Geri Dön
SiyasetHDP’li 52 vekile siyasi yasak istendi

HDP’li 52 vekile siyasi yasak istendi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in, HDP’nin kapatılması istemiyle yeniden hazırladığı iddianame’nin Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından kabul edilmesi ile 15 Ekim 2012’de kurulan HDP için kapatma davası süreci resmen başlamış oldu.

HDP’li 52 vekile siyasi yasak istendi

 

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara - Hazırlanan 843 sayfalık iddianamede 52’si milletvekili toplam 451 HDP’li hakkında 5 yıl süreyle siyasi yasak istendi. Yeni iddianamede Meclis’teki 55 HDP’li milletvekilinden yalnızca Abdullah Koç, Erol Katırcıoğlu ve Ali Kenanoğlu için yasak istenmedi.

‘İç savaş denemesi’

İddianamede, şu ifadelere yer verildi: “PKK/KCK terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında farklı tarihlerde ülke genelindeki HDP il/ilçe binalarında yapılan aramalarda; örgüt lideri, güvenlik güçleri ile girdikleri çatışmalarda etkisiz hale getirilen terör örgütü mensuplarının fotoğrafları, terör örgütünü simgeleyen sözde bayrak/flamalar, örgütsel dokümanların ele geçirilmiş olduğu dikkate alındığında siyasi parti tabelası altında parti binalarının örgüt hücresi haline getirildiği tespit edilmiş, dolayısıyla HDP bu nitelikteki eylemlerin odağı haline gelmiştir.”

İddianamede, “HDP genel başkan, eş başkan, milletvekilleri ile merkez karar organı temsilcilerinin, örgüt lideriyle periyodik aralıklarla görüşmeleri, kendisine hitap şekilleri, övgüsüne mazhar olabilmek için sarf ettikleri çaba, her sözünün emir gibi telakki edilmesi, gelişmelere göre faaliyet raporu verilmesi noktasında duydukları sorumluluk dikkate alındığında, görünürde demokratik zeminde siyasi parti faaliyeti kapsamında ‘Kürt halkına özgürlük’ söylemi kullanılmaktaysa da, bunun gerçek amacı gizlemek için yapıldığı aşikârdır. Nitekim demokratik özerklik, öz yönetim, Kobani, hendek olayları ile yaşanan olaylar bu tespitleri teyit eder niteliktedir. Bu olaylarda gerçekleşen eylemlerle kargaşa ve iç savaş denemesi yapılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

6-7 Ekim çağrısı

İddianamede, tutuklu HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, 6-7 Ekim Kobani olaylarıyla ilgili suçlamaların yanısıra, bazı dinleme kayıtlarının dökümlerine yer verildi. İddianamede ayrıca “Demirtaş’ın, PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın talimatları doğrultusunda Demokratik Toplum Kongresi’nin demokratik özerkliği inşa etmek amacıyla örgütsel çalışmaları için kullandığı Diyarbakır Belediyesi Konuk Evi’ne birçok kez gelip gittiği tespit edilmiştir” denildi.

Bakan Pakdemirli'den flaş açıklamaTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıklama yaptı. 98 yangının kontrol altına alındığını belirten Bakan Pakdemirli, "Yarın saat 12.00'den itibaren nem yüzde 10'a düşüyor. Çok daha dikkatli olmamız lazım." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler