Reaktör

Reaktör

Son dakika reaktör haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan reaktör gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan reaktör haber sayfamızda...

Reaktör

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 457 reaktor haberi bulunmuştur.
Akkuyu NGS için üretilen bir ekipmanın sahaya sevki tamamlandı
Akkuyu NGS için üretilen bir ekipmanın sahaya sevki tamamlandıMersin'in Gülnar ilçesinde yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS), buhar türbin ünitesinin büyük boyutlu bileşeni sahaya ulaştı.
6.04.2021Ekonomi
Akkuyu'da son ünitenin temeli 2022'de atılacak
Akkuyu'da son ünitenin temeli 2022'de atılacakTürkiye'nin ilk nükleer santral projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) birinci ünitenin temelinin atılmasının üzerinden 3 yıl geçerken, bu süreçte ikinci ve üçüncü ünitelerin temeli atıldı. Dördüncü ünite için ilk kazmanın ise 2022 başında vurulması planlanıyor.
2.04.2021Ekonomi
Son Dakika Haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara döviz ve altın çağrısı! 30 Haziran'a kadar...
Son Dakika Haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara döviz ve altın çağrısı! 30 Haziran'a kadar...Gelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi'nde konuştu. Vatandaşlara çağrıda bulunan Erdoğan, 'Son birkaç gündür piyasalarda yaşanan dalgalanmalar, Türkiye ekonomisinin temellerini gerçek dinamiklerini, taşıdığı potansiyeli ve yarınını yansıtmıyor. Vatandaşlarımızın evlerindeki döviz ve altını çeşitli finansla araçlarına yatırarak, ekonomiye ve üretime kazandırmalarını istiyorum. İş insanlarımıza da, 30 Haziran'a kadar devam eden varlık barışından yararlanarak, yurt dışındaki kaynaklarını ülkemize getirebileceklerini tekrar hatırlatıyorum.' dedi.
24.03.2021Siyaset
Reaktör Nedir, Ne İşe Yarar? Reaktör Tdk Sözlük Anlamı Nedir?
Reaktör Nedir, Ne İşe Yarar? Reaktör Tdk Sözlük Anlamı Nedir?Fizik alanında çeşitli terimler bulunmaktadır. Reaktör kelimesi de bunların arasında yer almaktadır. Reaktör nedir? Reaktör ne işe yarar? Türk Dil Kurumu sözlüklerinde reaktör kelimesinin ne anlama geldiğini sizler için derledik.
22.03.2021Eğitim
Bakan Dönmez ilk kez açıkladı! Yeni sondaj nisanda başlıyor
Bakan Dönmez ilk kez açıkladı! Yeni sondaj nisanda başlıyorTürkiye’nin halen devrede olan en eski hidroelektrik santrali Seyhan HES’te konuşan Bakan Dönmez, Mısır ile 8 yıl sonra ilk temas ile ilgili, 'Deniz yetki alanlarıyla ilgili ülkeler arasında itilaflar söz konusu oluyor. Mısır da ruhsat sahası açmayı ilan etti. Bizim deniz sahamıza saygı gösterecek şekilde ilan etti' dedi. "Bir sonraki çalışma Kuzey Sakarya Gaz Sahası bölgesinde nisan ayında ilk sondaj yapılacak" diyen Bakan Dönmez, "İlk keşif amaçlı sondaj olacak. Akabinde Kanuni Gemimiz devreye girecek" ifadelerine yer verdi.
19.03.2021Haberler
Atommash, nükleer reaktör üretimine başladı
Atommash, nükleer reaktör üretimine başladıMersin'in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin 3’ncü güç ünitesi için, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Volgodonsk kentinde bulunan mühendislik birimi Atommash, nükleer reaktör üretimi çalışmalarına başladı.
15.03.2021Ekonomi
Akkuyu NGS'de üçüncü ünitenin temeli bugün atılacak
Akkuyu NGS'de üçüncü ünitenin temeli bugün atılacakTürkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) üçüncü güç ünitesinin temeli bugün atılacak. Santralin ilk ünitesinin 2023'te, diğer 3 ünitenin ise birer yıl arayla 2026 sonuna kadar faaliyete geçirilmesi planlanıyor.
10.03.2021Haberler
Akkuyu’da 3. reaktörün temeli atılıyor
Akkuyu’da 3. reaktörün temeli atılıyorTürkiye’nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 3. reaktörünün temeli yarın atılacak.
9.03.2021Ekonomi
Dünya Enerji Haritaları: Opec Ülkeleri Ve Nükleer Santral Sayıları İle Ülkelerin Sıralaması
Dünya Enerji Haritaları: Opec Ülkeleri Ve Nükleer Santral Sayıları İle Ülkelerin SıralamasıDünya üzerinde şu anda aktif 437 nükleer reaktör 31 ülkede bulunuyor. 68 reaktörün inşaatı 14 ülkede devam ederken 164 reaktörün 2030 yılı sonuna kadar yapılması planlanıyor. Dünya enerji haritası nedir? Opec kurucuları kimlerdir? Nükleer santral sayıları kaçtır? Sorularının cevabını detaylarıyla inceledik.
14.09.2020Haritalar
Akkuyu’da inşaat hızlandı
Akkuyu’da inşaat hızlandıAkkuyu Nükleer AŞ İnşaat Bölümü Müdürü Maksim Kucherenko, “Bu yıl, önemli aşamalardan biri olan reaktör basınç kabının kurulumunu yapıyoruz. Buhar üreteçlerini, acil durum soğutma tanklarını, ana sirkülasyon pompa hatlarını bu yıl içerisinde tamamlayacağız” dedi.
3.03.2021Ekonomi
Akkuyu'da 4'üncü ünite için hazırlıklar başladı
Akkuyu'da 4'üncü ünite için hazırlıklar başladıMersin'de yapımı süren Türkiye'nin ilk nükleer santral inşaatında 4'üncü ünite için hazırlıklar başladı.
2.03.2021Ekonomi
Akkuyu’da 3. reaktörün temeli atılıyor
Akkuyu’da 3. reaktörün temeli atılıyorAkkuyu nükleer santralinde 3. reaktörün temeli 10 Mart’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in online olarak katılacağı törenle atılacak.
2.03.2021Ekonomi
Tam 176 ton! Akkuyu NGS'de ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı
Tam 176 ton! Akkuyu NGS'de ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandıMersin'in Gülnar ilçesinde yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS), ikinci ünite reaktör binasındaki kor tutucu ekipmanın ikinci büyük parçası olan konsol kirişinin kurulumunun tamamlandığı bildirildi.
1.03.2021Haberler
Tam 176 ton! Akkuyu NGS'de ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı
Tam 176 ton! Akkuyu NGS'de ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandıMersin'in Gülnar ilçesinde yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS), ikinci ünite reaktör binasındaki kor tutucu ekipmanın ikinci büyük parçası olan konsol kirişinin kurulumunun tamamlandığı bildirildi.
1.03.2021Ekonomi
Son dakika! Bakan Dönmez açıkladı: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin temelini atacak
Son dakika! Bakan Dönmez açıkladı: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin temelini atacakGelen son dakika haberine göre; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konuk olduğu programda, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde 3. Reaktörün temelinin 10 Mart'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in online olarak katılacakları program ile atılacağını açıkladı.
27.02.2021Siyaset
Akkuyu NGS Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak
Akkuyu NGS Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacakMersin'de inşa edilen ve Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi’nde yürütülen çalışmalara ilişkin açıklama yapan Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, nükleer santralin Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacağını söyledi.
24.02.2021Ekonomi
Akkuyu’da 5 milyar dolarlık yerlileştirme
Akkuyu’da 5 milyar dolarlık yerlileştirmeAkkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, Akkuyu nükleer santral projesinde 5 milyar dolarlık yerlileştirme olacağını belirterek, “Akkuyu NGS faaliyete geçtikten 15 yıl sonra ürettiği elektriği, Türkiye’de piyasa fiyatları üzerinden satacak" dedi.
9.02.2021Ekonomi
Elektrik Hesaplama Nasıl Yapılır? Sayaçtan Elektrik Faturası Hesaplama Formülü
Elektrik Hesaplama Nasıl Yapılır? Sayaçtan Elektrik Faturası Hesaplama FormülüSon zamanlarda pek çok kişi elektrik sayacı nasıl hesaplandığı hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Çünkü bu sayaçlarda yazılan rakamların neleri ifade ettiği birçok insan için önemli olmaktadır. Bu nedenle pek çok bireyin aklına Elektrik hesaplama nasıl yapılır? Sayaçtan elektrik faturası hesaplama formülü soruları gelmektedir. İşte, merak edilen tüm detaylar
5.02.2021Ekonomi
NASA, Mars projesinde nükleer roket kullanabilir! 'Süre 3 aya inecek'
NASA, Mars projesinde nükleer roket kullanabilir! 'Süre 3 aya inecek'2035'e kadar Mars'a astronot göndermeyi hedefleyen Amerikan Havacılık ve Uzay Kurumu (NASA), bu yolculukta nükleer roket kullanma seçeneğini değerlendiriyor. CNN'in haberine göre, böylece 225 milyon kilometre uzaklıktaki Kızıl Gezegen'e yapılacak yolculuğun süresi en az yarı yarıya azaltabilecek.
4.02.2021Dünya
Fukuşima'da yeni radyoaktif atık bulguları reaktör tasfiyesini geciktirebilir
Fukuşima'da yeni radyoaktif atık bulguları reaktör tasfiyesini geciktirebilirJaponya'nın kuzeydoğusunda Mart 2011'de 9 büyüklüğünde deprem ve tsunami sonrası Fukuşima Daiiçi Nükeer Santrali'nde hasar gören reaktörlerin ikisinde, tasfiye sürecini geciktirecek seviyede radyoaktif kirlenme tespit edildi.
28.01.2021Dünya
'3’lü avantaj nükleerde var'
'3’lü avantaj nükleerde var'Akkuyu Nükleer Genel Müdür Yardımcısı Butskikh, nükleer enerji için, “İnsanların bilmediği şeyden korkması doğal. Dünyada aynı derecede güçlü, istikrarlı ve çevre dostu elektrik kaynağı yok” dedi.
25.01.2021Ekonomi
Çukurova’daki devasa yatırımlar gün sayıyor
Çukurova’daki devasa yatırımlar gün sayıyorSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin enerji ve petrokimya gibi cari açık verdiği alanlarda yatırımların yapıldığı Çukurova bölgesindeki stratejik tesisleri ziyaret etti. Rönesans Holding’in hayata geçireceği, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin ilk endüstriyel üretim projesi olan Polipropilen Üretim Tesisi’nin yerini inceleyen Varank, Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak’tan bilgi aldı. Varank, EMBA Elektrik Üretim AŞ’nin Adana Özel Endüstri Bölgesi’ndeki ziyaretinde şirketin Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Mete Bülgün’le de termik elektrik santralinde son durum konusunda görüştü.
19.01.2021Ekonomi
Bakan Varank Çukurova'daki "dev" yatırımları inceledi
Bakan Varank Çukurova'daki "dev" yatırımları incelediSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Akkuyu Nükleer Güç Santraline (NGS) ilişkin, "İnşallah 2023 yılının sonunda ilk reaktör devreye alınacak ve burada elektrik üretilmeye başlayacak." dedi.
18.01.2021Ekonomi
Bakan Dönmez enerji piyasalarını değerlendirdi
Bakan Dönmez enerji piyasalarını değerlendirdiEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yıl yaşanan en önemli gelişmelerden birinin Fatih sondaj gemisinin Karadeniz'deki 405 milyar metreküplük doğal gaz keşfi olduğunu ve yenilenebilir enerji alanında da önemli adımlar atıldığını belirterek, "Sadece 2020'de devreye aldığımız yenilenebilir kurulu gücümüzle, Avrupa'da 21 ülkenin toplam yenilenebilir kurulu gücünü geride bıraktık." dedi.
30.12.2020Uzmanpara
Son dakika: Bakan Dönmez enerji piyasalarını değerlendirdi
Son dakika: Bakan Dönmez enerji piyasalarını değerlendirdiEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yıl yaşanan en önemli gelişmelerden birinin Fatih sondaj gemisinin Karadeniz'deki 405 milyar metreküplük doğal gaz keşfi olduğunu ve yenilenebilir enerji alanında da önemli adımlar atıldığını belirterek, "Sadece 2020'de devreye aldığımız yenilenebilir kurulu gücümüzle, Avrupa'da 21 ülkenin toplam yenilenebilir kurulu gücünü geride bıraktık." dedi.
30.12.2020Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

AkkuyuenerjiMersinReaktörBakan dönmez

Reaktör ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.