Geri Dön
Siyaset'AK Parti kapatılmasın' kararı çıktı

'AK Parti kapatılmasın' kararı çıktı

Anayasa Mahkemesi tarihi kararını akşam saat 18:05'te açıkladı, AK Parti kapatma davasında 6 ya karşı 5 oyla kapatma istemi reddedildi. AK parti Hazine yardımlarının yarısından mahrum bırakılacak.

Anayasa Mahkemesi kararını açıkladı. Mahkeme 6 karşı 5 oyla AK Parti'nin kapatılmamasına
karar verdi.


Anayasa Mahkemesi aylardır bütün dünyanın merakla beklediği kararını 3 gün süren görüşmelerin ardından bugün açıkladı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç saat 18:05'de yaptığı açıklamada AK Parti'nin Hazine yardımının yarısından mahrum bırakılmasına karar verildiğini açıkladı.

6 KAPATILSIN, 4 HAZİNE YARDIMI KESİLSİN, 1 RED OYU

Haşim Kılıç yapılan oylamada 6 üyenin AK Parti'nin kapatılması yönünde oy kullandığını, 4 üyenin ise AK Parti'nin laikliğin karşıtı eylemlerin odağı olduğunu ancak çok tehlikeli boyutta olmadığını belirttiğini 1 üyenin ise davanın reddi yönünde ok kullandığını açıkladı. Kılıç, daha sonra bir soru üzerine ise red oyu kulanan üyenin kendisi olduğunu belirtti.

Haşim Kılıç      Red

Osman Paksüt    Evet

Fulya Kantarcıoğlu Evet

Mehmet Erten   Evet

Necmi Özder Evet

Şevket Apalak   Evet

Zehra Ayla Pektaş   Evet

Sacit Adalı     Hazine yardımından mahrum bırakılsın

Ahmet Akyalçın    Hazine yardımından mahrum bırakılsın

Serdar Özgüldür   Hazine yardımından mahrum bırakılsın

Ferruh Kaleli      Hazine yardımından mahrum bırakılsın

"HAKARETLERE MARUZ KALDIK "

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, kararı açıklamadan önce yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Bu davaların görülme süreciyle ilgili her türlü ahlaki ve insani değerler aşılarak, hakaretlere maruz kaldık. Arkadaşlarımın üzüntülerini bir kez daha bildiriyorum. Bu davaların görülme süreci, mahkemenin kendi planı çerçevesinde yürümektedir. Biz dışardan gelen baskılar çerçevesinde programlama yapmadık, gerekin yaptık. Önümüze gelen davaların ekonomik, sosyal ve siyasi önemi nedeniyle, davanın bir an önce sonuçlanması gereğini gözardı edemezdik. Biz de bu ülkede yaşıyoruz. Bu konudaki, bu davanın öneminin ne kadar önemli olduğunu görmemezlikten gelemezdik. Buna dikkat ettik. Görevlendirdiğimiz raportör arkadaşımız deneyimli, birikimliydi, bu nedenle çok kısa sürede raporunu yazdı. Arkadaşımız yalnız başına bu raporu yazmadı, iki arkadaşımız kendisine refakat etti. 3 arkadaşımız raporu yazıp, kurulun önüne getirdi. Raportörün neden tercih edildiği eleştirisine gelince, türban davasını arkadaşımız tarafından incelenmesi nedeniyle de, kolaylık sağlaması nedeniyle tercih edilmiştir. Sadece budur, herhangi bir sebep düşünmeyelim.

Siyasi parti kapatmalarla ilgili, tabii karar verirken, bir partinin kapatılmasıyla ilgili hiçbir arkadaşımız mutlu olduğunu söyleyemez. Karar vermede çok ciddi sıkıntı çekiyoruz. Arkadaşlarımız bu davada da dile getirmiştir. Ancak, çağdaş ve demokratik ülkelerle beraberlik sağlama adına, ne zamanki bir siyasi parti kapatma davası gündeme gelir, o zaman kararların değişmesi gerektiği konuşulur. Dava daha açılmadan, ilgili siyasi partilerin uzlaşma içinde kararların alınmasını arzu ederdik. Ancak bu konular, dava açılmasıyla canlılık kazandı. Bir kez daha siyasi partilerimize seslenmek istiyoruz. Bu konuda rahatsızlık varsa, topluma ters gelen anayasa değişiklikleri varsa, bunların süratle gerçekleştirilmesini istiyoruz.

Toplumda çok ciddi bir gerginlik olduğunu görüyoruz. Kararın sonucuna bağlı olarak, tekrar tekrar ifade ediyoruz, hangi düşünce ve inançla olursa olsun, birlikte yaşama şartlarının oluşmasını, devamına ilişkin elimizden gelen gayreti gösterme gerekliliğine inanıyoruz. Bu gerginliği azaltma çabaları gösterileceğine inancımızı belirtiyoruz.


"SİYASİLERE ÇAĞRI "

Kılıç, "Siyasi aktörlerimize burdan seslenmek istiyoruz, topluma ters gelen kurallar ve anayasa değişiklikleri varsa bu konuda sürratle uzlaşarak gerekli düzenlemelerin yapılması çağrısında bulunmak istiyoruz" diye konuştu.

Haşim Kılıç: AKP kapatılmadı, ciddi bir ihtar kararı çıktı


Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, dava sonucunda AKP’nin kapatılmadığını, ancak 6 üyenin kapatılma, 4 üyenin de Hazine yardımından yoksun bırakılması kararına vardığını, partinin son yıl aldığı Hazine yardımından 1/2 oranında yoksun bırakılmasına karar verildiğini bildirdi.
Kılıç, "Kurulumuzdan burada kapatma kararı çıkmamıştır. Anayasadaki bu sayıyı tutturamamış olmasından dolayı bir kapatma kararı çıkmamıştır. Ama bu kararın sonucunda partiye bir ihtar kararı çıkmıştır. Ciddi bir ihtar kararı çıkmıştır. O nedenle bu sonucun değerlendirileceğini ve gereğinin yapılacağını umut ve tahmin ediyorum."

 Anayasa Mahkemesi, AKP’nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu gerekçesiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından açılan kapatma davası hakkında kararını verdi. Yüksek Mahkeme, AKP’nin kapatılmamasına ancak hazine yardımının yarısının kesilmesine karar verdi.
AKP’nin kapatılması istemiyle açılan davaya ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin kararını Başkan Haşim Kılıç açıkladı. Kılıç, AKP’nin laikliğe aykırı eylemlerin odağı haline geldiği tespitiyle Anayasa’nın 69. maddesinin 6. fıkrası 2008 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 101/b maddesi gereğince temelli kapatılması istemiyle dava açıldığını ve bu davayla birlikte 61 kişinin siyasi hayattan yasaklanması talebi olduğunu hatırlattı. Kılıç, müzakereler sonucu Anayasa Mahkemesi’nin APK’nin kapatılmamasına karar verdiğini açıkladı.

KAPATMA YOK İHTAR VAR
"Kurulumuzdan burada kapatma kararı çıkmamıştır" diyen Kılıç, Anayasadaki bu sayıyı tutturamamış olmasından dolayı bir kapatma kararı çıkmamıştır. Ama bu kararın sonucunda partiye bir ihtar kararı çıkmıştır. Ciddi bir ihtar kararı çıkmıştır. O nedenle bu sonucun değerlendirileceğini ve gereğinin yapılacağını umut ve tahmin ediyorum" diye konuştu.

KİM NE OY KULLANDI
Kılıç, kendisinin red oyu verdiğini açıkladı. Başkanvekili Osman Paksüt ile Fulya Kantarcıoğlu, Mehmet Erten, Necmi Özler, Şevket Apalak ve Ayla Perktaş’ın kapatılması yönünde oy kullandığını bildiren Kılıç, Sacit Adalı, Ahmet Akyalçın, Serdar Özgüldür ve Serruh Kaleli’nin ise partinin odak olduğuna, ancak bu odaklaşmanın çok ağır olmadığı gerekçesiyle, Hazine yardımından mahrum bırakılması sonucuna vardıklarını bildirdi.

KILIÇ’TAN UYARI
Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, Mahkemenin tarihi kararını açıklamadan önce, önemli uyarılar içeren bir konuşma yaptı. Kılıç, şöyle dedi:
“Partiyle ilgili mahkememizin kararını açıklamadan önce bazı konuları paylaşmak istiyorum. Türkiye’nin gündeminde önemli konuların dava konusu haline getirilerek, Anayasa Mahkemesi’nin önüne konulmuş olması gerek siyasi, gerek ekonomik, gerekse sosyal açıdan önemli sonuçlar doğurmuştur. Bu sonuçlar nedeniyle 70 milyonluk halkımız gözünü mahkemeye dikerek kararın sonucunu beklemek durumunda kalmıştır. Bu kararlar bundan önce verdiğimiz türban kararı olarak adlandırılan ve bugün de iktidarda bulunan Ak Parti’nin kapatılması davası, en önemli dava olarak bu dava önümüzde durmaktadır.

“GELEN BASKI VE ELEŞTİRİLERLE, PLAN VE PROGRAMLAMA YAPMADIK"
Kılıç, davaların görülme süreciyle ilgili bazı basın organları tarafından ahlaki değerler aşılarak, çok büyük eleştirilere tabi tutulduklarını ve hakaretlere maruz kaldıklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Arkadaşlarımın düşüncelerini burada dile getirmek istiyorum. Bu davaların görülme süreci bu mahkemenin kendi yaptığı program çerçevesinde yürümektedir. Biz dışarıdan gelen baskılarla ve eleştiriler sonucunda bir planlama ve programlama yapmadık bundan sonra da yapmayacağız. Bu önümüze gelen davaların gerek siyasal, gerek ekonomik önemleri nedeniyle bu davanın bir an önce sonuçlanması gerekliliğini göz ardı edemezdik. Biz de bu ülkede yaşıyoruz. Bu davanın ne kadar önemli olduğunu görmemezlikten gelemezdik. Arkadaşlarımızı görevlendirirken bunlara dikkat ettik. Raportör arkadaşımız bu konuda deneyimli bir arkadaşımızdı. Bu nedenle kısa bir sürede davayla ilgili raporunu yazdı. Raportör arkadaşımız çalışırken kendisine üç arkadaşımız da yardım etti. Eleştirilen arkadaşımızın neden tercih edildiği konusuna gelince türban konusundaki Anayasa değişikliğinin arkadaşımız tarafından incelenmiş olması ve laiklik konusunun bu çerçevede enine boyuna kendisi tarafından incelenmiş olması nedeniyle de görev bu arkadaşımıza verilmiştir. Tercih nedeni sadece budur. Bunun dışında bir sebep düşünmeyelim."
Bir partinin kapatılması konusunda Anayasa Mahkemesi üyelerinin hiçbirinin mutlu olmadığını söyleyen Kılıç, kendilerinin de demokrasi adına parti kapatmalarda herkes gibi sıkıntı çektiklerini vurguladı. Kılıç, “Nitekim bu davada da arkadaşlarımız bunu dile getirmiştir. Ancak ne yazık ki bu konuda çağdaş, demokratik ülkelerle olan bir beraberliği sağlama adına yapılması gereken Anayasal ve yasal değişiklikler yapılmayıp, ne zamanki bir siyasi parti kapatma davası gündeme gelir o zaman bu kuralların değişmesi gerektiği çok canlı ve hızlı bir şekilde tartışılmaya başlanır. Oysa bunun böyle olmaması gerekirö dedi.
Siyasi parti kapatma davaları daha açılmadan ilgili siyasi partilerin, bir uzlaşma içinde yapılması gerekli değişikliklerin yapılmasını arzu ettiklerini ancak bugüne kadar bunun gerçekleştirilemediğini ifade eden Kılıç, şöyle konuştu:
“Bu tartışmalar siyasi parti kapatma davaları açıldığı andan itibaren yine canlılığını kazandı. Bu vesileyle bir kez daha siyasi aktörlerimize buradan seslenmek istiyorum; eğer bu konuda bir rahatsızlık varsa topluma ters gelen kurallar ve anayasa değişiklikleri varsa bu konuda uzlaşarak, değişikliklerin süratle yapılabilmesidir. Temennimiz odur."

“TOPLUMDAKİ GERGİNLİK AZALTILMALI"
Toplumda son aylarda türban ve kapatma davaları nedeniyle çok ciddi bir gerginlik yaşandığını belirten Kılıç şunları söyledi:
“Bu nedenle biraz sonra açıklayacağım bu kararın sonucuna bağlı olarak tekrar tekrar ifade ediyoruz biz toplum olarak hangi kesimden, hangi düşünceden hangi inançtan olursa olsun bütün toplum katmanlarının birlikte yaşama çabasını ve şartlarını sağlamasını, bu şartların oluşmasını, bu şartların devam etmesi için elimizden gelen gayreti göstermemiz gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle Türkiye’nin bundan sonraki gerek siyasal gerek sosyal hayatında bu gerginliği azaltma konusunda gerekli çabaların gösterileceğine inancını da taşımak istiyorum. Bu duygularla bugün hem raportör arkadaşlarımıza hem de üyelerimize teşekkür ediyorum. Ülkenin bu kadar önemli bir konusunda çok kısa bir süre içerisinde olayı değerlendirerek, her türlü fedakarlığı göstererek böyle bir çalışma sonucunu da çıkarttıkları için de ben kendilerine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum."
Kılıç, Anayasa Mahkemesi’nin AKP hakkında verdiği kararı ise şöyle açıkladı:
“Ak Parti’nin kapatılması istemiyle açılan davanın sonucunda, Ak Parti kapatılmamıştır. Ancak 6 arkadaşımız kapatılması yönünde oy kullanmış 5 arkadaşımızdan 4’ü Hazine yardımından yoksun bırakılması sonucuna varmış, 1 kişi de reddedilmesi gerektiği sonucuna ulaşmıştır. Bütün bunlardan 6 arkadaşımızın kapatılma, 4 arkadaşımızın da Hazine yardımından yoksun bırakılması kararını birlikte düşündüğümüzde bu siyasi partiye hazine yardımından yani son yıl aldığı hazine yardımının bir bölü iki oranında yoksun bırakılmasına karar verilmiştir."

"AKP MESAJI ALACAK
Kılıç, Mahkemeden çıkan kararın çok iyi tahlil edileceğine, çok iyi değerlendirileceğine ve AKP’nin alması gereken mesajı alacağına inandığını söyledi.

Beyoğlu'nda silahlı saldırı! 3 kişi hayatını kaybettiİstanbul'un Beyoğlu ilçesinde silahlı çatışma çıktı. Silahlı saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler