Osmanlı Devleti

Osmanlı Devleti

Son dakika osmanlı devleti haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan osmanlı devleti gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan osmanlı devleti haber sayfamızda...

Osmanlı Devleti

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.015 osmanlı devleti haberi bulunmuştur.
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: İki devlet esasına dayalı çözümden başka çaremiz yok
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: İki devlet esasına dayalı çözümden başka çaremiz yokKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bağcılar'da 'İzler Silinmeden Kıbrıs Fotoğraf Sergisi'nin açılışına katıldı. Tatar, “Kıbrıs'ın gerçeklerine baktığımızda komşuluk ilişkileriyle iki devlet esasına dayalı bir çözümden başka bir çaremiz yoktur. Her ne kadar Güney Kıbrıs'ta bizlerin tarihi varsa, yaptıklarımız varsa, eserlerimiz varsa, biz Kıbrıs'ta artık iki devleti savunuyoruz" dedi.
21.02.2024Gündem
MHP ile 59 il ve 117 ilçede işbirliği: Cumhur’da  bu kez parçalı ittifak
MHP ile 59 il ve 117 ilçede işbirliği: Cumhur’da bu kez parçalı ittifakSiyasi partiler, yerel seçimlere ilişkin aday listelerini dün YSK’ya teslim etti.
21.02.2024Gündem
CHP’li Yılmaz Büyükerşen’in Osmanlı ile ilgili eleştirilerine AK Parti ve MHP'den tepki
CHP’li Yılmaz Büyükerşen’in Osmanlı ile ilgili eleştirilerine AK Parti ve MHP'den tepkiEskişehir’de 25 yıldır belediye başkanlığı görevinde bulunan ve 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerde CHP tarafından yeniden aday gösterilmeyen Yılmaz Büyükerşen, partisinin seçim bürosunun açılışında Osmanlı dönemine ilişkin eleştirilerde bulundu. AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu ve MHP Eskişehir İl Başkanı İsmail Candemir, Büyükerşen’in sözlerine tepki gösterdi.
11.02.2024Gündem
Teşkilât...
Teşkilât...Devletler arasında geçici çıkar ilişkileri bulunuyor. Türkiye’nin günümüzde olduğu gibi geçmişinde de bu ilişkilerin derinliğini devlet için araştıran saklı kahramanları vardı.
4.02.2024Gündem
Bir dönemin bilgi ve irfan kaynağı: Üsküdar Matbaası
Bir dönemin bilgi ve irfan kaynağı: Üsküdar MatbaasıMatbuat tarihimizdeki birçok ilkler Üsküdar Matbaası’nda gerçekleşti. İlk dini kitap, ilk harekeli kitap, ilk atlas kitabı, ilk tıp kitabı, talik hattı harflerle basılan ilk kitap, ilk matbaa cildi ve cilt üzerinde tuğra uygulaması...
28.01.2024Gündem
İznik’i yeniden düşlemek
İznik’i yeniden düşlemekİznik, Anadolu Selçukluları ile İslâm kültürünü temsil eden bir yapıya bürünmüş; Osmanlı’nın kuruluş yıllarında bir ilim merkezi haline gelmiştir.
21.01.2024Arkeoloji
Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisi'ne nasıl ulaşılır? 2024 Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisi telefon numarası kaç? Ziraat Bankası çalışma saatleri
Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisi'ne nasıl ulaşılır? 2024 Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisi telefon numarası kaç? Ziraat Bankası çalışma saatleriTürkiye'nin en köklü bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, 1863 yılında Osmanlı Devleti döneminde kurulan Memleket Sandıkları'nın devamı niteliğindedir. Türkiye'de hizmet veren üç kamu bankasından biri olma özelliğine sahip olan Ziraat Bankası hizmet verdiği geniş müşteri portföyü ile dikkat çekmektedir. Peki 2024 yılı Ziraat Bankası çalışma saatleri neler? Ziraat Bankası saat kaçta açılıyor/kapanıyor?
9.01.2024Gündem
2024 Ziraat Bankası çalışma saatleri (kaçta açılıyor/kapanıyor) - Ziraat Bankası kaça kadar açık, sabah saat kaçta mesaiye başlıyor?
2024 Ziraat Bankası çalışma saatleri (kaçta açılıyor/kapanıyor) - Ziraat Bankası kaça kadar açık, sabah saat kaçta mesaiye başlıyor?Türkiye'nin en köklü bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, 1863 yılında Osmanlı Devleti döneminde kurulan Memleket Sandıkları'nın devamı niteliğindedir. Türkiye'de hizmet veren üç kamu bankasından biri olma özelliğine sahip olan Ziraat Bankası hizmet verdiği geniş müşteri portföyü ile dikkat çekmektedir. Peki 2024 yılı Ziraat Bankası çalışma saatleri neler? Ziraat Bankası saat kaçta açılıyor/kapanıyor?
9.01.2024Gündem
Osmanlı’nın zirve hattatlarından: Nabluslu Abdullah Zühdi Efendi
Osmanlı’nın zirve hattatlarından: Nabluslu Abdullah Zühdi Efendi19. Yüzyıl’ın değerli hattatı Abdullah Zühdi Efendi çok değerli bir sanatkârdı ve son derece mütevazı bir zat idi. AutoCad ile Mescid-i Haram yazısı yazıp, melamet hırkası altında kibir dağları barındıran tipler gibi değildi.
7.01.2024Gündem
KPSS Konuları 2024... KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim Konuları ve Soru Dağılımı
KPSS Konuları 2024... KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim Konuları ve Soru DağılımıÖSYM tarafından düzenlenen KPSS devlet kadrolarına alınacak olan personellerin seçilmesi için yapılan sınavdır. Her yıl milyonlarca insanın girdiği bu sınav eğitim düzeyine göre düzenlenmektedir. Sınav girecek olan kişilerin sorumlu olması gereken bazı konular bulunur. Bu nedenle sınav öncesi adayların aklına takılan konulardan birisi de KPSS konuları olmaktadır. KPSS lisans, ön lisans ve ortaöğretim konuları ve soru dağılımı hakkında detaylı bilgi almak için sizin için hazırladığımız ‘KPSS Konuları 2024’ başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.
5.01.2024Eğitim
Netflix Türk Dizileri 2024: Netflix’te Yayınlanan En İyi Yeni Çıkan Türk Dizi Önerileri
Netflix Türk Dizileri 2024: Netflix’te Yayınlanan En İyi Yeni Çıkan Türk Dizi ÖnerileriDünya genelinde milyonlarca izleyicisi bulunan yerli ve yabancı yapımları ile izleyenleri ekrana kilitleyen Netflix platformunda birbirinden güzel Türk dizileri yer alıyor. Netflix orijinal yapımı içeriklerinin yanı sıra yayın hakları satın alınan dizilerde var. Yayınlandıkları andan itibaren popüler olan ve günümüzde halen sevilen pek çok Türk dizileri Netflix’te izlenebiliyor. Netflix’te yayınlanan en iyi Türk dizileri listesi için “Netflix Türk Dizileri 2024” içeriğimize göz atabilirsiniz.
Sırbistan Hakkında Bilgiler; Sırbistan Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı
Sırbistan Hakkında Bilgiler; Sırbistan Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat FarkıSırbistan, resmi adı ile Sırbistan Cumhuriyeti, 2006 yılında tam bağımsızlığını kazanmış bir balkan ülkesidir. Sırbistan-Karadağ ikilisinin ayrılması sonucu özerkliğini ilan etmiş olan ve tam bağımsızlığına kavuşan Sırbistan'ın kuzeyinde Macaristan, batısında Hırvatistan, güneyinde Kuzey Makedonya ve Kosova, doğusunda ise Romanya ve Bulgaristan'ı bulundurmaktadır. İşte, Sırbistan hakkında bilinmesi gerekenler.
3.01.2024Tatil
YKS Konuları 2024: YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımı
YKS Konuları 2024: YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru DağılımıYKS ÖSYM tarafından uygulanan üniversite giriş sınavıdır. Lise mezunu veya lise son sınıf öğrencileri lisans eğitimi almak için bu sınava girebilir. YKS toplamda 3 oturumdan oluşur. Her yıl milyonlarca öğrencinin girdiği YKS’nin 1. Oturumu TYT’dir. TYT sınavına giren öğrenciler AYT ve YDT’ye girme hakkına sahip olurlar. AYT sınavı alan bilgisi ölçerken, YDT ise yabancı dil eğitimi almak isteyen öğrenciler içindir. TYT ve AYT konuları arasında matematik, Türkçe, geometri, fizik, kimya, biyoloji, coğrafya, tarih, felsefe ve din kültürü yer almaktadır. YDT sınavına Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden herhangi biri tercih edilerek girilir. 2024 TYT, AYT VE YDT konuları ve soru dağılımı için “2024 YKS Konuları” içeriğimize göz atabilirsiniz.
2.01.2024Eğitim
Arnavutluk Hakkında Bilgiler; Arnavutluk Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı
Arnavutluk Hakkında Bilgiler; Arnavutluk Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat FarkıArnavutluk hakkında bilgi almak, başkentini öğrenmek, tarihini bilmek, bayrağının ne anlamda basıldığını araştırmak, saat farkını diğer ülkelere karşı kıyaslamak, güncel nüfus oranını ve para birimini öğrenmek, tüm bunların haricinde Arnavutluk'un yönetim, coğrafik ve kültürel yapısını anlamak için detaylıca hazırlanan yazımızı sizler için derledik.
2.01.2024Tatil
AYT Konuları 2024: AYT Matematik, Edebiyat, Fizik, Biyoloji, Kimya, Tarih, Coğrafya Konuları
AYT Konuları 2024: AYT Matematik, Edebiyat, Fizik, Biyoloji, Kimya, Tarih, Coğrafya KonularıAYT lisans eğitimi almak isteyen lise son sınıf veya lise mezunu kişilerin girdiği sınavdır. YKS’nin 2. Oturumu olan AYT sınavına girmek için öncelikle TYT sınavına girmek şarttır. AYT sınavı öğrencilerin kendi alanlarında sahip olduğu başarıyı ölçmektedir. Toplamda 160 soru bulunur ve öğrencilerin toplam süresi 180 dakikadır. YKS’nın 2. Oturumu olan AYT konuları arasında matematik, edebiyat, fizik, biyoloji, kimya, tarih, coğrafya, felsefe, geometri ve din yer almaktadır. 180 sınav barajını geçen öğrenciler 4 yıllık lisans tercihi yapmaya hak kazanırlar. 2024 AYT konularını merak ediyorsanız konu ile ilgili detaylı bilgiye içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
2.01.2024Eğitim
Bosna-Hersek Hakkında Bilgiler; Bosna-Hersek Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı
Bosna-Hersek Hakkında Bilgiler; Bosna-Hersek Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat FarkıYüzyıllardır farklı kültürlerin bir arada yaşadığı Bosna Hersek, içerisinde barındırdığı güzelliklerle de ziyaretçilerin ilgi odağı olmayı başarmıştır. Balkanlarda yer alan ülkenin genel nüfusunu; Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplar oluşturmaktadır. Peki, Bosna Hersek’in nüfusu ne kadar ve resmi dili nedir? İşte ülke hakkında sıkça sorulan bu soruların ayrıntılı cevaplarını derledik.
2.01.2024Tatil
TYT Tarih Konuları Ve Soru Dağılımı 2024 - TYT'de Tarih Dersinden Hangi Konular Var?
TYT Tarih Konuları Ve Soru Dağılımı 2024 - TYT'de Tarih Dersinden Hangi Konular Var?TYT milyonlarca öğrencinin gireceği sınavların başında gelir. Türkiye'de üniversite hayali kuran Her Genç TYT sınavına girmek zorundadır. TYT sınavında birçok farklı ders bulunmaktadır. Bu derslerden birisi de tarih dersidir. TYT sınavındaki tarih dersinin konuları sınava girecek her öğrenci için merak konusudur. TYT tarih dersi ile ilgili merak edilen sorulara sizler için derledik.
1.01.2024Gündem
TYT Konuları 2024: TYT Matematik, Türkçe, Biyoloji, Fizik, Coğrafya, Kimya, Tarih Konuları ve Dağılımı
TYT Konuları 2024: TYT Matematik, Türkçe, Biyoloji, Fizik, Coğrafya, Kimya, Tarih Konuları ve DağılımıTYT, üniversite giriş sınavı olan YKS’nin ilk oturumdur. Her yıl binlerce öğrenci üniversiteye girmek için bu sınava tabi tutulur. 2. oturum AYT ve 3. YDT sınavlarına hak kazanmak isteyen öğrencilerin bu sınava girmesi zorunludur. Aksi taktirde diğer oturum sınavlarına giremezler. Lisan eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği TYT konuları arasında matematik, Türkçe, biyoloji, fizik, coğrafya, kimya, tarih, din kültürü ve felsefe yer almaktadır. ÖSYM tarafından uygulanan TYT’de toplamda 120 soru bulunur ve sınava giren öğrencilerin toplam süresi ise 135 dakikadır. 2024 yılında TYT konuları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.
1.01.2024Eğitim
Bir miladi yıl daha biterken
Bir miladi yıl daha biterkenMiladi takvim Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik zamanı “1 yıl” kabul etti. Günümüzde, Türkiye’de de Cumhuriyet dönemiyle birlikte kabul edilen takvim, Papa 13.Gregoryen’in Güneş esaslı Miladi takvimidir.
31.12.2023Dünya
Ersin Tatar: Filistin'de yaşananları, bize zamanında yapılanlara benzetiriz
Ersin Tatar: Filistin'de yaşananları, bize zamanında yapılanlara benzetirizKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Filistin'de yaşananları biz kendimize zamanın da yapılanlara benzetiriz” dedi.
27.12.2023Haberler
Ersin Tatar: Filistin'de yaşananları, bize zamanında yapılanlara benzetiriz
Ersin Tatar: Filistin'de yaşananları, bize zamanında yapılanlara benzetirizKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Filistin'de yaşananları biz kendimize zamanın da yapılanlara benzetiriz” dedi.
27.12.2023Gündem
Timur-Bayezid savaşında ikiye bölen iddia! 'Kafasını kafese vura vura öldürdü'
Timur-Bayezid savaşında ikiye bölen iddia! 'Kafasını kafese vura vura öldürdü'Timur'un Hindistan'dan getirdiği 32 zırhlı fil ile Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid'i yendiği Ankara Savaşı'ndan sonra olanlar en az savaşın kendisi kadar şaşırtıcıydı. Timur'a esir düşen Bayezid'in ölümüne dair öne sürülen iddialar ise Osmanlı tarihçilerini bakın nasıl ikiye böldü.
22.12.2023Yaşam
Karadeniz'de petrol rüyası gerçek oldu: “Günde 1 ton petrol denizin yüzeyine çıkıyor”
Karadeniz'de petrol rüyası gerçek oldu: “Günde 1 ton petrol denizin yüzeyine çıkıyor”Rize’nin Çayeli ilçesi açıklarından alınan numunelerden yapılan analizlerde deniz yüzeyine sızan sıvının petrol olduğu ortaya çıktı.
20.12.2023Haberler
Karadeniz'de petrol rüyası gerçek oldu: “Günde 1 ton petrol denizin yüzeyine çıkıyor”
Karadeniz'de petrol rüyası gerçek oldu: “Günde 1 ton petrol denizin yüzeyine çıkıyor”Rize’nin Çayeli ilçesi açıklarından alınan numunelerden yapılan analizlerde deniz yüzeyine sızan sıvının petrol olduğu ortaya çıktı.
20.12.2023Ekonomi
Osmanlı taht kavgası ve Nasıralı İsa portresi
Osmanlı taht kavgası ve Nasıralı İsa portresiBazen birbirinden çok ilgisiz ve uzak konular beklenmeyen farklı gelişmelere yol açabiliyor. Fatih Sultan Mehmet’in iki oğlu Şehzade Bayezid ve Şehzade Cem arasında yaşanan taht mücadelesi de sonucunda ortaya çıkan Hz.İsa portresi de beklenmeyen ve hiç umulmayan bir gelişme olmuştu.
17.12.2023Kültür Sanat

Benzer Haber Etiketleri

Osmanlı Devleti ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.