Sincan Özerk Bölgesi

Sincan Özerk Bölgesi

Son dakika Sincan Özerk Bölgesi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Sincan Özerk Bölgesi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Sincan Özerk Bölgesi haber sayfamızda...

Sincan Özerk Bölgesi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 480 sincan ozerk bolgesi haberi bulunmuştur.
Savaş ve şiddette kadınlar! Köleliğe zorladılar
Savaş ve şiddette kadınlar! Köleliğe zorladılarBoko Haram, DAEŞ, El Kaide ve Eş-Şebab gibi örgütler, nüfusu terörize etmek, sivilleri stratejik alanlardan uzaklaştırmak ve insan ticareti yoluyla gelir elde etmek için kadınlara cinsel şiddet uyguluyor. Avrupa’dan Asya’ya dünyanın birçok bölgelerinde yaşanan kriz ve savaş kadınların sırtına ek yük bindiriyor. Eşleri savaşta yaralanan, ölen veya esir alınan kadınlar hayatta kalma mücadelesi verirken savaş stratejisi olarak kullanılıyor.
8.03.2021Gündem
BBC haber yaptı, ABD kınadı
BBC haber yaptı, ABD kınadıABD Dışişleri Bakanlığı, Çin'deki kamplarda kadınlara sistematik tecavüz ve işkence yapıldığına dair mağdur ifadelerinin 'ciddi sonuçları' olması gerektiği çağrısında bulundu.
4.02.2021Dünya
BBC: Çin'in kamplarında tutulanlar tecavüze uğradıklarını söylüyor
BBC: Çin'in kamplarında tutulanlar tecavüze uğradıklarını söylüyorİngiliz yayın kuruluşu BBC, Çin'in "yeniden eğitim kampları"nda kalanların sistematik tecavüze uğradıkları suçlamalarına yer verdiği bir özel haber yayınladı. Matthew Hill, David Camhanale ve Joel Gunter imzalı haberde, konuşulan mağdur ve tanıklar, kamplarda "sistematik tecavüz, işkence ve zorla hapsin yanı sıra kısırlaştırma ve beyin yıkama" gibi yöntemlere başvurulduğunu söyledi.
3.02.2021Dünya
Son dakika... İngiltere'den Çin'e şok: Uygur Türkleri ambargosu geliyor
Son dakika... İngiltere'den Çin'e şok: Uygur Türkleri ambargosu geliyorAralık ayında ortaya çıkarılan belgelerin ardından İngiltere harekete geçti, Dışişleri Bakanı Raab Çin'in Uygur Türklerine barbarlık uyguladığını belirterek zorla çalıştırılarak elde edilen ürünlerin ithaline yasak getirileceğini açıkladı.
12.01.2021Dünya
ABD'den Çin'e Sincan yaptırımı! Bazı ürünlerin ithalatı durduruldu
ABD'den Çin'e Sincan yaptırımı! Bazı ürünlerin ithalatı durdurulduWashington yönetimi, Pekin'i Sincan'da yaşayan Müslüman Uygur Türklerini zorla çalıştırmakla ve insan hakları ihlâlleri yapmakla suçladı. Buna tepki olarak da Çin'den gelen bazı ithal ürünlere kısıtlama getirdi.
15.09.2020Dünya
Zorla çalıştırılan Uygurlar için Apple ve Nike'a çağrı
Zorla çalıştırılan Uygurlar için Apple ve Nike'a çağrıAralarında Apple ve Nike'ın da yer aldığı çok sayıda büyük şirkete, zorla çalıştırılan Uygur Türklerinin ürettiği parçaları kullanmamaları için çağrı yapıldı.
23.07.2020Dünya
Son dakika haberleri... Dünya sarsılıyor! Çin 'savaş' ilan etti...
Son dakika haberleri... Dünya sarsılıyor! Çin 'savaş' ilan etti...Bir günde koronavirüs vakaları ilk kez çeyrek milyonu aştı, yaklaşık 260 bin pozitif test Dünya Sağlık Örgütü tarafından resmen açıklandı. Reuters ise, yalnızca 100 saat içerisinde (yaklaşık 4 gün) dünya genelinde 1 milyon vakanın belirlendiğini 'son dakika' koduyla duyurdu. Koronavirüsün ortaya çıktığı Çin'de ise kimsenin beklemediği bir gelişme var.
19.07.2020Dünya
Çin, Uygur Türklerine zorla doğum kontrolü ve kısırlaştırma yapmakla suçlandı
Çin, Uygur Türklerine zorla doğum kontrolü ve kısırlaştırma yapmakla suçlandıMilyonlarca Müslüman Uyguru kamplara hapseden Pekin yönetiminin uyguladığı yöntemler sonucunda, Şincan'daki nüfus artışında büyük düşüş görüldü. Dünyayı ayağa kaldıran raporu yazan Çinli akademisyen, zorla doğum kontrolünü 'Soykırım hedefli bir nüfus planının parçası' olarak tanımladı. ABD, Çin'den korkunç uygulamaları derhal sonlandırmasını istedi.
30.06.2020Dünya
Çin, Uygur Türklerine zorla doğum kontrolü ve kısırlaştırma yapmakla suçlandı
Çin, Uygur Türklerine zorla doğum kontrolü ve kısırlaştırma yapmakla suçlandıMilyonlarca Müslüman Uyguru kamplara hapseden Pekin yönetiminin uyguladığı yöntemler sonucunda, Şincan'daki nüfus artışında büyük düşüş görüldü. Dünyayı ayağa kaldıran raporu yazan Çinli akademisyen, zorla doğum kontrolünü 'Soykırım hedefli bir nüfus planının parçası' olarak tanımladı. ABD, Çin'den korkunç uygulamaları derhal sonlandırmasını istedi.
30.06.2020Dünya
‘İpek Yolu’nun doğu ve batı kapıları güçlenecek’
‘İpek Yolu’nun doğu ve batı kapıları güçlenecek’Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter’dan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Çin ziyaretine ilişkin paylaşımda bulundu.
4.07.2019Siyaset
Çin’in Sincan Özerk Bölgesi'ne gözlem için Türkiye'den bir heyet gidecek
Çin’in Sincan Özerk Bölgesi'ne gözlem için Türkiye'den bir heyet gidecekCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping'in, Türkiye'nin "Orta Koridor" ve Çin'in "Kuşak ve Yol Girişimi"nin uyumlaştırılması çalışmalarının hızlandırılmasını, bu sayede Tarihi İpek Yolu'nun batı ve doğu kapıları arasındaki bağlantının güçlendirilmesini kararlaştırdıklarını bildirdi.
3.07.2019Dünya
Çin’le ‘yeşil pasaport’ krizi
Çin’le ‘yeşil pasaport’ kriziTürkiye ile Çin arasında “yeşil pasaport” ve vize krizi yaşandığı ortaya çıktı. TBMM’ye başvuran N.K. adlı vatandaş, 15’i yeşil pasaportlu 30 kişilik bir grubun Çin’in Sincan Uygur Özerk bölgesine turistik amaçlı seyhat etmek isterken, Urumçi havalimana ulaştıktan sonra sınır dışı edildiklerini kaydetti.
9.09.2018Ekonomi
Türk yatırımcıya Şincan çağrısı
Türk yatırımcıya Şincan çağrısıÇin, Türk yatırımcıları Uygur Bölgesi’nde yatırıma davet etti. Şincan’ın yeniden kurulan İpek Yolu’nun merkezi olacağını belirten Çinli yetkililer, buradaki potansiyele dikkat çekti
27.05.2018Ekonomi
Şincan’da deprem: 23 ölü
Şincan’da deprem: 23 ölüÇin’in Şincan Özerk Bölgesi’nde 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. En az 23 kişinin hayatını kaybettiği afette, 1500’den fazla ev yıkıldı.
11.05.2017Dünya
Şincan'da deprem! Çok sayıda can kaybı var
Şincan'da deprem! Çok sayıda can kaybı varÇin'de Uygur Türklerinin yaşadığı bölgede meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki sarsıntı, 1500'den fazal evin yıkılmasına yol açtı. En az 23 kişinin öldüğü depremde enkaz altında kalan kurbanların çıkarılması için yoğun çaba sarfediliyor.
11.05.2017Dünya
Bir kuşak bir yol Çin
Bir kuşak bir yol ÇinÇin’in en büyük ticaret projesi olan, ‘Bir Kuşak Bir Yol’ hızlı bir şekilde hayata geçmeye başlıyor. Projenin Avrupa’ya açılan kapısı olan Sincan Uygur Özerk bölgesi sosyal ve kültürel alana yapılan yatırımlarla öne çıkıyor.
18.06.2016Gündem
Çin’den Uygur Türkleri açıklaması
Çin’den Uygur Türkleri açıklamasıÇin’de Uygur Türkleri'nin oruç tutmasının yasaklanmasının ardından artan olaylar ve Türkiye’den gelen tepkiler üzerine Çin’den ilk açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı Şincan Özerk Bölgesi için etnik bir sorunun söz konusu olmadığını savundu.
6.07.2015Dünya
Şincan'da onlarca ölü
Şincan'da onlarca ölüÇin resmi haber ajansı Xinhua, ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde pazartesi günü yaşanan bir "terör saldırısında" onlarca kişinin öldüğünü ve yaralandığını duyurdu.
29.07.2014Dünya
Şincan’da 1000 kişi buharlaştı
Şincan’da 1000 kişi buharlaştıMerkezi New York’ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch-HRW), Uygurların yaşadığı Çin’in Şincan Özerk Bölgesi’nde geçen yaz çıkan ve 197 kişinin ölümüyle sonuçlanan etnik olaylarda, gözaltına alınan 1000 kişiden hâlâ haber alınamadığına dikkat çekerek, yetkililerin bunlar hakkında somut ve doyurucu açıklama yapmasını istedi
21.10.2009Dünya
Çağlayan ve Türk heyetine Urumçi’de diplomatik skandal
Çağlayan ve Türk heyetine Urumçi’de diplomatik skandalDış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Uygur Özerk Bölgesi’nde diplomatik skandalla karşı karşıya kaldı
2.09.2009Siyaset
Urumçi’de diplomatik gerginlik
Urumçi’de diplomatik gerginlikDış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olan Urumçi olaylarının ardından geldiği Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde diplomatik skandalla karşı karşıya kaldı
1.09.2009Siyaset
İnciten kavram
İnciten kavramMilliyet’in Moskova mahreçli Abhazya ve Güney Osetya cumhuriyetlerine ‘ayrılıkçı ve isyancı’ nitelemesi yapan haberine Kafkas-Abhazya Dayanışma Komitesi tepki gösterdi
9.08.2009The Others
‘Uygur Ana’ Rabia Kadir haberinde çifte denetim
‘Uygur Ana’ Rabia Kadir haberinde çifte denetimMilliyet’te çalışan “Abdi İpekçi kuşağı gazeteciler”in genç meslektaşlarına aktardıkları en önemli ilkelerden birisi, “çifte denetim”dir
19.07.2009The Others
Tutuklanmaktan korkan Uygurlar evlerine gidemiyor
Tutuklanmaktan korkan Uygurlar evlerine gidemiyorÇin’de resmi rakamlara göre 184 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların meydana geldiği Şincan Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de, tutuklanmaktan ya da Han milliyetinden olanların saldırısına uğramaktan korkan Uygurların evlerine dönemediği ve işyerlerinde uyudukları belirtildi.
12.07.2009Dünya
Rabia’yı Yalova konuşması yaktı
Rabia’yı Yalova konuşması yaktıUygur Türklerinin ABD’de sürgünde yaşayan kadın lideri Rabia Kadir’in 2006’da Yalova’da yaptığı konuşmanın ardından Pekin yönetiminin tepkisi üzerine Türkiye’den vize alamadığı ortaya çıktı
12.07.2009Dünya

Benzer Haber Etiketleri

ÇinSincan Özerk BölgesiUygur Türkleritoplama kamplarıABD

Sincan Özerk Bölgesi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.