Geri Dön
SiyasetKovid iznine ‘denetimli serbestlik’ formülü

Kovid iznine ‘denetimli serbestlik’ formülü

AK Parti, 30 Kasım’da sona erecek açık cezaevlerindeki mahkumlara tanınan Kovid-19 izinleriyle alakalı flaş bir adım atmaya hazırlanıyor. Meclis’te süren çalışmaya göre, açık cezaevlerinde cezalarının dolmasına 1 yıl ve daha az süre kalan mahkûmların, izinlerinin uzatılması ya da denetimli serbestlikten yararlandırılmaları gündemde.

Kovid iznine ‘denetimli serbestlik’ formülü

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara - AK Partili yetkililer, söz konusu çalışmayla ilgili, “Kovid-19 izinleri kapsamında 93 bin kişi cezaevlerinden çıktı. Bunların yarıya yakınının yeniden suça karıştıklarına ilişkin şikâyetler var. Bu hususta Kovid riski ortadan kalkmışsa bu kişileri tekrar salıverme yaklaşımında değiliz. Yalnızca denetimli serbestlik ve açık cezaevlerinde kalan mahkumlar bundan yararlandırılmıştı. Şu anda 30 Kasım’da sona erecek bu izinler devam etsin mi etmesin mi; devam edecekse bunu ‘izin’ olarak mı yapalım,’denetimli serbestlik’ hakkı mı verelim onu çalışıyoruz” değerlendirmesini yapıyor.

Çalışmanın hızlıca tamamlanması halinde söz konusu düzenlemenin Meclis’te görüşmeleri süren İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi’ne, bir önerge ile eklenebileceği ifade ediliyor.

Türkiye’de, 15 Nisan 2020’de açık cezaevlerindeki mahkûmlar, koronavirüs nedeniyle geçici olarak evlerine gönderilmişti. Pandemi süreci içerisinde 19 aydır serbest olan mahkûmların izni 9 defa uzatılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabinede alınan karar ile mahkûmların salgın izninin bir kere daha uzatılmaması kararlaştırılmıştı. Buna göre salgın izni 30 Kasım’da sona erecek.

 

Bülent Şakrak'ın acı günü! Annesini kaybetti
İsmail Demir sosyal medyadan açıkladı! İlk kez imzalandı
Kentten çıkış yok! Görülmemiş yoğunluk
İstanbul'da feci kaza! 2 öğretmenden kahreden haber
5 kilometrelik kuyruk! İki il arası ulaşımı durduran kaza
Karlı kış günlerinin kabusu! Korunmanın iki yolu var
Market şok! Çocuğu karşılığında 500 bin dolar teklif etti
Sapkın tatil manşette! Fotoğraflar depreme yol açtı
9 bin 750 liralık öğrenci evi! 'Giren-çıkan belli değil' dedi, şikayet etti
Kilosu 16 bin lira! 'Çok pahalı değil' açıklaması
Kızını takip etti, gerçeği öğrendi! 'Aruzhan' dövmesi...
Sivasspor-Fenerbahçe maçında hakem Ulusoy'dan büyük hata!
Evlilik teklifi sonrası yeni gelişme! Hadise, aileye girdi
Burak'ın olaylı gecesi! Yaptığı hareket damga vurdu
Takıntılı hayranıyla başı dertte! 'Ev adresimi değiştirdim'

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler