Geri Dön
Kültür SanatVenedik’te yıldızlı sezon açılışı

Venedik’te yıldızlı sezon açılışı

Eylül ayında 78. kez düzenlenecek Venedik Film Festivali, yarışma dışı bölümlerde Ridley Scott, Denis Villeneuve’ün de aralarında olduğu isimlerin iddialı filmlerini; yarışmada ise Pablo Larrain ve Jane Campion’ın yeni yapımlarını gösterecek

Venedik’te yıldızlı sezon açılışı

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ - Dünyanın en köklü film festivali Venedik, seçkisini dün düzenlenen bir basın toplantısıyla açıkladı. Geçen yıl pandemi döneminde fiziksel olarak gerçekleşebilen festivalin bu yıl da 1-11 Eylül tarihlerinde salon gösterimleriyle düzenlenmesi planlanıyor.

Bu yıl 78. kez düzenlenecek festivalin yarışmasında Pablo Larrain, Jane Campion, Pedro Almodovar ve Paul Schrader’ın da aralarında olduğu usta isimler dikkat çekiyor.

Festivalin artistik direktörü Alberto Barbera, açıklamasında “Bu yılki filmlerin ortalama kalitesinden çok etkilendik. Sanki pandemi yaratıcılığa ilham vermiş gibi… Bu nedenle sinemanın durumu konusunda umutlu olabiliriz” dedi.

Ancak kadın sinemacıların festivaldeki ağırlığının azalmasını olumsuz bulduğunu belirten Barbera, geçen yıl yarışmada sekiz kadın yönetmene kıyasla bu yıl beş kadın yönetmenin yer aldığı söyledi ve bu durumun “geçici bir gerileme” olduğunu düşündüklerini açıkladı.

Lady Di’nin hayatı

Festivalin eylül ayında düzenlenmesinin avantajı olan sinema sezonunun açılışını yapma geleneği bu yılki programda yarışma dışı gösterimlerde ön planda. Popüler İngiliz yönetmen Edgar Wright, merakla beklenen “Last Night in Soho”yu Venedik’te yarışma dışı sunacak. Usta sinemacı Ridley Scott’ın Adam Driver, Matt Damon ve Ben Affleck gibi yıldız oyuncuların yer aldığı dönem filmi “The Last Duel” da Venedik’te yarışma dışı bölümde dünya prömiyerini yapacak. Geçen aylarda açıklandığı gibi Denis Villeneuve’ün “Dune”u da Venedik’te yarışma dışı gösterilecek ve merakla beklenen bir yapım.

Yarışmada yer alan ve heyecanla beklenen filmlerden biri Şilili yıldız yönetmen Pablo Larrain’in Prenses Diana’yı Kristen Stewart’ın canlandırdığı biyografi filmi “Spencer”. Pedro Almodovar’ın bir kez daha gözde oyuncusu Penelope Cruz’la çalıştığı “Madres Paralelas” da geçen hafta duyurulduğu gibi festivalin açılışını yapacak ve büyük ödül Altın Aslan için yarışacak.

Bir önceki filmi “The Bad Batch” ile Venedik takipçilerini ikiye bölen yönetmen Ana Lily Amirpour da yeni filmi “Mona Lisa and the Blood Moon” ile yarışmada yer alıyor. Yeni Zelandalı usta sinemacı Jane Campion, başrollerinde Kirsten Dunst ve Benedict Cumberbatch’in yer aldığı edebiyat uyarlaması “The Power of the Dog” ile yarışmanın yıldız isimlerinden. Geçen hafta sonlanan Cannes jürisinde yer alan ABD’li oyuncu Maggie Gyllenhaal da ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu ve başrolünü Olivia Colman’a emanet ettiği “The Lost Daughter”ı Venedik’te sunacak. Usta yönetmen Paul Schrader da festivalde Oscar Isaac’in başrolünde yer aldığı yeni filmi “The Card Counter” ile yarışacak.

Tanrı’nın eli

Yarışmadaki beş İtalyan filmi arasında Paolo Sorrentino’nun “The Hand of God”ı öne çıkıyor. 1980’lerde Napoli’de yaşayan bir çocuğa odaklanan ve yönetmene göre en kişisel filmi olan “The Hand of God”, Diego Maradona’nın şehrin takımına gelmesinin bu çocuğun hayatına kattığı sevinci de anlatacak. Jüri başkanlığını “Parazit”in Oscarlı yönetmeni Bong Joon Ho’nun üstleneceği yarışma jürisinde geçen yıl “Nomadland” ile Altın Aslan’a uzanan Chloe Zhao da bulunuyor.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler