Geri Dön
SiyasetErdoğan, BM Genel Kurulu için ABD’ye gidiyor

Erdoğan, BM Genel Kurulu için ABD’ye gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu toplantısına katılmak üzere 19-22 Eylül tarihlerinde ABD’ye ziyarette bulunacak. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan’ın ABD programı, Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi’nin (TASC) ülkede yaşayan Türk vatandaşlarını ve soydaşlarını bir araya getirmek için kurduğu TASC TV’deki hitabıyla başlayacak. Erdoğan daha sonra New York Manhattan’da BM Genel Merkezi’nin karşısında inşa edilen Türkevi’nin açılışını gerçekleştirecek. 71 metrelik gökdelen, Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu da içinde yer alacak şekilde planlandı.

Erdoğan, BM Genel Kurulu için ABD’ye gidiyor

 

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara - Erdoğan 21 Eylül’de BM Genel Kurulu’nda katılımcılara hitap edecek. BM Güvenlik Konseyi ile ilgili “Dünya 5’ten büyüktür” çıkışıyla dikkat çeken Erdoğan’ın Genel Kurul konuşmasında terörle mücadele, BM’nin yeniden yapılandırılması, Kovid-19 salgını, göçmen sorunu, Afganistan, Filistin, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs sorunu konuları ile ilgili önemli mesajlar vermesi bekleniyor. BM Genel Kurulu marjında Erdoğan’ın aralarında ABD Başkanı Joe Biden’ın da bulunduğu bazı liderlerle ikili görüşmeler yapması öngörülüyor. Erdoğan son olarak Donald Trump’ın başkanlığı döneminde yaptığı davete icabetle ABD’ye 2019 yılı Kasım ayında bir çalışma ziyareti gerçekleştirmişti.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Bakan Çavuşoğlu, AB Komisyon Başkan Yardımcısı Borrell ile görüştüDışişleri Bakanı Çavuşoğlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Borrell ile İsveç’in başkenti Stokholm’de görüştü.