Uygur Türkleri

Uygur Türkleri

Son dakika Uygur Türkleri haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Uygur Türkleri gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Uygur Türkleri haber sayfamızda...

Uygur Türkleri

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 213 uygur turkleri haberi bulunmuştur.
Hollanda, Çin'in Uygur Türklerine yaptığı uygulamaları "soykırım" olarak tanımladı
Hollanda, Çin'in Uygur Türklerine yaptığı uygulamaları "soykırım" olarak tanımladıHollanda Temsilciler Meclisi'nde, Çin'in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını "soykırım" olarak tanımlayan karar kabul edildi.
25.02.2021Dünya
Fransız Bakan'dan Uygur Türkleri adımı! Belgelere ulaşıldı
Fransız Bakan'dan Uygur Türkleri adımı! Belgelere ulaşıldıFransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Uygur Türklerine karşı yapılan haksız uygulamaları, kurumsallaşmış gözetim ve baskı sisteminin olduğunu gösteren bilgi ile doğrulayıcı belgelerin kendilerine ulaştığını belirtti.
24.02.2021Dünya
Son dakika: AK Parti Sözcüsü Çelik'ten CHP'ye tepki: Son derece saygısız ahlaki olmayan bir yaklaşım
Son dakika: AK Parti Sözcüsü Çelik'ten CHP'ye tepki: Son derece saygısız ahlaki olmayan bir yaklaşımGelen son dakika haberine göre; AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Çelik açıklamalarında CHP'yi eleştirerek "Politik tartışma yerine meselenin içine aileyi karıştırıyorlar, bu son derece saygısız, ahlaki olmayan bir yaklaşım." ifadelerini kullandı. Yunanistan ile görüşmelere ilişkin bilgi veren Çelik, "Türkiye Cumhuriyetini köşeye sıkıştırmak ya da zarar vermek için başkalarıyla kurduğunuz ittifakların, hiçbir işe yaramayacağını biz biliyoruz siz de biliyorsunuz. Sonuçta yapacağınız en sağlıklı şey, oturup Türkiye Cumhuriyeti ile kazan kazan temelinde bir anlaşmaya varmaktır." sözlerine yer verdi.
23.02.2021Siyaset
Kanada, Çin'in Uygur Türklerine olan uygulamalarını "soykırım" olarak tanıdı!
Kanada, Çin'in Uygur Türklerine olan uygulamalarını "soykırım" olarak tanıdı!Kanada, Çin'in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını "soykırım" olarak tanımlayan yasayı onayladı. Kanada Başbakanı Trudeau oylama konusunda çekimser olduklarını duyurmuştu. Öte yandan Dışişleri Bakanı Marc Garneau, parlamentodaki oylamanın hemen ardından söz konusu kararla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Bakan Garneau, açıklamasında, "Keyfi gözaltı, yeniden eğitim, zorla çalıştırma, işkence ve zorla kısırlaştırma gibi Sincan'daki insan hakları ihlallerine dair korkunç raporlardan derinden rahatsız olmaya devam ediyoruz.’’ ifadesini kullandı.
22.02.2021Dünya
11 Uygur Türkü'nün Çin'e iade edildiği iddiasına yalanlama
11 Uygur Türkü'nün Çin'e iade edildiği iddiasına yalanlamaGöç İdaresi Genel Müdürlüğü, 11 Uygur Türkü'nün sahte pasaportla Türkiye'ye geldikleri için Çin'e iade edildikleri iddiasının gerçek dışı olduğunu açıkladı.
15.02.2021Gündem
Bakan Soylu: Uygur Türkü kardeşlerimiz, devletimizin teminatındadır
Bakan Soylu: Uygur Türkü kardeşlerimiz, devletimizin teminatındadırİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Uygur Türklerine ait açıklamalarda bulundu. Soylu, "Uygur Türkü kardeşlerimiz, milletimizin ve devletimizin teminatındadır. Çünkü bu vatan onların da vatanıdır" dedi.
15.02.2021Siyaset
Belçika'da Çin'in Uygur uygulamalarının "soykırım" olarak tanınması istendi
Belçika'da Çin'in Uygur uygulamalarının "soykırım" olarak tanınması istendiBelçika parlamentosunda Çin'in Uygur Türklerine yönelik politikalarının "soykırım" olarak tanınması çağrısı yapan karar tasarısı sunuldu.
12.02.2021Dünya
İngiliz hükümetine, soykırım yapan Çin'le ticaret anlaşması yapılmasın çağrısı
İngiliz hükümetine, soykırım yapan Çin'le ticaret anlaşması yapılmasın çağrısıİngiltere'de muhalefet ve bazı iktidar partisi üyeleri, Çin'in Uygur Türklerine yönelik işkence, tecavüz ve zorla kısırlaştırma suçu işlediğini belirterek hükümete, soykırım yapan ülkelerle ticaret anlaşmaları imzalanmasının önlenmesini öngören tasarıyı kabul etmesi çağrısı yaptı.
4.02.2021Dünya
BBC haber yaptı, ABD kınadı
BBC haber yaptı, ABD kınadıABD Dışişleri Bakanlığı, Çin'deki kamplarda kadınlara sistematik tecavüz ve işkence yapıldığına dair mağdur ifadelerinin 'ciddi sonuçları' olması gerektiği çağrısında bulundu.
4.02.2021Dünya
BBC: Çin'in kamplarında tutulanlar tecavüze uğradıklarını söylüyor
BBC: Çin'in kamplarında tutulanlar tecavüze uğradıklarını söylüyorİngiliz yayın kuruluşu BBC, Çin'in "yeniden eğitim kampları"nda kalanların sistematik tecavüze uğradıkları suçlamalarına yer verdiği bir özel haber yayınladı. Matthew Hill, David Camhanale ve Joel Gunter imzalı haberde, konuşulan mağdur ve tanıklar, kamplarda "sistematik tecavüz, işkence ve zorla hapsin yanı sıra kısırlaştırma ve beyin yıkama" gibi yöntemlere başvurulduğunu söyledi.
3.02.2021Dünya
Son dakika: ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan çok kritik mesajlar
Son dakika: ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan çok kritik mesajlarGelen son dakika haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Donald Trump yönetiminin, İsrail ile ilişkileri normalleştirme karşılığında Arap ülkelerine verilen vaatleri mercek altına aldıklarını ve bu bağlamdaki silah satış kararlarının da ABD'nin stratejik hedeflerine uyup uymadığını incelemek üzere askıya alındığını açıkladı. Öte yandan Blinken, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile bir görüşme gerçekleştirdi. Blinken, Stoltenberg ile görüşmesinde "ABD'nin NATO'nun güçlendirilmesine olan bağlılığını" teyit etti
28.01.2021Dünya
Twitter'dan flaş 'Uygur Türkleri' hamlesi! Askıya alındı
Twitter'dan flaş 'Uygur Türkleri' hamlesi! Askıya alındıSosyal paylaşım sitesi Twitter, Çin'in Washington Büyükelçiliğinin hesabını, Uygur Türklerine yönelik bir paylaşımından dolayı kilitlediğini duyurdu.
21.01.2021Teknoloji
Çinli teknoloji devi için flaş iddia! Skandal 'Uygur Türkleri' hamlesi
Çinli teknoloji devi için flaş iddia! Skandal 'Uygur Türkleri' hamlesiÇinli telekomüniskasyon şirketi Huawei'nin, Uygur Türklerini yaya kalabalığı içinde, etnik-fenotipik özelliklerine göre tespit edebilen bir teknoloji için patent başvurusunda bulunduğu iddia edildi.
13.01.2021Teknoloji
Son dakika... İngiltere'den Çin'e şok: Uygur Türkleri ambargosu geliyor
Son dakika... İngiltere'den Çin'e şok: Uygur Türkleri ambargosu geliyorAralık ayında ortaya çıkarılan belgelerin ardından İngiltere harekete geçti, Dışişleri Bakanı Raab Çin'in Uygur Türklerine barbarlık uyguladığını belirterek zorla çalıştırılarak elde edilen ürünlerin ithaline yasak getirileceğini açıkladı.
12.01.2021Dünya
'ABD ile S-400 için  görüşme yapıyoruz'
'ABD ile S-400 için görüşme yapıyoruz'Dış politikada 2020 yılını değerlendiren ve 2021 hedeflerini anlatan Çavuşoğlu, “S-400’ler konusunda ABD ile ortak bir çalışma grubu için teknik düzeyde görüşmeler var” açıklaması yaptı
31.12.2020Siyaset
Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde bildiğini okumakta kararlı
Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde bildiğini okumakta kararlıÇin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde uygulanan kısıtlamalardan geri adım atmayacağı sinyalini verdi. Komünist Parti Sincan Halkla İlişkiler Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Şü Guişiang, Pekin'de Associated Press ajansıyla yaptığı söyleşide, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki güvenlik önlemlerinin gevşetilip gevşetilmeyeceğine ilişkin soruya "Şu anda kayıtsız kalamayız çünkü tehditler hala mevcut. Dört yıl boyunca terörizmden kurtulmuş olmak, hiçbir suretle tehlike veya tehdit olmadığı anlamına gelmez" yanıtını verdi.
21.12.2020Dünya
BBC: Çin yüz binlerce Uygur Türkü'nü pamuk tarlalarında çalışmaya zorladı
BBC: Çin yüz binlerce Uygur Türkü'nü pamuk tarlalarında çalışmaya zorladıÇin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki yüz binlerce Uygur Türkü ve diğer azınlıkları pamuk tarlalarında çalışmaya zorladığı bildirildi. BBC'nin haberine göre, Washington'daki Komünizm Kurbanları Anma Vakfı üyesi ve Çin konularındaki çalışmalarıyla bilinen Adrian Zenz, Çin'in Uygur Türkleri ve diğer azınlıkları pamuk tarlalarında zorla çalıştırdığına dair rapor yayımladı.
15.12.2020Dünya
Çinli kadının vahşice öldürülmesine ilişkin davada sanıklar hakim karşısında
Çinli kadının vahşice öldürülmesine ilişkin davada sanıklar hakim karşısındaİstanbul’da 2019 yılında Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı Lisha Yu'nun aracına çarparak kaza süsü veren, Yu'yu araçlarına zorla sokarak kaçıran ve öldürdükten sonra valize koyarak Bilecik'e gömdükleri iddia edilen 4'ü tutuklu 5 sanık ilk kez hakim karşısına çıktı. Sanıklardan Abdulgaffar Tamuygur, Yunuscan Türkistanlı ve Hüseyin Ahmed'in olaydan 2 gün sonra yanına geldiğini belirterek, "Yunuscan, bir arkadaşının Çinli bir kadından alacağı olduğunu, bu arkadaşının bir araç kiraladığını, bagaja baktıklarında kadının öldüğünü anladıklarını ve benim arsamın dışında kalan ormanlık alana gömdüklerini anlattı. Bunu duyunca yanımdan kovdum, 'Nasıl böyle bir şey yaparsınız?' diye kızdım. Olayın nasıl olduğunu bilmiyorum" dedi. Diğer sanıklar ise suçlamaları reddetti. Öte yandan cinayetin bir istihbarat cinayeti olabileceği ihtimali üzerinde de durulduğu açıklanmıştı.
10.12.2020Gündem
Uygur Türklerinin durumu Meclis gündemine taşındı
Uygur Türklerinin durumu Meclis gündemine taşındıİYİ Parti, Çin’in Uygur Türklerine baskı yaptığı iddiasını TBMM gündemine getirdi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ve Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, TBMM Başkanlığı’na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle ayrı ayrı soru önergeleri verdi.
7.12.2020Siyaset
ABD'den, Uygurların zorla çalıştırıldığı gerekçesiyle Çinli şirketin pamuk ürünlerine ithalat yasağı
ABD'den, Uygurların zorla çalıştırıldığı gerekçesiyle Çinli şirketin pamuk ürünlerine ithalat yasağı ABD, Uygur Türklerinin zorla çalıştırılmasını gerekçe göstererek Sincan Üretim ve İnşaat Şirketinden (XPCC) pamuk ürünlerinin ithalatını yasakladı.a
3.12.2020Dünya
Uygur Türklerini örnek gösteren Papa Çin'i çıldırttı
Uygur Türklerini örnek gösteren Papa Çin'i çıldırttıPapa Franciscus, 1 Aralık'ta piyasaya çıkacak yeni kitabında inançları nedeniyle eziyet gören gruplar arasında Uygur Türklerini gösterdi.
24.11.2020Dünya
Son dakika... New York Times yazdı! İşte Mesut Özil'e yapılan 'Çin işkencesi'
Son dakika... New York Times yazdı! İşte Mesut Özil'e yapılan 'Çin işkencesi'Gelen son dakika haberine göre; New York Times gazetesi, Arsenal’de forma giyen Mesut Özil’in, Çin’in Sincan bölgesinde yaşayan Uygur Türkleri’ne yönelik zulmünü eleştiren tweet’i sonrası 10 ayda ortadan nasıl ‘kaybolduğunu’ yazdı.
28.10.2020Gündem
ABD ve Çin arasında peruk krizi!
ABD ve Çin arasında peruk krizi!ABD’de 2.5 milyar dolarlık pazara sahip olan ve kadınların rağbet gösterdiği “Siyah Altın" olarak adlandırılan perukların, Çin'in Sincan bölgesindeki toplama kamplarında yaşayan Müslüman Uygur Türklerine ait olduğu iddia edildi. ABD'nin Çin'den gelen perukları incelemek üzere el koyduğu belirtildi.
10.10.2020Haberler
'Uygur Türkünün hakları garanti altına alınsın'
'Uygur Türkünün hakları garanti altına alınsın'Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu çalışmalarındaki ulusal beyanında, Uygur Türklerinin kültürel ve dini kimliklerine saygı gösterilmesi ve garanti altına alınması beklentisini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, BM 75.Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen III. Komite toplantısında sunulan beyana ilişkin, “Beyanımızda, son dönemde kamuoyuna yansıyan rapor ve haberlerde yer alan, Sincan’daki Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik insan hakları uygulamalarından duyduğumuz endişe ifade edilmiştir” bilgisini verdi.
8.10.2020Siyaset
Ömer Çelik: Türkiye sonuna kadar Azerbaycan'ın yanındadır
Ömer Çelik: Türkiye sonuna kadar Azerbaycan'ın yanındadırMYK toplantısı sonrası AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. Çelik açıklamalarında "Türkiye sonuna kadar Azerbaycan'ın yanındadır. Türkiye, Azerbaycanlı kardeşlerimiz nasıl istiyorsa, ne şekilde istiyorsa her zaman yanlarında olmaya davam edecektir. Ermenistan soykırımvari saldırıda bulundu." ifadelerini kullandı.
29.09.2020Haberler

Benzer Haber Etiketleri

çinuygur türkleritoplama kamplarıABDsoykırım

Uygur Türkleri ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.