Coğrafi İşaret

Coğrafi İşaret

Son dakika Coğrafi işaret haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Coğrafi işaret gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Coğrafi işaret haber sayfamızda...

Coğrafi İşaret

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.499 cografi isaret haberi bulunmuştur.
'Ordu tostu'nun coğrafi işaret alması için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruldu
'Ordu tostu'nun coğrafi işaret alması için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurulduOrdu Büyükşehir Belediyesi, "Ordu tostu"nun coğrafi işaret alabilmesi için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurdu.
8.03.2021Ekonomi
İzmir’in gevreğine coğrafi işaret başvurusu
İzmir’in gevreğine coğrafi işaret başvurusuİzmir Pide ve Gevrekçiler Odası, gevreğe coğrafi işaret almak için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurdu.
3.03.2021Ege
Niğde'de elma ihracatını artırmak için rapor hazırlanacak
Niğde'de elma ihracatını artırmak için rapor hazırlanacakNiğde Elma Üreticileri Birliğince hazırlanan "Niğde Elması Dünya Pazarında" projesi kapsamında üretici firmaların ihtiyaçlarını belirlemek için toplantı gerçekleştirildi.
3.03.2021Ekonomi
Türkiye’ye kokoreç Göbel’den gidiyor
Türkiye’ye kokoreç Göbel’den gidiyorBalıkesir’in Susurluk ilçesine bağlı kırsal Göbel Mahallesi’nde üretilen kokoreçler Türkiye’nin dört bir yanındaki işletmelere ulaştırılıyor.
1.03.2021Ege
Gaziantep'in özel lezzeti: Küşleme kebap
Gaziantep'in özel lezzeti: Küşleme kebapGastronomi alanında UNESCO'nun "Yaratıcı Şehirler Ağı"nda yer alan Gaziantep'te coğrafi işaret olarak tescillenen küşleme kebap, kentin "yemeden dönme" lezzetleri arasında ilk sıralarda bulunuyor.
Tarımda Bornova farkı
Tarımda Bornova farkıBornova Belediyesi, 12 eski köy yerleşimi ve bölgeye özgü ürünleri ile önemli bir tarım potansiyeline sahip olan ilçede yerel üreticilere yönelik önemli çalışmalara imza atıyor.
26.02.2021Ege
Anzer balı 'coğrafi İşaret' tescili aldı
Anzer balı 'coğrafi İşaret' tescili aldıRize'nin İkizdere ilçesinde, 2 bin 300 rakımlı Anzer Yaylası'nda üretilen dünyaca ünlü Anzer balı 'coğrafi işaret tescili' aldı.
25.02.2021Ekonomi
Tonya finosuna işaretli koruma
Tonya finosuna işaretli korumaTrabzon’un Tonya ilçesinde, boyu, kilosu, beyaz rengi ve sevimliliğiyle ilgi odağı olan, sahibini korumada etkin davranışlarıyla da dikkat çeken yöreye özgü köpek cinsi Tonya finosunun, Türk Patent ve Marka Kurumu’nca coğrafi işaret tescil belgesi alınmasına ilişkin süreç başlatıldı.
24.02.2021Ekonomi
'Tonya finosu' coğrafi işaret yolunda
'Tonya finosu' coğrafi işaret yolundaTRABZON'un Tonya ilçesinde, boyu, kilosu, beyaz rengi ve sevimliliğiyle ilgi odağı olan, sahibini korumada etkin davranışlarıyla da dikkat çeken yöreye özgü köpek cinsi 'Tonya finosunun, Türk Patent ve Marka Kurumu'nca coğrafi işaret tescil belgesi alınmasına ilişkin süreç başlatıldı. Atılan adımla, özellikle çocuklara karşı dostane tavırlar da sergileyen sevimli köpeğin, ırkının korunup, neslinin çoğaltılması hedefleniyor.
23.02.2021Haberler
Beklentimiz kaliteli ve markalı üretim
Beklentimiz kaliteli ve markalı üretimMilas’ın önde gelen zeytinyağı markalarından Labranda, Milas Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (MİTSO) AB coğrafi işareti aldı. “MİTSO, zeytinyağımıza sahip çıktı” diyen Labranda Zeytinyağı sahibi Levent Baydal, “Milas zeytinyağına marka değeri kazandırdılar. Biz üreticilere düşen görev ise zeytinyağının AB coğrafi işaret standartlarına uygun şekilde üretilmesi için çaba göstermek” ifadelerini kullandı.
21.02.2021Ege
Kestane şekerinin coğrafi işaret olarak tescillenmesi üreticiyi sevindirdi
Kestane şekerinin coğrafi işaret olarak tescillenmesi üreticiyi sevindirdiBursa'da kestane şekeri üretimi yapan firmalar, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından "Bursa kestane şekeri"ne coğrafi işaret belgesi verilmesinin sevincini yaşıyor.
20.02.2021Ekonomi
‘Fazla tescil, coğrafi  işarete zarar’ iddiası
‘Fazla tescil, coğrafi işarete zarar’ iddiasıYöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı’ndan (YÜCİTA) yapılan açıklamada, geçen yıl 162 coğrafi işaretin tescilinin gerçekleştiği, 27 ülkeli AB’de ise tescillenen coğrafi işaret sayısının 41 olduğu belirtilerek, “Dünyanın hiçbir ülkesinde rastlanmayan bu tescil furyası, kamuoyunun haklı olarak coğrafi işaretlerin popülizme kurban edildiği konusundaki  endişelerini güçlendirmiştir” denildi.
17.02.2021Ekonomi
3 bin 200 yaşında coğrafi işaret aldı
3 bin 200 yaşında coğrafi işaret aldıŞişesinde binlerce yılın tadını barındıran Ata Ağaç, MİTSO’dan AB coğrafi işareti alan ikinci zeytinyağı markası oldu...
14.02.2021Ege
Edirne'nin tarihi lezzeti 'badem ezmesi' coğrafi işaret aldı
Edirne'nin tarihi lezzeti 'badem ezmesi' coğrafi işaret aldıEdirne'de Osmanlı'dan günümüze miras tarihi lezzet badem ezmesi tatlısı, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ETSO) başvurduğu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret aldı. ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, çalışmalarının meyvesini almaktan mutlu olduklarını belirterek, "Badem ezmemiz zaten biliniyor ama bundan sonra önce Türkiye'de, sonra da tüm dünyada pazarlamanın, ticaretleştirmenin önünü açmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.
12.02.2021Ekonomi
Tanıtım çağrısı
Tanıtım çağrısıMilas Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MİTSO) Avrupa Birliği’nden (AB) Milas zeytinyağı için coğrafi işaret tescili almasının ardından ilk AB coğrafi işaret belgesini “Menteşe Som” markası ile üretici Ali Osman Menteşe aldı.
12.02.2021Ege
Coğrafi işarette 2020 rekoru kırıldı!
Coğrafi işarette 2020 rekoru kırıldı!Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, 2020 yılında 162 yöresel ürün için alınan coğrafi işaret tesciliyle 2017'deki 117 tescil rekorunun geçildiğini söyledi.
ABD ve Çin'e kuru kayısı ihracatının artırılması hedefleniyor
ABD ve Çin'e kuru kayısı ihracatının artırılması hedefleniyorAvrupa Birliği nezdinde coğrafi işaret tescili alınan üçüncü ürün olan Malatya kayısısında, bu yıl ABD'ye 15 bin ton, Çin'e 5 bin ton ihracat yapılması hedefleniyor.
11.02.2021Ekonomi
Coğrafi işaret tamam sırada sıkı denetim var
Coğrafi işaret tamam sırada sıkı denetim varAvrupa Birliği’nden de coğrafi işaret alan ilk Türk zeytinyağı olan Milas zeytinyağının kalitesinin korunabilmesi için yapılması gerekenler masaya yatırıldı...
10.02.2021Ege
Soma, bin yıldır zeytincilik yapıyor
Soma, bin yıldır zeytincilik yapıyorYaşları 960, 678 ve 384 olan üç zeytin ağacının anıt ağaç olarak tescillendiği Soma, zeytin ve zeytinyağı üretiminde adından söz ettirmek istiyor.
9.02.2021Ege
Tire’nin meşhur lezzeti tescillendi
Tire’nin meşhur lezzeti tescillendiTire Şiş Köfte coğrafi işaret aldı. Daha önce ilçeye has Tire beledi dokumasını coğrafi işaret ile koruma altına alan Tire Ticaret Odası, Tire Şiş Köfte’de de mutlu sona ulaştı.
7.02.2021Ege
Afyonkarahisar'ın meşhur lokumuna coğrafi işaret tescili verildi
Afyonkarahisar'ın meşhur lokumuna coğrafi işaret tescili verildiAfyonkarahisar Belediyesinin coğrafi işaret tescili için başvuruda bulunduğu "Afyon lokumu"na Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından tescil belgesi verildi.
Tire şiş köfte coğrafi işaret aldı
Tire şiş köfte coğrafi işaret aldıİzmir'in Tire ilçesine özgü "Tire şiş köfte" için Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından coğrafi işaret tescil belgesi verildi.
6.02.2021Gündem
Fethiye’nin özel dokumasına tescil
Fethiye’nin özel dokumasına tescilFethiye’nin kaybolmaya yüz tutan geleneksel “Üzümlü dastarı dokuması” Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldı.
30.01.2021Ege
Milaslı miniklere 111 tablet
Milaslı miniklere 111 tabletTOBB ile Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) işbirliğinde, ilçedeki ihtiyaç sahibi öğrencilere 111 tablet sağlandı.
30.01.2021Ege
131 yıl önce büyük dedeleri yaptı! Yurt dışına bile satıyorlar...
131 yıl önce büyük dedeleri yaptı! Yurt dışına bile satıyorlar...Bolu'nun Gerede ilçesinde yaklaşık 131 yıl önce büyük dedelerinin imal ettiği Şak Şak Helvası'nı geliştirerek üretmeyi sürdüren ikizler Hasan ve Hüseyin Bican, coğrafi işaret tescili alan ürünü Rusya ve Ukrayna'ya ihraç etmeye başladı.
28.01.2021Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

egeizmirgazeteihracatcoğrafi işaret

Coğrafi İşaret ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.