Geri Dön
OyunPapaz Kimde Nasıl Oynanır? Papaz Kimde Oyunu Kuralları Nelerdir?

Papaz Kimde Nasıl Oynanır? Papaz Kimde Oyunu Kuralları Nelerdir?

"Papaz Kimde" ya da "Papaz Kaçtı" adıyla anılan oyun; arkadaş buluşmalarında, aile içinde, televizyon karşısında ya da gün ortasında sunduğu eğlence nedeniyle tercih edilir. Oldukça keyifli bir oyun olan papaz kaçtı hem öğrenme hem de oynanma bakımından son derece kolaydır. Peki papaz kimde nasıl oynanır? Papaz kimde oyunu kuralları nelerdir? İşte eğlenceli anılar yaşamanızı sağlayacak papaz kimde oyunu hakkında bütün merak edilenler.

Papaz Kimde Nasıl Oynanır? Papaz Kimde Oyunu Kuralları Nelerdir?

Papaz Kimde, iskambil destesiyle oynanan oldukça keyifli ve eğlenceli bir oyundur. Aile içinde ve arkadaş ortamında oynanmaya uygun olan bu oyun bazı kurallar çerçevesinde kurulur.

Papaz Kimde Nasıl Oynanır?

Papaz Kimde oyununda hedef eldeki bütün kartları bitirmektir. Oyunda elinde hiç kağıt kalmayan ve papazı olmayan kişi galip gelir. En az 2 kişiyle oynanan Papaz Kimde oyununda bir üst sınır yoktur. Ancak en ideali 4-6 kişi ile oynanmasıdır. Kişi sayısına göre daha fazla iskambil destesi kullanılabilir. Oyunun başlamasından önce destelerdeki papazlar oyundan çıkarılır ve geriye sadece 1 adet papaz kalır.

Kart dağıtımı istenilen şekilde yapılabilir. Herkes eşit sayıda kağıt aldıktan sonra saat yönünün tersine oyun dönmeye başlar. Burada sırası gelen kişinin elindeki çift kartları yere açması gerekir. Kart açma bittikten sonra dağıtanın sağındaki oyuncu dağıtanın elinden bir kart çeker. Elinde çift oluyorsa yere açar, olmuyorsa oyun aynı sırayla dönmeye devam eder. Oyun sonunda papaz elinde kalan kişi oyunu kaybeder.

Bu oyunu kazanmak için önemli olan şeylerden biri bir başkasından papaz çektiğinde ya da kendi elinden papaz çekildiğinde fazla mimikte bulunmamaktır. Bu sayede kafaları karıştırarak elinde papaz olduğunu belli etmeyen ve soğukkanlı kalan kimse blöf yaparak oyunu kazanabilir. Ayrıca elindeki papaza doğru bakılmaması da önemlidir.

Papaz Kimde Oyunu Kuralları Nelerdir?

Papaz Kimde oyununda uyulması gereken bazı temel kurallar vardır. Bu kurallar şu şekildedir:

Oyunda istenilen sayıda deste kullanılabilir, ancak sadece tek bir papaz kartının olması gerekir.

Eldeki çift olan kartların herkesin göreceği pozisyonda yere açılması gerekir.

Oyunun sonlanması için elinde papaz kalan kişi dışındaki herkesin kartlarını bitirmesi gerekir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler