Geri Dön

Cama üfleyecek çırak aranıyor

Muğla'nın Bodrum ilçeisinde soğuk cam üfleme yöntemiyle Çeşm-i Bülbül yapan Nasuf Cömert, mesleğin unutulmaması için destek bekliyor

Cama üfleyecek çırak aranıyor

Rize'nin Çayeli ilçesindeki Ağaran Şelalesi'nde yöre halkı, şelalenin döküldüğü uçurumun üst kısmındaki küçük göletlerde yüzerek hem serinliyor hem de adeta "jakuzi keyfi" yapıyor

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde Antik Üfleme Cam Sanatını ve Osmanlı'nın en değerli cam ürünlerinden biri olan Çeşm-i Bülbül çalışmalarını yapan cam sanat ustası yetiştirecek çırak arıyor.

Cam sanatçısı Nasuf Cömert, Almanya ve İsviçre'de cam sanatı üzerine önemli çalışmalara imza atan cam sanatçısı Bay Roberto'dan camın bütün birimleriyle ilgili eğitim alıp 1984'te kendi atölyesini kurdu.

1992 yılında Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde Antik Üfleme Cam Sanatını ve Osmanlı'nın en değerli cam ürünlerinden biri olan Çeşm-i Bülbül çalışmalarını uygulamalı olarak bu sanata ilgi duyan ziyaretçilerle paylaşmaya başlayan Cömert, camı üfleyerek sanat eseri haline getirenlerin sayısını artırmak için öğrenmeye meraklı gençleri bekliyor.

Cömert, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bodrum'da 25 yıldır cama hayat vermeye çalıştığını, ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlere cam üflemenin inceliklerini anlattığını söyledi.

15 yıldan önce cam üflemeyi öğrenmenin mümkün olmadığını ifade eden Cömert, "Cam üflemeyi elimden geldiğince öğretmeye çalışıyorum. Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızın yaşatılması için mücadelemizi sürdürüyoruz. Dünyada en zor öğrenilen sanatlarından biri olan soğuk cam üfleme sanatını daha fazla kişiye öğretmek istiyorum. Boncuk yapma teknikleri var, bunu bir haftada öğrenebilirsiniz. Ama cam üflemeyi öğrenmek zahmetli bir iştir. Onun için de sabır gerektiriyor" dedi.


Cama üflemeyi öğrenecek gençleri yetiştirmek istediğini belirten Cömert, şunları kaydetti:

"Camı, oksit ve alev ile 900-950 dereceye kadar eritip, daha sonra üfleyerek antik cam eserleri ortaya çıkarmak isteyenleri antik cam üfleme sanatını öğrenmeye davet ediyorum. Soğuk cam üfleme ile yapılan Çeşm-i Bülbül'leri öğrenmek isteyenlere de ders vermeye hazırım. Bu sanatın unutulmasını istemiyorum. Onun için de bu sanatı öğretecek öğrenciler arıyorum. Yetkililerden de cam üfleme sanatına yönelik kursların açılması için destek bekliyorum."

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber