Geri Dön
SiyasetDarbeciler 'Bob' adını 'Condy'den öne koymuş

Darbeciler 'Bob' adını 'Condy'den öne koymuş

Resmi adları yıllar sonra belirlenip kesinleşen bazı kurum ve kavramların, 2002 yılında yapıldığı belirtilen ve "Balyoz" iddianamesine temel oluşturan "darbe planları" içinde yer almasının bir çelişki oluşturduğu belirtildi.

"cdogangercekler.wordpress.com/" sitesinin haberine göre, 2002 tarihli "Balyoz darbe planları"nda "darbeciler" "Büyük Ortadoğu Projesi"nden, adı dönemin ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice tarafından konulmadan bir yıl, "Ege Ordu Komutanlığı"ndan 2007’deki değişiklikten beş yıl, "dost unsur" Türkiye Gençlik Birliği’nden ise kurulmadan dört yıl önce bahsetmiş.

-ABD POLİTİKASINA DARBECİLER Mİ YÖN VERDİ?-

Söz konusu sitede "Balyoz darbecileri Büyük Ortadoğu Planı’nı da ortaya çıkmadan öngörmüş" başlığıyla yapılan değerlendirmede, 2 Aralık 2002 tarihli "Balyoz" darbe planınında "Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin Büyük Ortadoğu Planı(BOP)’nın uygulama alanında bir piyon haline dönüştürülmesinin amaçlandığı" ifadesinin yer aldığı hatırlatılarak şöyle denildi:

"Büyük Ortadoğu Planı, İngilizce adıyla Greater Middle East Initiative(ya da New Middle East Project), ilk defa Condolezza Rice’in Ağustos 2003 tarihli "Transforming Middle East" makalesinde ortaya konuyor. Bu projenin resmi olarak ilanı ise Haziran 2004’deki G8 zirvesinde gerçekleşiyor.

Balyoz planı 2006’da kurulacağını öngördüğü Türkiye Gençlik Birliğini 2002’de peşinen dost unsur olarak ilan etmiş, Ege Ordu Komutanlığı’nın adının 2007’de değişeceğini 2002’de öngörerek bu ordudan beş sene sonraki adıyla bahsetmiş, 2005′de sunulan bir tebliğden 2002′de birebir alıntılar yapmışken, daha ortada yokken BOP’dan bahsetmesi pek şaşırtıcı değil herhalde."

Birinci Ordu eski Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın kızı Pınar Doğan ve damadı ünlü iktisatçı Dani Rodrik tarafından kurulan "Çetin Doğan ve Gerçekler" internet sitesinde, Carnegie Endowment adlı kuruluşun Büyük Ortadoğu Projesi’nin hayata geçirilmesiyle ilgili 29 Mart 2004 tarihinde Thomas Carothers ve Marina Ottoway’in kaleme aldıkları bir makaleye link verildi. Makale şu cümleyle başlıyor:

"Bush yönetimi Haziran ayında(2004) toplanacak G-8 zirvesi toplantısında bir ‘Büyük Orta Doğu Girişimi’ni başlatmaya hazırlanıyor. Plan ABD, Avrupa ve Orta Doğu’yu bölgenin siyasi ve ekonomik olarak dönüştürmeye yardımcı olmaya yönelik bir dizi taahhüt etrafında biraraya getirilmesidir."

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Mevlid Kandili Programı'na katıldıDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kastamonu'da düzenlenen Mevlit Kandili Programı'na katıldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler