Geri Dön
Siyaset‘Müzakere ancak iki eşit devlet arasında yapılır’

‘Müzakere ancak iki eşit devlet arasında yapılır’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Türkü’nün adada yarım asırdan fazla süredir eşitlik ve adalet mücadelesi verdiğini belirterek, “Bundan sonra yeni bir müzakere süreci olacaksa, bu ancak iki eşit ve egemen devlet arasında yapılabilir” dedi.

‘Müzakere ancak iki eşit devlet arasında yapılır’

 

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul - Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47’nci yıl dönümü dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konuk Evi’nde basın toplantısı düzenledi.

Kıbrıs Türkü’nün adada yarım asırdan fazla bir süredir eşitlik ve adalet mücadelesi verdiğini ifade eden Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından Cenevre’de sunulan önerinin çözümün önünü açan tarihi bir fırsat olduğunu söyledi.

Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir gelecek arzu eden tüm taraflara bu tarihi fırsatı değerlendirmeleri yönünde çağrıda bulunan Erdoğan, “Kıbrıs’ta çözüme ancak adadaki gerçekler temelinde ulaşılabilir. Bundan sonra yeni bir müzakere süreci olacaksa, bu ancak iki eşit ve egemen devlet arasında yapılabilir... Başta Azerbaycan olmak üzere dünyanın değişik ülkelerinden burayla bu tür temasların üst düzeyde kurulması, geliştirilmesi bizim gayretlerimiz, çalışmamızdır. Bunları devam ettireceğiz. Kosova için de dünyada Kosova’yı tanıyan ülkelerin sayısını artırmak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.

Yunanistan’dan adada çözüm önleyici açıklamaların yapıldığı ve Güney Kıbrıs basınında bazı haberlerin yer aldığı iddiasıyla ilgili sorulan soruya Erdoğan, “Bir yanlışın içine girmeleri onları çok çok zora sokar. Bunlara bizim asla tahammülümüz olmaz, gereği neyse anında yaparız” yanıtını verdi.

‘Açılma adımı attık ama rakamlar yükseldi’

Erdoğan, salgına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: “Maske, mesafe kuralı devam etmeli. Bundan taviz verilmesi doğru değil. Bakın dükkanlar açılsın, lokantalar açılsın dendi. Biz de bunları kale aldık ve açılması noktasında bu adımı attık. Attık da ne oldu. Hemen rakamlar oranlar yükselmeye başladı. Dün evvelsi gün vefat sayılarında düşüş oldu ama dün itibariyle vefat sayıları ciddi mana da arttı, yanılmıyorsam 77’ye çıktı. Çok daha önemlisi rakam 7 binleri tekrar yakalandı. Bu bizim için bir tehdittir. Bu tehdide fırsat vermemek gerekiyor... Aşının önünü zaten şu anda açmış bulunuyoruz. Aşı olmayanlar aşısını muhakkak yaptırmalı. Aşı bizim için önemli bir teminat ve garantidir.”

‘Adalet Divanı ismini değiştirmeli’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Adalet Divanı’nın başörtüsü kısıtlaması kararının sorulması üzerine, “Bizim tutumumuz zaten belli. Adalet Divanı ismini değiştirmesi lazım. Bunun Adalet Divanı’yla uzaktan yakından ilgisi yok. Önce inanç özgürlüğü nedir bunu anlamaları lazım. Bu lafı gitsinler aynen kipa takanlar içinde de söylesinler” ifadelerini kullandı.

Taliban’a ‘işgali bırakın’ çağrısı

Erdoğan, Türkiye’nin Kabil’deki havalimanının güvenliğini sağlaması ve Taliban’ın ‘Türkiye’yi istemiyoruz’ şeklinde bir açıklaması olduğuna ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: “Taliban’ın yaptığı açıklamalarda ‘Türkiye’yi istemiyoruz’ gibi ifadeler yok. Kendilerine göre bazı açıklamaları yapmış, güya bize yönelik bazı yaklaşım türleri var. Türkiye’deki yönetimin ne konumda olduğunu Taliban gayet iyi biliyor. Bazı planlarımız var. Şu an itibarıyla gerek Dışişleri nezdinde gerekse şahsım olarak bu adımları atıp inşallah Taliban’la da ne gibi görüşmeler yapacağız ve bu görüşmelerle de nereye ulaşacağız bunun gayreti içindeyiz. Tabii Taliban’ın şu anda Afganistan’daki bizce yaklaşımı bir Müslümanın bir başka Müslüman’a yaklaşımı değildir. Taliban’ın adeta bir işgal hareketini devam ettirmesi doğru bir yaklaşım değildir. Biz de Türkiye’den Taliban’a sesleniyoruz; Bu işgal hareketini, kardeşlerinin topraklarını işgal etmeyi bırakması lazım ve bir an önce Afganistan’ın genelinde barışın egemen olduğunu dünyaya göstermek lazım.”

Gurbetçi itfaiyeci, bavulunu kapıp afet bölgesine geldiALMANYA'dan orman yangınlarıyla mücadele edilen Antalya'ya gönüllü olarak gelen gurbetçi itfaiyeci Doğan Atalay (38), alevlerin yükseldiği Manavgat, Gündoğmuş ve Alanya'da sahada canla başla çalışıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler