Verem

Verem

Son dakika verem haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan verem gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan verem haber sayfamızda...

Verem

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 719 verem haberi bulunmuştur.
Bu hastalık dünyada her yıl 1.2 milyon kişiyi öldürüyor!
Bu hastalık dünyada her yıl 1.2 milyon kişiyi öldürüyor!Edebiyatımızda, romanlarda kara sevdaya düşenlerin yakalandığı “ince hastalık” olarak yansıyan verem, yani tüberküloz, en ölümcül hastalıklar arasında yer alıyor. Ülkemizde görülme sıklığı giderek düşen tüberküloz, aşıyla önlenebilir ve antibiyotikle tedavi edilebilir bir hastalık olmasına karşın, dünyada her yıl 1.2 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. İlaç tedavisinin yarıda bırakılması halinde hastalığa yol açan bakterinin direnç kazandığını ve iyileşme sürecinin çok uzadığını kaydeden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülseren Sağcan, korunma önlemleri arasında aşının da önemli bir yeri olduğunu söylüyor.
14.06.2021Genel Sağlık
Dispanser Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Dispanser Nereye Denir?
Dispanser Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Dispanser Nereye Denir?Dilimize Fransızcadan geçmiş olan dispanser kelimesi, hastaların ayakta tedavi edildiği sağlık kurumu demektir. Bu sağlık kurumları yataklı değildir ve çoğunlukla hastalardan muayene ücreti talep edilmez. Ülkemizde ilk dispanser 1929 yılında İstanbul'un Eyüp semtinde açılmıştır. Dispanser nedir, TDK sözlük anlamı ne demek? Dispanser nereye denir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
12.06.2021Eğitim
Anne sütünün mucizevi 10 etkisi
Anne sütünün mucizevi 10 etkisiAnne sütünün yeni doğan bebekler için en mucizevi besin olduğu biliniyor. Anne sütü bebeklik döneminde yeterli ve dengeli beslenme, sağlıklı büyüme ve gelişme için esaslar arasında yer alıyor. Uzmanlar anne sütünün önemini her ne kadar vurgulasa da Türkiye’de bebeklerin ilk ayda sadece anne sütü ile beslenme oranı maalesef %14 oranında kalıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Güneş, yeni doğan bebekler için anne sütünün önemi hakkında bilgi verdi.
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Tamamen değişti...
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Tamamen değişti...Son dakika haberlere göre, Türkiye'de son 24 saatte 223 bin 482 Kovid-19 testi yapıldı, 7 bin 112 kişinin testi pozitif çıktı, 129 kişi hayatını kaybetti. Kademeli normalleşmenin sonuna gelinirken gözler Kabine Toplantısı'na çevrilmişti. Kritik toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan flaş açıklamalarda bulundu. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması gevşetilecek mi, restoran ve kafeler müşteri kabul etmeye başlayacak mı, açık hava düğünlerine izin verilecek mi? Yüz yüze eğitim ne zaman başlıyor? soruları yanıt buldu. İşte son dakika tüm detaylar...
1.06.2021Gündem
Nefes Darlığına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Nefes Darlığı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?
Nefes Darlığına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Nefes Darlığı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Tıp literatüründeki karşılığı dispne olan nefes darlığı kişinin yeteri kadar nefes alamaması olarak açıklanabilir. İnsanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen nefes darlığının psikolojik olabildiği gibi farklı nedenleri de olabilir. Korona ve göğüs hastalıklarından kaynaklanan rahatsızlıklar nefes darlığı yapabilir. Nefes darlığının sebebi psikolojik ise evde yapılabilecek terapi veya fizik tedavi ile geçirmek mümkün. Ancak altta yatan problemin öncelikle tespit edilmesi gerekir. Nefes darlığında görülen şikayetlerin yarattığı his kişiden kişiye değişir. Nefes darlığı belirtilerinde nefesin yetmemesi, hava açlığı çekme, nefes nefese kalma, nefes alamama gibi yakınmalarla kendini gösterir. Nefes darlığına ne iyi gelir, nasıl geçer? diyorsanız “Nefes darlığı nedenleri ve belirtileri nelerdir?” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.
31.05.2021Sağlık
'Baskılanmış verem aktif hale geliyor'
'Baskılanmış verem aktif hale geliyor'Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, koronavirüs hastalarında uygulanan tedavilerin istenmeyen yan etkilere, kalıcı olabilecek şeker ve tansiyon hastalığına neden olabileceğini söyledi.
31.05.2021Gündem
Hasta şiiri - Mehmet Akif Ersoy
Hasta şiiri - Mehmet Akif ErsoyMehmet Akif Ersoy, İstiklal marşımızın yazarıdır. Şairin şiirlerinde epik temalar kullandığı sıkça görülür. Bütün şiirlerini aruz ölçüsüyle yazmıştır. Divan edebiyatı nazım biçimlerini, özellikle de mesnevi nazım biçimini kullanmıştır. İstanbul’un yoksul semtlerinin yaşantısını ve yoksulluklarını anlatır. Toplumun eksik noktalarına eleştiriler yönelten şiirleri vardır.
31.05.2021Şiirler
Bilim Kurulu üyesi Prof. Yavuz'dan üçüncü doz açıklaması
Bilim Kurulu üyesi Prof. Yavuz'dan üçüncü doz açıklamasıSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüs geçirenlerde de aşı olanlarda da bir süre sonra bağışıklığın azaldığı ve her iki gruba da hatırlatma dozu adı verilen üçüncü doz aşılamaların yapılması gerektiği konusunda bilim dünyasının uzlaşmaya vardığını söyledi. Yavuz, "CoronaVac aşısı için de üçüncü doz muhtemelen 6 ay sonra gerekecek. Ancak bunu verilerle ortaya koyabilmemiz gerekiyor. CoronaVac Faz- 3 çalışmasına katılan gruplarda, iki doz aşılamanın üzerinden 6 ay geçtiği için, bu kişilere üçüncü doz olarak BioNTech veya üçüncü doz olarak CoronaVac ile aşılama yaparsak nasıl bir bağışıklık elde edeceğiz, buna dair çalışma yapmak istiyoruz" dedi.
26.05.2021Gündem
Peyami Safa Kimdir? Hayatı, Eserleri, Kitapları Ve Edebi Kişiliği
Peyami Safa Kimdir? Hayatı, Eserleri, Kitapları Ve Edebi KişiliğiTürk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen Peyami Safa'nın hayatı ve edebi kişiliği merak ediliyor. Peyami Safa yazmış olduğu eserleri ile birlikte günümüze ışık tutmaktadır. Peyami Safa'nın yazmış olduğu eserler Türk edebiyatında en popüler olan eserlerdendir. Son günlerde Peyami Safa ismi sıklıkla araştırılmaktadır. Peki Peyami Safa kimdir? Peyami Safa'nın hayatı nasıldır? Peyami Safa eserleri ve kitapları nelerdir? İşte Peyami Safa ile ilgili tüm detaylar.
26.05.2021Eğitim
Akciğer Su Toplaması (Plörezi) Nedir, Neden Olur? Akciğerin Su Toplamasının Belirtileri Nelerdir?
Akciğer Su Toplaması (Plörezi) Nedir, Neden Olur? Akciğerin Su Toplamasının Belirtileri Nelerdir?Akciğer su toplaması bir akciğer hastalığıdır. Bu hastalık kişide ortaya çıktığı zaman pek çok belirtiyi de beraberinde gösterir. Akciğer su toplaması teşhisi konulan hastalar bu hastalığın detaylarını araştırmaktadırlar. Hastalığın önemli olup olmadığını merak edenlerin sayısı bir hayli fazladır. Akciğer su toplaması rahatsızlığı birçok kişide görülür. Peki akciğer su toplaması nedir? Akciğerde su toplanması neden olur? Akciğerin su toplamasının belirtileri nelerdir? İşte akciğer su toplaması ile ilgili bilinmesi gereken detaylar.
5.05.2021Sağlık
Destan şiiri - Necip Fazıl Kısakürek
Destan şiiri - Necip Fazıl KısakürekNecip Fazıl Kısakürek şiirlerinde Sade, yalın okuyan herkesin rahatça anlayacağı günlük hayatta kullanılan dil kullanmıştır. Şair tür olarak bakıldığında Cumhuriyet sonrası serbest şiir geleneğine uygun eserler ortaya koymuştur.
29.04.2021Şiirler
Acıyor şiiri - Turgut Uyar
Acıyor şiiri - Turgut UyarTurgut Uyar’ın şiir yaşamının temelini İkinci Yeni Dönemi oluşturur. Birinci yeni şiirinin ardından, oluşan şiir alanındaki boşluğu yeni bir şiir anlayışı olan İkinci Yeni dolduracaktır. Yeniliğe açık bir yapısı olan Turgut Uyar da bu hareketin öncüleri arasındadır. Şairin şiirleri edebiyat severler tarafından oldukça sevilir. Acıyor şiirinde ise şair mutsuz ve melankolik bir atmosfer oluşturmuştur. İşte Acıyor şiirinin sözleri.
14.04.2021Şiirler
Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu Hastalıkları Nelerdir? Alt Solunum Enfeksiyonu Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu Hastalıkları Nelerdir? Alt Solunum Enfeksiyonu Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?Günümüzde artan virüs ve kirlilikler sonucunda çok sayıda hastalık meydana gelmektedir. Özellikle üst ve alt solunum yolları hastalıkları oldukça sık görülmektedir. Yaygın hastalıkların birçoğunun nedeni ise alt solunum yolları hastalıklarıdır. Sizler için Alt solunum yolu enfeksiyonu hastalıkları nelerdir? Alt solunum enfeksiyonu belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
25.03.2021Sağlık
Kronik Akciğer Hastalıkları Nelerdir? Kronik Akciğer Hastalıklarının Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri...
Kronik Akciğer Hastalıkları Nelerdir? Kronik Akciğer Hastalıklarının Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri...Yapılan bilimsel araştırmalarda sigara kullanım yaşının düşmesi, hava kirliliği gibi etkenler kronik akciğer rahatsızlıklarının sürekli olarak arttığını ortaya koymaktadır. Kişilerin yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen kronik akciğer hastalıkları hafife alınmaması gereken hastalık gruplarındandır. Peki, Kronik akciğer hastalıkları nelerdir? Kronik akciğer hastalıklarının belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Tüm detayları ile derledik.
25.03.2021Sağlık
Ppd Testi Nedir, Nasıl Yapılır? Ppd Testi Ne İşe Yarar, Nerede Yapılır?
Ppd Testi Nedir, Nasıl Yapılır? Ppd Testi Ne İşe Yarar, Nerede Yapılır?İnsanlar bazı sağlık sorunları yaşadığında hastanelere giderek bazı testler yaptırır. Doktorların talep ettiği bu testler arasında PPD testi de bulunuyor. PPD testi pek çok kişi tarafından araştırılan bir test türüdür. PPD testi nedir, nasıl yapılır? PPD testi ne işe yarar, nerede yapılır? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.
25.03.2021Eğitim
Münacaat şiiri - İsmet Özel
Münacaat şiiri - İsmet ÖzelEdebiyatımızın en önemli isimlerinden biri olan İsmet Özel Münacaat isimli şiirinde insan hayatının temel noktasına değiniyor. Gençliğinde Sosyalist çevreden kopup Müslüman dünya görüşüne bağlandıktan sonra da “antikonformist” tavrını devam ettirir. Bu görüş farklılığının ilk göstergesi, 1974 yılında Diriliş Dergisi’nde yayımlanan “Amentü” şiiridir. Şairin Münaccat şiirinde en bilinen şiirlerinin başında gelir. İşte münacaat şiirinin sözleri.
23.03.2021Şiirler
Sabancı’dan çalışana 200 milyonluk yatırım
Sabancı’dan çalışana 200 milyonluk yatırımSabancı Topluluğu beyaz ve gri yakalı personelin dörtte üçünün uzaktan ve esnek çalışmasını sürekli kılacak. Bu çerçevede çalışanlar için 200 milyon liralık yatırım yapılacak
18.03.2021Ekonomi
Yorgunlukla baş etmenizi sağlayacak 20 püf nokta
Yorgunlukla baş etmenizi sağlayacak 20 püf noktaYorgunluk, halsizlik günümüzde pek çok kişinin ortak derdi. Hemen hemen herkes kendini gün içinde bazen hafif bazen ağır derecede yorgun hissediyor. Ancak yorgunluk yaşam kalitesini düşürüyor, günlük işlerde aksamaya neden oluyor ve kronikleşiyorsa dikkat! Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde evde çalışan, işini kaybedenlerde yorgunluk şikayetlerinin arttığını söyleyen Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat kronik yorgunlukla baş etmede yardımcı olabilecek ipuçlarını anlattı.
17.03.2021Genel Sağlık
'Buca için hayırlı olsun'
'Buca için hayırlı olsun'AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, “Hükümet Konağı, Diş Hastanesi Aile Sağlığı Merkezi, Verem Savaş Birimi, 112 Acil Müdahale Merkezi ve Sağlık Kampüsü’yle Buca farklı bir görünüme bürünecek” dedi.
15.03.2021Ege
Bcg Nedir? Tıp Dilinde Bcg Ne Anlama Gelir?
Bcg Nedir? Tıp Dilinde Bcg Ne Anlama Gelir?Tıp alanında kullanılan terimlerden birisi de BCG'dir. BCG'nin anlamı pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Bu kelimenin neyi ifade ettiği ve hangi alanlarda kullanıldığı merak edilen konulardan biridir. BCG Nedir? Tıp dilinde BCG ne anlama gelir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
12.03.2021Eğitim
Hemoptizi (Kanlı Öksürük) Nedir, Neden Olur? Öksürünce Ağızdan Kan Gelmesi Tehlikeli Mi, Nasıl Geçer?
Hemoptizi (Kanlı Öksürük) Nedir, Neden Olur? Öksürünce Ağızdan Kan Gelmesi Tehlikeli Mi, Nasıl Geçer?Öksürük vücudun hastalıklara karşı göstermiş olduğu bir reaksiyondur. Öksürüğün birçok çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi de hemoptizi denilen kanlı öksürüktür. Kanlı öksürük birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Kanlı öksürük şikayeti yaşayan kişiler ilk olarak doktora görünmelidir. Kanlı öksürük ile ilgili araştırmalar artmaktadır. Peki hemoptizi yani kanlı öksürük nedir? Kanlı öksürük neden olur? Öksürünce ağızdan gelen kan tehlikeli sayılır mı? Kanlı öksürük nasıl tedavi edilir? İşte kanlı öksürük ile ilgili tüm bilinmeyenler.
11.03.2021Sağlık
Çocuk Aşıları Nelerdir? Bebekler Ve Küçük Çocuklar İçin Yapılan Aşı Takvimi...
Çocuk Aşıları Nelerdir? Bebekler Ve Küçük Çocuklar İçin Yapılan Aşı Takvimi...Vücudun bağışıklık kazanması ve hastalıklardan korunması için bebeklik dönemlerinde ve çocukluk dönemlerinde yapılan aşılar büyük bir öneme sahiptir. Yapılması gereken aşıların ise belirli zamanları bulunmaktadır. Çocuk aşıları nelerdir? Bebekler ve küçük çocuklar için yapılan aşı takvimi nasıldır? Çocuk aşıları hakkında ve yapılacak olan aşıların vakitleri hakkında detayları derledik.
11.03.2021Sağlık
2 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur? 2 Aylık Bebekte Nelere Dikkat Edilmelidir?
2 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur? 2 Aylık Bebekte Nelere Dikkat Edilmelidir?Bebeklerde gelişim süreci her ay devam eder. Özellikle yenidoğan bebeklerde gelişim süreci iyi takip edilmelidir. Bebeklerde ilk ayın ardından 2 aylık bebek gelişimi dünyaya adapte olma süreci ile gelişir. 2 aylık bebek gelişimi nasıl olur? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.
10.03.2021Sağlık
Uyanış Büyük Selçuklu Tapar kim, nasıl ve ne zaman öldü? Melik Tapar'ı kim oynuyor?
Uyanış Büyük Selçuklu Tapar kim, nasıl ve ne zaman öldü? Melik Tapar'ı kim oynuyor? Melik Tapar tarihte kimdir merakla araştırılıyor. Uyanış Büyük Selçuklu dizisiyle ekrana gelen ve Ali Gözüşirin tarafından canlandırılan Tapar karakteri izleyici karşısına çıkıyor. Dizi takipçileri Melik Tapar nasıl öldü merakla araştırıyor. Peki, Uyanış Büyük Selçuklu Melik Tapar tarihte kimdir? İşte, detaylar...
8.03.2021Cadde
1. Ay Aşısı Nedir, Neden Yapılır? 2. Ay Aşısı Ateş Yapar Mı, Yan Etkileri Nelerdir?
1. Ay Aşısı Nedir, Neden Yapılır? 2. Ay Aşısı Ateş Yapar Mı, Yan Etkileri Nelerdir?Bebekler sağlıklı bir gelişim süreci geçirebilmesi için bazı aşıları olması gerekiyor. Özellikle 2. ay aşısı pek çok anne baba tarafından araştırılan bir konu oluyor. 2. ay aşısının neden yapıldığı ve nasıl bir etki gösterdiği merak edilen bir konudur. 2. ay aşısı nedir, neden yapılır? 2. ay aşısı ateş yapar mı, yan etkileri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
6.03.2021Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Şiirkoronaeğitimson dakika haberlerkoronavirüs

Verem ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.