Çoğa Zenbil'İran'da bulunan bir tapınak ve sırları arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkarıldı. UNESCO tarafından korumaya alınan 'Çoğa Zenbil Tapınağı' içinde barındırdıklarıyla büyük bir hazineye ışık tutuyor.
8.06.2022Dünya
Büyük gizem gün yüzüne çıktı! 3 bin yıllık kayıp 'Altın Şehir'
Büyük gizem gün yüzüne çıktı! 3 bin yıllık kayıp 'Altın Şehir'Mısır'da yüzyılın keşfi yapıldı. Arkeologlar her gün başka bir şey bulacakları umuduyla kazılara devam ediyor. Ünlü Mısır bilimci Zahi Hawass, Krallar Vadisi'ne ev sahipliği yapan Luksor yakınlarındaki kayıp 'Altın Şehir' keşfiyle birlikte, büyük bir gizemin gün yüzüne çıktığı görüşünde.
8.06.2022Dünya
Medeniyetler omuz omuza
Medeniyetler omuz omuzaMuğla’da yer alan Stratonikeia Antik Kenti, Antik Dönem’den Cumhuriyet’e uzanan tarihi ve eşsiz yapılarıyla arkeolojinin gizemli keşiflerinden biri olarak dikkat çekiyor.
Antik kentte tepki çeken sondaj kararı
Antik kentte tepki çeken sondaj kararıGeçtiğimiz günlerde artan çevre kirliliği nedeniyle Mavi Bayrak hakkını kaybetme riski yaşanan Bodrum Gümüşlük’te, bu kez de, Myndos antik kenti içinde sondaj izni verilmesi tartışma yarattı.
5.06.2022Gündem
Yeni neslin altın yatırım alışkanlığı online alışverişten geçiyor
Yeni neslin altın yatırım alışkanlığı online alışverişten geçiyorYıla güçlü bir başlangıç yapan altın, Londra Külçe Piyasası’nda 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana en iyi çeyreklik performansını gösterdi.
24.05.2022Ekonomi
Efsanevi kent çağdaş müze
Efsanevi kent çağdaş müzeAykut Ferah Milliyet Arkeoloji Proje DanışmanıDeğerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları;Antik Dönem’in gizemli ozanı Homeros’un İlyada ve Odysseia destanları ile ölümsüzleştirdiği, Hektor’un canı pahasına savunduğu, Akhilleus’un kapıları önünde vurulduğu, yıkılıp gittikten binlerce yıl sonra yeniden yeryüzüne çıkan efsanevi kent Troya...
23.05.2022Arkeoloji
Antik kentin kaktüslerine 'aşk' tahribatı
Antik kentin kaktüslerine 'aşk' tahribatıAntalya'da Olimpos Antik Kenti çevresinde sıklıkla görülen Opuntia türü kaktüslere, bazı çiftler aşklarının ölümsüz olacağı inanışıyla isimlerini yazıp kalp şekli çizerek zarar verdi.
7.05.2022Gündem
Antik kentte rezalet! ‘Ölümsüz aşk’ inanışıyla kaktüslere zarar verdiler
Antik kentte rezalet! ‘Ölümsüz aşk’ inanışıyla kaktüslere zarar verdilerAntalya'da Olimpos Antik Kenti çevresinde sıklıkla görülen Opuntia türü kaktüslere, bazı çiftler aşklarının ölümsüz olacağı inanışıyla isimlerini yazıp kalp şekli çizerek zarar verdi.
7.05.2022Gündem
Sahil ve deniz dibi atıklardan kurtarıldı
Sahil ve deniz dibi atıklardan kurtarıldıBodrum’da Yalıkavak ve Cennet Koyu’nda temizlik yapıldı. Bodrum Belediyesi’nin Yalıkavak’ta düzenlediği etkinliğe Başkan Ahmet Aras da katıldı.
22.04.2022Ege
“Patara’nın romanını yazsam konu sanat olurdu”
“Patara’nın romanını yazsam konu sanat olurdu”Ahmet Ümit Milliyet Pazar için yazdı: Bilindiği üzere Patara, mitolojideki iki sanat tanrısından biri olan Apollon’un doğduğu yerdir. Öteki tanrı da Dionysos’tur. Biri aklın aydınlığıyla sanatı oluşturur, öteki duyguların ve dürtülerin. Patara romanında bu iki tanrıdan yola çıkarak, sanatın bu ikili yapısını anlatırdım.
3.04.2022Pazar
Sürdürülebilirlik için tarihe sahip çıkalım
Sürdürülebilirlik için tarihe sahip çıkalımSürdürülebilirlik geçmişten geleceğe bir köprüdür. Eğer şirketler sürdürülebilirlik alanında bir şeyler yapmak istiyorlarsa bunun araçlarından biri de tarihe sahip çıkmaktır.
1.04.2022Ekonomi
Arkeolojiye diplomat gözünden bir bakış: Kommagene ve Dağın Kraliçesi
Arkeolojiye diplomat gözünden bir bakış: Kommagene ve Dağın KraliçesiKommagene Krallığı’nın önemi, dönemin iki “süper gücü” arasında kalan, ticarette güçlü bir devlet olmasından ve bu iki etkili kültür arasında bir köprü olma isteğinden geliyordu. “Nemrut Dağı’nın Kraliçesi” Theresa Goell de hayatını Nemrut’taki kazılarla bu uygarlığa adamıştı
21.03.2022Arkeoloji
Kaçak yapı ihbarı için gittiler kaçak kazı çıktı
Kaçak yapı ihbarı için gittiler kaçak kazı çıktıKaçak yapı ihbarına giden ekipler, kültür varlıklarından kaçak kazıyla karşılaştı. Kazı yapılan kaya mezarın girişinde ki ‘Kimyasal Atık Yakma Yeri’ tabelası ise ekipleri şaşkına çevirdi.
12.03.2022Gündem
Tour Of Antalya Proje Direktörü Haluk Sevim: 4 günlük bir yol etabı olacak
Tour Of Antalya Proje Direktörü Haluk Sevim: 4 günlük bir yol etabı olacakTour Of Antalya Proje Direktörü Haluk Sevim, "Geçen sene pandemiden dolayı ara vermiştik ama sağlam bir dönüş yapacağız. 4 günlük bir yol etabı olacak. 2'si Türk olmak üzere 23 takımla start vereceğiz. 161 sporcu var. Türkiye'nin turizm hedeflediği ülkelerden de takımlar seçmeye çalışıyoruz" dedi.
7.02.2022Diğer
Dikili’de yüzerken Atarneus Antik Kenti'nin limanını buldu
Dikili’de yüzerken Atarneus Antik Kenti'nin limanını bulduABD'de bir müzik şirketinde yazılımcı olarak çalışan bilgisayar mühendisi Denem Orhun (39), yaklaşık 1,5 yıl önce eşiyle birlikte tatil için geldiği İzmir'in Dikili ilçesinde dalış yaparken su altında yuvarlak kolonlara rastladı. Orhun, kolonların dronla çektiği görüntüsünü Bergama Antik Kenti kazı ekibine gösterdi. Kolonların Akalılar tarafından kurulan Atarneus Antik Kenti'ne ait liman olduğu belirlenirken, bölge 1'inci derece sit alanı ilan edildi.
4.02.2022Gündem
Suriye’den özel olarak getirilmiş! Kazılarda ortaya çıktı
Suriye’den özel olarak getirilmiş! Kazılarda ortaya çıktıMardin'de kazı çalışmalarının devam ettiği Dara’da elde edilen yeni bulgular, Roma İmparatoru 1'inci Anastasios'un antik kente itina gösterdiği ve inşaat yapımında çalıştırılmak üzere ciddi paralar ödeyerek Suriye'den özel taş ustaları getirttiği ortaya çıktı. Kazı Başkanı Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Metin, "Ulaştığımız verilerden, imparatorun Dara'nın kuruluşunda hiçbir masraftan kaçınmadığını, özel olarak Suriye’den taş ustası getirttiğini anlıyoruz" dedi.
1.02.2022Gündem
1500 yıllık şölen! Germanicia Antik Kenti'ndeki kazılarda bulundu
1500 yıllık şölen! Germanicia Antik Kenti'ndeki kazılarda bulunduKahramanmaraş'taki Germanicia Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, 1500 yıl öncesine ait 3 kadının müzik eşliğinde dans ettiği bir açık hava şölenini anlatan 50 metrekarelik mozaik bulundu. Kazı başkanlığını da yapan Kahramanmaraş Müze Müdürü Safinaz Acıpayam, muhteşem bir mozaik bulduklarını belirterek "Mozaiğin, muhtemelen av öncesi bir açık hava ziyafet şöleni olduğunu düşünüyoruz" dedi.
31.01.2022Gündem
Murat Ağca yazdı: Cennet turu geri döndü
Murat Ağca yazdı: Cennet turu geri döndüTürkiye’nin bisiklette uluslararası markası haline gelen Tour of Antalya’da pedallar, pandemi sonrası yeniden dönüyor. Cennet Turu mottosuyla, 10-13 Şubat’ta gerçekleşecek organizasyon, bu yıl ilk kez canlı yayınlanacak.
30.01.2022Diğer
Mahşerin 7 kilisesi
Mahşerin 7 kilisesiAziz Yuhanna’nın sürgün sırasında mektup gönderdiği, Hristiyanlıkta çok önemli bir yeri olan yedi cemaatin tamamı Anadolu’dadır
24.01.2022Arkeoloji
Anadolu’nun ışığını dünyaya taşıdı
Anadolu’nun ışığını dünyaya taşıdıAnadolu’da yaptığı kazılarla arkeolojiye dünya çapında katkılarda bulunan Ekrem Akurgal, kişisel tarihinin önemli öğeleri olan doğum yeri ve soyadı üzerinden de arkeolojiyle ilginç bir bağa sahipti.
24.01.2022Arkeoloji

Benzer Haber Etiketleri

Antik Kent ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.