Geri Dön
SiyasetHSK kontenjanı için müzakereler sürüyor

HSK kontenjanı için müzakereler sürüyor

Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) üyelerinin belirlenmesine yönelik çekincelerini Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Alt Komisyonu’na sunan CHP, 24 adayın başvurusunun yargı etiğine uymadığı tespitinin yapıldığı belirtti.

HSK kontenjanı için müzakereler sürüyor

 

ÖNDER YILMAZ Ankara - CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, üye adaylığı için başvuran bazı isimlerin adaylıklarının etik açıdan kabul edilemeyeceğini belirterek, “Adayların bir kısmının niteliklerinin, başvuruda bulunurken özgeçmişlerinde dayandıkları referanslar, milletvekili adaylıkları, sosyal medya paylaşımları, etik değerlere aykırı görüntülerle kamuoyunda tartışmalara neden olmaları dikkate alındığında yargı etiği ilkelerine aykırılık teşkil ettiği görülmektedir” ifadelerini kullandı.  CHP’li Gök, şerh niteliğindeki çekinceleri içeren ek görüşünü Karma Alt Komisyona sekiz sayfa halinde yazılı olarak iletti. Gök, “Yüksek Mahkeme üyeleri, hakimler, savcıların görevlerinden istifa edip herhangi bir partiden aday olmaları, adaylığı veya seçimi kaybetmeleri halinde görevlerine dönmeleri yasaklanmıştır” hatırlatmasını yaptı. Gök, Anayasa Mahkemesi’nin mesleğe dönülemeyeceğine ilişkin kararına da vurgu bulundu.

Gök, HSK adaylığı için başvuran, halen yargı mensubu olmayan adayların da, hakimlerin bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesi uyarınca adaylıktan önceki durumlarının değerlendirilmesi gerektiği savunarak, liyakate dayanan, tarafsızlığı konusunda hiçbir tereddüt uyandırmayan, yargı makamının itibarını koruyacak, yargıya güveni artıracak üyelerin belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

20 Mayıs’a ertelendi

Genel Kurul’a sunulacak 21 HSK üye adayının seçimini yapmak için bugün saat 15:00’te yapılması planlanan Anayasa ve Adalet Komisyonu toplantısı, salon sıkıntısı nedeniyle 20 Mayıs saat 11:00’e ertelendi. Bu arada AK Parti, CHP ve İYİ Parti arasında HSK üyeliği kontenjanı için müzakerelerin sürdüğü öğrenildi. AK Parti iki, CHP ve İYİ parti ise üç üyelik talebinde bulunuyor. Partiler arasında uzlaşma sağlanamazsa oylama sistematiği nedeniyle çoğunluk sağlanamayacağı için adaylar kura ile belirlenecek.

Baraj gölüne giren yaban keçisini itfaiye kurtardıKahramanmaraş'ta, baraj gölüne giren yaban keçisi, eğitimden dönen itfaiye ekibi tarafından kurtarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler