Geri Dön
Kültür SanatHamlet gölge oyununda

Hamlet gölge oyununda

Türkiye’nin geleneksel gölge oyunu Karagöz, Amerika’nın saygın tiyatrolarından Hamlet Isn’t Dead’in repertuarına alındı.

Hamlet  gölge oyununda

Tiyatro, Amerikalı sanatçılarla Shakespeare’in Hamlet’ini Karagöz gölge oyunu formatında sahneye taşıyor. Hamlet’in çağdaş yorumla seyirciyle buluştuğu “Dream of Hamlet” adlı oyunda, Amerika’ya taşınan Karagöz ve arkadaşlarının tiyatro kurup Hamlet’i oynama hikâyelerini konu ediniyor. Oyunu yazar ve oyuncu Ayhan Halagü yönetirken Jardon Waters ve Amy Liou ise karakterlerlere hayat veriyor.

New York Manhattan’da provaları devam eden oyun için 35 tasvir tasarlandı. Ayhan Hülagü, sahnelenme sürecini şöyle anlattı:Isn’t Dead’in sanat yönetmeni Valerie Chong Nigg, geçen yıl Broadway’deki gösterilerimi izlemiş. Oyundan ve geleneksel formun hikâyesinden çok etkilenmiş. Sonraları oturup konuştuk, neler yapabileceğimiz üzerine kafa yorduk. Kendi tiyatrolarında aynı oyunu sahnelememi teklif ettiler. Shakespeare ile ilişkilerini bildiğim için onlara Hamlet’i teklif ettim ve çok hoşlarına gitti. Ve yola koyulduk.” “Dream of Hamlet” mart ayı sonunda Hamlet Isn’t Dead tiyatrosu çatısında online gösterilerle sanatseverlerle buluşacak.