Antik Kent

Antik Kent

Son dakika antik kent haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan antik kent gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan antik kent haber sayfamızda...

Antik Kent

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.508 antik kent haberi bulunmuştur.
Tarihin ilk antlaşması burada yapıldı
Tarihin ilk antlaşması burada yapıldıÇorum'da Hititlerden günümüze kadar uzanan ve Anadolu'nun "ilki" olma özelliği bulunan birçok eser bulunuyor.
20.04.2021Tatil
Anadolu insanına ticareti ve yazıyı öğreten kadim şehir
Anadolu insanına ticareti ve yazıyı öğreten kadim şehirKayseri'deki Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü'nde bulunan binlerce kil tablet, 4 bin yıl önceki Anadolu ticareti ve kültürüne ışık tutuyor.
19.04.2021Tatil
Mısır'da 3 bin yıllık antik kent bulundu
Mısır'da 3 bin yıllık antik kent bulunduMısır Tarihi Eserler Kurumu, 3 bin yıl öncesine ait antik kent bulunduğunu açıkladı.Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, Mısır İmparatorluğu döneminde Luksor'daki en büyük idari ve endüstriyel yerleşim yeri olduğu belirtilen antik kentin, Kral III. Amenhotep tarafından 3 bin yıl önce kurulduğu ifade edildi.
10.04.2021Haberler
Mısır'da 3 bin yıllık antik kent bulundu
Mısır'da 3 bin yıllık antik kent bulunduAmerikan Johns Hopkins Üniversitesi Mısır Çalışmaları Profesörü Betsy Bryan, antik kenti, Tutankhamun'un mezarının ardından en büyük arkeolojik buluş olarak değerlendirdi
10.04.2021Tatil
Mısır’ın kayıp altın şehri bulundu
Mısır’ın kayıp altın şehri bulunduMısır İmparatorluğu’nun en parlak dönemlerine şahit olan bir antik kent bulundu. Yıllardır aranan kentin, Tutankhamun’un mezarından beri ortaya çıkarılan en büyük arkeolojik keşif olduğu açıklandı
10.04.2021Dünya
Mardin'de Hint filmi çekilecek
Mardin'de Hint filmi çekilecekÇok sayıda yerli dizi ve filmin çekim mekanı haline gelen antik kent Mardin, şimdi de 'Bollywood' olarak adlandırılan Hint sinemasına ev sahipliği yapacak. Hint sinemasının ünlü yönetmeni Ribhu Dasgupta ve yapımcı Vivek Agraval, yerel yapımcı Melih Gülhan Kızılkaya ile 'Durga' filminin çekimleri öncesi Mardin'e geldi.
25.03.2021Tatil
2 bin yıllık duvardaki yazıt dikkat çekiyor
2 bin yıllık duvardaki yazıt dikkat çekiyorMuğla'nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti'nin meclis duvarındaki yazıtlarda, sebze, meyve ve et fiyatları ile ilgili kararlar alındığı görülüyor. Stratonikeia ve Lagina Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt: "Fiyatlar yükselince enflasyonu kontrol altında tutmak için Roma İmparatoru Diockletianus tarafından tavan fiyat listesi belirlenmiş. Yaklaşık 200'den fazla ürünün adı ve fiyatı da yazılı" dedi.
9.03.2021Tatil
Lyrboton Kome 'Arkeopark' oluyor
Lyrboton Kome 'Arkeopark' oluyorKepez Belediyesi, 2200 yıllık Lyrboton Kome Antik Kenti'ni, 'Arkeopark' yapmaya hazırlanıyor. Antik kent, planlama çalışması süren Kuzey Antalya Ekoturizm Rotası projesi için de önemli bir merkez olacak.
9.03.2021Tatil
Sular çekildi... Antik kent ortaya çıktı
Sular çekildi... Antik kent ortaya çıktıMersin'in Mezitli ilçesinde, Soli Pompeipolis Antik Kenti'ndeki limanın bir bölümü, deniz suyunun çekilmesiyle görünür hale geldi.
5.03.2021Gündem
Gaziantep Haritası: Gaziantep İlçeleri Nelerdir? Gaziantep İlinin Nüfusu Kaçtır, Kaç İlçesi Vardır?
Gaziantep Haritası: Gaziantep İlçeleri Nelerdir? Gaziantep İlinin Nüfusu Kaçtır, Kaç İlçesi Vardır?Türk tarihinin en eski yerleşim bölgelerinden birisi olan Gaziantep, aynı zamanda antik kent bölgesi olarak da geçiyor. Zengin mutfağı ve sanayi bölgesi ile birlikte ünlü olan Gaziantep, Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu bölgesinin arasında kalıyor. Gaziantep ilinin ilçeleri, yıllara göre kaç nüfusu olduğu ve kaç ilçesi olduğunu doğru şekilde öğrenelim.
21.09.2020Haritalar
Assos Gezilecek Yerler (2021) - Assos Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Assos Gezilecek Yerler (2021) - Assos Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiTarihin en önemli filozoflarından olan Aristotales'i ağırlayan Assos'un tarihi Milat Öncesi 7. yüzyıla kadar uzanıyor. Kuzey Ege'nin özel yerlerinden birisi olan bu yer, huzur veren doğası ve köklü geçmişiyle, en güzel dinlenme noktalarından birisidir. Antik çağlardan bu yana yerleşimin var olduğu Assos, günümüzde balıkçı köyü, huzur cenneti ve dinlenme alanı şeklinde kullanılıyor. Denize 250 metre uzak kalan tepede kurulan antik kent, 2000 yıl önce felsefenin önemli isimlerini ağırlamıştır. Gezi rehberi yazımızda, Assos gezilecek yerleri sizler için sıralamaya çalıştık. İşte Assos gezilecek yerler listesi.
Troya Antik Kenti, Antik Harikalar Seminerleri ile Ele Alındı
Troya Antik Kenti, Antik Harikalar Seminerleri ile Ele AlındıYunus Emre Enstitüsünün Washington DC’de bulunan merkezi tarafından Anadolu’nun kültürel mirasını tüm dünyayla buluşturan konferans serisinin konusu Patara ve Hattuşa antik kentlerinin ardından Troya oldu.
27.02.2021Kültür Sanat
Kagrai Antik Kenti'nin turizme kazandırılması hedefleniyor
Kagrai Antik Kenti'nin turizme kazandırılması hedefleniyorAkseki Kaymakamı Volkan Hülür: "Türkiye'deki yerleşim yerlerinin isimlerinin değiştirilmesi sürecinde 2400 yıllık Kagrai ismi, 1932'de önce Yeşilköy, sonra da Cevizli olarak değiştirilmiş. Cevizli günümüzde tarihi ve doğal güzelliklerle modern görünümü harmanlayan bir merkez olarak ilgi odağı olmaya devam ediyor" dedi.
18.02.2021Tatil
'Gladyatörler kenti'nin 1550 yıllık kilise tabanı özenle işleniyor
'Gladyatörler kenti'nin 1550 yıllık kilise tabanı özenle işleniyorMuğla'da "gladyatörler kenti" olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan 1550 yıl öncesine ait Bizans kilisesinin tabanının mermerleri, kazı ekibi tarafından eski haline kavuşturuluyor. Stratonikeia ve Lagina Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt: "Kilisenin tabanı renkli mermerlerden oluşuyor. Kent içinde ilk defa bu şekilde bir döşemeye rastladık. Bunlar ayrı panolarda ama bu panoların hepsi geometrik desenler ve motiflerden oluşuyor" dedi.
9.02.2021Tatil
"Medeniyetler beşiği"nin, 2020'nin "Patara Yılı" ilan edilmesiyle bilinirliği arttı
"Medeniyetler beşiği"nin, 2020'nin "Patara Yılı" ilan edilmesiyle bilinirliği arttıTürkiye'nin kültürel değerlerinin dünya çapında öne çıkarılması amacıyla başlatılan uygulama kapsamında 2020'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından "Patara Yılı" ilan edilmesiyle, antik kent daha çok ilgi görmeye başladı. Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş: "Patara'da yapılan çalışmalar ülke ve bölge turizmine katkı yapacak" dedi.
7.02.2021 Tatil
Ağrı'daki Meya Antik Kenti'nde kış güzelliği
Ağrı'daki Meya Antik Kenti'nde kış güzelliğiAğrı'nın Diyadin ilçesindeki Meya Antik Kenti ve çevresinde oluşan peribacaları, bembeyaz kar örtüsüyle eşsiz güzelliğe büründü.
7.02.2021Tatil
Troya Müzesi’nde perdeler açılıyor
Troya Müzesi’nde perdeler açılıyorÇanakkale’de beş bin yıllık geçmişe sahip antik kentteki müze, çarşambadan itibaren ziyaretçilerine restorasyon ve konvervasyon çalışmalarını canlı izleme fırsatı sunuyor
6.02.2021Ege
Antik kent Mardin'in gizemli yapıları; 'abbara'lar
Antik kent Mardin'in gizemli yapıları; 'abbara'larAntik kent Mardin'de, tarihi sokakların üzerine, altta geçit bırakılarak yapılan ve 'abbara' diye tabir edilen odalar, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Abbaraların kentin en önemli ve sıra dışı yapıtları arasında yer aldığını dile getiren Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, yakın zamana kadar 106 olan abbara sayısının 57'ye düştüğünü belirterek, "Bunlar koruyabildiklerimiz. Abbaralar, yazın çok serin, kışın da çok sıcak alanlar. Bunlar evlerimizin de geçişidir. Neredeyse evimizin bir temelidir, terasıdır. O teras da Mezopotamya Ovası'na bakar. Bu apayrı bir güzelliktir. Bunların korunması gerekiyor" dedi.
2.02.2021Tatil
Antik Kent dijital ortama taşındı...
Antik Kent dijital ortama taşındı...UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bergama Antik Kenti’nin 2 bin 300 yıl önceki görünümü, dijital platforma taşındı.
1.02.2021Ege
Sis Mardin'de muhteşem bir görsellik oluşturdu
Sis Mardin'de muhteşem bir görsellik oluşturduMezopotamya Ovası'nda bu sabah etkili olan sis, antik kent Mardin'de görsel güzellik oluşturdu. Yılda sadece birkaç kez bu mevsimde görülen ve ovayı kaplayan sis, yaklaşık yarım saatte kayboldu.
30.01.2021Tatil
2021’de seyahat listeniz hazır mı?
2021’de seyahat listeniz hazır mı?Troya Antik Kenti ile 2018’den itibaren her yıl bir tarihi yer turizmde öne çıktı. 2019’da Göbeklitepe, 2020’de Patara yılıydı. Ancak koronavirüs nedeniyle çok ilgi göremeyen Patara’nın yıldızının bu yıl parlaması bekleniyor. Aşı sonrası, önlemleri de dikkate alarak, listenize, bu rotaların yanı sıra Efes, Aizanoi, Blaundos, Bergama gibi Anadolu’nun tarihi miraslarını da ekleyebilirsiniz.
24.01.2021Gündem
Burdur'un ziyaretçilerini büyüleyen tarihi mirası
Burdur'un ziyaretçilerini büyüleyen tarihi mirasıBurdur müze ve ören yerleriyle her yıl yerli ve yabancı binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Tarihi yıllar öncesine dayanan, onlarca tarihi eseri bünyesinde barındıran Kibyra ve Sagalassos gibi antik kentlerin bulunduğu Burdur, müzeleriyle de ilgi çekiyor. 2019 yılında 249 bin kişiyi ağırlarken, bu yıl pandemi nedeniyle ziyaretçi sayıları azalsa da Burdur'daki müze ve ören yerleri görenleri hayran bırakıyor.
22.01.2021Tatil
Antik kenti renklendirdi
Antik kenti renklendirdiMuğla’nın Seydikemer ilçesinde Tlos Antik Kenti önündeki istinat duvarı, Likya dönemi figürleriyle renklendirildi.
9.01.2021Ege
2020’nin en önemli  arkeolojik keşifleri
2020’nin en önemli arkeolojik keşifleri2020 yılı pandeminin gölgesinde geçse de arkeolojik kazılar hızını kesmedi. Dünyada ve Türkiye’deki keşiflerde insanlık tarihine dair önemli buluntulara ulaşıldı
Kazılarında birbiriyle bağlantılı 4 sarnıç bulundu!
Kazılarında birbiriyle bağlantılı 4 sarnıç bulundu!İzmir'de 1990 yılından bu yana sürdürülen Metropolis Antik Kenti kazı çalışmalarında birbiriyle bağlantılı dört sarnıca ulaşıldı. Kazılarda tespit edilen çok sayıda yemek artığı, hayvan kemiği ve seramik parçaları, M.S. 12'inci ve 13'üncü yüzyıllarda Metropolis kent halkının beslenme ve tüketim alışkanlıklarına ışık tuttu.
28.12.2020Gündem

Benzer Haber Etiketleri

antik kentMardinseyahategeizmir

Antik Kent ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.