Geri Dön
Kültür SanatKültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgesel projelerine destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgesel projelerine destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 71 belgesel film projesine 5 milyon 619 bin lira destek sağlayacak. Desteklenecek yapımlar arasında Türk belgeselciliğinin en önemli isimlerinden Süha Arın'ın 1979'de çektiği 'Tahtacı Fatma' belgeseline yıllar sonra ışık tutacak olan Sezer Ağgez'in belgeseli 'Fatma'dan Sonra 40 Yıl' adlı yapımının yanı sıra İsmet Arasan'ın Balkanlar'daki Türkçe kullanımını incelediği çalışması da yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgesel projelerine destek

Anadolu coğrafyasının önemli kültür değeri olan Muğla Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Hekate Kutsal Alanı ile o dönemin yaşamını bugüne aktaracak usta yönetmen Ertuğrul Karslıoğlu'nun "Evlerinin Önü" belgeseli desteklenen projeler arasında yer aldı.

Belgesel film alanının başarılı ve tecrübeli ismi, yönetmen ve yazar İsmet Arasan'ın "Balkanların Türkçe Hafızası" adlı belgeseli de destek alan diğer bir proje oldu.

Türk belgeselciliğinin en önemli isimlerinden yönetmen Süha Arın'ın 1979 yapımı "Tahtacı Fatma" belgeseline yıllar sonra ışık tutacak olan Sezer Ağgez'in yönetmenliğini yapacağı "Fatma'dan Sonra 40 Yıl" adlı belgesel ise desteklenecek diğer proje oldu.

Geçen yıl trafik kazasında hayatını kaybeden Türk kültür hayatının önemli isimlerinden Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun'un yaşamını anlatan "Haluk Dursun-Kültürü Savunan Adam" adlı belgesel de destek alan projeler arasında yer aldı.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler