Stratonikeia

Stratonikeia

Son dakika Stratonikeia haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Stratonikeia gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Stratonikeia haber sayfamızda...

Stratonikeia

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 77 stratonikeia haberi bulunmuştur.
Muğla'da 2 bin 200 yıllık heyecan yaratan keşif! 'Türkiye için büyük bir şans'
Muğla'da 2 bin 200 yıllık heyecan yaratan keşif! 'Türkiye için büyük bir şans'Muğla'nın Yatağan ilçesinde yürütülen kazılarda 2 bin 200 yıllık olduğu tahmin edilen, mermer bloklara işlenmiş 61 mitolojik mask bulundu. Heyecan yaratan keşif hakkında konuşan Prof. Dr. Bilal Söğüt, bulunanların Türkiye için büyük bir şans olduğu görüşünde.
21.01.2022Gündem
Ailesiyle birlikte antik kenti gezmeye gelmişti! Korku dolu anlar
Ailesiyle birlikte antik kenti gezmeye gelmişti! Korku dolu anlarMuğla'da, antik kentteki 10 metre derinliğindeki içi boş su kuyusuna düşen 7 yaşındaki İsmail Özen, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Hastaneye kaldırılan çocuğun hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.
31.12.2021Gündem
100 yıllık kahvehane hizmete giriyor
100 yıllık kahvehane hizmete giriyorMuğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Eskihisar Mahallesi’ndeki 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti’nde bulunan yaklaşık 100 yıllık tescilli kahvehane Muğla Valiliği ve Yatağan Belediyesi iş birliğiyle restore ediliyor.
31.10.2021Kültür Sanat
Gladyatörler kentinden 378 parça eser çıktı!
Gladyatörler kentinden 378 parça eser çıktı!UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan ‘Gladyatörler Kenti’ olarak bilinen Stratonikeia’da yürütülen kazı çalışmalarında mermer, cam, pişmiş toprak ve metalden yapılmış, aralarında mimari süsleme, heykel, kabartma ve küçük buluntuların da yer aldığı günlük yaşamda kullanılan çok sayıda eser turizme kazandırıldı.
20.10.2021Ege
Tam 1600 yıllık! Stratonikeia'da mozaikler gün yüzüne çıkıyor
Tam 1600 yıllık! Stratonikeia'da mozaikler gün yüzüne çıkıyorMuğla'nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti'nde devam eden kazı çalışmalarında 1600 yıllık mozaikler bulundu. Renkli taşlarla yapılan mozaiklerde, geometrik ve bitkisel süslemelerin bulunması dikkat çekerken, bölgedeki çalışmalar sürüyor.
8.10.2021Gündem
Depremin izini sürüyorlar!
Depremin izini sürüyorlar!Muğla Yatağan’daki Stratonikeia Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında ortaya çıkan sütunlar ve diğer alanlarda, tarihte yaşanan depremlerin izleri sürülüyor.
4.10.2021Ege
Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 44 antik kent
Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 44 antik kentTürkiye, tarih boyunca insanlığa yön vermiş medeniyetlerin doğduğu ve geliştiği bir coğrafya olma özelliği taşıyor. Daha yerleşik hayata geçilmemiş olan dönemlerde bile Göbeklitepe ve Nevala Çori gibi olağanüstü yapıların kurulduğu Anadolu toprakları sonrasında tarihteki ilk kentleşme örneklerinden biri olan Çatalhöyük gibi yerleşimlere de ev sahipliği yapmakta. Doğa güzelliklerinin yanı sıra tarihi mirasıyla hayranlık uyandıran Türkiye'de 18 yer UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor. 85 bölge ise UNESCO'nun Geçici Dünya Mirası Listesi'nde. Böylesi zengin bir coğrafyayı hakkıyla gezebilmek için elbette çok uzun yıllar gerekiyor. Demir Çağı'ndan Orta Çağ'a kadar onlarca yerleşimin kurulduğu Anadolu coğrafyasında mutlaka görmeniz gereken 44 antik kenti sıraladık. Ancak Türkiye'nin farklı bölgelerinde görülmeye değer daha nice antik yerleşimin bulunduğunu da hatırlatmış olalım.
2.10.2021Tatil
Milliyet Arkeoloji Dergisi ile tarihi yolculuk
Milliyet Arkeoloji Dergisi ile tarihi yolculukKültürel miras bilincinin kazandırılması amacıyla okurlarıyla buluşmaya devam eden Milliyet Arkeoloji Dergisi, Temmuz sayısı ile okurlarını keyifli bir tarihi yolculuğa götürüyor. Aylık yayınlanan Arkeoloji Dergisi’nin dördüncü sayısına Milliyet Gazetesi okurları 18 Temmuz Pazar günü gazete ile birlikte ücretsiz olarak ulaşabilecek.
14.07.2021Vitrin
Tapınak-2 için kazı  çalışmaları başladı
Tapınak-2 için kazı çalışmaları başladıMuğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan Stratonikeia Antik Kenti’nde son olarak Tapınak-2 olarak isimlendirilen yapı için kazı çalışmaları başladı
28.06.2021Ege
Stratonikeia hala yaşıyor
Stratonikeia hala yaşıyorKültür ve Turizm Bakanlığı’nca desteklenen Stratonikeia Antik Kenti’nin belgesel çekimleri başladı.
30.05.2021Ege
Tarihi ayağa kaldırıyor!
Tarihi ayağa kaldırıyor!Muğla Büyükşehir Belediyesi, Fethiye Kayaköy Taş Ev, Menteşe Ağa Konağı, Menteşe Meryem Ana Kilisesi, Menteşe Saburhane Meydanı ile Yatağan Osman Hamdi Bey Evi’ni restore edecek
20.04.2021Ege
2 bin yıllık duvardaki yazıt dikkat çekiyor
2 bin yıllık duvardaki yazıt dikkat çekiyorMuğla'nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti'nin meclis duvarındaki yazıtlarda, sebze, meyve ve et fiyatları ile ilgili kararlar alındığı görülüyor. Stratonikeia ve Lagina Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt: "Fiyatlar yükselince enflasyonu kontrol altında tutmak için Roma İmparatoru Diockletianus tarafından tavan fiyat listesi belirlenmiş. Yaklaşık 200'den fazla ürünün adı ve fiyatı da yazılı" dedi.
9.03.2021Tatil
'Gladyatörler kenti'nin 1550 yıllık kilise tabanı özenle işleniyor
'Gladyatörler kenti'nin 1550 yıllık kilise tabanı özenle işleniyorMuğla'da "gladyatörler kenti" olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan 1550 yıl öncesine ait Bizans kilisesinin tabanının mermerleri, kazı ekibi tarafından eski haline kavuşturuluyor. Stratonikeia ve Lagina Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt: "Kilisenin tabanı renkli mermerlerden oluşuyor. Kent içinde ilk defa bu şekilde bir döşemeye rastladık. Bunlar ayrı panolarda ama bu panoların hepsi geometrik desenler ve motiflerden oluşuyor" dedi.
9.02.2021Tatil
Tarihte yolculuk
Tarihte yolculukYORUMCU Sertab Erener, Muğla Yatağan’daki UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Stratonikeia Antik Kenti’ni ziyaret etti.
6.02.2021Ege
Hayat buluyor
Hayat buluyorYatağan’daki Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Hekate Kutsal Alanı, GEKA tarafından desteklenen projelerle korunacak.
26.12.2020Ege
Son dakika I Muğla'da bulundu, heyecanlandırdı! 10 mask daha...
Son dakika I Muğla'da bulundu, heyecanlandırdı! 10 mask daha...Gelen son dakika haberine göre; Muğla'da 3 bin yıllık Strakonikeia Antik Kenti'nde heyecanlandıran bir olay daha yaşandı. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan bölgede 10 mask daha ortaya çıkarıldı. İşte bölgedeki son durum...
24.11.2020Gündem
Stratonikeia Antik Kenti Muğla İlinde Nerede? Giriş Ücreti, Tarihçesi Ve Özellikleri
Stratonikeia Antik Kenti Muğla İlinde Nerede? Giriş Ücreti, Tarihçesi Ve ÖzellikleriEge Türkiye'nin en güzel coğrafik bölgelerinden birisidir. Ege bölgesinin en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilen Muğla şehri de her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bir şehirdir. Muğla'nın doğal güzellikleri bir hayli fazla olup aynı paralellikte tarihi alanları da oldukça fazladır. Tarihi yerlerinden birisi de Stratonikeia antik kentidir. Stratonikeia antik kenti Muğla'nın en meşhur yerlerinden biri olup hem yerli hem de yabancı turistlerin tercih ettiği bir yerdir. Stratonikeia antik kentinde bol bol fotoğraf çektirebilir keyifli vakitler geçirerek tarihe ışıklık edebilirsiniz. Stratonikeia antik kenti sosyal medyada en çok paylaşılan tarihi yerlerden birisi olmuştur. Peki Stratonikeia antik kenti Muğla'nın neresinde kalmaktadır? Stratonikeia antik kentinin giriş ücreti nedir? Stratonikeia antik kentinin tarihçesi nedir? Stratonikeia antik kentinin özellikleri nelerdir? İşte Stratonikeia antik kentine dair her şey.
25.09.2020Gündem
Lagina’daki yapılar ayağa kaldırılıyor!
Lagina’daki yapılar ayağa kaldırılıyor!Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan ve Pagan inanışının merkezi kabul edilen 3 bin yıllık Lagina Hekate Kutsal Alanı’nda yürütülen çalışmalarda, yapılar aşamalı olarak ayağa kaldırılarak turizme kazandırılıyor.
7.09.2020Ege
"Gladyatörler şehri"nin Türk mimari yapıları gün yüzüne  çıkarılıyor
"Gladyatörler şehri"nin Türk mimari yapıları gün yüzüne çıkarılıyorMuğla'nın Yatağan ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Stratonikeia Antik Kenti'ndeki Türk mimari yapılarını ortaya çıkarmak için çalışmalar sürüyor. Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Osman Kunduracı: "Burada yaşayan ve günümüzde yaşamını sürdüren geleneksel evleri belirliyoruz. Gün yüzüne çıkarılan yapıları, camisi, hamamı ve sivil mimari örnekleri gibi kendi içinde tasnif ederek yayına hazırlayacağız" dedi.
4.09.2020Tatil
Mitolojik masklar "taş hastanesinde" restore ediliyor
Mitolojik masklar "taş hastanesinde" restore ediliyorMuğla'nın Yatağan ilçesindeki Strakonikeia Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan 2 bin 200 yıllık olduğu tahmin edilen 33 mask, taş hastanesinde elden geçiriliyor. Stratonikeia ve Lagina Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt: "Taş hastanesine getirilen eserlerin hangi döneme ait olduğu belirlendikten sonra çalışmalara başlanıyor" dedi.
1.08.2020Tatil
1881 yıl sonra  ayağa kalkıyor
1881 yıl sonra ayağa kalkıyorYatağan’da ‘Gladyatörler şehri’ olarak bilinen UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’ne aldığı 3 bin 500 yıllık Stratonikeia Antik Kenti’ndeki Kuzey Şehir Kapısı’nda milattan sonra 139 yılında meydana gelen depremde yıkılan 6 sütunun ayağa kaldırılması için başlatılan çalışma sürüyor.
15.07.2020Ege
1881 yıl sonra ayağa kaldırılıyor
1881 yıl sonra ayağa kaldırılıyorMuğla'nın Yatağan ilçesinde, Stratonikeia Antik Kenti'ndeki Kuzey Şehir Kapısı'nda milattan sonra 139 yılında meydana gelen depremde yıkılan 6 sütunun ayağa kaldırılması için başlatılan çalışma sürüyor.
15.07.2020Tatil
1720 yıllık fiyat listesi
1720 yıllık fiyat listesiMUĞLA’nın Yatağan ilçesinde ‘Gladyatörler şehri’ olarak bilinen 3 bin 500 yılık Stratonikeia Antik Kenti’nde bulunan ve 200’den fazla ürünün yazılı olduğu bin 720 yıllık fiyat listesi tarihe ışık tutuyor.
5.07.2020Ege
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgesel projelerine destek
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgesel projelerine destekKültür ve Turizm Bakanlığı, 71 belgesel film projesine 5 milyon 619 bin lira destek sağlayacak. Desteklenecek yapımlar arasında Türk belgeselciliğinin en önemli isimlerinden Süha Arın'ın 1979'de çektiği 'Tahtacı Fatma' belgeseline yıllar sonra ışık tutacak olan Sezer Ağgez'in belgeseli 'Fatma'dan Sonra 40 Yıl' adlı yapımının yanı sıra İsmet Arasan'ın Balkanlar'daki Türkçe kullanımını incelediği çalışması da yer alıyor.
28.06.2020Kültür Sanat
Gladyatörler şehri Stratonikeia
Gladyatörler şehri StratonikeiaMuğla'daki Stratonikeia Antik Kenti seyahat acentesi temsilcilerine gezdirildi.
23.06.2020Tatil

Benzer Haber Etiketleri

Stratonikeia ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.