Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Son dakika obsesif kompulsif bozukluk haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan obsesif kompulsif bozukluk gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan obsesif kompulsif bozukluk haber sayfamızda...

Obsesif Kompulsif Bozukluk

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 124 obsesif kompulsif bozukluk haberi bulunmuştur.
Antidepresan hakkında yanlış bilinen doğrular
Antidepresan hakkında yanlış bilinen doğrularPandemi, ekonomik sorunlar, zorlu yaşam koşulları ve bunun gibi sebeplerle kişilerin psikolojik yakınmalarının ve antidepresan kullanımının hızlı bir artışa geçtiğini görmekteyiz. Peki, antidepresan hakkında yanlış bilinen doğrular neler? Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Tuba Erdoğan konu hakkında bilgiler verdi.
16.09.2021Ruh Sağlığı
İlgi ve sevgi göremeyen birey dış görünüşüne yöneliyor
İlgi ve sevgi göremeyen birey dış görünüşüne yöneliyorEstetik operasyonlara ilginin giderek artması, ameliyat olması uygun hastaların belirlenmesinin önemini ön plana çıkarıyor. Beyindeki genetik bozukluğun, kişilik özelliklerinin, cinsel sorunların yanı sıra yeterli ilgi ve sevgi görememenin dış görünüşe aşırı düşkünlüğün nedenleri arasında sayılabileceğini belirten uzmanlar, kişide zamanla takıntıya varan ciddi sorunların ortaya çıkabileceğini vurguluyor. Uzmanlar, beden algısı bozukluğu nedeniyle bazı bireylerin üst üste birkaç operasyon talep ettiğini ifade ediyor ve ameliyata uygunluğun tespit edilebilmesi için öncesinde mutlaka psikolojik testler uygulanmasını tavsiye ediyor.
Takıntılara karşı etkili 5 öneri
Takıntılara karşı etkili 5 öneriHalk arasında ‘takıntı’ olarak adlandırılan Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), çocukluk çağından itibaren her yaşta görülebilen önemli bir psikiyatrik hastalık. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Nigar Aliyeva, pandemide takıntılara karşı alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.
29.06.2021Ruh Sağlığı
Seslere hassasiyet hastalık habercisi olabilir! Çocukken başlıyor
Seslere hassasiyet hastalık habercisi olabilir! Çocukken başlıyorMizofoni hastalığı belirli seslere toleransın azalması sonucu ortaya çıkıyor. Öyle ki başka insanların yemekleri çiğneme, yutma, ağız şapırdatma ve derin nefes alma esnasında çıkardıkları seslerin yanı sıra klavyede yazı yazma ve parmakların masaya vurulması gibi takırtılı sesler de kişide rahatsızlık yaratabiliyor. Peki, nedeni bilinmeyen ve genelde çocukken başlayan mizofoni rahatsızlığı tedavi edilebilir mi? Psikiyatri Uzmanı Dr. Emrah Güleş açıkladı.
24.06.2021Genel Sağlık
Takıntı ile başa çıkmanın yolları
Takıntı ile başa çıkmanın yollarıTakıntı, bilimsel adıyla OKB (Obsesif–Kompulsif Bozukluk) ruhsal bir hastalıktır. Takıntılı düşünce ve davranışlar kişilerde günlük yaşamsal işlevleri yerine getirmeyi zorlaştırabilir. Psikolog Doç. Dr. Pervin Nedim Bal, takıntı ile başa çıkmanın yolları hakkında bilgi verdi.
18.06.2021Ruh Sağlığı
Hata yapmaktan korkarken hiçbir şey yapmama hatasına düşmeyin!
Hata yapmaktan korkarken hiçbir şey yapmama hatasına düşmeyin!Bireyin karar verirken bazen hatalar yapabileceğini de belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Hatalar bizim içindir. Hatalarımız aslında büyümemizin, yaptığımız işin daha iyi olmasının bir parçasıdır. O yüzden hata yapmaktan korkmamak gerekiyor. Hata yapmaktan korkan insanlar ne yaparlar biliyor musunuz? Hiçbir şey yapmama hatası yaparlar. O küçük hatayı yapmamaktan korkarken daha büyük bir hata yaparlar” dedi.
19.05.2021Ruh Sağlığı
Psikolojik Hastalıklar Nelerdir? Ruh Hastalıkları Neden Olur, Nasıl Geçer?
Psikolojik Hastalıklar Nelerdir? Ruh Hastalıkları Neden Olur, Nasıl Geçer?İnsan yaşamını etkileyen ve tedavi edilmesi gereken psikolojik hastalıklar bulunur. Psikolojik rahatsızlıklar bir uzman yardımıyla tespit edilerek tedavisine başlanmalıdır. Bu hastalıkların tedavi edilmemesi daha çok ilerlemesine neden olabilir. Sizler için psikolojik hastalıklar nelerdir, ruh hastalıkları neden olur, ruh hastalıkları nasıl geçer sorularının cevaplarını derledik.
24.04.2021Sağlık
Yalancı Epilepsi Nedir, Belirtileri Nelerdir? Yalancı Epilepsi Krizi Nasıl Anlaşılır?
Yalancı Epilepsi Nedir, Belirtileri Nelerdir? Yalancı Epilepsi Krizi Nasıl Anlaşılır?Yalancı epilepsi belirtileri gerçek epilepsi belirtileri ile büyük oranda benzerlik gösterir. Bu nedenle gerçek epilepsi ile genellikle karıştırılır. Nöbet geçiren hastalarda vücutta ani kasılmalar ve sertleşmeler ortaya çıkar. Yalancı sara nöbeti, psikolojik sorunların fiziksel bir dışa vurumu şeklinde ortaya çıkar. Yalancı epilepsi nedir, belirtileri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
31.03.2021Sağlık
Pandemi psikolojisi ile mücadelede bunlara dikkat!
Pandemi psikolojisi ile mücadelede bunlara dikkat!Pandeminin üzerinden bir yıl geçti. Bu dönemin etkisinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini belirten uzmanlar, bir süre daha hayatımızın bir parçası olacak pandemide psikolojik iyi oluşun önemini vurguluyor. Pandemi döneminde artan strese bağlı panik bozukluğu, akut stres bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu gibi rahatsızlıklardan korunmada olumlu düşünme, hoşlanılan etkinliklere zaman ayırma ve sağlıklı ilişkileri online sürdürmenin etkisine işaret ediliyor.
16.03.2021Ruh Sağlığı
Kovid-19 kaygısına karşı mobil uygulama
Kovid-19 kaygısına karşı mobil uygulamaHacettepe Üniversitesi’nin TÜBİTAK tarafından desteklenen ‘Kovid-19 ve Toplum’ projesi kapsamında pandemiyle birlikte kaygının artmasıyla şiddetlenen Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) ve Covid-19 kaygısının önüne geçmeye yönelik geliştirilen telefon uygulaması Türkçe’ye uyarlanarak kullanıma sunuldu.
26.02.2021Gündem
Ünlü doktoru katletti! Cezası belli oldu
Ünlü doktoru katletti! Cezası belli olduBahçelievler'deki özel hastanede çalışan Psikiyatri Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman'ı silahla vurarak öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık Serhat Tunçdemir'in "tasarlayarak öldürme" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi.
8.02.2021Gündem
Obsesif Nedir? Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu testi nasıl yapılır?
Obsesif Nedir? Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu testi nasıl yapılır?Hastalıklar fiziksel ve psikolojik olarak ikiye ayrılır. Bazı hastalıklar fiziksel ve psikolojik olarak bir arada görüleceği gibi bazı hastalıklar yalnızca fiziksel bazı hastalıklar ise psikolojik olabilir. Obsesif yalnızca psikolojik çeşidi olan bir hastalık türüdür. Obsesif nedir? Obsesif kompulsif bozukluğu testi nasıl yapılır? Bu soruların cevaplarını ayrıntılı bir şekilde açıklamalarıyla beraber derledik.
28.01.2021Sağlık
Obsesif ne demek, kimlere obsesif denir? Obsesif testi nasıl yapılır?
Obsesif ne demek, kimlere obsesif denir? Obsesif testi nasıl yapılır?Günlük hayatımız içerisinde sıklıkla karşılaştığımız obsesif kelimesi merak konusu haline gelmiştir. Hem gündelik hayatımızda hem de sosyal medyada karşılaştığımız bu kelime aslında uzun zamandır hayatımızda var olan bir hastalıktır. Türk Dil Kurumu'na göre birçok anlama sahip olan obsesif kelimesi, İngilizce kökenlidir. Peki, obsesif ne demek, kimlere obsesif denir? Obsesif testi nasıl yapılır? İşte detaylar...
15.01.2021Sağlık
Obsesif kompulsif bozukluğu olanlara koronavirüs sürecinde rahatlatan öneriler
Obsesif kompulsif bozukluğu olanlara koronavirüs sürecinde rahatlatan önerilerKoronavirüse yakalanma korkusu ve hastalıktan korunmak uzun süre izole kalmak özellikle ruhsal sıkıntılar yaşayan kişileri daha fazla etkiledi. Pandemi sürecinde obsesif kompulsif bozukluğu olan kişiler için önemli tavsiyelerde bulunan Uzman Psikiyatrist Dr. Ali Dayi, "Kişiler arası iletişimin asla aksatılmaması gerekiyor. Akraba ve arkadaşlarla telefon ya da online görüntülü görüşme ile iletişime devam edin" dedi. "Obsesif kompulsif bozukluğunu nasıl yenerim?" diyenler için işte cevabı...
Pandemi döneminde ruh sağlığı için umudu yüksek tutun!
Pandemi döneminde ruh sağlığı için umudu yüksek tutun!Covid-19 pandemisi toplumun her kesiminde farklı psikolojik etkilere sebep oldu. Pandemi öncesi ruhsal ve psikiyatrik sorun yaşayanlar için ise bu sürecin farklı etkilere neden olduğunu belirten uzmanlar, Covid-19 salgınının kaygıyı artırdığını vurgulayarak her koşulda önlem alarak yaşayıp umudu yüksek tutmanın önemine işaret ediyor.
Obsesif kompülsif bozukluk 50 kişiden birinde görülüyor
Obsesif kompülsif bozukluk 50 kişiden birinde görülüyorObsesif Kompülsif Bozukluk (OKB), obsesyon yani takıntılı düşünceler ve kompülsiyon olarak adlandırılan yineleyici davranışların oluşturduğu bir ruhsal hastalıktır. Obsesif kompülsif bozukluğun 50 kişiden birinde görüldüğünü ancak her takıntıya obsesif kompülsif bozukluk demenin doğru olmadığını belirten Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, konu hakkında bilgi verdi. İşte detaylar...
22.10.2020Ruh Sağlığı
Pandemi süreci olumsuz durumlarla mücadeleyi hatırlattı
Pandemi süreci olumsuz durumlarla mücadeleyi hatırlattıUzman Psikolog Merve Demircioğlu, corona virüs salgın sürecinde yaşanabilecek psikolojik sorunlara dikkat çekerek, "Pandemi süreci bize olumsuz durumlarla mücadele etmeyi hatırlattı. Bu süreç bize mücadele etme fırsatı verdi. Ne olursa olsun ayakta kalmamız gerektiğini, enfekte olsak dahi onunla mücadele etmemiz gerektiğini öğretti. Sosyal medya veya televizyon üzerinden olumsuz haberlere bakılmaması gerektiğini öneriyorum" dedi.
'Kapıyı kilitledim mi?' hastalığı
'Kapıyı kilitledim mi?' hastalığı‘Fırın açık kaldı mı?’ ya da ‘Kapıyı kilitledim mi?’ gibi günlük hayatta çeşitli endişelere, düşüncelere kapılabiliriz. Fakat bu durumun sık sık görülmesi ise bir sorunun habercisi olabilir. Son yıllarda görülme sıklığı oldukça fazla artan Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB), kişilerin isteği dışında ortaya çıkan tekrarlayan ve rahatsızlık verici düşünce ve davranışlar olarak tanımlanıyor. Peki, bu durum hayatımızı nasıl etkiliyor? Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, konu hakkında bilgi verdi. İşte detaylar...
14.09.2020Ruh Sağlığı
Kedi Otunun Faydaları Nelerdir? Kedi Otu Çayı Nasıl Yapılır?
Kedi Otunun Faydaları Nelerdir? Kedi Otu Çayı Nasıl Yapılır?Günümüzde kedi otu kullanan kişilere çok büyük faydalar sağlamakta olan o bitkiler arasında yer almaktadır. Kedi otu nedir? Kedi otunun yararları nelerdir? Kedi otu çayı nasıl yapılır? Sizler için detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.
5.09.2020Püf Noktası
Kilis'teki kadın doktora tehdit ve şantaj iddiasıyla ilgili açıklama! Tahammülüm kalmadı
Kilis'teki kadın doktora tehdit ve şantaj iddiasıyla ilgili açıklama! Tahammülüm kalmadıKilis Cumhuriyet Başsavcılığı, kentteki bir kadın doktora yönelik yapılan tehdit ve şantaj iddiasına konu şüpheli hakkında 6 ay uzaklaştırma kararı verildiğini ve soruşturmanın titizlikle yürütüldüğünü bildirdi.
20.08.2020Gündem
Kilis'teki kadın doktora tehdit ve şantaj iddiasıyla ilgili açıklama
Kilis'teki kadın doktora tehdit ve şantaj iddiasıyla ilgili açıklamaKilis Cumhuriyet Başsavcılığı, kentte görevli doktor Hacer D.'yi tehdit edip, şantaj yaptığı iddia edilen Cebrail Can K. hakkında 6 ay uzaklaştırma kararı verildiğini duyurdu.
20.08.2020Gündem
Pandemi döneminde çocuklarda kaygı ve takıntı varsa alay etmeyin!
Pandemi döneminde çocuklarda kaygı ve takıntı varsa alay etmeyin!Klinik Psikolog Duygu Barlas, pandemi döneminde çocuklarda görülen korku ve kaygıların nasıl yönetileceğine dair ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulundu.
Sınav kaygısı yaşayan öğrencilere uzmanından öneriler
Sınav kaygısı yaşayan öğrencilere uzmanından önerilerSınav kaygısını yenmenin yolları hakkında önerilerde bulunan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzman Dr. Fatma Eren, “Aileler çocuklarına çağın gereklerine uygun olarak empatik davranmalı, güven aşılamalı, rol model olmalı ve çocuklarının başarı düzeyi ne olursa olsun gösterdikleri çaba takdir edilmelidir” dedi.
Normalleşme süreci, ailede çatışmalara yol açabilir mi?
Normalleşme süreci, ailede çatışmalara yol açabilir mi?Haziran başından itibaren başlayan normalleşme sürecine uyumun herkesi farklı şekilde etkileyebileceğini belirten uzmanlar, bu durumun aile bireyleri arasında bile anlaşmazlıklara yol açabileceğine dikkat çekiyor. Maske takmak, fiziksel mesafeyi korumak ve el hijyenine dikkat etmek gibi önlemlere devam edilmesini hatırlatan uzmanlar, bu önlemlerin kaygıyı azaltarak kişilerin kendini daha iyi hissetmesini sağlayacağını söylüyor.
10.06.2020Ruh Sağlığı
Normalleşirken corona virüs psikolojisinden arınmanın yolları
Normalleşirken corona virüs psikolojisinden arınmanın yolları1 Haziran itibarıyla hayatımıza her alanda 'yeni normal' standartlar girdi ve aslında corona virüs pandemisi sürecinde zorlu bir dönemi bırakmış olduk. Ancak sosyal izolasyonda olduğumuz yaklaşık 3 aylık zaman dilimi içerisinde psikolojimiz öyle yıprandı ki yeni döneme adapte olmak da zorlanıyoruz. Hala birçok kişi "Corona virüse yakalanırsam ne yaparım?", "Dışarı çıkarsam Covid-19 olur muyum?" gibi endişeler yaşıyor. Peki, bu tür olumsuz düşünceleri zihnimizden uzaklaştırmamız mümkün mü? Psikoloji Uzmanı Doç.Dr. Neslim Güvendeğer, 6 önemli tavsiyede bulundu

Benzer Haber Etiketleri

obsesif kompulsif bozuklukruh sağlığıcorona virüspsikolojitakıntı

Obsesif Kompulsif Bozukluk ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.