Geri Dön

İsyan etmemek mümkün değil

1990’larda öldürülen HEP İl Başkanı Vedat Aydın, avukat Yusuf Ekinci, Gezi eylemlerinde öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın yakınlarına plaket veren CHP lideri Kılıçdaroğlu, insan hakkı ihlallerinden tüm yönetimlerin sorumlu olduğunu söyledi

İsyan etmemek mümkün değil

10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, faili meçhul cinayetlerde öldürülenlerin yakınlarına plaket verdi. Ankara’da 1994 yılında öldürülen avukat Yusuf Ekinci’nin oğlu Sertaç Ekinci, “Babam öldürüldüğünde CHP’nin halefi SHP iktidar ortağıydı. Bu toplantıyı, CHP’nin kendisine batırdığı iğne olarak görüyorum” derken, Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, “1,5 yıl geçti, Alişim yok, umudumu yitirdim” dedi.
Kılıçdaroğlu, dün Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen, “Adalet, Barış, Demokrasi İçin Geleceği Birlikte Kuralım” etkinliğine katıldı. Kılıçdaroğlu, 5 Temmuz 1991’de evinden polislerce alınarak öldürülen Diyarbakır HEP İl Başkanı Vedat Aydın ve Ankara’da 24 Şubat 1994’te evinden ofisine giderken öldürülen ve Susurluk hükümlüsü Ayhan Çarkın’ın itiraflarında cinayetin ayrıntıları bir kez daha devletin kayıtlarına geçen avukat Yusuf Ekinci ile Gezi eylemleri sırasında polis ve sivillerce dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın da aralarında bulunduğu failleri meçhul bırakılmış cinayetlerde öldürülenlerin ailelerine plaket verdi.

‘Emri verdim diyor’
Kılıçdaroğlu, etkinlikte gösterilen filmde Cumartesi Annelerinin de aldığını belirterek “Bir anne için evladın ne kadar önemli olduğunu annelerimiz bilir. Kocaman adamdım, başımı annemin dizine dayardım; orada huzur bulurdum” dedi. Türkiye’de insan hakları ihlallerinin ileri boyutlara ulaştığını belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
“İsyan etmemek mümkün değil. Düşünebiliyor musunuz, halkın oylarıyla gelmiş bir Başbakan çıkıp rahatlıkla, kentine sahip çıkmak isterken öldürülen insanlar varken rahatlıkla ‘Ben talimat verdim’ diyor. Sonra ‘Bu ülkede polis kurşunuyla kimse öldürülmedi’ diyor. 456 yurttaş güvenlik güçlerinin silahlarıyla öldürüldü. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz? Kendi ülkemizin silahıyla 34 çocuğu linç ediyoruz, katlediyoruz, sorumlusu yok.”
Kılıçdaroğlu, “Hakkâri’den Edirne’ye, Samsun’dan Adana’ya toplumun yüreğinde bir ateş var. Bizim sorumluluğumuz var. Bu ülkede yaşayan her bireyin, görüşü, inancı, yaşam tarzı, etnik kimliği ne olursa olsun, ayrım yapmadan bu toplumu kucaklamadığımız sürece insan hakkı ihlallerini önleyemeyiz” dedi. “İnsan hakkı ihlali konusunda ortak ses çıkarmak zorundayız; geçmişe baktığımızda bu yönde karnemiz kırık” diyen Kılıçdaroğlu, plaketleri vermeden önce ailelere “Plaketleri kabul buyururlarsa hoşgörü tohumları da ekeceklerdir bu topraklara” diye devam etti.
Kılıçdaroğlu, Deniz Gezmiş, Kemal Türkler, Erdal Eren, Vedat Aydın, Behçet Aysan, Yusuf Ekinci, Mehmet Ayvalıtaş ve Ali İsmail Korkmaz’ın ailelerine plaket verdi.

‘Dostane bir eleştiri’

Vedat Aydın’ın kardeşi Veysi Aydın, plaketini aldıktan sonra “Özellikle 90’lı yıllardan bugüne yapılan faili meçhul cinayetlerden, hak ihlallerinden sorumluluğu olan hükümetlere sorumluklarını hatırlatıyoruz. Buraya gelirken CHP’nin etkinliğine katılma konusunda tereddütlerim vardı. Ancak, afişteki ‘Geleceği Birlikte Kuralım’ ifadesini görünce rahatladım” ifadesini kullandı. Yusuf Ekinci’nin oğlu avukat Sertaç Ekinci, “Babam 19994’te öldürüldüğünde CHP’nin halefi SHP iktidar ortağıydı. Bu nedenle, üzgünüm, CHP’nin de kısmen kendini sorumlu hissetmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunu bir saldırı olarak değil dostane bir eleştiri olarak algılayın. Bu toplantıyı, CHP’nin kendisine batırdığı iğne olarak görüyorum. Bu iğnenin hep durması için takipçiniz ve denetçiniz olacağız” dedi.

‘Umudumu yitirdim’

Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, kürsüye geldiğinde gözyaşlarını tutamadı. Kılıçdaroğlu’nun elini öpmesine izin vermeyen Korkmaz, “Ben artık hiçbir şey konuşamıyorum. Çünkü aradan 1,5 yıl geçti, Alişim yok, umudumu yitirdim...” dedi.

TSK, Kars'ta gövde gösterisine hazırlanıyor! Sayılı günler kaldıTürk Silahlı Kuvvetleri'nin son dönemdeki en kapsamlı kış tatbikatı 1-12 Şubat tarihlerinde Kars'ta gerçekleştirilecek. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri unsurlarının da katılacağı tatbikatta, tank bölükleri, topçu bataryaları, keskin nişancı timleri, Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli, komandolar ve helikopterler görev alacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber