Sıcaklık Artışı

Sıcaklık Artışı

Son dakika sıcaklık artışı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan sıcaklık artışı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan sıcaklık artışı haber sayfamızda...

Sıcaklık Artışı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 417 sıcaklık artışı haberi bulunmuştur.
Güçlü kararlar var, ama finansman ihtiyacı karşılanmadı
Güçlü kararlar var, ama finansman ihtiyacı karşılanmadıİklim politikaları uzmanı İzzet Arı, BM 26. İklim Konferansı’nın sonuç metnindeki kararların dönüştürücü ve tutarlı olduğunu belirterek, ilk defa kömür ve fosil yakıtlara atıfta bulunulduğunu hatırlattı. Arı, asıl önemli olanın 2030 yılında yüzde 45’lik emisyon azaltımı hedefi olduğuna dikkat çekerken, Türkiye’nin atması gereken adımları da anlattı.
30.11.2021Vitrin
'Hasan Dağı'nda volkanik hareketlilik' iddiasıyla ilgili flaş açıklama: Doğru değil
'Hasan Dağı'nda volkanik hareketlilik' iddiasıyla ilgili flaş açıklama: Doğru değilAksaray Valiliği, en genç volkanik dağlardan biri olan Hasan Dağı'nda olağan dışı volkanik hareketlilik gözlenmediğini açıkladı. TÜBİTAK'ın desteğiyle Hasan Dağı'nda yapılacak inceleme projesinin başkanlığını yürüten, Aksaray Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hacı Murat Yılmaz, "Hasan Dağı'na gittiğinizde gaz çıkışları görülebilir. Bölgede volkanik krater yapıya sahip Narlı Göl var. Yine yakınında Ziga Termal Kaplıcaları var. Dağın eteklerinde gaz çıkışları var. Böyle gözlemsel değerler ile Hasan Dağı'nda hemen hareket olacak, demek; çok doğru bir yaklaşım değil" dedi.
19.11.2021Gündem
Orman yangınları için korkutan tahmin! İşte Türkiye'nin en riskli bölgeleri
Orman yangınları için korkutan tahmin! İşte Türkiye'nin en riskli bölgeleriTürkiye 2021 yazında orman yangınlarıyla sarsıldı. 28 Temmuz'da Antalya'da başlayan ve pek çok kente yayılan yangınlar, hepimizin yüreğini yaktı. Yangınlar Türkiye haricinde Yunanistan ve İtalya'da da yaşandı. Peki 2022 yazında bizi neler bekliyor? Büyük orman yangınları Akdeniz kıyılarının 'yeni normal'i olabilir mi? Uzmanların tahminleri korkutuyor...
17.11.2021Gündem
COP26 iklim zirvesine karşın, 'Dünya 2,4 derecelik bir sıcaklık artışına doğru gidiyor'
COP26 iklim zirvesine karşın, 'Dünya 2,4 derecelik bir sıcaklık artışına doğru gidiyor'Yeni yapılan bir analizde, COP26 İklim Zirvesi'nde verilen taahütlere rağmen dünyanın küresel sıcaklık artışını kısıtlama hedefine yaklaşamadığı kaydedildi. Analizde, dünyanın küresel sıcaklıklarda hedeflenen 1,5 derecelik artışın çok ötesinde, 2,4 derecelik artışa doğru gitti hesaplandı.
10.11.2021Dünya
EBRD'den Türkiye açıklaması
EBRD'den Türkiye açıklamasıAvrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, Türkiye'nin, Paris Anlaşması'nı onaylaması ve 2053 için net sıfır emisyon hedefini belirlemesine yönelik adımlarının yatırımları artıracağını belirterek, "Türk yetkilileri ve özel sektörüne, EBRD'nin iklim finansmanından yararlanmaya devam edecekleri konusunda güvence vermek istiyoruz. Bu yıl sonu itibarıyla Türkiye'ye sağladığımız finansman 1,5 milyar euroyu bulacak, bunun yarısı ise yeşil finansman olacak." dedi.
8.11.2021Uzmanpara
Dünyanın merakla beklediği rapor yayımlandı! 'Son şans'
Dünyanın merakla beklediği rapor yayımlandı! 'Son şans'Dünyada "kayıtlardaki en sıcak 7 yıl" olacağı öngörülen son 7 yılda deniz seviyesi de zirveye çıktı.
31.10.2021Dünya
‘Isı Adası’ kentleri vuracak
‘Isı Adası’ kentleri vuracakTBMM İklim Raporu’nda kentlerde, yeşil alan azlığı, bina ve yollardan kaynaklı “ısı ada” etkisinin nüfusu farklı şekillerde etkileyeceği belirtilirken en büyük etkinin denize kıyısı olan şehirlerde yaşanacağı kaydedildi.
19.10.2021Gündem
Türk iş dünyası 'yeşil dönüşüme' hazır
Türk iş dünyası 'yeşil dönüşüme' hazırTürk iş dünyasının Brüksel'deki temsilcileri, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın sadece bir iklim politikası olarak algılanmaması gerektiğini, bunun aynı zamanda ekonomik bir dönüşüm programı olduğunu, özel sektörün bu süreçte başarılı olacağını ifade etti.
9.10.2021Uzmanpara
Suçlu iklim değil insan duyarsızlığı
Suçlu iklim değil insan duyarsızlığıÇölleşen Anadolu gölleri iklim değişikliğinden çok insan insan kaynaklı tahribatın kurbanı oluyor. Milliyet’e konuşan uzmanlar gölleri besleyen su kaynaklarının kesilmesi ve yer altı sularının tarımda kullanmak için çekilmesinin gölleri yok ettiğini söyledi...
9.10.2021Gündem
Enerji krizi dünyayı sarsıyor
Enerji krizi dünyayı sarsıyorİklim zirvesine sayılı günler kala, emisyonların en büyük sorumlusu olan fosil yakıt fiyatlarındaki rekor artışlar salgın döneminin etkilerini gidermekte zorlanan ekonomiler üzerinde fazladan yük oluşturuyor.
8.10.2021Uzmanpara
İklim krizi kapıda! Prof. Dr. Orhan Şen ve Doç. Dr. İsmail Dabanlı uyardı
İklim krizi kapıda! Prof. Dr. Orhan Şen ve Doç. Dr. İsmail Dabanlı uyardıİklim değişikliğinin etkilerini her geçen gün daha da fazla hissetmeye başladık. Yapılan son araştırmaya göre, sıcaklığın 50 santigrat derecenin üzerine çıktığı gün sayısı son 40 yılda tam iki katı arttı. Peki, bu ne anlama geliyor, önemli bir iklim kriziyle mi karşı karşıyayız? Prof. Dr. Orhan Şen "Geçtiğimiz 10 yıl dünyanın en sıcak 10 yılı oldu. Önemli bir iklim krizi var, hatta bu krizi iliklerimize kadar yaşıyoruz" derken Doç. Dr. İsmail Dabanlı ise tansiyon ve kalp krizi vakalarının artabileceğine dikkat çekti.
23.09.2021Gündem
Asya kaplan sivrisineği ve diğer riskli türlerin Karadeniz'deki varlığı tespit edilecek
Asya kaplan sivrisineği ve diğer riskli türlerin Karadeniz'deki varlığı tespit edilecekZika ve Batı Nil gibi viral hastalıkların bulaştırıcısı olan Asya kaplan sivrisineği ve diğer taşıyıcı sivrisinek türlerinin Karadeniz'deki varlığı Türkiye, ABD, Ukrayna ve Gürcistan'dan bilim insanlarının ortak çalışmasıyla taranacak.
14.09.2021Gündem
İki göl için daha tehlike çanları
İki göl için daha tehlike çanlarıKuraklık ve insan eliyle kirletilen göllere her gün yenileri ekleniyor. Koruma altında olan Bursa Uluabat Gölü ve Eğirdir Gölü bunlardan sadece ikisi. Gübre ve atık kaynaklı kirliliğin su seviyesini 1 m’nin altına indirdiği Uluabat için uzmanlar, acil önlem çağrısı yaptı. İçine döşenmiş lağım borularından birinin patladığı Eğirdir Gölü’nün yüzeyini atıklar kapladı. Görülmemiş kirliliğin yaşandığı Eğirdir için Dr. Kesici ‘İnsanlık dışı manzara. Bırakın içmeyi, parmağınızı dahi sokmayın’ diyor.
13.09.2021Gündem
İklim kriziyle mücadelede rekabet ve dönüşüm fırsatı
İklim kriziyle mücadelede rekabet ve dönüşüm fırsatıİklim kriziyle mücadelede REKABET VE DÖNÜŞÜM FIRSATIİklim eylemleri ve temiz enerji rekabeti, bugün küresel liderlik yarışının bir parçası haline geldi. Sıfır karbon hedefi, artık sadece gezegeni kurtarmak için değil, ülkelerin dönüşüme ayak uydurmak ve küresel ekonomik dinamiklerin dışında kalmamak için de bir fırsat durumunda.
İstanbul nem bunalttı, sahile akın ettiler
İstanbul nem bunalttı, sahile akın ettilerMeteoroloji'nin yüksek nem ve sıcak uyarısının ardından bugün İstanbul'da çok sayıda kişi sahillere akın etti. Kentte iki gündür etkili olan sıcak hava nedeniyle vatandaşlar sahilleri ve parkları doldurdu.
28.08.2021Haberler
İstanbullular, sıcak havada Boğaz'ın sularında serinledi
İstanbullular, sıcak havada Boğaz'ın sularında serinlediMeteoroloji'nin yüksek nem ve sıcak uyarısının ardından bugün İstanbul'da çok sayıda kişi sahillere akın etti. Kentte iki gündür etkili olan sıcak hava nedeniyle vatandaşlar sahilleri ve parkları doldurdu.
28.08.2021Gündem
İstanbul nem bunalttı, sahile akın ettiler
İstanbul nem bunalttı, sahile akın ettilerMeteoroloji'nin yüksek nem ve sıcak uyarısının ardından bugün İstanbul'da çok sayıda kişi sahillere akın etti. Kentte iki gündür etkili olan sıcak hava nedeniyle vatandaşlar sahilleri ve parkları doldurdu.
28.08.2021Gündem
Son dakika: Kıyamet kapımızda! Tarih verildi: 2035
Son dakika: Kıyamet kapımızda! Tarih verildi: 2035Uzmanlara göre küresel ısınma yüzünden dünya genelinde ekolojik bir yıkım yaşanıyor. Türkiye ise hem küresel sıcaklık artışı, hem kuraklık, hem yangın riski, hem de ekstrem doğa olaylarından en çok nasibini alacak ülkelerin başında gösteriliyor
23.08.2021Gündem
Akdeniz, Marmara ve Karadeniz için uyarı: Bu çok önemli bir sorun
Akdeniz, Marmara ve Karadeniz için uyarı: Bu çok önemli bir sorunTürkiye denizlerine giren ve Akdeniz'de sayıları 900'ü bulduğunu belirtiği istilacı yabancı türler konusunda bilimsel araştırma yapan Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, istilacı yabancı türlerin çeşit ve sayılarının artmasının biyo-güvenlik sorununa neden olduğunu söyledi. Öztürk, "Türkiye'ye gelen zararlı, zehirli denizanaları, balon balıklarının yanı sıra aslan balıkları, taş balıkları var. Bu türlerin izlenmesi gerekiyor. İkincisi balıkçılara, biyolojik çeşitliliğe, turizme ve dolayısıyla sosyo-ekonomik anlamda sağlığa verdiği zararlar var. Denizanası yaralanması veya zararından hastaneye giden insanlar, turistler var. İklim değişikliği ve yabancı türlerdeki gelişmenin iyi bir şekilde takip edilmesi lazım. Bu çok önemli bir sorun. Akdeniz, Marmara, Karadeniz'deki yerli türlerin korunması lazım." dedi.
23.08.2021Gündem
Kıyılar sular altında kalacak
Kıyılar sular altında kalacakKuzey Kutbu’nda geçtiğimiz temmuzda 197 milyar ton buz kütlesi eridi. 2050’ye kadar buzulların tamamı eriyebilir. Yükselen deniz seviyesi yüzünden kıyıları sular altında kalacak İstanbul ve İzmir en büyük mali kaybı yaşayacak şehirler arasında.
23.08.2021Gündem
Irak gibi kavrulacağız
Irak gibi kavrulacağızUzmanlara göre küresel ısınma yüzünden dünya genelinde ekolojik bir yıkım yaşanıyor. Türkiye ise hem küresel sıcaklık artışı, hem kuraklık, hem yangın riski, hem de ekstrem doğa olaylarından en çok nasibini alacak ülkelerin başında gösteriliyor
22.08.2021 Gündem
Son dakika! Büyük yangının uydu görüntüleri yayınlandı! İşte öncesi ve sonrası...
Son dakika! Büyük yangının uydu görüntüleri yayınlandı! İşte öncesi ve sonrası...Greenpeace Türkiye, yaklaşık iki hafta süren orman yangınlarında Manavgat, Marmaris, Adana, Osmaniye'de yanan alanların öncesi ve sonrası hallerinin uydu görüntülerini paylaştı. Greenpeace Türkiye İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Onur Akgül, bu yıl Türkiye orman yangınlarında toplam 178 bin hektar, sadece Muğla ve Antalya'da ise 124 bin hektar ormanlık alanın yandığı söyledi.
21.08.2021Gündem
‘İklim değişikliği’ raporu şoke etti
‘İklim değişikliği’ raporu şoke ettiHükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nce hazırlanan rapor tüm dünyada şok etkisi yarattı. İklim uzmanları, rapordaki önlemlerin hayata geçirilmemesi durumunda ‘dünyanın felakete sürükleneceği’ uyarısı yaptı
11.08.2021Gündem
Hafta sonu hava durumu nasıl? Meteoroloji'den İstanbul hava durumu uyarısı
Hafta sonu hava durumu nasıl? Meteoroloji'den İstanbul hava durumu uyarısıSıcaklıkların arttığı ve Eyyam-ı bahur sıcaklıklarının yaşandığı son günlerde herkes zor günler geçiriyor. Yüksek sıcaklık ve rüzgarın etkisi ile Türkiye'nin dört bir yanında meydana gelen yangınların da büyük alanlara yayılmasına neden oluyor. Peki, hafta sonu hava durumu nasıl olacak? İstanbul'da sıcaklıklar artacak mı?
6.08.2021Gündem
Dünyada yangınlar neden arttı? Uzman isimden kritik açıklama
Dünyada yangınlar neden arttı? Uzman isimden kritik açıklamaDünyada yangınlar neden arttı? Yangınların sebeplerinden biri küresel ısınma mı? Aynı anda birçok ülkede neden yangın çıktı?  Küresel ısınmanın yangınlardaki etkisi ne?  CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında yanıtladı.
30.07.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Sıcaklık Artışı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.